Siva ekonomija
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Siva ekonomija

    Verujem da ste upoznati sa novopredlozenim zakonskim merama koje imaju za cilj borbu protiv sive ekonomije?Mislite li da ce se postici ista s tim,ili ce nas samo pretvoriti u cinkarose,pogotovo ako nam se neki komsija ne dopada.Sta mislite o ovlascenjima inspektora,nacinu postupanja?

    ..ako neko nije citao predloge..
    http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/5...o-radi-na-crno
    Poruku je izmenio davorjanka, 26.07.2015 u 15:54

  2. #2

    Odgovor: Siva ekonomija

    Mogu dati svoje misljenje:
    Drzava ce sada zalaziti u stanove frizerke koju ce prijaviti nezadovoljna musterija sve zato sto ga ona nije prihvatila da odradi kasno uvece, ali automehanicar koji godinama radi na crno, nece dobiti posetu jer svi znaju da radi i vec je ugradjen u sistem. I do sada, kada su ga prijavili zakonom registrovani konkurenti, inspekcija mu je saopstila ime i prezime prijavljivaca ali nije izlazila jer inspekcija izlazi i kaznjava samo u registrovane radnje.
    Ukratko, ne verujem u postenje i pravdu.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Siva ekonomija

    Po ovimm predlozima,ulazice i u nergistrovane,samo ako ti ili ja pokazemo prstom da neko recimo,sisa komsiluk,rodjake..a tek ovo pretresanje!!Meni je sve ovo van pameti..

  4. #4

    Odgovor: Siva ekonomija

    Mislim da je ovo pokušaj da država sebe namiri ali na pogrešan način! Činjenica je da se stranim "investitorima" (ja bih pre rekao ajkulama) zakonskom regulativom omogućava da za mizeriju otvore firmu u kojoj prave troškove struje i komunalija koje ne plaćaju kao i zakidanje radnicima na platama. Imamo primer Staklare Paraćin u kojoj je vidljivo da "investitor" ima enormno velik dug za struju a država se pravila luda. Na kraju, samo mučni radnici nadrljaju (jer ih niko ne štiti) a ajkule ostvare enormnu dobit jer NIŠTA na plaćaju.
    Pa majku mu, više bi država dobila da takve natera da plate šta potroše nego da hvataju 100 hiljada mučenika koji komšiji za sitne pare učine uslugu!
    Zar nije paradoks da nazovi "investitori" imaju milione evra duga za struju pa i dalje rade a penzioneru za 5000 dinara seku struju!?! Ispada da ko ima para izbegava zakon, a ko ih nema i mora da se snalazi radeći "na crno" za bednu crkavicu treba da plati enormnu cifru, da mu se upada razbojnički u stan, da mu se zaviri i u tanjir?
    Neka država obezbedi institucije tako da svako ko radi ima garanciju da će to i naplatiti a ne da sporovi sa velikim i zaštićenim traju godinama, mnogo koštaju i na kraju rezultiraju propadanjem "malih" i bukvalnim TERANJEM u "sivu zonu"!
    Iz iskustva ZNAM da su mnogi zatvorili firme jer nikako nisu mogli naplatiti svoja potraživanja dok su "veliki" imali sve moguće povlastice, gledanja kroz prste, otpisivanja dugova, tolerisanje neplaćanja doprinosa i plata zaposlenima itd.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  5. #5

    Odgovor: Siva ekonomija

    Još jedna konstatacija:
    - Zašto se ne pokrene pitanje da je baš država ( i njene budžetske grane) NAJVEĆI DUŽNIK? I to dužnik koji ne priznaje kamate?
    Evo par primera:
    1. Za Koridor 10 su bili angažovani mnogi privatni prevoznici pa se dešavalo da su svaki dan morali da doteraju po 2-3 ture šljunka ili peska a po godinu dana nisu mogli naplatiti svoj rad? Niko se nije zapitao kako da ti ljudi svaki dan izdvoje 300-400 evra samo za gorivo za kamion (bez tekućeg održavanja kod servisa). Da ne pričam da je u to vreme sama cena goriva skočila sa 70 na 140 dinara litar a da država uopšte nije priznavala ni dinar kamate na svoje dugovanje!!! Serviseri su morali da čekaju da kamiondžija nekako naplati potraživanje da bi njima platio rad na popravci kamiona, dobavljači delova za kamione su tražili plaćanje unapred ili u roku 3-5 dana pa je tako i servis upadao u dubiozu. Na kraju svi u "buli" iako su radili kao crnci, samo zato što je glavni dužnik DRŽAVA!!
    2. Odradite tender za neku školu, opštinu, muzej ...i u roku od 2-3 dana im sklopite 50-ak računara, 10 štampača, sve to im dostavite, umrežite, podesite i visite prvih mesec dana stalno jer pojma nemaju da sve to koriste a ako imate sreće naplatite tek za 9 meseci ( u dinarskom iznosu..bez banke kamate) iako je kurs evra đipio sa 70 na 92 dinara??
    Tvrdim da je glavni problem unutrašnjih dugova baš nezakonito povlašćena država koja prema sebi nema iste aršine kao prema drugima.
    Da se razumemo...jedina smo država (barem po mojim saznanjima) u kojoj kada radite za nju ili njene ćerke upadate u dubiozu, dok u većini zapadnih zemalja onaj ko ima ugovor sa državom o snabdevanju se smatra stabilnom i profitabilnom firmom čije akcije rastu na tržištu jer ima nekoliko godina siguran posao, garantovanu isplatu na vreme i perspektivu.
    I sad...ko je lud ovde?
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  6. #6

    Odgovor: Siva ekonomija

    Citam novinarski clanak, ne postoji radnik berac jabuka, nisu prijavljeni.
    Pa gospodo draga, kada jabuka rodi, vi uvozite jabuke iz poljske, dampingujete bananom. Protivgradni sistem ne odrzavate, hemikalije su skupe, tesko je uopste doci do kvalitetnog roda. Industrijsku jabuku otkupljujete po ceni, po kojoj ne vredi plod ni podici sa zemlje. Nema drzavne stimulacije, nema nikakve pomoci. Na pijacama ne mogu prodavati oni proizvodjaci koji nisu prijavljeni kao poljoprivredno gazinstvo. Sve u svemu opste rasulo.
    Gde tu ima prostora za povecane troskove od eventualne prijave radnika?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #7

    Odgovor: Siva ekonomija

    Biće sive ekonomije još dugo, dugo.
    Ima je i u mnogo razvijenijim zemljama.
    Siva ekonomija nije samo ekonomija, ona je i psihologija.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •