Ђенерал Михаиловић
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 38
  1. #1

    Ђенерал Михаиловић

    Дешавања око рехабилитације ђенерала Михаиловића показали су да Србији нису потребни процеси рехабилитације четника, већ процеси за откривање и осуду комунистичких злочина.

    Јер кад видиш колико људи верује у њихову злочиначку пропаганду и хвали њихов геноцидни режим, забринеш се за здравље овог народа.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #2

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Idući Đurđevdan podnosim zahtjev za rehabilitaciju aždahe, koju ubiše bez pravednog suđenja i prava žalbe u vrijeme ćesara Dioklecijana.

    B.Dž.

  3. #3

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Elem, kanda je Tomi ostalo višak kolajni pa da se ne baci.

  4. #4

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Iako ne razumem do kraja kakva je to odluka suda doneta u vezi Draže Mihailovića i da li je to prava, suštinska rehabilitacija, daću svoj komentar.

    Naime, postoje tekstovi u štampi koji nam tumače ovaj događaj kao sudsku odluku da nekadašnji komandant kraljeve vojske u otadžbini nije imao fer suđenje i da to i nije prava rehabiliticaja, dok mnoge Mihailovićeve pristalice slave da je njihov idol konačno rehabilitovan i da je skunita ljaga sa njegovog imena.

    Šta god da je u pitanju, lično mislim da je Draža Mihailović bez ikakve sumnje bio ratni zločinac i kvisling. Bez obzira na njegove eventualne želje i namere, rezultat postojanja ravnogorskog četničkog pokreta je zločinački i sraman za Srbiju, a za pravdu i uspomenu na hiljade i hiljade zaklanih i pobijenih nedužnih ljudi više je nego bolan. Njegova eventualna rehabilitacija bi bila politički isforsirana težnja određenih krugova da se u Srbiji izvrši (kao neko) istorijsko pomirenje i poveća jedinstvo Srba.

    A, što se tiče partizana, potpuno se slažem sa mišljenjima da se njihovi zločini trebaju do kraja raščivijati (kako u ratu, tako i posle rata), jer sve žrtve terora, bez obzira ko ih je i ume čega počinio, to neizostavno zaslužuju.

    I za kraj. Da li je Draža Mihailović imao fer suđenje? Lično mislim da nije, kao ni hiljade i hiljade drugih za raznorazna krivična i prekršajna dela dok su komunisti bili na vlasti.

    Međutim, treba imati na umu da je nama lako da sa ove vremenske distance pričamo o tome i da ma koliko bili objektivni teško možemo razumeti kontekst onog vremena kada je Mihailoviću suđeno.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Имамо у Споменару лепу тему о бајкама комунистичких лажова о "квислингу и злочину".

    Квислинг који је читав рат провео у планини и који је све време имао понеког Енглеза или Американца у штабу... ван памети...

    http://www.vojvodinacafe.rs/showthre...hailovi%C4%87a
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  6. #6

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    yossarian
    To što je bilo Amera i Engleza u njegovom štabu, nema veze sa suštinom njegove kolaboracije. Osim toga u toku rata u njegovom okruženju je bilo i Hrvata i Slovenaca (siguran sam da to bolje znaš od mene) pa ga niko ne "krivi" za širenje bratstva i jedinstva.

    Kada bih rezonovao na način kako ti to činiš o Mihailoviću, mogao bih da se zapitam:

    Koju si ti tek propagandu slušao kada veruješ da su članovi misija u četničkom štabu zaista dokaz da Draža nije sarađavio sa Nemcima i Italijanima.
    Poruku je izmenio memento, 15.05.2015 u 15:39 Razlog: previd
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #7

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    yossarian
    To što je bilo Amera i Engleza u njegovom štabu, nema veze sa suštinom njegove kolaboracije. Osim toga u toku rata u njegovom okruženju je bilo i Hrvata i Slovenaca (siguran sam da to bolje znaš od mene) pa ga niko ne "krivi" za širenje bratstva i jedinstva.

    Kada bih rezonovao na način kako ti to činiš o Mihailoviću, mogao bih da se zapitam:

    Koju si ti tek propagandu slušao kada veruješ da su članovi misija u četničkom štabu zaista dokaz da Draža nije sarađavio sa Nemcima i Italijanima.
    Наравно, имао си на хиљаде четника Хрвата, имао си четничке словеначке организације, имао си муслимане у четницима, па ето, опет је Дража по пропаганди, "великосрпски националиста".
    Као што је то ван памети, ван памети је веровати у то да је Дража био сарадник окупатора.

    Ја сам слушао ону пропаганду која не занемарује очигледне ствари. Сарађујеш с Немцима, одликују те Американци, Пољаци и Де Гол. Познати одликовачи сарадницка нациста. Још Американци 1948. Читав рат не проведеш у неком лепом хотелу у неком граду у Србији под немачком контролом већ у планинама, али си немачки сарадник. Седе ти Американци и Енглези у штабу, нема Немаца, али си сарадник окупатора.

    То није ствар шта си слушао већ да ли си јео црвене бунике или ниси.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #8

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Ma slažem se ja sa tobom, ali ja nekako verujem više mojim precima i ljudima koje uvažavam nego što verujem američkom i francuskom ordenju. Jel' su to oni Amerikanci koji nam poslaše Milosrdnog anđela, ili oni Francuzi koji odlikovaše, gle čuda, (i) Olju Bećković?

    Ali, ni to nije nije najvažnije. Mislim da ti je metodologija posrednih dokaza slaba argumentacija i kao takva bez logičkog kapaciteta da rezultira tačnim zaključivanjem.

    Evo, malo ću i ja da variram tvoju metologuju, doduše sa značajnim poboljšanjima. Pitam se, ako je to tako kao što ti tvrdiš, zašto su se Mihailovićevi četnici onda povlačili sa Nemcima kada je 1945. nastala bežanija iz Jugoslavije? Što nisu, što bi bilo u skladu sa tvojim viđenjem Mihajlovićevog antifašizma, sačekali Ruse, dakle saveznike, pa da zajedno sa njima raspale po mrskim Nemcima. Ili, zašto je raspuštena vlada 1944. u kojoj je Mihailović bio ministar vojni i po kojem je to on aktu komandovao posle toga Ravnogorcima?

    Itd, itd. Pokolje da ne pominjem i koji su to mozgovi, koja je to vojska i kakve su to patriote i antifašisti koji kolju svoj narod, žene i decu?

    A, što se tiče bunike, takve opaske tebi ne priliče. Umeš ti to i bilje.
    Poruku je izmenio memento, 16.05.2015 u 17:01 Razlog: slovce
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #9

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Ajd' ovako..
    Moje merilo je samo ko je dao doprinos da se okupatori isteraju sa rodne grude! Do jeseni je postojala, kakva takva, saradnja Draže i Tita ali..
    Prvog novembra su baš Dražini napali Užice!!! Sedam dana kasnije napali su i Čačak! A Užice je tog momenta bio JEDINA SLOBODNA TERITORIJA u kopnenom delu Evrope! Znaš..po meni ne moraš da stojiš u stroju sa napadačima tvoje zemlje, dovoljno je da sam napadaš onog ko tu zemlju brani.
    Da se razumemo...jako dobro znam da su mnogi sebe nazivali četnicima a samo su turili šubare, kokarde i latili se oružja dok nikom sem sebi nisu polagali računa. Ipak već rekoh da kada se zemlja brani jedino što mi je merodavno to je KO SE BORI protiv okupatora. Onaj ko koristi haos da bi se obračunao sa političkim protivnicima daje autogol sopstvenom narodu. Time ja ne trvdim da i druga strana, Tito, nije koristio slično agitovanje za svoju komunističku viziju.
    Naravno, postoji i činjenica da u bici na Neretvi je takođe došlo do sudara sa četnicima, što je samo dno delovanja tog pokreta. Pazi, verujem ja da je bilo čestitih oficira stare Juge, ali vođe zapovedaju a vojnik podleže rigoroznim kaznama za neposlužnost. Ko je želeo da se bori, našao je načina a obeležja su nebitna ako je cilj isti.
    Zar nije moglo ovako:
    - Ajde da mi oteramo Švabe u 3 lepe p.m. a posle da narod, glasanjem, sam kaže kakvu zemlju želi?
    Usput, odlikovanja prekomoraca su sve sem ikakve validnosti. To odličje je mogao dobiti i time što je spasao velik broj avijatičara savezničkih sila. Upravo ti "saveznici" su poodavno ZNALI stanje na ratištu ali...gde da kapitalisti pomognu komunistima?? Mnogo je tu bilo gluposti a tek kada im je zatrebao siguran partner u slučaju iskrcavanja u Mediteranu onda su "se osvestili" i počeli da uvažavaju Partizanski pokret.
    Iskreno, da je moglo bolje, moglo je; da je moglo sa manje žrtava, moglo je; da je svaka srpska puška bila uperena protiv Švaba više bi ih koštala glupost napadanja Kraljevine.
    Ono što lično zameram je "sačekajmo...da Rusi slome kičmu Švabi, pa ćemo tek onda mrdnuti dupetom".
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  10. #10

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ma slažem se ja sa tobom, ali ja nekako verujem više mojim precima i ljudima koje uvažavam nego što verujem američkom i francuskom ordenju. Jel' su to oni Amerikanci koji nam poslaše Milosrdnog anđela, ili oni Francuzi koji odlikovaše, gle čuda, (i) Olju Bećković?

    Ali, ni to nije nije najvažnije. Mislim da ti je metodologija posrednih dokaza slaba argumentacija i kao takva bez logičkog kapaciteta da rezultira tačnim zaključivanjem.

    Evo, malo ću i ja da variram tvoju metologuju, doduše sa značajnim poboljšanjima. Pitam se, ako je to tako kao što ti tvrdiš, zašto su se Mihailovićevi četnici onda povlačili sa Nemcima kada je 1945. nastala bežanija iz Jugoslavije? Što nisu, što bi bilo u skladu sa tvojim viđenjem Mihajlovićevog antifašizma, sačekali Ruse, dakle saveznike, pa da zajedno sa njima raspale po mrskim Nemcima. Ili, zašto je raspuštena vlada 1944. u kojoj je Mihailović bio ministar vojni i po kojem je to on aktu komandovao posle toga Ravnogorcima?

    Itd, itd. Pokolje da ne pominjem i koji su to mozgovi, koja je to vojska i kakve su to patriote i antifašisti koji kolju svoj narod, žene i decu?

    A, što se tiče bunike, takve opaske tebi ne priliče. Umeš ti to i bilje.
    Дража Михаиловић се није повлачио с Немцима, тако да је прича "повлачили се с Немцима" бесмислена. Јесу, сачекали су Русе, у многим местима, а онда их Руси предали црвенима који су их побили.

    Дража је "смењен" под притиском Енглеза као последица подела сфера утицаја на Јалти и договора Черчила и Стаљина. Дража то није прихватио јер се водио пре свега народним интересима а не енглеским.

    А приче о клању жена и деце су црвене пропагандистичке свињарије. Где је Дража наредио или дозволио такво нешто? Ако се негде нашао неки психопата, па сад о томе смеће од новина пише као о аргументу, то је нешто што се у сваком рату дешава.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #11

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Ajd' ovako..
    Moje merilo je samo ko je dao doprinos da se okupatori isteraju sa rodne grude! Do jeseni je postojala, kakva takva, saradnja Draže i Tita ali..
    Prvog novembra su baš Dražini napali Užice!!! Sedam dana kasnije napali su i Čačak! A Užice je tog momenta bio JEDINA SLOBODNA TERITORIJA u kopnenom delu Evrope! Znaš..po meni ne moraš da stojiš u stroju sa napadačima tvoje zemlje, dovoljno je da sam napadaš onog ko tu zemlju brani.
    Da se razumemo...jako dobro znam da su mnogi sebe nazivali četnicima a samo su turili šubare, kokarde i latili se oružja dok nikom sem sebi nisu polagali računa. Ipak već rekoh da kada se zemlja brani jedino što mi je merodavno to je KO SE BORI protiv okupatora. Onaj ko koristi haos da bi se obračunao sa političkim protivnicima daje autogol sopstvenom narodu. Time ja ne trvdim da i druga strana, Tito, nije koristio slično agitovanje za svoju komunističku viziju.
    Naravno, postoji i činjenica da u bici na Neretvi je takođe došlo do sudara sa četnicima, što je samo dno delovanja tog pokreta. Pazi, verujem ja da je bilo čestitih oficira stare Juge, ali vođe zapovedaju a vojnik podleže rigoroznim kaznama za neposlužnost. Ko je želeo da se bori, našao je načina a obeležja su nebitna ako je cilj isti.
    Zar nije moglo ovako:
    - Ajde da mi oteramo Švabe u 3 lepe p.m. a posle da narod, glasanjem, sam kaže kakvu zemlju želi?
    Usput, odlikovanja prekomoraca su sve sem ikakve validnosti. To odličje je mogao dobiti i time što je spasao velik broj avijatičara savezničkih sila. Upravo ti "saveznici" su poodavno ZNALI stanje na ratištu ali...gde da kapitalisti pomognu komunistima?? Mnogo je tu bilo gluposti a tek kada im je zatrebao siguran partner u slučaju iskrcavanja u Mediteranu onda su "se osvestili" i počeli da uvažavaju Partizanski pokret.
    Iskreno, da je moglo bolje, moglo je; da je moglo sa manje žrtava, moglo je; da je svaka srpska puška bila uperena protiv Švaba više bi ih koštala glupost napadanja Kraljevine.
    Ono što lično zameram je "sačekajmo...da Rusi slome kičmu Švabi, pa ćemo tek onda mrdnuti dupetom".
    Не можемо допринос да меримо по комунистичкој пропаганди и филмовима Вељка Булајића. Као, допринос партизана огроман, а онда кад дође 44, где су ваљда Немци најслабији а партизани сила небеска најјачи, добијемо Сремски фронт који се претвори у кланицу голобрадих тек мобилисаних младића. Лафо, читав рат си огромне проблеме Немцима правио, а онда кад дође 44, уместо да прејаке партизанске снаге подеру Сремски фронт, деси се кланица. Да не причам о томе да Јасеновац нису били у стању да ослободе. Па изем ти допринос.

    Гледе Ужичке републике, научити разлику између ЈВуО и четника Косте Пећанца. Црвена пропаганда је дела било кога ко је носио кокарду или браду приписивала Дражи, имао он везе с тим или не.

    Гледе обрачуна са политичким противницима, то је смешно. Прво, комунисти се нису бунили против Немаца све док Хитлер није напао СССР, а битнији циљ им је био револуција и преузимање власти него ослобођење земље. Зашто би се Дража борио да преузме власт кад је био војник Краљевине, једина легална војске Краљевине.

    Гледе Неретве, дешавало се да четници користе нападе Немаца и осталих на комунисте, али дешавало се и обратно.

    Комунисти су водили рат да преотму власт, у подручјима која су контролисали нису признавали старе органе власти (председнике општина и сл) већ су формирали своје нове органе (Фочански прописи, пизде материне), циљ им је био "елиминисати буржоазију", тако да је смешно кривити Дражу јер им се супротставио. Дражи није требало никакво отимање власти, Дража је био краљев војник.

    Одузимати одликовањима прекомораца значај је пресмешно, јер је ван СВАКЕ ПАМЕТИ да би САД; Де Гол и Пољаци одликовали сараднике Немаца! То би био јединствен случај у Другом светском рату. Ког су то фашисту одликовали САД, ФРА И ПОЉ?

    А кривити четнике што су хтели да сачувају што више народа је ван памети. Исти они који то замерају четницима криве Слобу јер нас је "завадио са НАТО пактом".
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  12. #12

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Ja istoriju nisam učio iz filmova Veljka Bulajića već iz činjenica koje su bile lako dostupne. Primer:
    - Valjevac sam i mnogo toga šta se događalo u okolini je bilo lako proveriti iz dokumenata i zapovesti Ravnogorskog pokreta, Valjevskog partizanskog odreda i zaplenjene arhive Nemačke komande grada. Verujem da ni vama, iz Vojvodine, nije bilo teško naći zapovest Draže Mihajlovića bosanskim četnicima čiji deo glasi:
    "Situacija je takva da sve naše trupe iz Bosne najbržim načinom povučete na Bajinu Baštu, usput i kod Vas sve partizane razoružavati i naoružavati naše ljude, na koji način povećavati Vaše odrede. Čim dođete u Bajinu Baštu, jedan deo snaga uputite pravcem ka Užicu a drugi na Kosjerić, da napadaju na partizane, da ih razoružavaju i naoružavaju naše. Najnužnije čete ostaviti samo u Bosni, ali samo najnužnije."
    - 11. novembra 1941g Draža se sastao sa Nemcima u selu Divci (sada varošici na 10-ak km od Valjeva ka Beogradu..poznatijoj po aerodromu) nudeći im saradnju oko istrebljivanja partizana. Kao dokaz dobre volje tada je Nemcima predao, na prevaru, 270 zarobljenih partizana koje su Nemci streljali 27 novembra!!!!! Misliš li ti, zaista, da je tako nešto moglo proći neopaženo Valjevcima? Pogotovo ako znaš da je Nikola Kalabić valjevac i geometar čiji nacrti parcela i dan-danas postoje u Geodetskom arhivu i da je to vreme smutnje (ko je za koga) davalo šansu da mnoge informacije prelaze iz jednog štaba u drugi?
    - Postoje izjave kapetana Miloša Glišića (jednog od 2 glavna zapovednika četničkog napada) da je tražio ličnu potvrdu naređenja za napad na Užice i da ju je dobio lično od Draže kojeg je (sa Dragišom Vasićem, Miloradom Mitićem, Dragoslavom Pavlovićem i Đurom Smederevcom koji je starešina Javorskog četničkog odreda) zatekao u Brajićima. Naime ovakav odgovor je dobio:
    "Vi ćete izvršiti napad po predviđenom planu na Užice, a ako se od ovoga bude docnije pravilo pitanje od strane partizana, ja ću im javiti da nemam veze sa Požegom, da je to stvar Požege i da Požeški odred nije moj odred".
    Veruj, napad na Užice JESTE delo Ravnogorskog pokreta!
    Ali...u sklopu teme, navodna rehabilitacija Dragoslava Mihailovića se NE ODNOSI na delovanje njegovog Pokreta, već na relevantnost i nepristrasnost suda koji mu je sudio!!
    BTW...živim na teritoriji zapadne Srbije koja je uvek bila ustanička, buntovna i krvlju plaćala svaki sukob. Na početku se često dešavalo da rođena braća budu u različitim formacijama (jedan u Ravnogorcima, drugi u Valjevskom partizanskom odredu) verujući da se oba bore protiv Švaba. Kasnije su braća jedan drugom mogli reći mnoge istine koje su skrivane sa obe strane.

    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  13. #13

    Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Mala opaska...
    Moj lični utisak i uzrok velikih stradanja je UPRAVO POLITIČKA PODVOJENOST dva pokreta. Upadljiva je činjenica da su četnici i partizani zajedničkom akcijom od sredine 41g do novembra uspeli da oslobode mnoga mesta u Srbiji, da naprave veću slobodnu teritoriju od Belgije i da budu respektabilna sila u porobljenoj Evropi.
    Rešenost Vermahta da po svaku cenu obezbedi leđa dok napada Rusiju je rezultirala genocidnom naredbom da "za svakog ubijenog Nemca se strelja 100 Srba a za ranjenog 50". Takve represalije i kaznene ekspedicije su uz neshvatljivo brzo napredovanje Vermahta u Rusiji uzrokovale promenu ratnog delovanja JVuO (iliti Dražinog Ravnogorskog pokreta). Odjednom je preovlađujuća direktiva bila " nije sada vreme...istrebiće nas...nadali smo se kraćem ratu zbog Rusa....itd". Treba biti budala pa ne shvatiti da Nemci nipošto nisu želeli da ih Srbi opet pobede jer, bez obzira na komunističku propagandu, glavnina vojske i otpora je bila u zapadnoj Srbiji i Šumadiji.
    Držati besposlenu vojsku (u očekivanju "povoljnog momenta") je ludost pa je jako lako bilo podeliti narod i onog drugog proglasiti za većeg neprijatelja od okupatora. "S verom u Boga za kralja i Otadžbinu" je bilo totalno suprotno od ateizma (komunizma), negiranja Kralja i uvođenja "novih" vlasti u oslobođenim mestima.
    Rezultat je bio mnogo prolivene srpske krvi u međusobnim borbama, osvetoljublja, revanšizma i već 70 g prepucavanja.
    Naravoučenije:
    - Neka UVEK bude najvažnije pobediti okupatora ili napadača a svakom političaru koji tada počne da agituje sasuti zube u grlo!!! Em jeftinije (mnogo manje krvi srpske) em delotvornije po ceo narod (kraći rat i manja razaranja).
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  14. #14

    Re: Odgovor: Ђенерал Михаиловић




    Kao sto rece jedan predhodnik , koji se napajao znanjem kao mali ...citajuci "Poglede " pa je sada veliki zaljubljenik u velikog junaka i ja sam zabrinut za zdravlje naroda .
    Odreci se antifasizma sto u prevodu znaci propagirati ...favorizovati fasizam cije je Draza bio deo ..ili bolje reci , sluga,
    je mozda i ona poslednja kap koja ovu drzavu definitivno definise kao crnu rupu , dno dna ...tako .daleku od iole nekih civilizacijskih vrednosti a tako blizu besmislu ...nepovratu ...beznadju ....mraku ....iz kojeg je izasla jedino u periodu vladavine mrskog komuniste ..bravara ...kaplara ...Tita.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  15. #15

    Odgovor: Re: Odgovor: Ђенерал Михаиловић

    Ne znam puno o Drazi, niti gorim od zelje da saznam.
    Znam da su ti sukobi bili pre preko 70 godina, da zivih svedoka skoro nema, a sadasnja merila ne mogu da se primene na ta vremena.
    Ono sto bi trebalo uraditi je da se sudjenje prepusti istoricarima, ali kod nas ima jako malo objektivnih, neopterecenih dokazivanjem ovog ili onog.
    Sta se dobilo sa ovom presudom?
    Kao prvo, mislim da je sud pravicno presudio da sudjenje nije bilo fer i pravicno. Ne i presuda, njom se sud nije bavio. Nije ulazio u to da li je Draza bio kriv. Samo postupkom, da li je procedura bila korektna. Ako krenemo redom, ko je uopste imao fer sudjenje u to vreme? Niko. Evo jednog spiska osudjenih http://forum.axishistory.com/viewtop...25428&start=30 Ako bismo krenuli jedno po jedno sudjenje da preispitujemo, ispalo bi da su sva sudjenja ponistena, zbog gresaka u procesu. To ne znaci da su nevini. A gde su tek one hiljade bezimenih, koji su stradali bez sudjenja, smaknuti na licu mesta zato sto su nekom zasmetali ili se nisu svideli, bili pogresne nacionalne pripadnosti, u rodu sa nekim ili na pogresnom mestu. Zlocini su cinjeni za vreme rata I posle njega. Da li oni koji su "kaznjeni" bez sudjenja imaju pravo na rehabilitaju? Tehnicki, mislim da ne, jer nema sudjenja koje moze da se preispita i ponisti. A svakako su vec odavno mrtvi, ljudi oko njih su propatili.
    Sada imamo ostrascene ljude sa jedne i druge strane, koji u svojim glavama jos vojuju WWII, a da nisu ni svesni da to treba ostaviti iza sebe.
    Imamo novu temu koja ce opterecivati drustvo, umesto prelazenja preko podela, imamo sukob od nekih nazvan nacionalnim pomirenjem, imamo gomile ostrascenih koji u svom neznanju masu zastavama i prete, vesele se, a ne znaju cemu, slave, a ne znaju sta. Samo smo kao drustvo otisli korak u nazad. Jedini koji od ovog imaju korist su vlasti koje ovom temom skrecu paznju sa katastrofe u zemlji.

    Pre nekoliko godina je Skupstina Vojvodine formirala komisiju da utvrdi cinjenice o desavanjima na kraju i posle WWII. Komisija je odradila svoj posao, napisala velik izvestaj i arhivirala ga daleko od ociju javnosti. Rekli su da kao drustvo nismo spremni da se suocimo sa istinom, sa saznanjima o tom periodu. Ovo sudjenje je dokazalo da zaista nismo spremni.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Товаришево
    Autor test korisnik u forumu Bačka
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 12.04.2020, 19:55
  2. Свети Евстатије - Ловачка слава
    Autor Acanik u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 03.10.2015, 10:26

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •