Degu (Octodon degu)
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Degu (Octodon degu)

    Slatki Degu


    Ljudi koji su bar jednom videli degua kunu se da je to nešto najslađe što čovek može da zamisli. A oni srećnici koji su ga imali u kući (ili ga još imaju) život bi dali za svog mališu.

    Šta je degu
    Kad je degu otkriven, nisu znali u koju grupu da ga svrstaju. Prvo je stavljen pored veverica, ali kasnije se otkrilo da je bliži rođak, recimo, činčila. Octodon degu, kako bi ga zvali stari Rimljani, mali je smeđi glodar najaktivniji u svitanje i sumrak. Ovu naviku je pokupio u planinama Čilea, gde mu je prirodno stanište. Degu je mali, nežni, osetljivi stvor koji vam može praviti društvo i čitavih 10 godina, ukoliko brinete o njemu. Vodite računa o tome da uvek kupujete najmanje par ovih glodara jer usamljeni degu je depresivan i neće dugo poživeti. Morate znati još i da je maleni degu ljubimac koji zahteva mnogo nege i ljubavi.

    Pravi đavo
    Degu je pravi đavo: najnemirniji glodar na svetu. Kavez mora biti od metala ili plastike jer će mališa izglodati svaki drugi materijal, a zatim i sve što imate u kući. Uvek kupujte degue istog pola. Osim ukoliko ne želite da vam za godinu dana 12.876 malih glodara trči po stanu! A upravo je to što oni rade: spavaju ili trče. Trećeg nema. Naravno, pretpostavljate da je u njihovom kavezu uvek ludilo. Tačno: tamo stalno neko nekog tuče, juri, stalno se čuje neko skičanje, frktanje, piljevina koju ste stavili kao podlogu leti na sve strane... Ali ne brinite, iz cele te frke degui će uvek izaći nepovređeni.

    Izgled
    Mogu da narastu do dužine od 25 centimetara (sa repom) i do težine od pola kilograma. Imaju kratke, snažne zadnje noge i užasno su brzi i jaki za svoju veličinu. Zanimljivo je da imaju narandžaste zube, zbog hlorofila koji uzimaju iz hrane.

    Simpatična mazulja
    Ove životinjice obožavaju da se maze! Nema ništa simpatičnije od prizora ovog pacovčića koji diže prednju nogu kao znak da je vreme da ga češete po trbuhu (omiljena zanimacija degua). Na drugoj strani, ako su nervozni ili nesrećni, počinju da škrguću zubima. To znači bukvalno "šefe, ne znam tačno šta se događa, ali nimalo mi se ne sviđa; zato preduzmi nešto, molim te." A ako se jedan uplaši, počeće da skiči, što zna da potraje. No najgore je što, počne li jedan da skiči, to će prihvatiti svi.

    Smeštaj
    Spremite topao, prostran i uređen terarijum i smestite vašu familiju degua u njega. Svi će oni uskoro naći svoje mesto, a vaše je samo da svakodnevno menjate podlogu koju će da pokake i popiške. Najvažnija stvar u terarijumu je komad drveta, koji uvek mora biti tamo. Ovaj trupac je centar društvenog života degua: sve se vrti oko njega. Takođe, često im unutra stavljajte posudu sa vodom i gledajte kako se uživa u kupanjcu!

    Ishrana
    Na prvom mestu: šećer nikad, ni u kakvoj formi, ni u snu! Dakle, nema ni voća! Ni pod razno! Zašto? Zato što degui ne razgrađuju šećer u krvi. Ako pojedu i malu količinu, umreće vrlo brzo.

    A šta treba da im se daje? Obično hrana za glodare koju možete nabaviti u lokalnoj prodavnici za kućne ljubimce, ali i sve vrste povrća. Zapamtite: stvar je u doziranju, jer degu je gramzivi mali gad koji će uvek pojesti sve što mu je ispod nosa i uvek će tražiti još!
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Degu (Octodon degu)

    Imam jednog degua,ali ih vise u mom gradu nemogu nabaviti,gde da ih pronadjem

  3. #3

    Odgovor: Degu (Octodon degu)

    Citat koreja kaže: Pogledaj poruku
    Imam jednog degua,ali ih vise u mom gradu nemogu nabaviti,gde da ih pronadjem
    Koreja, ja mislim da sam videla jednog u jednom pet shop-u u Novom Sadu, ali moram da proverim, jer nisam sigurna da li je bila činčila ili degu. Ako je degu, javiću ti.

  4. #4

    Odgovor: Degu (Octodon degu)

    Hvala unapred moram hitno da nabavim jedan par,jer je onaj iznenad uginuo,pa je u kuci opsta tuga.Pogotovu kod mog sina.Unapred hvala

  5. #5

    Odgovor: Degu (Octodon degu)

    pomazite... danas sam kupila degua (muzjak) i interesuje me koliko mu treba vremena da se navikne na mene i na novi prostor, nov kavez, stan uopste. da li da mu odmah prilazim, da ga mazim, pustam iz kaveza ili da sacekam neko vreme i koliko dugo? hvalaaa! ps: sada je jadan sav scucuren, stane negde i ne mrda, nadam se da ce kad ogladni i ozedni poceti da trazi sam hranu i vodu!?

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •