Osmi mart-Dan Zena
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Osmi mart-Dan Zena

    Ženska prava i po lule duvana*

    Mi žene rođene u drugoj polovini XX veka smo prva generacija žena ikada rođenih, a da su nam unapred bila namenjena prava po kojima smo mogle biti smatrane ljudskim bićima, jednakim pred zakonom kao i muškarci. Hiljadama godina ranije nikome nije palo na pamet da bi to moglo biti tako, da nije normalno da muška polovina čovečanstva smišlja sva pravila, a da se ženska polovina tim pravilima bespogovorno i ćutke povinuje, da tim pravilima služi i da živi svoj jedini život bez prava da se pita i odlučuje sviđa li joj se išta od tog života. Ćuti, slušaj i radi, „ja te 'lebom 'ranim“, tako je bilo.



    Odakle nam ta prava?



    Izborile se i za njih ginule prethodne generacije žena, bezimene, često zaboravljene, hapšene, progonjene, streljane, vešane samo zato što su htele da žive svoj ženski život kao ljudska bića.



    Šta su tražile?



    Pravo na školovanje, na rad, na imovinu, na račun u banci, pravo da putuju same kud žele, da glasaju, da učestvuju u javnom, političkom životu, pravo da žive svoj život bez nasilja, da biraju hoće li se udati ili ne, hoće li rađati ili ne. Pravo na slobodan izbor o tome kako će, s kim i gde da provedu svoj život.



    I ne bismo mogle imati ta prava zapisana i pre nego što smo se rodile da neka muška većina nije o tome odlučila, a zbog jasnog zahteva tih generacija žena na čijim ramenima danas stojimo pripremajući svoja ramena za sve one koji dolaze posle nas, da žive bolje i da zaista uživaju sva svoja prava.

    Jer se često u svakodnevici dešava da nam naša zapisana prava ne vrede ni po lule duvana zbog dubine i snage naslaga predrasuda o tome da je svaka žena roba, a ne osoba, da se prema svakoj ženi možeš ophoditi kako ti se ćeifne, da je možeš omalovažavati, ponižavati i uvredama „stavljati na njeno mesto“.



    U tome je, uglavnom, razlog zašto obeležavamo 8.mart, zašto imamo akciju „16 dana borbe protiv nasilja“, zašto neprekidno moramo da dokazujemo da smo dostojne prava koja su nam garantovana 1948 Deklaracijom UN i svim kasnijim zakonima i propisima.



    Zabranjeno je da te pri primanju na posao pitaju o bračnom statusu i „hoćeš li imati dece“, zabranjeno je da te neko mlati kad god mu padne na pamet, zabranjeno je da ti plata bude manja nego muška, zabranjeno je da ti se rugaju samo zato što si žena, da te ućutkuju, omalovažavaju i smatraju robom i svojinom, a ne ljudskim bićem, ravnopravnim i jednakim sa muškarcima.



    Ipak, sve to se dešava mnogim ženama, sve to unesrećuje mnoge žene u raznom životnom dobu bez obzira na zapisana prava.



    Zašto je tako teško u život pretvoriti sve te zapisane reči? Zašto tako sporo teče proces prihvatanja zakonske obaveze zabrane ponašanja zasnovane na predrasudi da se svega toga i „ne moramo držati k'o pijan plota“ samo zato što je o ženama reč?



    Šta su objašnjenja pretvaranja ženskih prava u „po lule duvana“? Duga je i maštovita ta lista, lako se prepoznaju, s lakoćom izgovoraju svuda.

    Ako dobija batine „sama je to tražila, provociranjem, a i bio je pijan i nesrećan, jer ga ona psihički maltretira“.



    Ako je odbiju zaposliti, to je zato „šta ću s njom, udaće se ima dete, stalno bolovanje, nemam ja para za to, nek' je izdržava neko“.

    Ako želi u politiku onda čuje „pa šta ćeš, nije to za žene, nema kvalitetnih žena, a i same žene nisu zainteresovane, u stvari“.

    Ako želi auto, zemlju ili kuću na svom imenu pitaće je „jeste li udati? kako niste, zašto niste?“

    Ako sama sebi bira šta će obući obratiće joj se „eto kako se izazovno oblačiš, a posle kukaš što ti zvižde“ ili „oblači se k'o da je sama sebi mama“, ako je ružna to je najvažnije što se o njoj treba znati, ako je lepa zna se šta joj sleduje, da zavodi i da joj se nadevaju imena razna.

    I najgora uvreda koja joj se može uputiti je – da je feministkinja, što je naravno „sačuvaj bože!“.



    Ako stojite dok ovo čitate – sedite, jer imam nešto da vam kažem. Ako ste na rečima za sva ženska prava, za jednakost i ravnopravnost , onda ste i feminista, čak i ako ste ubeđeni da niste.



    I zato vam čestitam 8.mart.



    * tekst je objavljen u listu Nedeljnik, 5.03.
    Autor G.C.

  2. #2

    Odgovor: Osmi mart-Dan Zena

    Ja ne bih da citiram gornji tekst, no zato cu reci da se NE SLAZEM da zene nisu imale prava i da smo upravo mi, rodjeni u XX veku prve zene koje imamo nekakva PRAVA ispred zakona i muskaraca!!!

    Zene su bile:
    -BOGINJE
    -MUZE
    -AMAZONKE (VOINI)
    -ZENA JE MAJKA, RODILA JE IZUS
    -PRINCEZE
    -KRALJICE
    - sto jos nisu bile i koja druga prava nisu imale, pitam se!?

    Zar treba da psuju da bi bili ramnopravni sa muskarcima!?

    Ja ovu ramnopravnost smatram za nerealnu!

    p.s. muskarac je muskarac - zena je zena, zna se gde joj je mjesto i zasto je rodjena!
    Poruku je izmenio New Time, 08.03.2015 u 19:19
    Ima dana kada mi treba neko... Neko, ko ništa ne pita, a zna sve.

  3. #3

    Odgovor: Osmi mart-Dan Zena

    Ja necu polemisati s tobom,slobodno se ne slazi..i slazem se s tobom,muskarac je muskarac,zena je zena,i treba da se razlikuju.Ali i da budu ravnopravni.

  4. #4

    Odgovor: Osmi mart-Dan Zena

    Hvala ti, ... u sustini, svako od nas ima svoj stav, samo ako dozvolis htjela bih te pitati, sto podrazuvmevas, ili, upoce sto se smatra - Ramnopravnoscu?
    Ima dana kada mi treba neko... Neko, ko ništa ne pita, a zna sve.

  5. #5

    Odgovor: Osmi mart-Dan Zena

    Hocu,ako ti meni objasnis da li ti tastatura baguje pa pojam'ravnopravnost' pises 'ramnopravnost' ili je to neki stos?

    Inace ja pod tim pojmom podrazumevam bas ono sto pise u clanku,a to je pravo na izbor.Inace,nekad ga zene nisu imale.Takodje su pred zakonom vazila jedna pravila za njih druga za muskarce,i ne samo pisana,i nepisana pravila bila su razlicita.

  6. #6

    Odgovor: Osmi mart-Dan Zena

    Hvala ti za odgovor.

    Moj materni jezik nije srpski, pa valjda zato gresim neka slova. sorry
    Ima dana kada mi treba neko... Neko, ko ništa ne pita, a zna sve.

  7. #7

    Odgovor: Osmi mart-Dan Zena

    Lačo vam je diskusija.

    Citat New Time kaže: Pogledaj poruku
    p.s. muskarac je muskarac - zena je zena, zna se gde joj je mjesto i zasto je rodjena!
    New Time, objasni ovo malo. Ne beri brigu za gramatiku.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  8. #8

    Odgovor: Osmi mart-Dan Zena

    Citat Lilith_021 kaže: Pogledaj poruku
    Lačo vam je diskusija.

    Citat New Time kaže: Pogledaj poruku
    p.s. muskarac je muskarac - zena je zena, zna se gde joj je mjesto i zasto je rodjena!
    New Time, objasni ovo malo. Ne beri brigu za gramatiku.
    Da, i mene ovo malo interesuje. Odgovor bi mogao da dovede do incidenta!
    neunistiva zlojebaba!

  9. #9

    Odgovor: Osmi mart-Dan Zena

    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku

    Da, i mene ovo malo interesuje. Odgovor bi mogao da dovede do incidenta!
    Ček...valjda do incesta ?
    Mislim....pa ovde smo svi naši !
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  10. #10

    Odgovor: Osmi mart-Dan Zena

    Citat New Time kaže: Pogledaj poruku
    Ja ne bih da citiram gornji tekst, no zato cu reci da se NE SLAZEM da zene nisu imale prava i da smo upravo mi, rodjeni u XX veku prve zene koje imamo nekakva PRAVA ispred zakona i muskaraca!!!

    Zene su bile:
    -BOGINJE
    -MUZE
    -AMAZONKE (VOINI)
    -ZENA JE MAJKA, RODILA JE IZUS
    -PRINCEZE
    -KRALJICE
    - sto jos nisu bile i koja druga prava nisu imale, pitam se!?

    Zar treba da psuju da bi bili ramnopravni sa muskarcima!?

    Ja ovu ramnopravnost smatram za nerealnu!

    p.s. muskarac je muskarac - zena je zena, zna se gde joj je mjesto i zasto je rodjena!



    Ooo da, imale su prava da rađaju (ponekad i besomučno, ali ko ih pita), sede kod kuće (ženama nije bilo mesto gde i muškarcima, tačnije najpoželjnije je bilo da sede kod kuće), odgajaju decu (naravno same, kako znaju i umeju, jer muškarac radi i izdržava porodicu te nema vremena da se bakće i decom), obavljaju sve poslove u kući i oko nje (opet je muškarac bio taj koji je na poslu pa naravno da mu ne pada na pamet da još pomaže ženi), itd. mogla bih da nabrajam do sutra.
    Poenta je u tome da su se žene delimično izborile za prava koja im svakako pripadaju, iako još uvek u mnogim aspektima društva nisu ravnopravne sa muškarcima, a skoro sav teret ovog sveta nose na svojim plećima i to rade podjednako dobro kao i bilo koji muškarac te im sva prava koja oni imaju podjednako i pripadaju.
    I may not be perfect but I'm always me

Slične teme

  1. Putovanje,ili Osmi putnik
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 08.11.2010, 20:54
  2. 8.mart - dan prava žena
    Autor itebejac u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 10.03.2010, 02:06
  3. Dan zena 8.mart
    Autor Becar u forumu Spomenar
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 09.03.2009, 19:26
  4. Osmi Putnik
    Autor gaga73 u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 06.08.2008, 20:40
  5. Srećan 8. mart...
    Autor lav71 u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 08.03.2007, 21:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •