Biciklizam
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9

Tema: Biciklizam

  1. #1

    Biciklizam

    Bicikl je počeo da se koristi u Evropi u 19. veku. Kažu da je prvi bajs konstruisao Mikelanđelo i da je bio od drveta bez pedala, pa da se vozio odgurivanjem nogama kao trotinet... Ja sam ljubitelj bajka još od malih nogu a od nedavno sam počela sa njime i neke "malo" veće kilometraže da pravim. Vozim ga i zimi i leti, nikad nije garažiran, uvek je aktivan. Ne troši gorivo, jeftiniji je od auta, ne zagađuje okolinu, što je isto bitan faktor, na vazduhu si kada se voziš, u konstantnom pokretu, znači, zdravo je voziti ga, a samim tim se i kalorije troše...dakle - bicikl kao transportno sredstvo, nema negativnih strana. :D

    Jel volite da vozite bicikl? Koliko često ga koristite?

    Ovo je npr. moja ruta od pre neki dan

    Ime: bike.jpg Pregleda: 643 Veličina: 92.0 KB
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Biciklizam

    Jooooj bajs... skoro pa sam prvo naučio da ga vozim, pa tek onda da hodam. Do pre par godina nisam silazio sa njega, privremeno sam odvojen zbog nedostatka prostora za smeštaj istog, ali vratiću mu se ponovo i nadoknaditi propušteno. Fruškogorski maraton, lukovi Žeželjevog mosta, jednom sam i u Beograd krenuo na dva točka... Leto, zima, sunce, kiša, sneg, ma nema gde nisam išao, mada sam najviše vremena provodio na FG. Ubedljivo najzanimljivije prevozno sredstvo.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  3. #3

    Odgovor: Biciklizam

    uuu, gdje me nadje malo je reci da bajs obozavam sjecate se vi Poni bicikla? ja mislim da ga je citava Juga imala sestra i ja smo imale sivog, a sestra i brat od ujaka zelenog.. bila je popularna i BMX-ica sa banana sicom.. uvijek su bile neke trke i natjecanja.. kad sam bila u srednjoj biciklizam sam nazalost batalila, Ponice smo svi prerasli, a para nije bilo da se kupe novi..
    a kad sam presla baru skupljala sam svaki dinar i onda sam kupila mog Bumbara (bila je to Montica sa debelim tockovima).. od onda smo bajs i ja nerazdvojni kasnije sam shvatila da su trkaci bicikli puno bolja varijanta i od onda sam ih izmjenila 5-6, svaki put sve bolji.. koristim ga umjesto javnog prevoza.. zimi ga iskreno ne koristim, jer kad padne snjezina od silne bljuzge ne mozes ni da hodas a kamoli da vozis bajs
    vozim ga i po gradu, ali volim vise duge voznje izvan grada.. za sad mi je najduza voznja od skoro 100 milja i ne mogu docekati proljece da se ponovo druzimo, moj Insekt i ja


    p.s. Insekt zato sto je crven, sa zutom trakom na drskama i zelenim tockovima
    moomoo meee jooouu

  4. #4

    Odgovor: Biciklizam

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    sjecate se vi Poni bicikla? ja mislim da ga je citava Juga imala sestra i ja smo imale sivog, a sestra i brat od ujaka zelenog..

    Gde se ne sećam

    Zvanično, prvi svoj sam dobila za 9. rođendan( do tada sam arčila mamin) i to metalik sive boje i obožavala sam ga. I dan danas je u životu, mada i ne u baš sjajnom stanju. Poni je zakon, kad se samo setim koliko sam km prešla sa njim

    Generalno, i sada ću pre na bicikl nego u auto, vozim i kada ima padavina i kada uslovi na putu i nisu baš najsjajniji, jedino led izbegavam jer sam se jednom polomila i skontala da bicikl i vožnja po poledici ne idu zajedno
    I may not be perfect but I'm always me

  5. #5

    Odgovor: Biciklizam

    imala sam i ja sivog ponija i na njemu naucila da vozim bicikl. od proleca do jeseni glavna zabava nam je bilo vozenje biciklom. a i organizovali smo trke
    danas je u garazi kod mojih i jos uvek moze da se vozi.

    inace sad imam bicikl i pokusla dva put do posla (ima nekih 15 km, ali katastrofalni su uslovi. nema staze, sem jedne koja ide pored reke i to u suprotnom pravcu od mog radnog mesta. i odustala sam.
    ali zato kad otopli vreme, vikendi su rezervisani za porodicne voznje biciklom, tom stazom koja vodi do gradskog parka...
    Poruku je izmenio Bombica, 05.03.2015 u 11:17


  6. #6

    Odgovor: Biciklizam

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    sjecate se vi Poni bicikla? ja mislim da ga je citava Juga imala
    Čuj imala, imaM Kakva je to kršina, majko mila, pa ja ne znam kako ono uopšte i ide Kum ga jednom pozajmio da "trkne do radnje" i pokaj'o se što nije iš'o peške Ja ga vozim samo kad mi je daleko za peške, a neću da idem kolima.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  7. #7

    Odgovor: Biciklizam

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    ...dakle - bicikl kao transportno sredstvo, nema negativnih strana. :D
    Pošto nije reč samo o biciklizmu kao grani sporta, da malo iz svojih sećanja o tome.

    U Vojvodini je bilo nezamislivo da neko ne zna da vozi bicikl. Deca su najčešće krišom uzimala roditeljske bicikle i pokušavale da ih voze jer su mali bicikli bili izuzetno retki sve do početka 70-tih godina prošlog veka.

    Deca su učila a često i vozila bicikle za odrasle - muške 'ispod štangle' a ženske bicikle samo stojeći na pedalama.

    Pre koju godinu sam u Sakulama video klinca kako vozi bicikl ispod štangle:

    Ime: 0Sakule  10.jpg Pregleda: 288 Veličina: 226.8 KB
    Sakule

    U vreme koga se ja sećam, bicikl je bio još uvek sprava koja nije bila lako dostupna. Tek od sredine 50-tih standard 'širokih narodnih masa' je dozvoljavao da većina ima bicikle.

    Ime: Bic0001.jpg Pregleda: 226 Veličina: 157.3 KB
    Fotografija iz knjige V. Puškara 'NS Priče varoških ulicam'.

    Ime: Bic0003.jpg Pregleda: 254 Veličina: 166.2 KB

    Ime: Bic0006.jpg Pregleda: 255 Veličina: 140.0 KB

    Ovih prizora se dobro sećam a i toga da sam često tražio moj bicikl sakriven medju mnogim drugima.

    Dobro se sećam i prizora pre svitanja: stanovao sam nedaleko kod Riblje pijace, a kolona, preteno žena iz okolnih mesta udaljenih 10 do 22 km, natovarena kantama za mleko, cegerima, džakovima je nosila robu na pijacu.

    Štrand mi je ostao u vrlo upečatljivom sećanju: u hladu su bili redovi bicikla ostavljenih u držače od letvi. Bilo je tu i po 2-3000 bicikla vrelih letnjih dana nedeljom. Našao sam ovu sliku o tome:

    Ime: Strand 1.jpg Pregleda: 301 Veličina: 87.9 KB

    70-tih je standard već bio toliki da je bilo sve više automobila a i da su deca dobijala bicikle za svoj uzrast.

    Ime: Ssekspirova 9   (2).jpg Pregleda: 253 Veličina: 147.1 KB

    U većim mestima automobili i javni gradski prevoz su brže potiskivali bicikle, no oni su i dalje ostali glavno sredstvo prevoza po mestu u manjim sredinama. I danas je tako.

    Ime: Pivnice  24.jpg Pregleda: 173 Veličina: 162.3 KB
    Pivnice

    Automobili i bicikli nisu baš u harmoničnom odnosu, pa su, gde su to mogućnosti i prilike dozvoljavaje, izgradjene biciklističke staze izmedju mesta.

    Ime: 1DSC_2723.jpg Pregleda: 165 Veličina: 219.8 KB
    Iz Aradca se i danas masovno biciklima putuje u Zrenjanin - sada biciklističkom stazom.

    Korišćenje bicikla prvenstveno zbog rekreacije i hobija je duga priča.

  8. #8

    Odgovor: Biciklizam

    Ime: giant.jpg Pregleda: 185 Veličina: 155.7 KB

    Moja mašina i ja, na putu za Sremske Karlovce...35 km, lagane vožnje
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  9. #9

    Odgovor: Biciklizam

    Dok ne padne sneg, bajk se vozi :D (Mada ga ja vozim i po snegu, bitno da nije led)

    Ruta, od pre neki dan

    Ime: 11934543_10207380374129023_549352132525605232_o.jpg Pregleda: 137 Veličina: 78.7 KB
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •