Fantast
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 29

Tema: Fantast

  1. #1

    Fantast

    Turistički kompleks Fantast smešten je u istočnom delu Bačke u opštini Bečej, pored puta Bačka Topola - Bečej na 14 kilometru od Bečeja. Na prostoru od 65 ha nalazi se dvorac, ergela, mali kaštel, kapela, park i ostali prateći objekti. Dvorac je podigao početkom XX veka poznati vojvođanski veleposednik Bogdan Dunđerski. Zdanje ima izuzetnu arhitektonsku vrednost i predstavlja neobičnu mešavinu stilova barokne, romanske neoklasične arhitekture. Dvorac sačinjavaju dve kružne i dve kupaste kule, a najveća koja dominira građena je po ugledu na kule srednjevkovnih zamaka -donžon. Danas se u dvorcu nalazi moderno opremljen hotel Kapela pored dvorca građena je u neovizantijskom stilu i poseduje ikonostas od neprocenjive vrednosti kojeg je oslikao Uroš Predić. Ergela spada u red najpoznatijih u ovom delu Evrope i tu su odgojena najpoznatija grla u bivšoj Jugoslaviji. Danas je ovde organizovana škola jahanja, a moguce je i iznajmljivanje konja turistima. U okviru kompleksa se nalazi i park sa mnoštvom različitih vrsta drveća i uredenim stazama za šetnju. Pored hotela posetiocima su na raspolaganju teniska igrališta, a tu je i pista za male avione.



    Da li ste bili na popularnom Bogdanovom salasu na kome se nalazi Fantast? Kakvi su vam utisci?
    Ja jos uvek nisam bila, ali imam veeeeliku zelju i otici cu sigurno!!!
    Evo, promenila sam potpis

  2. #2

    Odgovor: Fantast

    Da li ima internet prezentacija koja me moze bolje informisati o ovoj prelepoj vojovodjanskoj turistickoj atrakciji?

  3. #3

    Odgovor: Fantast

    Bila. I toplo je svakom preporučujem. Apsoultan mir, priroda, lepota ravnice,... A pritom, malo maštovitosti, i kao da si uskočio u vremeplov.
    Žao mi je što nisam otišla na 2-3 dana. Žao mi je što ga nisam videla snegom zavejan. Ali ispraviće se naredni put.
    (još jedna preporuka: usluga dobra, cene pristojne)
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  4. #4

    Odgovor: Fantast

    Evo par pricica o Fantastu i njegovom vlasniku Bogdanu Dunđerskom.

    Kad putnik - namernik u nepreglednoj vojvođanskoj ravnici ugleda dvorac "Fantast", nedaleko od Bečeja, odmah mu je jasno da je zalutao u jednu od nekadašnjih grofovija koja krije sudbine mnogih porodica- uspone, padove, mržnje i ljubavi. Jedna od tih porodica bili su Dunđerski koji su početkom 19. veka iz Hercegovine došli u, tada austrougarsku, Vojvodinu.

    Bogdan Dunđerski bio je, bez sumnje, najzanimljivija ličnost pomenute porodice i vlasnik čuvenog dvorca "Fantast" koji je u tom vremenu odslikavao njegovu moć i bogatstvo. Nikada se nije ženio i imao je tri velike ljubavi- žene, konje i vino. Bio je jedan od retkih ljudi koji je uspeo da ostvari snove sagradivši dvorac iz mašte.

    Na imanju, koje se prostiralo na 2.600 jutara zemlje, pre jednog veka podigao je dvorac "Fantast". Građen je po njegovoj zamisli inspirisanom ljubavlju prema lepoj ali tuđoj ženi, Mari Dinjački koja je bila supruga Bogdanovog kovača. Često je ovaj zanatlija boravio na imanju u pratnji supruge i Dunđerski se zagledao u nju. Kada je kovač shvatio šta se događa, počeo je da grdi ženu, ali je Bogdan našao rešenje. Dao je kovaču 21 jutro zemlje i nešto novca. Tako je nastala kovačka radionica u Srbobranu. Mara je godinama vodila čitavo imanje jer je Bogdan često bio odsutan. Iako mlađa, umrla je pre njega u pedesetim godinama , dok je Bogdan, kako kažu, dugo poživeo. Dočekao je osmu deceniju ali, kako nije imao zakonite potomke, želeo je da dvorac postane poljoprivredna akademija namenjena siromašnim studentima od Baranje do Srema.

    Priča o boemu, veleposedniku Bogdanu Dunđerskom, živi još samo u priči kustosa Maje Dekanić koja svakodnevno vodi turiste u razgledanje ovog zdanja.
    - Jedino su zidovi i vrata ostali autentični u dvorcu. Od raskošnog nameštaja, umetničkih slika, nakita nije ostalo ništa. Posle oslobođenja 1945. godine, tepisi, kristalni lusteri i srebrnjaci, odneti su u nepoznatom pravcu, a u dvorac su, namerno ili ne, puštene ovce. Tako je pod i deo zida bio potpuno uništen. Na ulazu u dvorac nalazila se velika tabla sa natpisom da KPJ Bečeja dvorac poklanja narodu. Neko je nedavno javio telefonom da dođemo po klavir koji datira iz 1863. godine i verujem da je pripadao Lenki Dunđerski, Bogdanovoj sestri od strica.

    Često je drugovao sa Urošem Predićem i, kao vrlo religiozan, odlučio je da sagradi na svom imanju kapelu Sv. Đorđa jer je saznao da se nekada na tom prostoru nalazila crkva. Predić je oslikao ikonostas velike umetničke vrednosti, a Bogdan Dunđerski je imao samo jedan uslov - da Bogorodica dobije Marin lik. Turisti koji danas posete kapelu i vide njen portret, tvrde da je Bogdan, bez sumnje, imao ukusa. Na tom mestu je i sahranjen 1943. godine.

    U posleratnim godinama crkvi je bila namenjena sudbina električne centrale ali je Uroš Predić uputio jedno značajno pismo Moši Pijade nakon čega je crkveno zdanje bilo "samo" zaključano. Danas je kapela ponovo osveštana, gde se organizuju krštenja i brojna venčanja koja su posebno omiljena na ovom romantičnom mestu.

    Više od polovine celokupnog imanja pripadalo je ergeli koja je pre rata brojala oko 1. 400 rasnih konja. Po oslobođenju, preostali konji prodati su Italijanima po klaničnoj ceni. Danas se na imanju nalazi oko 80 grla u šest konjušnica, a postoji i staza za trening galopera.

    Mogu se videti i čuvena grla, kao što su "Remedi for lav" što u prevodu znači "lek za ljubav", zatim Jalna i Best Vetprom. Na ergeli se može videti i grob čuvenog konja Inkvizitora, Kazanovinog naslednika, inače najtrofejnijeg pastuva koji je, kako kažu, umro slatkom smrću, prilikom skoka na kobilu.

    Danas je dvorac renoviran u luksuzni hotel gde dolaze brojni domaći i strani turisti.

    Pre dve godine, prema rečima Dušana Jovanovića, direktora "PIK - Bečej" kome je dvorac dat na upravljanje, počela je kompletna rekonstrukcija dvorca. Do sada je završena fasada i krov što je već donekle zdanju povratilo stari sjaj. Objekat je otvorenog tipa i ima vrlo bogatu turističku ponudu. U prostranom parku francusko - engleskog tipa nalaze se brojne staze za šetnju, turistima su namenjeni i teniski tereni a radi se i na uređenju obližnjeg jezera.

    Za mnoge druge dvorce u Vojvodini vreme glamura je davno minulo, zapušteni i oronuli, pretvoreni su u magacine i poljoprivredne škole. Takvu sudbinu doživeli su dvorci u Bajši, na Horgošu, u Sokolcu kod Novog Bečeja.
    Ono što osoba doživljava u stvari nije realnost; više je hipoteza koja može ali ne mora biti tačna.

  5. #5

    Odgovor: Fantast

    Evo jos jedne price o Dunđerskima.

    Legende o bogatstvu

    Postoje dve legende o poreklu bogatstva porodice Dunđerski. Prema jednoj priči, Avram Dunđerski je, kopajući tuđu zemlju da bi preživeo, pronašao ćup sa zlatom koji je štedljivo koristio sve dok mu sin Gedeon nije stasao. Tada su sav novac uložili u posao koji se, na njihovu veliku sreću, višestruko isplatio i počeli su kupovinu imanja.
    Prema drugoj legendi, za vreme austro - turskog rata 1711. godine Dunđerski je, ne znajući, prevezao nekog turskog glavešinu preko Tise i spasao mu život. Turčin se, kako legenda kaže, odužio kesom zlata sa kojom je kasnije, uspešno trgovao.
    Ono što osoba doživljava u stvari nije realnost; više je hipoteza koja može ali ne mora biti tačna.

  6. #6

    Odgovor: Fantast

    бејах пре некако у фантасту,први пут. лепо бре тамо. мир. тишина. спокој. зеленило. коњи.
    јурили смо се по оној трави,на оном сунцу,подетињили скроз. да оде тамо човек и заборави на све проблеме
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  7. #7

    Odgovor: Fantast

    Zahvaljauci mojoj prijateljici sam proslo leto bila na dvorcu fantast - sta je pogotovo za mene (pripadam porodici Dundjerski) bilo veoma interesantno. Divan dvorac, prelepe konje i tah mir. Zao mi je, da nismo mogli da ostanemo dugo, posto je vec bilo kasno, ali mozda cu uspeti ovo leto da odem jos jednom

  8. #8

    Odgovor: Fantast

    Postoji jos puno lepih dvoraca u Vojvodini, ali je Fantast svakako najpoznatiji.

    Pogledajte na adresi www.dvorci.info puno slika i informacija o dvorcima i letnjikovcima Vojvodine.

  9. #9

    Odgovor: Fantast

    HOTEL FANTAST
    Rating: * * *
    Adress: Bačko-topolski put bb, 21220 Bečej

    Lociran je na 15 km udaljenosti od od Bečeja, na putu ka Bačkoj Topoli. Krajem XIX veka na ovom mestu, na 2600 jutara zemlje, pripadnik najbogatije porodice u Vojvodini, Bogdan Dunđerski, sagradio je dvorac iz mašte. Danas je u njemu smešten hotel Fantast, vlasništvo "PIK-BEČEJ"-a. Kompleks, pored dvorca, obuhvata i ergelu, kapelu, mali kaštel i park sa jezerom, igralište za decu i dva terena za tenis. Dvorac je moguće obići i uz pratnju vodiča.

    Hotel raspolaže sa: 2 apartmana, 1 trokrevetnom i 17 dvokrevetnih soba, restoranom (90 mesta), cafe barom (25 mesta), konferencijskom salom (80 mesta), svečanim salonom i parkingom.


    dvorac kastel
    jednokrevetna 23evra 21 euro
    dvokrevetna 41,5 31,5
    1/2 kao 1/1 - -
    apartman od 30,5 eura
    znas kako se ljubim


  10. #10

    Odgovor: Fantast

    Bio sam, pogledao sam...
    Posle sam cuo da se tamo ide za vecnu ljubav!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  11. #11

    Odgovor: Fantast

    Kako mislis tamo se ide za vecnu ljubav, prema cemu? Ja sam se zaljubio u sam dvorac.
    Poruku je izmenio Necromancer, 21.06.2007 u 00:44 Razlog: Uklonjen link

  12. #12

    Odgovor: Fantast

    Nisam bila, mada imam veliku zelju...ali moj prijatelj je bio sa devojkom i u opste nije bio zadovoljan...mislim da je ocekivao vise...malo su se pomesali savremeno i onaj duh starine kojim odise sam dvorac...

  13. #13

    Odgovor: Fantast

    Samo imanje Dunđerskih je predivno. Dvorac me uvek natera na ona maštanja: šta bi bilo da si živela u tom dobu i bila jedna od nji'ovih. Kada se popnem na vrh kule onako malo brže mi proradi srce, i to ne zbog penjanja, već zato što odatle ima Vojvodinu na dlanu.
    I zato se uvek radujem poseti Fantastu.
    Odlazila sam više puta. Na kratko - par sati. Uglavnom bih popila piće samo. Međutim, zimus smo otišli i na ručak. I priznaću, niti mi se posebno dojmio kvalitet, niti usluga, a ni cena nije bila adekvatna onom što smo dobili.
    Možda bih drugačije mislila da odem na ceo vikend, ali za sada o uslugama hotela posle blic provere ne bih se najpozitivnije izjasnija.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  14. #14

    Odgovor: Fantast

    Odvescu zenu na jedan "prljavi" vikend.

    Uskoro nam je godisnjica.


  15. #15

    Odgovor: Fantast

    Citat Neuhvatljiva_ kaže: Pogledaj poruku
    Nisam bila, mada imam veliku zelju...ali moj prijatelj je bio sa devojkom i u opste nije bio zadovoljan...mislim da je ocekivao vise...malo su se pomesali savremeno i onaj duh starine kojim odise sam dvorac...
    A da Vam kazem da su u dvorcu nakon drugog svetskog rata bile ovce, i da otprilike do 1960. nije imao namenu.
    Dakle duh starine je u potpunosti nestao, ali bi trebalo uzeti vodica, jer se svakakve legende mogu cuti, pa se covek u potpunosti vrati u doba Dundjerskih.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •