Fantast - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 29 od ukupno 29

Tema: Fantast

  1. #16

    Odgovor: Fantast

    Dvorac Dundjerskih je moja velika ljubav. Bila sam desetak puta - i opet ću, ako Bog da... kako kažu naši stari.
    Ne znam kako se zove ta tehnika u slikarstvu, ali je zanimljivo da, dok gledate Marine oči - u kapeli pored dvorca, imate utisak da, gde god da se pomerite - one gledaju pravo u vas!
    Interesantno da je Uroš Predić oslikao i ikonostas bečejske crkve. To bih svakom preporučila da pogleda. Izuzetan doživljaj.
    I još nešto. Dvorac je dobio ime "Fantast" po omiljenom rasnom grlu Bogdana Dundjerskog - Fantastu čije fotografije krase foaje dvorca... Možda je to već napisano, možda sam previdela...
    A ako ste već u tom delu Bačke, neizostavno posetite restoran "Vetrenjača" u Bečeju... Guščiji specijaliteti su odlični!

    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  2. #17

    Odgovor: Fantast

    Nisam bila, ali planiram da odem na dva tri dana

  3. #18

    Odgovor: Fantast

    Bio sam na nekom seminaru tri dana. Mir, tisina, prelepa priroda...jedino se ne slazem da je to sada "luksuzni hotel"...kvalitet smestaja je prilicno ispod ocekivanja...ali je samo mesto jako, jako lepo...
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  4. #19

    Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Ta evo Simke da malko poslušaš o Fantastu,
    nadam se da neću opet dobiti neku kaznu... ,
    nije bilo Tise


    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  5. #20

    Odgovor: Fantast

    Fantast

    Dvorac čudesne lepote, osakaćen mržnjom, nastao je iz ljubavi.
    Na imanju od preko 2.600 jutara zemlje, dvorac je građen po inspiraciji samog vlasnika, uvaženog i bogatog veleposednika Bogdana Dunđerskog.
    U njegovoj arhitekturi, temeljima, ležala je želja da bude lepotom dostojan dom onoj kojoj je namenjen. Ali, da sve ne bi bilo poput slatkorečive bajke, ona kojoj je dvorac namenjen Mara Binjaški bila je žena vlastodrščevog kovača.
    U nedovoljno verodostojnim prepričavanjima sa kolena na koleno i generacije na generaciju, čini se da je Bogdan ljubavni bol nesrećnom mužu nadokanadio sa 21 jutrom plodne zemlje i nešto novca. Marom se nije ženio, ali je bila njegova družbenica sve do smrti.
    Crkva kraj dvora s mukom je spašena od uništavanja komunističkih hordi 1944. godine.
    Možda upravo zato što je njene ikone, oslikao veliki srpski slikar Uroš Predić, bliski Bogdanov prijatelj. Mara je i nanjima ostala da traje. Na ikoni Bogorodice njen je lik.
    Bogdan je po svojoj želji sahranjen u svojoj crkvi. Zanimljivo je da je kapela bila predvidjena kao grobnica za porodice Bogdana Dundjerskog i Urosa Predica, cuvenog slikara koji je bio prijatelj sa Bogdanom. Predic je cak oslikao i 12 ikona na ikonostasu kapele kao i tri mozaika. Medjutim, pred kraj radova su se prijatelji sporeckali. Zato sada, kada udjete u kapelu, mozete levo videti plocu Bogdana Dudjerskog sa datumima rodjenja i smrti a desno plocu Urosa Predica na kojoj je upisan datum rodjenja ali ne i datum smrti. Uros Predic je sahranjen u njegovom rodnom mestu Orlovatu.


    Mesto je predivno. U sred kao tepsija ravnog dela vojvodine, u sred polja bez ijednog naselja u blizini je ogromno imanje sa mnostvom objekata, parkova, setalista, kapelom i naravno dvorcem.


    Neometan pogled na sve strane. Potpuno ravna Vojvodina. Odavde vidite da je zemlja okrugla.

    Posetioci kompleksa treba da probaju vino krokan iz obližnjeg vinogorjaBiserno ostrvoVeruje se da je loza od koje se pravi krokan doneta iz Alžira i da je jedino ovde uspela, zbog čega je vino jedinstveno u Evropi.U neposrednoj blizini nalazi se Biserno jezero, na kome je bio posed barona Gedeona Rohoncija, domicilnog plemića, koji je titulu dobio za svoje vojevanje od bečkog dvora. Njegov prvi sused bio je grof Mikloš, sa kojim se od rane mladosti takmičio ko će se bolje oženiti, dobiti veći miraz, uzgajati bolje voće ili imati bolje konje... Kao i mnogo puta do tada, igrajući poker jedne noći, ova dva bonvivana pokušala su da nadmudre jedan drugog. Do tada, više uspeha imao je Rohoncij. Ovoga puta igru je vodio Mikloš i, onako uz put, se pohvalio uzgojem loze vrhunskog merlota.
    Grof Rohoncaj mu je obećao dva konja, ukoliko do sledeće godine ne zasadi kvalitetniju lozu... Sledeće jeseni u burad je isceđena dragocena tečnost jedinstvenog vina zvanog krokan, od loze poreklom iz Alžira, u kome je uživao i car Josif. Tako grofu Rohonciju ostadoše konji a nama, u nasleđe, vrhunsko vino.
    Uz pomoć iskusnih instruktora-trenera moguće je jahanje i vožnja kočijama. Svako godišnje doba gostima ovde priušti poseban doživljaj - od šetnje predivnim parkom do vožnje saonicama zimi.

    Ovde, dakle, treba doći i uživati kako je to nekad radio Bogdan Dunđerski.
    Ćuti i prenesi dalje....

  6. #21

    Odgovor: Fantast

    Bogdanov salas (sada ga zovu Fantst)je predivno mesto i uvek kad god mogu svratim na ladno pivce i na setnju kroz neverovatnu tisinu i mir koji tamo vlada.Salas moje familije je nedaleko odatle,i secam se da mi je deda pricao kako su bosanci doterivali tamo ovce prko zime u onim posleratnim godinama .Secam se sredinom 80-tih veeelike mermerne table sa zlatnim slovima a na glavnom ulazu u sadasnji hotel:Fabrike radnicima zemlja seljacima...potpis tito.Duuugo je trebalo da se neko usudi da skine tablu,mada nebi bilo lose da je vrate cisto kao opomenu za buducnost.Slikao sam sve to al gde su sad svi ti negativi ...jebemliga!

  7. #22

    Odgovor: Fantast

    Raspisao sam se bio o Fantastu na kome sam i bivao ili samo navracao, al' mi tekst greskom 'pobeze' pa nemam inspiraiju da ga ponovo pisem.
    Ono sto je meni vazno, tamo ne treba ici da se trazi luksuz sa puno zvezdica, ekskluzivna kuhinja, arhitektonska vrednost ili neka znacvajna istorijska starina i sl.
    Treba uzivati u ravnici, slusati tisinu punu zvukova prirode, gledati zdrebad kako se igra, osetiti mirise sena, stala, kukuruza ili suncokreta u cvetu. Vidim da je i vecina koja je bila na Fantastu istog misljenja.

    Sto se tice prozaicnijih stvari: ostalo mi je u secanju da je Bogdan Dundjerski imovinu zavestao Matici Srpskoj, a o tome nista nisam cuo u skorasnje vreme.

    A evo i nekoliko mojih slika iz februara 2007. (nadam se da ne gnjavim s njima previse!)
    Poruku je izmenio simke, 27.03.2008 u 06:55

  8. #23

    Odgovor: Fantast

    Ne daviš, naprotiv fotografije su ti sjajne.

    Imao bih samo jednu primedbu i molbu a to je da bih voleo da su fotografije opšte namene kako i priliči forumu a ne lične prirode na šta ove fotke navode ... jednostavno deluju kao da su izvađene iz ličnog albuma ove šarmantne dame.

    Sasvim dobro razumem ljubav i pažnju i imam samo reči hvale ali generalno gledano nisu poželjne fotografije lične prirode iz više od nekoliko razloga ... a jedan od razloga je i taj što se na taj način štite i forum a i članovi koji čine forum.

    PS.
    Da ne bih brisao ove lepe fotografije potrudiću se da neke izmenim. Pogledajte ih, pa ako Vam se to ne dopada molio bih Vas da mi javite kako bi ih obrisao iz teme ili prebacio u Galeriju.

    Izmenjene fotografije Nenada.dbs



    Ponoviću kako mi je iskreno žao što sam morao vašu ljubav da uklonim sa fotografija jer gajim duboka poštovanja prema pravim i nežnim ljubavima.
    Nadam se da mi ne zamerate i da ćemo naći najprihvatljivije rešenje.
    Poruku je izmenio simke, 27.03.2008 u 06:56

  9. #24

    Odgovor: Fantast

    Hvala na vrlo uljudnom i obzirnom skretanju paznje.
    U svakom slucaju imao sam u vidu da unosenjem fotografija u Forum ili Galerije one postaju javne sa svim mogucim posledicama. Sa ovim koje sam postavljao ne moze biti problema sto se tice osobe u kadrovima. Kada sam snimao (i u drugim slucajevima) nisam ocekivao da cu fotografije upotrebiti na ovakav nacin. O sirem kontekstu problema nisam razmisljao, a priznajem da nisam ni pokusao da potrazim u Pravilima Foruma da li o toj temi ima nesto. U svakom slucaju veci problem moze biti kada se na slici nadje osoba koja ne zna da je fotografisana ili se nije s tim saglasila. To otvara vrlo siroko i tesko nedvosmisleno postavljanje i postovanje pravila u oblasti zastite privatnosti. A, s druge strane, javna mesta bez ljudi sigrno gube na privlacnosti.
    Nemam nista u ovom slucaju ni protiv fotografija koje si Ti izmenio (iako mi sada deluju 'prazno' - verovatno sto ih znam drugacijima).
    Na brzinu - ovoliko.
    Pozdav Nenad.bds

  10. #25

    Odgovor: Fantast

    Dogovor kuću gradi.
    a uljudnost se podrazumeva na ovom nama tako dragom mestu ...


    Ljudima koji brinu o forumu, bez obzira da li sam to ja ili neko sasvim drugi je teško ako ne i nemoguće da utvrde da li se neka osoba saglasila sa snimanjem ili ne ali to je samo jedan od detalja zbog koga nije preporučljivo u temama postavljati fotografije koje bi se mogle svrstati u kategoriju ličnih fotografija.

    Fotografije lične prirode, kao što proizilazi iz imena nisu prvenstveno namenjene forumima i širem javnom izlaganju te stoga i ne treba da budu tako tretirane ... njima je mesto u albumima i meni je najlogičnije da tamo i ostanu osim u izuzetnim prilikama.

    Na forumu imamo Galeriju koja sadrži lične albume stvaralaca i oni imaju sva moguća prava i slobode u postavljanju svojih fotografija, osim ako se njihov sadržaj ne kosi sa javnim normama o dobrom ukusu i prihvatljivosti.

    PS.
    Pošto se o ovome može još puno pričati ako je potrebno razgovor možemo nastaviti u delu: Obaveštenja i pitanja u vezi sa Forumom, da ne bi ovu lepu i prijatnu temu opterećivali raspravom ...

  11. #26

    13 Odgovor: Bečej - Šetajući obalom Tise

    Kada putnik namernik u nepreglednoj vojvođanskoj ravnici najpre ugleda dvorac Fantast" koji se nalazi nedaleko od Bečeja, odmah je jasno da je zalutao na jedan od starih poseda koji kriju sudbine mnogih porodica, uspone, padove, mržnje i ljubavi. Jedna od njih bili su i Dunđerski koji su početkom 19. veka došli iz Hercegovine u Vojvodinu koja je tada pripadala Austrougarskoj. Bogdan Dunđerski bio je, bez sumnje, najzanimljivija ličnost pomenute porodice i vlasnik čuvenog dvorca, danas poznatog kao Fantast" koji je u tom vremenu, odslikavao svu njegovu moć i bogatstvo. Nikada se nije ženio i imao je tri velike ljubavi, žene, konje i vino. Bio je jedan od retkih ljudi koji je uspeo da ostvari svoje snove sagradivši dvorac iz mašte. Priča o boemu, veleposedniku Bogdanu Dunđerskom, živi još samo u priči kustosa Maje Dekanić koja svakodnevno vodi turiste u razgledanje ovog zdanja. Jedino su zidovi i vrata ostali autentični u dvorcu. Od raskošnog nameštaja, umetničkih slika i nakita nije ostalo ništa. Nakon oslobođenja 1945. godine, u nepoznatom pravcu su odneti tepisi, kristalni lusteri, srebrnina, a u dvorac su, namerno ili ne, puštene ovce. Tako je pod i deo zida bio potpuno uništen. Bogdan Dunđerski je drugovao sa Urošem Predićem i kad je odlučio da na svom imanju podigne kapelu Sv. Đorđa, jer je saznao da se nekada na tom prostoru nalazila crkva, Prediću je poverio da oslika ikonostas. Imao je samo jedan uslov, da Bogorodica dobije Marin lik. Turisti koji danas posete kapelu mogu da se dive radu visoke umetničke vrednosti. Na tom mestu Bogdan Dunđerski je i sahranjen, 1943. godine. U posleratnim godinama crkvi je bila namenjena sudbina električne centrale, ali je Uroš Predić uputio jedno značajno pismo Moši Pijade nakon čega je crkveno zdanje bilo samo" zaključano. Danas je kapela ponovo osveštana. U njoj se organizuju krštenja, a ovo romantično mesto daje poseban ton brojnim venčanjima. Više od polovine celokupnog imanja zauzimala je ergela koja je pre rata brojala oko 1.400 rasnih konja. Po oslobođenju, preostali konji prodati su Italijanima po klaničnoj ceni. Danas se na imanju nalazi oko 80 grla u šest konjušnica, a postoji i staza za trening galopera. Mogu se videti i čuvena grla kao što su Remedi for lav" što u prevodu znači Lek za ljubav" zatim Jalna i Best Vetprom. Na ergeli se može videti i grob čuvenog konja Inkvizitora, naslednika inače najtrofejnijeg pastuva, Kazanove, koji je, kako kažu, umro slatkom smrću, prilikom skoka na kobilu. Za ljubitelje ovih plemenitih životinja organizovana je škola jahanja. Danas je dvorac, renoviran u luksuzni hotel, dolaze brojni domaći i strani turisti. Hotelske sobe u su smeštene u glavnu kulu. Objekat je otvorenog tipa i ima vrlo bogatu turističku ponudu. U prostranom parku francusko engleskog tipa nalaze se brojne staze za šetnju, teniski tereni, a radi se i na uređenju obližnjeg jezera. Dvorac je spomenik kulture od velikog značaja. Priča o prijateljstvu Bogdana Dunđerskog i Uroša Predića...

  12. #27

    Odgovor: Fantast

    Prošle godine smo za Prvi maj bili ja i moja bolja polovina. Ako izuzmem gužvu i red za kaficu, čekanje za mesto za stolom sve je bilo više nego OK. Na Fantast otići kada nije gužva, praznik. Na miru razgledati i uživati.

    Dvorac, crkvica, ergela, vrt sve je lepo "upakovano" i skladno. Mislim da je ovaj hotel - dvorac velika šansa za naš turizam i da treba ulagati i u ostale objekte ove vrste u Srbiji odnosno Vojvodini gde ih ima najviše. Dvorci i letnjikovci Vojvodine, neki i nisu u sjajnom stanju i pokrajina i republika bi morale da pomognu lokalne samouprave da ove objekte srede, da pronađu investitore i dovedu ih i da obogatimo svoju turističku ponudu. Nešto slično "Drakula turi", tura dvorci i letnjikovci vojvodine... ili cele Srbije, zašto da ne. Fantast je dobar "model" za tako nešto jer većina nažalost nije otvorena za posetioce.



  13. #28

    Odgovor: Fantast

    Ako ne renoviraju bićete oduševljeni mogućnošću da sve obiđete

    kako god,par slika ovog zamka...






    Malo higijene u bašti restorana:


    Pogled sa kule:

    Poruku je izmenio Uprolazu, 22.04.2009 u 23:25

  14. #29

    Odgovor: Fantast

    Bila sam u Fantastu pocetkom novembra meseca, zaista je lepo i mirno...nije bila guzva, hrana je zaista povoljna, a obimna u restoranu, konji u ergeli raspolozivi za jahanje...(samo ja se nisam usudila bas nesto), svez vazduh, prelep dvorac sa sve starinskim namestajem i ljubaznim osobljem..koji su mi (cak) dozvolili da sviram na klaviru koji je star...paneznamkoliko....mada ja licno misam ljubitelj bas takvih ambijenta (ili je bilo krivo moje tadasnje (ne)raspolozenje...ko zna..)

    Sve je bilo otvoreno za posetioce sem crkve (pretpostavljam da svestenik nije bio tu) i apartmana za intimna popodneva....neki se renovirali s' toga nismo mogli da ih razgledamo...a ostrali bili zauzeti
    Budi pametan i pravi se lud

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •