Pms
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 35

Tema: Pms

  1. #1

    01 Pms

    PMS je termin koji obuhvata citav niz simptoma koje zena moze da oseca najcesce desetak dana pred menstruaciju (nakon ovulacije), a neke zene ih jos uvek osecaju i prvog i drugog dana ciklusa.
    Kada govorimo o ovim simptomima treba imati na umu da je svaka zena svet za sebe, pa se tako i simptomi razlicito ispoljavaju, sa obzirom na njihovu brojnost. Sto znaci da simptomi koji se javljaju kod jedne osobe, ne moraju obavezno biti primeceni i kod neke druge.
    Do sada je utvrdjeno preko 150 simptoma koji se mogu pripisati PMS-u, ali oni koji se najcesce javljaju su sledeci:

    Psihicki:

    - ceste promene raspolozenja
    - nervoza
    - napetost
    - osetljivost
    - teskoce u koncentraciji
    - paranoja
    - depresija

    Fizicki:
    - slabost
    - umor
    - glavobolja
    - vrtoglavica
    - oticanje zglobova
    - bolovi u krstima
    - bolovi u abdominalnom delu
    - osetljivost grudi
    - nadutost
    - povecan apetit, narocito potrebe za slatkisima
    - pojava akni
    - diareja i sl.

    Bolne menstruacije ne spadaju u PMS simptome, jer se javljaju kada menstruacija vec pocne, prouzrokovane su drugim uzrocima (grcenje materice, moguce anomalije materice), pa je samim tim i tretman drugaciji.
    Dok neke zene uopste ne osecaju PMS simptome, za druge su ovi simptomi veoma realni. Oni su povezani sa hormonalnim promenama (promene u nivou hormona estrogena i progesterona), koje se desavaju nakon ovulacije, odnosno pred samu menstruaciju, tako da sa pocetkom nove menstruacije i izjednacavanjem nivoa hormona, i PMS simptomi nestaju.



    Kako da pomognete sebi

    Iako ovi simptomi izgledaju kao nuzno zlo, ne mora uvek biti tako. Postoji vise nacina da se ublaze, ili cak u potpunosti otklone tegobe izazvane PMS-om:
    - Strucnjaci pre svega preporucuju fizicku aktivnost koja povecava nivo estrogena (aerobik, dzoging, plivanje, voznja bicikle i sl.),
    - Ishrana je takodje veoma bitna, pa je stoga preporucljivo da se izbaci iz upotrebe ili smanji unos secera, soli, kofeina, alkohola i masnoce, ali se preporucuje uzimanje namirnica koje u sebi sadrze visok nivo vitamina B, kao i kalcijuma i magnezijuma,
    - Pozeljno je da se zena vise odmara, a mogu se primeniti i neke metode relaksacije, kao sto je meditacija ili joga,
    - Izbegavajte stres,
    - Preporucljivo je i dodatno uzimanje vitamina: vitamin B, C, D, E, a narocito vitamina B6, kao i dodatno uzimanje gvozdja, kalcijuma i magnezijuma,
    - Setajte sto vise, a narocito na svezem vazduhu jer smanjuje napetost i obogacuje organizam vitaminom D,
    - Dobro se ispavajte,
    - Pre svega verujte u sebe.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: pms

    Faze menstrualnog ciklusa

    Menstrualni ciklus ima cetiri faze, a svaku karakterise set hormonalnih promena kao i promena u jajnicima i materici. Posto je menstruaciju najlakse videti postoji pokusaj da se nazove prvom fazom menstrualnog ciklusa - bioloski, to je zapravo poslednja faza (iako se u odbrojavanju mestrualnog ciklusa prvi dan racuna od prvog dana menstruacije, posto je on najjace vidljiv).


    1. folikularna faza

    Ponekad se naziva i proliferativna faza ili preovulatorna faza. Na pocetku ove faze hipofiza luci relativno visok nivo hormona FSH (follicle-stimulative hormone). Funkcija FSH je da stimulise folikule u jajnicima. Na pocetku folikularne faze ovaj hormon daje signal folikulu (povremeno vise od jednom) da pocne da zri i da stvori jaje. U isto vreme folikul luci estrogen. Kako jaje sazreva, pomera se blize folikulu, prema povrsini jajnika.


    2. ovulacija

    Druga faza ciklusa je ovulacija, u kojo se folikularne kesice otvaraju oslobadjajuci zrelo jaje. Do ovog vremena estrogen je podignut na visok nivo, cime se zaustavlja proizvodnja FSH. Visok nivo estrogena takodje stimulise hipotalamus da proizvede Gn-Rh sto uzrokuje da hipofiza pocne da proizvodi LH (luteinizing hormone). Talasi hormona FSH i LH izazivaju ovulaciju.


    3. lutealna faza

    treca faza se ponekad zove i postovularna faza. Posto se jaje oslobodi, folikul pod stimulacijom LH se pretvara u zlezdanu masu celija koja se naziva corpus luteum (corpus luteum na latinskom znaci zuto telo, naziv je dat zato sto je masa celija zuckasta u svojo pozadini). Corpus luteum proizvodi progesteron, tako se nivo progesterona podize za vreme lutealne faze. A visok nivo progesterona zaustavlja hipofizno lucenje LH. Kako nivo LH opada corpus luteum se degenerise. Tako proizvodnja corpus luteuma vodi do njegove sopstvene destrukcije. A sa ovom degeneracijom dolazi do naglog opadanja nivoa estrogena i progesterona na kraju lutealne faze. Pali nivo estrogena stimulise hipofizu da pocne da proizvodi FSH i da ceo ciklus pocne ponovo.


    4. menstruacija

    Cetvrta faza ciklusa je menstruacija izazvana naglim opadanjem nivoa progesterona i estrogena na kraju lutealne faze. Menstruacija je izlucivanje unutrasnje obloge materice (endometriuma), koje izlazi napolje kroz glic materice i vaginu. Za vreme ove faze estrogen i progesteron su na niskom nivou, a nivo FSH se polako podize.

  3. #3

    Odgovor: pms



    Liječenje:

    Niti jedno ginekološko stanje ili bolest ne zahtijeva u toj mjeri integralni pristup, kao što je to slučaj s PMS.
    Traženje jednog kemijskog uzroka i jednog lijeka neće donijeti rezultate u terapiji PMS, jer su uzroci mnogostruki i mnogoznačni.
    Kada se želi liječiti PMS, u obzir se moraju uzeti ne samo učinak uma, emocija, prehrane, svjetla i tjelovježbe, nego i odnosi, nasljedni čimbenici, kao i traume iz djetinjstva.
    Liječiti osjećaj nadutosti diureticima, glavobolju analgeticima, potištenost i neraspoloženje antidepresivnim lijekovima zanemaruje temeljnu neravnotežu i najčešće samo doprinosi nastanku novih neželjenih tegoba usljed uzimanja lijekova.
    Najznačajniji korak u liječenju PMS je redukcija i otklanjanje stresa.
    Promjena prehrane, životnog stila i tjelovježba kako je opisano u alternativnim mogućnostima.

    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  4. #4

    02 Odgovor: pms

    Čak i neke najsmirenije žene ovih dana se pretvaraju u prave ''veštice''.

    Najstrašnija stvar je kako se ove promene brzo događaju – u ponedeljak ste smireni i prilično cool, ali već sutradan vam sve i svako ide na živce te poželite (ili to čak i napravite) svima istresti u lice ono što im već dugo nameravate reći na pristojan način. Ukoliko sebi ne želite priznati da patite od mesečnog "divljanja" hormona, postoji način na koji možete svoj i život ljudi oko vas tih dana učiniti puno lakšim i ugodnijim, a sve to bez lekova.

    Iako se može činiti neočekivanim, žene koje pate od PMS-a retko imaju nedostatak estrogena i progesterona. Dok neke hormonske terapije mogu potisnuti simptome, velika većina njih ne deluje u samom korenu problema, pa iz tog razloga ne rješavaju problem na dulje staze. Istraživanja su pokazala da preko 50 posto žena koje pate od PMS-a u organizmu imaju nizak nivo magnezijuma, cinka, esencijalnih masnih kiselina i vitamina B grupe. Simptomi se takođe, mogu pogoršati nakon trudnoće ili prestanka dojenja, budući da ova stanja uzrokuju manjak određenih hranjivih supstanci u telu.

    Evo što biste trebali jesti, a što ne kako biste lakše ''preživeli'' ove dane:

    Što ređe konzumirajte mlečne proizvode
    Svakog dana jedite puno voća i povrća, posebno zelenog lisnatog
    Izbjegavajte veće količine slatkiša i rafiniranog šećera, radije jedite sušeno voće
    Konzumaciju soli održavajte na minimumu jer ona podstiče sakupljanje vode u telu

    Jedite ribu najmanje dva puta nedeljno
    Nikada ne preskačite obroke kako biste održali isti nivo šećera u krvi tokom celog dana
    Kada ste u predmenstrualnom razdoblju, dnevne potrebe za kalorijama se povećavaju – dovoljno je uzimati 500 kalorija više svakoga dana
    Izbegavajte crveno meso, kofein, čokoladu i gazirana pića...



    preneto sa neta
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  5. #5

    Odgovor: Pms

    Evo jednog interesantnog testa namenjenog prevashodno mladjoj populaciji

    http://www.21dan.com/test/pitanjeIzArhive.jsp?testId=21
    Lako cu,ako je do mene.........

  6. #6

    14 Odgovor: Pms

    Hrana i piće koju bi trebalo tih dana izbegavati:

    So i slana hrana poput suhomesnatih proizvoda, sir, gotova jela i konzerviranu hranu, jer uzrokuju zadržavanje tečnosti u organizmu, zbog čega se možete osećati još nadutije

    Hladnu hranu i napitke jer utiču na cirkulaciju u donjem delu stomaka i pojačavaju grčeve

    Kofein
    u svim oblicima jer povećava želju za šećerom, troši B vitamine, uništava kalijum i cink

    Alkohol jer utiče na nivo šećera u krvi, može poremetiti rad jetre te pogoršati PMS

    Želja za slatkišima karakteristična je pojava za mnoge žene u razdoblju PMS-a. Naime, radi se o hipoglikemičkim krizama, koje se mogu sprečiti pravilnim odabirom ugljenih hidrata i većim brojem manjih obroka.

    Hrana i piće koje bi tih dana trebalo uzimati više:

    Voće i povrće bogato kalijem, kao npr. semenke suncokreta, smokve, breskve, banane, krompir, kikiriki...

    Masti, odnosno ulja koja služe kao izvori esencijalnih masnih kiselina, a to se posebno odnosi na omega- 3 masne kiseline

    Namirnice bogate vitaminima C, E i B6 jer najbolje suzbijaju predmenstrualne tegobe (paprika, kupus, grašak, integralni hleb, svež kravlji sir...)

    Soju jer sadrži obilje biljnih vlakana i fitoestrogena, a osim toga dobar je izvor minerala: kalcijuma, gvožđa, magnezijuma i fosfora, te vitamina B grupe.

    I ne zaboravite redovno vežbati, čime ćete poboljšati cirkulaciju u području abdomena, osloboditi se viška tečnosti znojenjem te popraviti raspoloženje!


    ( preneto sa neta )
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  7. #7

    Odgovor: Pms

    ...a kako ja da izbegnem ženin pms?...

  8. #8

    Odgovor: Pms

    Citat lav71 kaže: Pogledaj poruku
    ...a kako ja da izbegnem ženin pms?...
    Odes kod komsinice

    Inace,imam masu simptoma PMS i njihova jacina poprilicno varira ali je uvek najizrazenija potreba za slatkim,preosetljivost i rekordna promena raspolozenja(kad se uzme u obzir koliko sma temperamentna i da sam rak,zamislite na sta to lici )
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  9. #9

    Odgovor: Pms

    Zenama pms poinje uglavnom od dana udaje a prekida se razvodom
    Ko je za jednu voznjicu

  10. #10

    14 Odgovor: Pms

    PMS dijeta

    Hrana koju konzumirate pre ciklusa moze otkloniti neprijatne simptome

    DORUCKUJTE. Preskakanje zdravog jutar*njeg obroka naglo spusta vas nivo secera u krvi i pogorsava raspolozenje. Kombinacije proteina i ugljenih hidrata, kao sto su puter od kikirikija i kifla, ili jaja sa razanim tostom ce vas spasiti od mucnih trenutaka.

    JEDITE LOSOS I ORAHE. Oni sadrze velike kolicine sastojaka poznatih pod imenom omega-3 masne kiseline, koje stabilizuju hormonske poremecaje zasluzne za PMS probleme. Potrudite se da pojedete makar nesto od ovoga, dan pre svake vase menstruacije. Drugi izvori omega-3 masnih kiselina su masne ribe (kao sto je bakalar) i spanac.

    SMANJITE KOFEIN. On povecava nivo hormona koji su uzrocnici stresa, a dodatni stres je poslednje sto vam je potrebno u tim danima rastrojstva.

    UZMITE MAGNEZIJUM. Ovaj mineral ima smirujuci efekat i neutralise razdrazljivost. Integralne zitarice su ga prepune, ali isto tako ga koristite u vidu tableta.

    ( preuzeto sa neta )
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  11. #11

    11 Pms..

    Upravo sam se vratila iz kujne.. morala sam da klopnem jos nesto pred spavanje.. i dohvatila sam se kutije keksa..
    drma me PMS vec par dana, i iskreno, jedino sto mi fali sad je da mi nebo padne na glavu.. i da, pored toga sto sam strasno 'alava kad treba da dobijem, uzasno brzo menjam raspolozenja

    ali posto je svaka zena cvecka za sebe, svaka drugacije to i oseca i ispoljava..
    Kako ga vi podnosite? I kako se kod vas manifestuje?

    a da biK prosirila temu, muski deo auditorijuma neka nam kaze..
    Kako podnosite lepsu polovinu u datom periodu?
    Krek, krek.. Ne gudra

  12. #12

    Odgovor: Pms

    to je nevidjeno,kada dobijes apetit za petoro i places za svaku sitnicu,svadjas se i grudi hoce da ti eksplodiraju

  13. #13

    14 Odgovor: Pms

    Šafran za PMS





    Šafran, začin koji se tradicionalno koristi u persijskoj medicini može biti i delotvoran lek za predmenstrualni sindrom. Na to upućuje istraživanje sa 50 žena sa teškim PMS-om koje su tokom dva menstrualna ciklusa uzimale ili kapsule šafrana ( dvije po 15 miligrama dva puta na dan ) ili placebo tabletice.

    Od onih ''na šafranu'', 76 posto je imalo barem 50 posto poboljšanje PMS simptoma, za razliku od samo 8 posto onih koje se uzimale placebo.

    Osim što je smirivao bol u trbuhu šafran, deluje i kao antidepresiv jer deluje na moždani seratonin slično kao i Prozak.



    Izvor: Allure
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  14. #14

    Odgovor: pms

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Čak i neke najsmirenije žene ovih dana se pretvaraju u prave ''veštice''.
    U mom slucaju, vestica (i to ona iz Blera) je blag izraz. Dr. Dzekil i Mr. Hajd..Hanibal Lektor...besan pas...svi zajedno x 2 = ja
    Skoro svaki put se posvadjam s nekim. Grozna sam.
    A cokolada mi je srednje ime
    Znaci, tih dana me ne diraj, cuti i samo gledaj kako mi doope viri iz frizidera i...you will survive

    Osim naravno kad vedzbam svaki dan...tada ne osetim ni P od PMS-a.

    Poruku je izmenio _baba_, 17.12.2008 u 08:08 Razlog: ne moz' bez slike
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  15. #15

    Odgovor: Pms

    JOj nevolim cak ni da cujem to PMS(pusti me samo).odvratna sam tad,svadjam se sa kim stignem,sve mi smeta,u skoli sam nepodnosljiva ucestale svadje sa profesorima,decko me negleda tih nekoliko dana jer za biilo sta on mi bude kriv....ma sama sam sebi bzvz tad..........
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •