Panegirik
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3

Tema: Panegirik

  1. #1

    Panegirik

    Ljudi sa ovih prostora su neretko skloni fatalizmu, isključivosti, netoleranciji, ili još bolje i jednostavnije rečeno - iracionalnosti.

    Jedna od njih je i panegirik, odnosno preterano hvaljenje i veličanje nekoga ili nečega.

    Panegirik je nastao u Staroj Grčkoj i to uglavnom kao svečana pohvala pred narodom nekog pokojnika i njegovih dela za života. Ali, u Starom Rimu, panegirik je evoluirao u pohvali i živih osoba i taj trend se sve više i više primenjivao, što ga je devalviralo, tako da danas pagenirik ima pežorativnu konotacju.

    Nedavno se u svom (poslednjem) obraćanju Kongresu Obama poslužio upravo panegirikom, žanrom koje se nikako nije očekivao u najrazvijenoj zemlji sveta, a posebno ne od njenog predsednika i to u američkom kongresu. Takva samohvala njegovih aktivnosti za vreme svoja dva mandata, ali i veličanje Amerike kao države i nacije, tom prilikom su izazvale podsmehe republikanaca (Obama je demokrata) koji imaju većinu u ovom viskom predstavničkom telu.

    Šta mislite o toma šta to ljude tera da bez ograničenja i ukusa hvale žive ljude i to do to mere da se ti koje se hvali, ako imaju bar malo dostojanstva, moraju tada osećati neprijatno?

    Pogledajmo našu skupštinu, ne samo u ovom savezu, koja je prečesto svedok sličnih "pohvala" u kojima poslanici veličaju svoje partijske lidere, uglavnom aktuelne, ali ponekad i one kojih više nema.

    Dakle, panegirik kod nas, u zemlji Srbiji?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Panegirik

    Ljigavo,jadno,ulizicki..i ne znam stvarno koji jos izraz da upotrebim,osim onog 'bljaaaakk'..

  3. #3

    Odgovor: Panegirik

    I ja se slažem da je u biti iracionalizam. Zbog silnih nevolja mnogi su počeli da gledaju gore..da im neki Mesija donese spas.
    U silnoj želji da DRUGI reše NAŠE probleme lako dolazi do "prepoznavanja Mesije" u svakoj ambicioznoj i prečesto bezobzirnoj budali koji na početku ide nasigurno obećavajući ČUDA!
    Verovali ili ne ja sam svojevremeno "skinuo kapu" Čerčilu na prvom govoru kao premijera Britanije:
    - Mogu vam ponuditi samo krv, znoj i suze...što je bila najrealnija procena ratne situacije.
    Uvek sam bio alergičan na uzdizanje na pijedestal vladara jer je to siguran način da ga udaljite od realnosti. Čak i da je imao u sebi volju i želju da narodu bude bolje ulizičkim pohvalama će biti doveden u zabludu da je "od Boga postavljen" i onda...ode sve u...p.m.
    Jer služiti narodu je jako zajeban zadatak, čak i kada radite prave stvari, a ulizičko stado nikome nije donelo dobra.
    Imaš zadatak onda to znači i da polažeš račun svom narodu. Prava retkost je da se može imenovati sadašnji vladar koji svom narodu služi na čast.
    Ono što mi je uvek bolo oči kod ovdašnjih "predstavnika naroda" (koji q***c sebe zovu narodnim poslanicima kada su PARTIJSKI dupelisci?) je odsustvo odgovornosti NARODU! Izbori treba da budu pod IMENOM I PREZIMENOM a ne pod listom ma koje Partije!!! Izabrani predstavnik treba da SVOJIM radom, čašću i delima zasluži mesto govornika naroda a ne da bude neki partijski podoban idiot!
    Prvo treba PROMENITI IZBORNI ZAKON u smislu kojem sam i rekao. Većinu građana više zanima kako će ih neko predstavljati nego "čiji je". Zar onakvo "iznenađenje" brojem glasova Mosta u Hrvatskoj ne govori o tome da je običnom puku pun Q...silnih partija?
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •