Oduvek sam 'teo veliku pticu, ali su trebale kockice da se slože. Neki za papagaja kažu da je to pas sa perjem, ja sam to oduvek znao, jer sam dobar deo života proveo i sa psima i sa papagajima. Doduše prvi put sam se susreo sa jednom ozbiljnom pticom pre 5 i malo jače godina. Pre toga su bile uglavnom tigrice i nimfe, najveće što sam imao je Mali Aleksandar. I njihova glavna mana, kao i kod pasa je kratak životni vek.

Čudo koje imam, a to je afrički sivi papagaj, poznatiji i kao Žako, kažu da živi 80-100 godina i jadan onaj ko ga nasledi, ako me nadživi. Jednostavno, sa tom pticom nema mira, toliku dozu radoznalosti i inteligencije još nisam video kod drugih ptica, pa čak i generalno kod životinja. Daleko od toga da je naporan, mada nekada zna i da bude (ako ne dobije pažnju koju želi, tada mi uglavnom strada uvo, jer je veći deo dana kod mene na ramenu ili naslonu od stolice) veći problem je njegovo razumno ponašanje koje nekada zna da bude i jezivo, jer nisam navikao da mi se životinja obraća smislenom rečenicom i da izražava svoje potrebe.

Ime: 10288781_10202402310280560_1640602540312400329_n.jpg Pregleda: 424 Veličina: 72.4 KB

Najbanilniji primer je da sam traži da jede. Pošto sam mu ponavljao kada uzimam hranu "jesi gladan" vrlo brzo je povezao tu frazu sa osećajem gladi i kada čujem od njega "jesi gladan" znam da je vreme da ga nahranim. Nikada, ali nikada do sada to nije rekao ako mu je činija sa semenkama puna, što će reći da ptica konta neke stvari. Kada ustanem poželi mi dobro jutro, kada idem da spavam kaže mi laku noć. Ne meša pojmove. Kada je fudbal na TV-u on navija. Ne navija ako je nešto drugo. Verujem da je tu u pitanju čisto povezivanje pojmova i radnje, jer slično funkcioniše i čovek, pa i druge inteligentne životinje. Jedino mi je neverovatno to što npr. mačka kada je gladna ona mnjauče, a papagaj kaže. Nisam očekivao da će tako bezgrešno povezivati radnje i reči.

Ime: 8712_10200402924777172_972949948_n.jpg Pregleda: 494 Veličina: 58.4 KB

Kada se uvredi, viče "kokoško jedna". Mislim i da ima poremećaj identiteta, jer je prihvatio to što se prema njemu ponašam kao prema psu. Zna da dođe, zna da da šapu, odnosno mesnatu nogu i naravno zna da kaže "ja sam pas". Zna i da kaže "konju jedan", "jesi lud", ma zna mnogo toga. Obožava da se kupa, odnosno tušira.

Zna delove tela, krilca, batak, debeli stomak i trenutno smo u fazi učenja da sam kaže koji je deo tela koji mu diram. Verujem da će savladati, jer na internetu postoje klipovi na kojima sivi afrički sabira do 10 i prepoznaje oblike i boje. Tako da ovo ne bi trebalo da bude preterano teško.

Ah da, bio je kandidat na predsedničkim izborima, dobio je četiri glasa, ako me ljudi nisu slagali da su ga dopisali na listi.

Ime: 538765_3223947479049_1964201149_n.jpg Pregleda: 273 Veličina: 92.7 KB

Neki ljudi sa ovog foruma su imali priliku da ga upoznaju i ostali su bez teksta. Glavna atrakcija iz kraja.