Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?

    Listajuci razne internet novine naisao sam i na clanak :

    U PARIZU OBELEŽENA GODIŠNJICA MARSEJSKOG ATENTATA

    SEĆANJE NA UJEDINITELJA

    Naši zemljaci se, po tradiciji, okupili u Bulonjskoj šumi kraj spomenika kralju Aleksandru Prvom Karađorđeviću


    U Marseju, devetog oktobra 1934. godine, mučki je ubijen kralj Aleksandar I Karađorđević, kojem su potom Francuzi u Parizu podigli jedan od najvećih i najlepših spomenika, istovremeno kao i simbol prijateljstva naša dva naroda.
    Tu, na ulazu u Bulonjsku šumu, obeležavajući dan atentata na kralja Aleksandra, na poziv i u organizaciji Ravnogorskog pokreta i Udruženja starih ratnika i potomaka od 1912. do 1920. godine, po tradiciji i proteklog vikenda okupili su se naši zemljaci negujući tako i čuvajući istoriju od nezaborava.
    Kao i uvek, srpskom trobojkom dugom 150 metara oivičen je spomenik, donesene su fotografije kraljeva Petra Prvog Oslobodioca i Aleksandra I Ujedinitelja, Kolo srpskih sestara pripremilo je žito, vino, sveće, intonirana je himna "Bože pravde", otac Slaviša je uz miris tamjana služio pomen, a posle "Očenaša", "Gospodi pomiluj" i molitvi za kraljeve Karađorđeviće, sve vojskovođe i poginule za otadžbinu, u lepoj besedi rekao je:
    - Ovoj zemlji kralj Aleksandar pokazao je da Srbi mogu doneti nešto novo i časno. A kako se domovina brani čašću, znanjem, lepotom, pa i lepim ponašanjem, nastavimo tim putem, ponosno ističući da smo sinovi Srbije, koja živi sada i živeće večno.
    U ime ambasade Srbije, pred stotinak prisutnih govorio je i savetnik u ambasadi Srbije Siniša Pavić:
    - Osećam se malim i običnim čovekom naspram veličine naših kraljeva. Drago mi je da je ova ceremonija organizovana zajedničkim naporima građana, čime ste potvrdili slogu i jedinstvo koji su nam potrebni. Država nam se sada zove Srbija, svi smo pod jednom zastavom, a biće prilika da se složno okupljamo i evociramo uspomene na kraljeve, velike utemeljivače. A uzgred, pred nama je referendum, odazovite mu se.
    U završnici ove ceremonije, posle fotografisanja, usledilo je druženje, kao znak da kad hoćemo i možemo da budemo složni.


    A kod nas ? Nisam nigde primetio da je obelezeno na bilo koji nacin.....
    Jesmo li opet poceli da zaboravljamo i parcijalno cuvamo istoriju i korene ?
    Possibility of dream come true makes life worth living.....
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?

    Citat Bishop kaže:
    Jesmo li opet poceli da zaboravljamo i parcijalno cuvamo istoriju i korene ?
    Opet počeli? Nikad nismo ni prestajali.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?

    Citat Mish kaže:
    Opet počeli? Nikad nismo ni prestajali.
    Nemoj tako, izvlači se istorija kao kvisko, po potrebi i to bar da je kad treba... nego uvek onda kad se treba dobro zagledati u budućnost.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Opet počeli? Nikad nismo ni prestajali.


    To je jedan od fenomena našeg društva. Ne zaboravljamo samo dobre i vredne stvari i ljude, ako ih i ne zaboravimo, naćiće se neko ko će to da oskrnavi na ovaj ili onaj način. Ono što mene možda više brine jeste to da zaboravljamo zločine i zločince, turamo pod tepih i zviždućemo, kao nije nam ništa i sve će to proći. Ništa ne prolazi samo od sebe i moramo da pamtimo, rešavamo probleme, radi nas samih, radi budućih pokolenja, pametni ljudi se uče na greškama, pa makar i svojim ličnim. Sećam se da sam samo nekoliko dana posle 5-og oktobra 2000 u troli srela Goricu Gajević, znam da me je obuzeo strašan bes i tuga i da mi je tu negde bilo jasno da se mi, kao društvo nismo makli iz pozicije u kojoj smo bili pre tog datuma. Izvesna gospođa koja nam se smejala u lice godinama, pendrečila nas po ulicama i na fakultetima, trovala nas suludom ideologijom, terala nas bestraga i oterala mnoge od nas, ona i njena struktura navukli neizbrisivi mrak na naše nebo, naše ne njeno, se šepurila slobodno sa svojim cegerima po ulicama moga grada, i verujem da je mnogi nisu uopšte registirovali. To je samo jedan mali primer, a koliko smo još imena i dela zaboravili, borimo se sa svojim životima koje su oni doveli do ivice opstanka, a oni slobodno žive svoje vrle živote i sanjaju mirne sne. Nismo još kao društvo dorasli ovakvim situacijama i nećemo dok ne prestanemo da zaboravljamo.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."
      Vrh

  5. #5

    02 Odgovor: Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?

    Pitanje bi bolje bilo postavljeno . Sta treba da pamtimo?
    Svako sve menja kako zeli i kako njemu odgovara u tom momentu.

    A zaboravljamo jer sve se stalno menja......pa zar nismo ljudi koji su promenili, Koliko drzava? a da se nisu makli dalje od prodavnice i radnog mesta.
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?

    Citat Doti kaže: Pogledaj poruku
    Pitanje bi bolje bilo postavljeno . Sta treba da pamtimo?
    Svako sve menja kako zeli i kako njemu odgovara u tom momentu.

    A zaboravljamo jer sve se stalno menja......pa zar nismo ljudi koji su promenili, Koliko drzava? a da se nisu makli dalje od prodavnice i radnog mesta.

    Ovo je skroz ok kada se radi o pojedincima, tu sami biramo šta i kako ćemo da pamtimo i pravimo mehanizme kojima ćemo da se borimo, ali društvo, da bi bilo ozbiljno ne sme da ima selektivno pamćenje, istorija jesu činjenice, sve koje mogu da se sakupe u najčistijem mogućem obliku, zapakovane i poređane da zluže za nauk i pamćenje novim pokolenjima, ne sme tu da se bira.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."
      Vrh

  7. #7

    02 Odgovor: Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?

    Euridika potpuno si u pravu, a ova tema je veoma osetljiva, treba da se volimo, volimo nasu decu i pamtimo sve lepo, (ruzno samo da nam drzi balans ) i naravno opet da se volimo, volimo, volimo, volimo.........
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?

    kako zaboravilo, pa zar nije bio rat zbog toga sto se nije "zaboravilo". Ali ja sam za amneziju
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Da li smo opet poceli da zaboravljamo ?

    Godine uvek isto teku od 1 januara pa nadalje, i završe se sa 31 decembrom. Istorija ne ide istim tempom, pre je išla razvučenim fajlovima ne popunjavajući sve otvorene foldere, zabušavala, a zadnjih godina prešla na zip fajl, često pakujući i preko hard diska. Šta sam ja to sve natrabunjao, pa ovo sam hteo da kažem: Svakog dana nas "obraduju", ili obraduju nova dešavanja locirajući našu pažnju na dnevni aktuelni trenutak i na posledice tih trenutaka, a vreme prolazi i neke važne stvari koje nebi smeli mi zaboravimo, nije opravdanje, ali eto.
      Vrh

Slične teme

  1. Hej, salaši opet ću vam doći
    Autor Mish u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 18.11.2013, 23:06
  2. O ne!!! Opet sam zaboravio/la!!!
    Autor kissigirl u forumu Pričaonica
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 21.08.2011, 01:41
  3. Sigurno ću opet uraditi...
    Autor Goga u forumu Pričaonica
    Odgovora: 205
    Poslednja poruka: 24.08.2010, 23:59
  4. KriLe opet u akciji
    Autor love hunter u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 19.01.2010, 19:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •