Utisci sa putovanja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 35

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    05 Utisci sa letovanja

    Neki od nas su vec bili na letovanju, a neki ce tek da odu

    Za sve vazi isto pitanje: Kako ste se proveli? Da li su ispunjena vasa ocekivanja?

    A da ja probijem led

    Deo mog letovanja ni blizu nije bio onome sto sam ocekivala............bilo je iznad ocekivanja
    Lako cu,ako je do mene.........

  2. #2

    Odgovor: Utisci sa letovanja

    ja jos nisam bio mozda cu da odem a mozda i ne
    u svakom zlu ima nesto dobra

  3. #3

    02 Utisci sa letovanja

    ..predivno je bilo ..
    ..iako nepijem alkohol ovog puta sam preterala sa njim..
    ..jos me glava boli ali pozitivno ..
    ..mislim da sam jedino previse razmisljala..
    ..zato sam navalila na sve crne koktele da ne razmisljam..
    ..kad sam ..
    .. ..
    ..ali mom letovanju jos nije dosao kraj..
    ..india ima da mi izbije sve te ludorije iz glave ..
    ..o tome pisem kad se vratim..
    ....

  4. #4

    Odgovor: Utisci sa letovanja

    обишао сам словенију уздуж и попреко и било је


    неописиво предивно, значи не могу вам то речима дочарати, јбг
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  5. #5

    Odgovor: Utisci sa letovanja

    Do sad niste bili na letovanju?!
    Ne volite leto ili vise volite zimovanje?!
    Lako cu,ako je do mene.........

  6. #6

    Odgovor: Utisci sa letovanja

    Moje letovanje je davno prošlo. Prošlo fizički, nisam više tamo, ali me je oplemenilo i osnažilo za jedan dobar deo života. Trebalo mi neko vreme da se odvojim emotivno od mesta na kom sam bila (opasno to zaljubljivanje u more i pesak i mirise) i da bez velikih potresa prošetam hodnicima uspomena.

    Ovde je samo jedan isečak iz mog dnevnika, toliko da se nasluti kako je sve to bilo...

    "Pesak, vreo toliko da moraš najbrže na svetu da se katapultiraš u more inače ostaješ bez stopala, još mi u glavi zvoni plač malog slatkog Britanca:Muuuuum, muuuuum I hate this, I wanna go home!!!! I ja sam mrzela, ali nisam htela da idem kući, to je bila moja kuća, nisam nikada htela da se vraćam, nigde... More plavo, čisto mirno, bez talasa, na levoj strani negde kao kroz maglu prikazivalo se neko belo zdanje, na obodu ostrva, ništa iza toga, tu je ćošak, ako se tako može nazvati... Crkvica svetog Nikole po kojoj je taj deo ostrva dobio ime Ag. Nicollaus. Moj obavezan ritual od tada, do poslednjeg dana provedenog na ostrvcu je bila šetnja kroz vodu, (htela sam da sačuvam to more na stopalima dok me ima, i tu slobodu...), od jednog kraja plaže do crkvice, onda bih navukla nešto na sebe popela sa do svetog mesta koje je samo malo više od mene, malo postojala tamo sama sa sobom, morem, nečim ili nekim još, pokušla da saberem i sakupim misli i morem bih se vratila nazad, samo bih se telesno vratila... Na plaži, koju ću zvati našom, jer je bila najbliže našem smeštaju nalazio se jedan plastični most (Grtica ga je nazvala mostom, ja bih rekla da je to bila neka riva ili tako nešto...), koji se prostirao prilično u more, to je bila moja čarolija, tu sam šetla po vodi, spavala na vodi, sanjala u dogovoru sa suncem, izbrojala svojih 90 koraka na vodi... Jedna mala prosta stvar koja može toliko dobra doneti. Znali su oni zašto su je postavili...
    Iznajmile smo tamo malog žutog hyundai atos-a , od prevaranta kakvog je teško čak i za film napraviti, obradio nas na brzinu:Fully insured, fully insured, na najbržem i najteže razumljivom engleskom, (od starta sam ja nekako uspevala da razumem taj Grčki Engleski, Grtica je imala priličnih problema, toliko nas je zbrzao da nismo uspele da pogledamo da li je auto možda imao neke ogrebotine, ili štagod... Važno je da smo imale klimu (čitaj obično hlađenje na one sulude ventilatore koje svaki auto ima) koje smo platile dodatnih 20 evra , Šta je lakše namagarčiti od jedene žene? Dve žene, he he he, he...No, no, no, sve to uopšte nije važno, mali žuti zmaj nas je poslužio najlepše na svetu, ja sam ponosno vozila to čudo među besnim limuzinama kojima su dolazili najbogatiji turisti iz najrazličitijih krajeva sveta, vozila ga bez dozvole (imala sam srpsku dozvolu koja ne važi u EU, ali bi važila kod njih, jer reč Srbija nekako drugačije zvoni u toj zemlji, samo, samo, samo, imala sam tu dozvolu u svom srpskom novčaniku koji je ostao u stanu u Groningenu, znači, vozila sam Grčkim drumovima bez ikakvog dokumenta, i bilo je slatko, i u jednoj situaciji malo tesno, i gorko, ali smo se izvukle, moja mala draga prijateljica i ja... ). Bile smo u jednom tipičnom seocetu Keri, gde je reč "kalimera" - "dobar dan otvarala sva vrata, čike, gazde sela ispred neke lokalne kafanice, na + 100 stepeni sede i u hladovini ispijaju svoje kafe i puše cigare i smeškaju nam se, jedna divna gospođa, koju smo srele u nekoj od uličica otresla je jedan badem za nas, i lepo smo se nas dve izrazgovrale na italijansko, nemačko, grčo jeziku ruku i tela i sve smo se super razumele, svetionik na vrh tog sela i samo plavo ispod, ono najlepše plavo, koje mami i zove... Nekoliko divnih plažica, svaki dan neka druga, na jednoj od njih gnezda kornjačica Carttea Caretta, vrste koja je pod zaštitom zakona, jer je u izumiranju, žive na ostrvcu preko puta a noću dolaze da u miru polože svoja jaja u pesak i nadaju se da će neki mališani naći svoj put do njih, kada za to dođe vreme, lokalci kažu da je to samo zamka za turiste, a meni svejedno, ako su tamo neka su, još bolje ako su tamo, i ako uspevaju da se snađu... Grad Zakynthos, glavni grad ove čarolije, pesnik Dionysios Solomos (poznat po tome što su prve dve strofe njegove pesme uzete za grčku nacionalnu himnu), manastir u kome sam zapalila sveće, poklonila se divnom starom svešteniku, stajala u miru hladne svete zgrade, luka, zidine starog grada sa brda pored čuvaju ovaj novi, koji je izgrađen posle zemljotresa 1953. godine u kome je skoro sve na ostrvu bilo uništeno, jedan srebrn, posrebren, to tek posle naučih, prstenak kupljen tamo, da se ne zaboravi i da se nosi samo u specijalnim momentima...

    --------------------------

    "Ojačala se i utvrdila moja veza sa tim delom sveta, i znam da ću doći opet, možda ne u oktobru kako sam obećala, možda ne ni na moj Zakynthos, ali sigurno u Grčku, sigurno da zgrabim opet malo tog nektara i ojačam se za neke nove dane..."



    to su utisci, urezani na papiru, a mirisi, osećaji, to se ne pretače u reči, to se samo oseća dok te ima...
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  7. #7

    Najčistije more imaju Kipar, Grčka i Hrvatska

    Plaže Kipra, Hrvatske, Malte i Grčke imaju najčistiju vodu za kupanje jer više od 90 odsto kupališta u ovim zemljama zadovoljava najviše standarde kvaliteta EU.


    U izveštaju Evropske agencije za životnu okolinu "Kvalitet vode na evropskim kupalištima u 2011" navodi se da je najlošija voda za kupanje na rekama i jezerima u Holandiji, Bugarskoj, Letoniji, Luksemburgu i Belgiji.

    Godišnji izveštaj o kvalitetu vode odnosi se na više od 22.000 mesta za kupanje na moru, rekama i jezerima u 27 članica EU, plus Hrvatska, Crna Gora i Švajcarska.

    Gotovo sva kupališta koja su obuhvaćena istraživanjem, odnosno 92,1 odsto, ispunjavalo je u 2011. minimum standarda kvaliteta vode za kupanje predviđenih Direktivom o vodi za kupanje iz 2006.

    Oko 80 odsto vode na plažama dobilo je ocenu odličan, što je blagi napredak u odnosu na 2010.godinu.

    Loš kvalitet vode je uočen na oko 200 plaža što je 1,5 odsto kupališta, ali i malo povećanje od 0,3 procentna poena u poređenju sa situacijom u 2010.godini.

    Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut iz 2011, od 19 kontrolisanih javnih kupališta, odosno 29,7 odsto, u skladu je sa Uredbom o klasifikaciji voda I i II klase, što znači da se mogu koristiti za kupanje i rekreaciju.

    Od ukupnog broja kontrolisanih kupališsta, njih 16, odnosno 25 odsto, istovremeno nije ispunjavalo potrebna fizičko-hemijska i mikrobiološka svojstva, i to u centralnoj Srbiji četiri kupališta, a u Vojvodini 12 kupališta.

    Međutim, podaci za Srbiju i EU nisu uporedivi jer ne važe isti propisi i kriterijumi za ocenu kvaliteta površinskih voda.

    Od 82 obuhvaćene plaže na crnogorskom primorju, voda je odličnog kvaliteta na tri četvrtine plaža, a na ostalim dobrog ili zadovoljavajućeg.

    Kvalitet vode na Petrovačkoj plaži ili u Rafailovićima je odličan. U regionu Herceg Novog, od 20 plaža, voda na 60 odsto njih je odličnog kvaliteta, 30 odsto dobrog ili zadovoljavajućeg, a sa deset odsto nije uzeto dovoljno uzoraka.

    Kako prenosi EurActiv Srbija, na jednoj od omiljenih destinacija Srba u Grčkoj, na Halkidiki, od 136 plaža, više od 80 odsto ima odličnu vodu, što je nešto manje nego 2010. kad je 90 odsto vode imalo tu ocenu.

    Na gotovo 950 plaža koje je prijavila Hrvatska, voda na svim plažama je zadovoljavajućeg kvaliteta, a više od 90 odsto odličnog kvaliteta.

    Prema direktivi EU o vodi za kupanje iz 2006, sve članice su u obavezi da do kraja sezone kupanja u 2015. voda u svim kupalištima ima bar zadovoljavajući nivo kvaliteta.

    Nova direktiva je stroža u poređenju sa prethodnom iz 1975. jer predviđa da članice redovno obaveštavaju o prisustvu bakterija ešerihija koli i crevni enterokokus koje ukazuju na zagađenost vode.

    (Beta)
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  8. #8

    Odgovor: Najčistije more imaju Kipar, Grčka i Hrvatska

    Kad samo bacim pogled na sliku iznad dođe mi da se bacim sad na plažu...
    A kad zakorakneš u vodu omah spopadnu one pedikir-ribice da grickaju.
    Eto toliko je čisto,što jest' jest'!
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  9. #9

    Odgovor: Najčistije more imaju Kipar, Grčka i Hrvatska

    Dobro mozda kod nas u regionu.Ali ja sam bio i na drugim morima "preko bare" i svako je prica za sebe.Na primer Barbados,Maxwell beach plaza...jeste skupo,ali vredi svaki novac jer se pamti ceo zivot.
    Hasta Siempre

  10. #10

    Odgovor: Najčistije more imaju Kipar, Grčka i Hrvatska

    More pogotovo na južnom jadranu je spektakularno, čisto i modro. Što se tiče plaža u Hrvatskoj ima ih nekoliko koje valja izdvojiti. Po meni na prvom su mjestu Lubenice a poslije toga plaže na otoku Proizd, Korčula. Nešto predivno.
    Poruku je izmenio Meggy, 29.09.2012 u 22:26 Razlog: reklama

  11. #11

    Odgovor: Najčistije more imaju Kipar, Grčka i Hrvatska

    Slazem se za plaze i more na Kipru. Evo nekih od lepota iz Famaguste, gradu na obali Mediteranskog mora ...


    Ime: IMG_20130622_100958.jpg Pregleda: 92 Veličina: 64.1 KB

    Ime: IMG_20130622_103314.jpg Pregleda: 149 Veličina: 122.1 KB

    Ime: IMG_20130622_152122.jpg Pregleda: 164 Veličina: 170.4 KB

    Ime: IMG_20130622_152229.jpg Pregleda: 128 Veličina: 158.2 KB

    Ime: IMG_20130622_154420.jpg Pregleda: 133 Veličina: 81.3 KB
    Pogled na cuvenu Varoshu .
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  12. #12

    Utisci sa putovanja

    evo kutak za utiske sa putovanja.. jer nisam znala di drugdje da turim ovu temu.. u temu "utisci sa ljetovanja" ne moze, jer nije bilo ljeto kad sam putovala.. dobro, bilo je miholjsko, al' to se ne racuna kao da se putovanja desavaju samo tokom ljetnih mjeseci

    elem, moje utiske kroz nase zemlje Balkan-kana mozete procitati u dva dijela.. sa sve slikama i kratkim klipovima

    -> Putevima & bratstva i jedinstva (prvi dio-Srbija)

    -> Putevima bratstva & jedinstva (drugi dio-Hrvatska)


    ae
    moomoo meee jooouu

  13. #13

    Odgovor: Utisci sa putovanja

    Ovo sam ja u onoj kućici za čuvarkuću šenbruna. 2 januar ove godine.



    Imam još da kažem na ovu temu da bi svi putevi u Novi Sad, sa zapada, trebalo da vode preko mosta slobode. Pa ti tu pukne vidik na NIS-ovu monumentalnost, fontanu, šljašteći merkator, osvetljeni bulevar i tako dalje. Nevolja je što iz pravca Mađarske ulaziš u klisu, razbacane kese oko kontejnera i pse lutalice oko njih. Odma da ti bude jasno đe si se vratio.
    Priložene slike Priložene slike  
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  14. #14

    Odgovor: Utisci sa putovanja

    Ime: giphy.gif Pregleda: 88 Veličina: 157.4 KB

    ovo sam ja jer ne putujem nigde ovih dana...molim kliknite na sliku da me jasnije vidite
    Ploviti se mora i bez broda ..

Slične teme

  1. Utisci o firmu u kojoj radite
    Autor coaa u forumu Posao
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 09.02.2019, 19:42
  2. Uspomene sa putovanja
    Autor Lillith u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 12.03.2014, 14:43
  3. Volonterski rad i putovanja po svetu
    Autor Muckota u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 31.07.2010, 09:46
  4. Cene putovanja po svetu..
    Autor yige_gui u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 23.07.2008, 22:01
  5. Društvo za putovanja/e
    Autor Tracy u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 04.05.2008, 12:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •