Naučna i epska fantastika - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 32
  1. #16

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Martinov serijal Pesma leda i vatre.
    Mislila sam da će mi posle Tolkina sve biti nezanimljivo, ali ondaK nabasah na divnog Martina. Jedini problem je što već godinu i više čekam petu knjigu(a biće ih 7).
    a ne putujem ja. to beskraj po meni hoda

  2. #17

    Odgovor: Naucna i epska fantastika



    Upravo sam saznala da uskoro izlazi novo izdanje Kingovog IT i jakoooooooooo sam srecna

    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  3. #18

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku


    Upravo sam saznala da uskoro izlazi novo izdanje Kingovog IT i jakoooooooooo sam srecna

    Da. Tu knjigu sam pročitao 3 puta, bez obzira na to koliko je dugačka, i mogao bi ponovo da je pročitam. Remek delo.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  4. #19

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Potpisujem Peltierov post, ako dozvoli i dodajem samo malo Sir Klarkove "Zvezde ".

    ZVEZDA Bethlehema

    I malo zvezdane prašine...

    Poruku je izmenio Kalina, 10.07.2008 u 13:47 Razlog: lengvidz

  5. #20

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    H. G. Wels i J. Verne
    A. Clark, od njega Sastanak sa Ramom i Odiseju 2010
    Stanislav Lem: Nepobedivi

    Iz gore iznetog vidite da sam za naucnu fantastiku, u epskoj mi cesto smeta nedostatak logike (logike, a ne realnosti...)

    Najbolja SF dela svih vremena za mene su:

    Clark Sagan: Kontakt
    Stanislav Lem: Solaris
    A. C. Clarke: Grad i zvezde
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #21

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    King je stvarno majstor.....A IT je nenadmasiv...

    Daglas Adams i Autostoperski vodic su nezaobilazni. Secam se kada sam je prvi put citala, moja majka se ozbiljno zabrinula za mene, iz sobe su ne prestano dopirali zvuci umiranja od smeha.
    Apsolutno!


    Ko nema drugu opciju, neka čita on-line:

    OVDE je Autostoperski vodič kroz galaksiju === http://www.svastara.com/razno/autost...laksiju/01.php

  7. #22

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Ja sam vise fan fantastike mada su mi prve knjige bile sf.Poceo sam sa serijalom Roboti pa nastavio sa zaduzbinom...Posle Asimova sam presao na Frenk Herberta i Dine.zatim je usledio Klark -Pad mesecheve prasine a onda Ursula-leva ruka tame,svet se kaze suma...Zatim dolazim do nosioca belog zlata pa pochinjem da chitam fantastiku i ne izlazim odatle...Tolkina nisam zaobisao ali nisam ni Dzordana sa tockom vremena,Klajv Barker sa Igrom Prokletstva i Utkanim Svetom...Naravno P.N.Elrod -I,Strahd:The Memoires of a Vampire(Ravenloft) ...

  8. #23

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Zoran Živković
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  9. #24

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Definitivno,Robert Jordan sa Wheel of Time i George R.R. Martin sa the Song of Ice and Fire....ali,nije losa ni Carobnjacka gilda ili Zmajevi jahaci Perna,ali im pisce ne znam....uglavnom,epska fantastika je procvetala poslednjih nekoliko godina i ima sve vise knjiga na tu temu...

  10. #25

    Odgovor: Naucna i epska fantastika

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    od knjiga retko koji drugi zanr i citam
    Dzon Ronald Rej Tolkin, na prvom mestu sa svojom epskom fantastikom i izmastanim svetom.. tako precizno preneseno na papir, stvorio je delo nepojmljivo dobro za sve generacije na dalje.. nema mu premca, zaista.. iako knjigu "Hobit" nisam procitala, "Silmarilion" i "Gospodar prstenova" su.. savrseni.. iako neki kazu da je suvise paznje posvetio opisivanju a manje dogadjajima.. takvu poeziju i takve price ne verujem da bi iko vise mogao da smisli

    Dzona Rouling, sada vec Lady Dzoana, koja napisa abnormalno fantasticnog "Hari Potera".. skoro sam knjige pocela da citam i posle svake procitane ostala bez reci.. iako je poubijala dobar deo glavnih likova knjige ().. Sav taj svet, pun magije i cini i kletvi i vestica.. neverovatno dobro

    volim i Teri Praceta, bas sam se nameracila na knjigu "Kosac", koju planiram da u'vatim posle Harija..
    mada mi je bolje da uhvatim knjigu da ucim..
    Od reci se sve slazemcak i zadnji red koji se slabije vidiTolkin je neprevazidjen za moj pojam sf knjizevnika za sve generacije.

  11. #26

    Odgovor: Naučna i epska fantastika

    Meni su najdrazi serijali Pesma Leda i Vatre od Martina, Tocak Vremena od Dzordana, Belgarijada od Dejvida Edingsa, knjige Teda Wilijamsa, naravno Tolkin.
    Od novijih, preporucio bi serijal Mac Senki od Dzulije Dzouns, objavljen kod nas u izdanju Alnarija- Pecina Crnog Leda, Tvrdjava Sivog Leda, Mac crvenog leda, priprema se i cetvrti nastavak..

    King, naravno, To, Talisman, Crna kuca.. fenomenalno!

  12. #27

    Odgovor: Naučna i epska fantastika

    Ursula Krober Le Gvin (engl. Ursula Kroeber Le Guin21. oktobar 1929.) je američka spisateljica .

    Diplomirala je 1951. na koledžu Redklif, a magistrirala 1952. na univerzitetu Kolumbija (francuska renesansna književnost). Jedan je od klasika naučne fantastike (u klub besmrtnih ušla je 2003.). Zahvaljujući pripovedačkom daru, mašti i intelektualnoj širini prihvaćena je i od čitalačke publike van žanrovskih okvira.

    Najpoznatiji romani:

    Leva ruka tame (engl. The Left Hand of Darkness) (1969),
    Čovek praznih šaka (engl. The Dispossessed: An Ambiguous Utopia) (1974),
    Svet se kaže šuma (engl. The Word for World is Forest) (1976),
    Čapljino oko (engl. The Eye of the Heron) (197,
    Stalno se vraćajući kući (engl. Always Coming Home) (1985),
    Ribar unutrašnjeg mora (engl. A Fisherman of the Inland Sea) (1994)
    Tetralogija Zemljomorje (engl. Earthsea) (1968-2001) ...


    Pored romana piše priče, eseje i knjige za decu. Dobitnik je čak pet nagrada Hjugo i šest Nebula.



    Teme

    Mnogi njeni SF radovi u čvrstoj su vezi s sociološkim naukama uključujući sociologiju i antropologiju smještajući je u podkategoriju mekog SF-a. Njeno pisanje često prikazuje neobične vanzemaljske kulture prenoseći poruku o našoj vlastitoj kulturi: primer je istraživanje seksualnog identiteta kroz hermafroditske rase u Levoj ruci tame.

    Ursulini ekumenski svjetovi

    Većina Ursulinih SF radova, uključujući nagrađene Leva ruka tame i Dispossessed (Čovek praznih šaka) postavljene su u buduću galaktičku civilizaciju labavo povezanu kooperativnim telom koje ona naziva Ekumen. Ekumen ni u kom smislu nije vlada. To je kanal za razmenu informacija, dobara i uzajamno razumevanje različitih kultura.

    Romani Leva ruka tame i Svet se kaže šuma (The Word for World is Forest) bavi se posledicama koje donosi ekumenski poslanik (mobil) svojom pojavom na izolovanim planetama i kulturnim šokom koji izaziva.

    Le Gvinova je poznata po sposobnosti da stvori verodostojne svetove nastanjene dopadljivim karakterima (nezavisno od toga da li su oni, u tehničkom smislu, ljudski). Njeni svetovi verodostojni su zbog pažnje koju posvećuje izgradnji njihovih međusobnih odnosa u svakodnevnom životu. Često istražuje kulturne i političke teme iz veoma nezemaljske perspektive. Mnoge od njenih kratkih priča postavljena su bliže, u naš svet, u neposrednu prošlost ili blisku budućnost.

    Značajna crta njene koncepcije, koja smešta njene radove van glavnog toka tvrdog SF-a, je da niti njena stara imperija niti Ekumen ne poseduju tehnologiju putovanja bržeg od svjetlosti (FTL). Politički napredni Ekumen uspeva tamo gdje je stara imperija pala samo zbog posedovanja mogućnosti trenutne međuzvezdane komunikacije pomoću uređaja nazvanog ansibl. Pronalazak ovog uređaja okosnica je romana Čovjek praznih šaka a konsekvence na cijeli Ekumen sistem najbolje su oslikane u Svet se kaže šuma.

    Pozadina cijele priče je galaktička imperija osnovana na planeti Hain. Mnogo milenijuma širila se daleko kroz galaksiju ali se, zbog neposedovanja FTL putovanja ili komunikacija konačno katastrofalno urušila. Mnogo hiljada godina stanovništvo udaljenih setova živjelo je u izolaciji od centralne galaktičke civilizacije, gubeći sva znanja o svom poreklu, vraćajući se u arhaične oblike civilizacije i tehnologije.





    Pročitao sam sve što sam uspeo naći.Neke knjige su na našem,neke na engleskom.Nebitno je kad volite nekog pisca.
    Evo spiska:


    Zemljomorje (fantasy)

    * Romani
    o A Wizard of Earthsea, 1968
    o The Tombs of Atuan, 1971
    o The Farthest Shore, 1972 (Dobitnik National Book Award)
    o Tehanu: The Last Book of Earthsea, 1990 (Dobitnik Nebula Award)
    o The Other Wind, 2001
    Napomena: Priča Dragonfly iz Tales from Earthsea nalazi se između Tehanu i The Other Wind i predstavlja važan most za serijal kao cjelinu, kako to navodi sama autorka na svom web sajtu.

    * Kratke priče:
    o "The Word of Unbinding", 1975 (u The Wind's Twelve Quarters) (originalno objavljena januara 1964.)
    o "The Rule of Names", 1975 (u The Wind's Twelve Quarters)
    o "Dragonfly" (u Legends, ed. Robert Silverberg; takođe i u Tales from Earthsea)
    o Tales from Earthsea, zbirka kratkih priča, 2001 (dobitnik Endeavour Award)

    Ekumen (science fiction)

    * Romani Hainskog ciklusa
    o Rocannon's World, 1966
    o Planet of Exile, 1966
    o City of Illusions, 1967
    o The Left Hand of Darkness, 1969 (dobitnik Hugo Award i Nebula Award)
    o The Dispossessed: An Ambiguous Utopia, 1974 (dobitnik Hugo Award i Nebula Award)
    o The Word for World is Forest, 1976 (dobitnik Hugo Award)
    o Worlds of Exile and Illusion, 1996 (omnibus Rocannon's World, Planet of Exile i City of Illusions)
    o The Telling, 2000 (dobitnik Endeavour Award)
    * Ekumenske kratke priče
    o Dowry of the Angyar (1964)
    o Winter's King (1969
    o Vaster Than Empires and More Slow (1971)
    o The Day Before the Revolution (1974)
    o The Shobies' Story (1990)
    o Dancing to Ganam (1993)
    o Another Story OR A Fisherman of the Inland Sea (1994)
    o The Matter of Seggri (1994) (dobitnik James Tiptree, Jr. Award)
    o Unchosen Love (1994)
    o Solitude (1994) (dobitnik Nebula Award)
    o Four Ways to Forgiveness (1995) (Four Stories of the Ekumen)
    o Coming of Age in Karhide (1995)
    o Mountain Ways (1996) (dobitnik James Tiptree, Jr. Award)
    o Old Music and the Slave Women (1999)

    Mešoviti romani i ciklusi priča

    * The Lathe of Heaven, 1971 (snimljeni TV filmovi, 1980 i 2002)
    * Malafrena, 1979
    * The Eye of the Heron, 1982
    * Always Coming Home, 1985

    Kolekcije kratkih priča

    * The Wind's Twelve Quarters, 1975
    * Orsinian Tales, 1976
    * The Compass Rose, 1982
    * Buffalo Gals, and Other Animal Presences, 1987
    * Searoad, 1991
    * A Fisherman of the Inland Sea, 1994
    * Four Ways to Forgiveness, 1995
    * Unlocking the Air and Other Stories, 1996
    * The Birthday of the World, 2002
    * Changing Planes, 2003


    Le Gvinova je plodan autor i objavila je mnogo radova koji ovdje nisu navedeni. Mnogi radovi objavljeni su u SF magazinima. To što oni nisu obuhvaćeni antologijama prosto je neshvatljivo.

  13. #28

    Odgovor: Naučna i epska fantastika

    Od perioda kad napisah svoj post na ovoj temi, procitala sam "Hobita" od Tolkina. Naravno, uopste ne zaostaje sa mastovitoscu za ostalim knjigama, iako je primetno da je stil menjao kad je pisao "Gospodara prstenova".

    No, nisam sigurna da li mogu nju da svrstam u pisce naucne i epske fantastike.. ali Kim Harison je vraski dobra spisateljica. Posto je kod nas prevedena samo prva knjiga iz edicije "Hollows series" o Rejcel Morgan "Mrtva si, vestice", to sam samo i procitala, ali jedva cekam da se prevedu i ostale knjige. Svet Sinsinatija sa vilama, vesticama, vampirima, zvoncicima i dlacima (vukodlaci i lisicodlaci), kao i trolovima i demonima, zasluzuje posebnu paznju. Preporuka
    Krek, krek.. Ne gudra

  14. #29

    Odgovor: Naučna i epska fantastika

    Не волим ову фантастику за децу, змајеви, оркови, ово оно... омиљени писац вероватно Исак Асимов, серијал о Задужбини можда највише... поред тога и Кларк понекад, сад читам серијал о Хичијима, имам она Поларисов ЦД са масом књига...

    Не знам да ли се овде рачунају Орвел и Хаксли...

    По Асимову је снимљен само "Ја робот" са Вилом Смитом... нисам сигуран да је добро пренесено...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #30

    Odgovor: Naučna i epska fantastika

    da,taj cd koji je Zivkovic izdao 90-tih je pravo blago za ljubitelje sf-a...imam oba,drugo izdanje je prosireno

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •