Lek iz kupusa za čir u želudcu
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1

    Lek iz kupusa za čir u želudcu

    DA LI JE 'BRASIKAN' BIO ŽRTVA FARMACEUTSKE INDUSTRIJE?


    Sećate li se šta je bio BRASIKAN? Naziv se pojavio pre 55 godina, pa mladji teško da su za njega čuli.
    Setio sam se tog naziva pre neki dan i 'proguglao'.
    Da podsetim i vas tekstom iz 'Glasa javnosti' od 2001.


    Na ulazu u Futog iz Bačke Palanke

    (Glas javnosti - Z. Šaponjić - 28. Mar 2001)

    Kako je u Požegi pravljen, a onda u zaborav pao čudotvorni lek protiv stomačnih čireva

    Lečili Nemce i Ruse


    Efikasan lek od kupusa koji je napravio profesor Vlastimir Crnčević iz neobjašnjivih razloga zabranjen

    U vreme kada ni "ranisan" ni "ranitidin" i slični lekovi nisu bili u tako širokoj upotrebi, pre trideset i više godina, Jugoslovene, Ruse, pa i Nemce obolele od stomačnog čira uspešno su lečili Požežani i to - kupusom. Požeški lek, proizveden ne u strogo farmaceutskoj, nego više u prehrambenoj industriji, bio je tada pravo čudo, mnoge je oslobodio od muke zvane čir na želucu ili na dvanaestopalačnom crevu, ali čudo je ubrzo zaboravljeno, a proizvodnja leka stala iz još neobjašnjenih razloga.

    Jugoslovenske novine objavile su 1958. godine vest da je u požeškoj "Budimci" počela proizvodnja "brasikana", da se lek može kupiti u svim apotekama i da je priznat od zvanične medicine u lečenju stomačnih čireva. "Brasikan" je tada, kao što i sleduje, bio i pod lupom Savezne komisije za lekove, ispitivan je na klinikama, bolnicama i u laboratorijama i posle testova je priznat i dobio je potvrdu "kao lek za simptomatsko lečenje čira i gorušice".

    U stvari, Požežani, poznati proizvođači kupusa, te su godine u delo sproveli otkriće američkog profesora Karneta Činija, sa univerziteta u San Francisku, da kupus sadrži u sebi izvesni "antiulkusni faktor" odnosno vitamin "U" koji je ključan u lečenju čira želuca i dvanaestopalačnog creva.

    Međutim, američki profesor nije uspeo da reši jedan važan problem kod kupusa - kako kod vitamina "U" očuvati njegova svojstva, kad je on nestabilniji čak i od vitamina "C" i kad taj vitamin veoma lako i brzo razaraju i svetlost i toplota.


    U Futogu

    Taj problem nerešiv za Amerikance, rešio je svojim patentom Jugosloven Vlastimir Crnčević, tada profesor na pet fakulteta - Poljoprivredno šumarskom i Tehnološkom u Beogradu, Tehnološkom u Novom Sadu, Ekonomskom u Subotici i na Univerzitetu u Skoplju.

    Jednostavnije rečeno, profesor je uspeo da odredi tehnološke režime kako sa kupusom postupati, kako koncentrisati sok od kupusa, kako raditi sa sokom a da se ne izgube svojstva nestabilnog vitamina "U". Kupus je tada u Požegi ceđen u mašini "vuva uparivač" iz koje je posle ceđenja izlazio kao sirup - gusti sok od kupusa. Pre pakovanja sok je na određenoj temperaturi filtriran, ali način na koji je profesor uspeo da reši glavni problem i očuva svojstva vitamina "U" u kupusu, koju je tehnologiju koristio, ostalo je, naravno, tajna.

    - Uspeo sam tada da patentiram tehnologiju, način da se iz kupusa izdvoji i očuva taj antiulkusni faktor. Lek je posle prošao razne testove, na klinikama, u laboratorijama, bolnice su dale potvrdu da taj sok od kupusa deluje lekovito, i koliko znam, pacijenti sa čirom na želucu ili na dvanaestopalačnom crevu bili su izuzetno zadovoljni - priseća se, sada već 91-godišnji profesor Vlastimir Crnčević, koji živi u Beogradu.

    Ono što tada nije bilo tajna jeste da je novi lek uskoro osvojio i jugoslovensko, ali i tržište tadašnjeg Sovjetskog Saveza, Nemačke, a u fabriku su uskoro počela pristizati i pisma zahvalnosti od pacijenata koje je "brasikan" izlečio od čira. Neka od ovih pisama još se čuvaju, kao i pisma lekara sa tvrdnjom da su kod njihovih pacijenata posle samo pet dana upotrebe soka od kupusa nestajale tegobe, a da su posle tri nedelje neki od obolelih bili potpuno izlečeni. Tada su neke lekarske analize pokazale da je posle tri nedelje, od deset pacijenata koji su koristili "brasikan", u nekim slučajevima njih osmoro bilo izlečeno. Pisma su stizala i iz Sovjetskog Saveza iz Zapadne Nemačke, Nemci su čak, tvrdi se, zatražili da kupe i licencu za proizvodnju leka od kupusa, ali im tadašnje jugoslovenske vlasti nisu to dozvolile.

    Tako je bilo sve do početka sedamdesetih godina kada je proizvodnja "brasikana" prekinuta. Ni tada a ni kasnije nikada nije stiglo pravo objašnjenje zašto se čudotvorni sok iz kupusa više ne cedi. Takvo objašnjenje nije stiglo ni do profesora Crnčevića zaslužnog za početak proizvodnje "brasikana".

    - Ne znam šta se desilo i kako je i zašto proizvodnja prekinuta, nikakvo objašnjenje nisam dobio - kaže profesor Crnčević.

    Stari i već tehnološki prevaziđeni "vuva uparivač"sklonjen je u jednu od hala "Budimke" gde je i danas, samo što je malo zarđao. Ono što se nije promenilo je činjenica da se na poljima oko Požege, i danas, svake godine proizvedu hiljade tona kupusa, sirovine za proizvodnju "brasikana" zaboravljenog leka za čireve na želucu i dvanaestopalačnom crevu.


    Pisma
    - Do pre godinu dana iz Engleske, Rusije, do mene su stizala pisma sa pitanjima šta je sa "brasikanom", proizvodi li se i dalje. Mi bismo i sada mogli da proizvodimo taj lek, sada posedujemo mnogo kvalitetniju opremu, savremenije uređaje, imamo tehnologiju, ali, problem su sredstva. Vi znate u kakvoj je situaciji naša industrija, treba para za primarnu proizvodnju, za proizvodnju kupusa, potrebni su nam krediti, obrtna sredstva - kaže Miljko Ristović, zamenik direktora "Budimke".

  2. #2

    Odgovor: Lek iz kupusa za čir u želudcu

    Ja sam koristio sok od kupusa za lečenje čira na želucu i mogu da kažem da zaista deluje, pre toga sam progutao tone ranisana koji samo privremeno rešavaju problem

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •