Srodne duše
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Tema: Srodne duše

  1. #1

    Srodne duše

    "Isprva su bila tri ljudska roda, ne kao sada samo dva, tj. muški i ženski, nego je bio još i treći koji je pripadao i jednom i drugom rodu ... Ti prvobitni ljudi bili su, po toj priči, vrlo snažni. Bogovi se uplašiše njihove snage pa ih podijeliše na pola. I otuda svaki uvijek traži drugo znamenje koje mu pripada jer žudnja za cjelinom i lovom na nju zove se lj u b a v."
    (Aristofan)

    Šta mislite o svojim "drugim polovinama" odnosno svojim srodnim dušama? Ima li u tome (bar) malo istine i da li verujete da na svetu postoji barem jedna osoba koja je vaša srodna duša? Da li ste bili u prilici da upoznate svoju srodnu dušu, a ako niste, verujete li da ćete je kad tad pronaći?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Srodne duše

    Šta mislite o svojim "drugim polovinama" odnosno svojim srodnim dušama?
    Verovao sam da to postoji, baš taj i takav koncept (androgin), ali ljudi su ljudi, svako ima nešto što skriva, nešto što samo za sebe čuva, strah nas vodi, i onda kita, srodne duše se ne pronađu, mimoiđu se u gomili, na tren se prepoznaju i onda taj tren nestane, pa opet lutamo sami.
    Onda tražimo novu srodnu dušu, koja se neće bojati života.

    Ima li u tome (bar) malo istine i da li verujete da na svetu postoji barem jedna osoba koja je vaša srodna duša?
    Ako nam nečiji dodir prija, ako nam nečija reč prija, ako nam nečiji smeh prija, ako zagrlimo nekoga kadžfa je tužan, ako ga češkamo pre spavanja, bez muke i napora, ako nas gleda kao da smo mu ceo svet, on je naša srodna duša.

    U svetu otuđenja, kakav je danas, kao očajnici, ljudi se hvataju bilo koga, da ne budu sami, da ne budu usamljeni.

    Da li ste bili u prilici da upoznate svoju srodnu dušu, a ako niste, verujete li da ćete je kad tad pronaći?
    Upoznao sam ih kol'ko hoćeš.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  3. #3

    Odgovor: Srodne duše

    Upravo o voj temi govori Paolo Koeljo u knjizi "Brida".

    Čitajući je shvatila sam koliko se poimanje pojma "srodna duša " menjalo tokom mog sazrevanja.

    Nekad sam bila ubedjena da je srodna duša neko ko je je sličan meni samoj.Neko ko razmišlja kao ja,reaguje kao ja,voli iste stvari kao ja.

    Sada znam da je srodna duša neko ko te upotpunjuje u svakom smislu te reči.Ko čini da se pored njega osećaš da si živ i neko ko ti daje vetar u ledja i ako je različit od tebe u mnogo čemu.

    Verujem da na ovom svetu postoji čovekova srodna duša.Takodje verujem da onaj ko je imao prilike da je sretne nosi u sebi lepo iskustvo ispunjenosti bez obzira da li je takva spona opstala ili ne.
    Poruku je izmenio čista iluzija, 01.04.2013 u 21:39 Razlog: slovo i dodatak
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  4. #4

    Odgovor: Srodne duše

    Prvo, verujem da svako od nas, negde, ima polovinu koja fali za celovitost.
    Ali takođe tvrdim da se mnogo baš oko toga filozofira, kalkuliše i falsifikuje.
    Moj stav je blizak Bazilejevom u delu gde otuđenost (paradox je da nas je sve više i sve smo bliži a otuđenosti najviše baš u najgušće naseljenim mestima) prosto mnoge navede da lako poveruju da su sreli srodnu dušu.
    Sad i sam termin ume biti malo nejasan i širok. Srodnom dušom se može smatrati i osoba koja sluša sličnu muziku, navija za isti tim, deli sličan stav povodom par tema (barem u žargonskom shvatanju srodnosti).
    Ipak ostajem pri stavu da druga polovina mora imati podosta različitosti da bi ikako pravili neku celinu jer je dupliranje sopstvenih gluposti pre sujeta, isključivost i kukavičluk nego ikakav dobitak u životu.
    Bipolarnost celog univerzuma se često zanemaruje upravo u međuljudskim odnosima, stvaraju se klanovi, ekipe i čopori a verujem da je bogatstvo baš u nadopunjavanju, ne kloniranju.

  5. #5

    Odgovor: Srodne duše

    Ne verujem.
    Ne idealizujem.
    Naklonost je relativna, ljubav prolazna, ljudi promenljivi.
    Verujem u prave ljude u pravim periodima u životu. A onda to prođe i što se pre sa tim pomirimo, bićemo mirniji.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  6. #6

    Odgovor: Srodne duše

    Prva asocijacija je Platon, Gozba.
    Druga asocijacija je putovanje iz neimaštine u obilje i iz obilja u neimaštinu, iz zadovoljstva u nezadovoljstvo. Postepeno se probijamo do onog apsolutnog. Večno tragamo za polovinom. Onom drugom. Lepše da smo upareni. Ili je lakše? Ne znam. Na tom putovanju lepota služi kao Arijadnina nit koja je kroz lavirint telesnih pojava vodi prema planu ideja i arhetipova. Nakon mnogih nastojanja, ostavljamo iza sebe sve tantalovske i sizifovske zamke čulnih obmana i prazninu nikad sasvim ispunjenih želja. Probijamo se i kroz krug relativne spoznaje u kojoj ostaju zatvorene naučne gnoseologije i discipline, i konačno dolazimo do nivoa apsolutnog bića. Kao u Gozbi.
    Slažem se sa Isaharom u jednom , v
    erujem u prave ljude u pravim periodima u životu.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  7. #7

    Odgovor: Srodne duše

    eh za koga sam sve pomislila da bi mi mogao biti srodna dusa.....
    usledio je pad sa vrha,a bez padobrana.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  8. #8

    Odgovor: Srodne duše

    Verujem da postoje, ali se necija srodna dusa ne postaje.
    Ili jeste ili nije.
    I mislim da ce svako sresti tu osobu. Ali ce tajming najcesce biti pogresan. Da li sa 5, 30 ili 70 godina, ne zna se.
    Jer kada ti dusa sa nekim dozivi orgazam, to je to, jer ona nece uzimati uticaj spoljnih faktora.
    A tada najcesce spoljni faktori uzmu danak. Jer je neko u braku, ili ima dece ili je ... vec nesto...
    Da, mislim da postoje i da je ljubav tog tipa procentualno najmanje ostvarena od svih.
    Vecina kompatibilno zameni za komotno.
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  9. #9

    Odgovor: Srodne duše

    Сродна душа као пријатељ, дефинитивно постоји! Много пута сам се уверио у то. Или је то сродна душа или је неко послао помоћ да нашој души помогне.
    Пас ће те увек разумети

  10. #10

    Odgovor: Srodne duše

    U to sam ubedjena. Nek sam romantik ili blesa, ali svetom seta ono pola s kojim cinim celo. Omaske su moguce, ali mozda ga i znam...?

  11. #11

    Odgovor: Srodne duše

    [QUOTE=Nefertiti;789969]U to sam ubedjena. Nek sam romantik ili blesa, ali svetom seta ono pola s kojim cinim celo. A ja sam svoje celo našla.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •