Dijametralno različito, a svodi se na isto?
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14
  1. #1

    Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Elem, povod otvaranja ove teme je sledeći ... Čitamo svaki dan u novinama o siromaštvu, nemaštini u našoj zemlji. Isto tako gledamo svaki dan bosu, golu decu koja nemaju šta da obuku, da pojedu i njihove roditelje kako plaču i kukaju. Kod većine od nas to izaziva osećaj nemoći, besa i nepravde....

    Da skratim ... Želeo bih da čujem vaše mišljenje zato što se u meni lome dva dijametralno različita osećaja. Prvi osećaj je onaj koji obuzme većinu nas. Osećaj tipa: "Jaoo, jadna deca, jadni njihovi roditelji - daj da pošaljem SMS ili bar nešto para da uplatim na žiro račun. Nemam mnogo, ali koliko imam ..." ... empatija

    Međutim, mene brine onaj drugi osećaj. To je osećaj besa prema roditeljima te dece. Taj bes je totalno nekontrolisan i ide dotle da roditelje te dece nazivam "kreteni", "debili", "white trash" ... i to me pomalo plaši.
    Na prvi pogled vidite da ti roditelji nikada nisu bili ni ono što se zvalo "srednja klasa" u bivšoj SFRJ, a da nisu ni obrazovani. Znači to su obični radnici sa veoma niskim ili nikakvim primanjima i sada, a i u nekoj bliskoj i daljoj prošlosti. Naravno, tu se postavlja pitanje: Ti nemaš para da nahraniš, ni da obučeš sebe, kamoli jedno dete - a praviš ih četvoro ili petoro!? Pa ko je ovde lud?!
    Naravno da jako siromašni ljudi treba da imaju decu (da me ne shvatite pogrešno), ali lepo je to da ti imaš jedno dete (zbog finansijske situacije) i da njemu pružiš sve. Međutim, da praviš petoro dece koja će da ispaštaju zbog idiotluka svojih roditelja, to ne razumem.
    Poznajem (tu se i ja računam) gro ljudi u zrelim godinama 32+ koji nemaju dece baš zbog toga što ne mogu svojoj deci da pruže neko NORMALNO odrastanje. Meni dosta ljudi govori : "ako budeš čekao da ti se srede finansije, nikada nećeš imati decu" ili "šta ti više čekaš?" i tome slično ... verovatno ima još ljudi na forumu koji su prošli ili prolaze sve ovo ...

    Da li je po vama normalno da ljudi koji imaju mala ili nikakva primanja imaju po petoro dece? Da li je normalno da ljudi koji imaju prosečna primanja nemaju dece zato što ih je strah da neće deci pružiti normalno odrastanje?

    Verovatno ne valja ni jedno ni drugo, ali bi hteo da čujem vas ...

    P.S pišite šta mislite, osećate ne morate da se vežete za ova boldovana pitanja ...

  2. #2

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Da li je normalno da ljudi koji imaju prosečna primanja nemaju dece zato što ih je strah da neće deci pružiti normalno odrastanje?
    Naravno da nije normalno. Sasvim je ok da su deca bitna, ali ako pođemo od toga da mora da ima sve što imaju drugi, onda se zapitam, rađamo li decu zbog sebe il' zbog klomšiluka/rodbine/kurcapalca?

    Jedan moj prijatelj se oženio dve godine pre mene, i kada smo razgovrali o deci, rekao je: "Neću još decu, da mi ne bi sin/ćerka prebacivao/la zato što nema ovo ili ono."

    Moj odgovor je bio: "Ima li deteta koje je zadovoljno svojim ocem?"

    Dakle, to su samo malograđanske fore, jao ja nemam ovo i ono, pa ne mogu, ljudi so do pre šezdeset godina živeli u kućercima od po tridesetak kvadrata, bez kanalizacije i modernih pička materina, pa su rasli i živeli takoto, nego smo se poikondirili, a onda džiberi dobiju decu i za svoju kćer ne kažu ćerka nego princeza, ma nije valjda, a ti si možebiti kralj, a žena ti kneginja od Praziluka i ostalog izbuljevirećegzeleniša?

    I tako,ti moroni mi idu na kurac.

    Da li je po vama normalno da ljudi koji imaju mala ili nikakva primanja imaju po petoro dece?
    Da je ovo normalna država, te bi porodice bile podržavane nekakvokm novčanom pomoći, ali kurac, živimo u bananiji.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  3. #3

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Citat Leonard Peltier kaže: Pogledaj poruku
    Na prvi pogled vidite da ti roditelji nikada nisu bili ni ono što se zvalo "srednja klasa" u bivšoj SFRJ, a da nisu ni obrazovani.
    I sam si rekao, neobrazovani. Uglavnom.
    Od neobrazovanih ljudi se ne moze ocekivati da znaju sta je kontracepcija, tako da je rezultat tog neznanja broj dece koju imaju ("desilo se" ), pre nego njihova zelja da se ima toliko dece Cak i da su culi za kontracepciju, ne mogu sebi da je priuste.


    A ako cekas da kupis stan, kola i druge stvari, onda zaista i prodje voz
    Gather ye rosebuds while ye may...

  4. #4

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Od neobrazovanih ljudi se ne moze ocekivati da znaju sta je kontracepcija
    Izvinjavam se, ja sam delimično obrazovan, ali ne volim kontracepciju, pa jebiga, nemam desetoro dece, nema to veze s tim, nego ljudi vole decu, pa tot i je
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  5. #5

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Citat Leonard Peltier kaže: Pogledaj poruku
    Da li je normalno da ljudi koji imaju prosečna primanja nemaju dece zato što ih je strah da neće deci pružiti normalno odrastanje?
    Mislim da su novci izgovor za konformizam i nespremnost da se puno sebe daje. Ali puštam da svako priča ono u šta želi da veruje.
    Ne osuđujem kad se neko odluči da nema dete, niti da ima samo jedno. Neka ima onoliko dece koliko je spreman da podigne. Samo, ponekad mi je žao kad vidim jedinče čiji roditelji, u želji da mu priušte status kraljevića, odluće ga liše brata ili sestre. Eto, ja bih se uvek odlučila da delim koru hleba sa mojom sestrom nego da odrastam i živim bez nje.

    Citat Leonard Peltier kaže: Pogledaj poruku
    Da li je po vama normalno da ljudi koji imaju mala ili nikakva primanja imaju po petoro dece?
    Normalno je samo ako su u momentu kada su planirali (ili se možda pak iznenadili, ali ipak odlučili i na peto dete) imali minimum koji bi obezbedio podizanje te dece bez oslanjanja na druge.
    Svakom se može desiti da mu se život okrene za 360 stepeni i da izgubi ono što je imao (sigurnost, posao, imovinu, zdravlje...).
    Ali, odlučivati se na peto dete i očekivati od društva da ih podiže i da im obezbeđuje ne može nikad biti ljubav prema deci, potreba da se neko iskaže kao roditelj ili nešto slično.
    Razmem da i ljudi sa margina imaju potrebu za porodicom, za roditeljstvom, i treba ih u tome podržati. Donekle. Podržati ih da imaju jedno dete, dva ili ako je već to društvo definisalo kao socijalnu politiku, tri deteta.

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    Da je ovo normalna država, te bi porodice bile podržavane nekakvokm novčanom pomoći, ali kurac, živimo u bananiji.
    Kao što već rekoh, novčana pomoć za prvo, drugo, pa čak i treće dete.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Da li je normalno da ljudi koji imaju prosečna primanja nemaju dece zato što ih je strah da neće deci pružiti normalno odrastanje?
    Zavisi šta se podrazumeva pod normalnim.
    Ih koliko sam puta videla zdravije i normalnije odnose u siromašnijim porodicama nego kod nekih buržuja.
    Lepo je imati...i moći priuštiti deci i garderobu i putovanja i raznovrsne obroke...i sve te neke osnovne potrebe...al' da gi bem, nisu novci merilo za sve. Pa ja sam bre rodila dete usred studiranja. Kakva primanja, kakvi bakrači...što nam daju roditelji to nam je sve. Dešavalo se da odem u mesaru i sva bitna kažem: Dve šnicle za pohovanje moliću lepo.
    Znam, to nije ni blizu situacije ljudi koji žive na ivici egzistencije...al' kad sam pročitala izjavu majke, ove što je sad aktuelna po novinama i za čiju porodicu je pokrenuta humanitarna akcija, da poručuje svim roditeljima koji napuštaju svoju decu i ostavljaju ih po sirotištima...da to ne rade, nego da ih dovedu u njenu porodicu i kako tako, oni će ih odhraniti. E. Pa da se postide svi oni koji imaju i mogu a neće.

    Al' dobro, ne treba generalizovati. Sve može da bude, a ne mora da znači.

    Ovde ima skotova koji izrode čopor dece zarad novčane pomoći koju primaju od države. Pa popiju te pare, ušmrkaju, poduvaju, zavisi ko se čime puca, a deca trčkaraju u pocepanoj garderobi. A s druge strane ima i onih koji sasvim pristojno žive, al' neće da rađaju iz krajnje sebičnih razloga.

    I ove naše ljude gledam...fino zarađuju, normalni ljudi...pa im stalno govorim...prcajte se, drugovi i drugarice, rađajte decu, širite pravoslavlje! A oni me svi gledaju k'o da mi božmeprosti nešto fali. I ko je sad tu lud?
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  7. #7

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Da li je po vama normalno da ljudi koji imaju mala ili nikakva primanja imaju po petoro dece? Da li je normalno da ljudi koji imaju prosečna primanja nemaju dece zato što ih je strah da neće deci pružiti normalno odrastanje?

    Ko je uopste postavio neke odrednice sta je'normalno'?I sta sve spada u taj strah da im se nece obezbediti normalno detinjstvo?Da li uopste neko moze da garantuje sigurnost radnog mesta,visine zarade,da li ce se razboleti ili nece, ili bilo sta drugo u zivotu,pa im eto za radjanje fale garancije.
    Isto je i obrnuto.Krenes sa dobrih pozicija,a posle se desi gomila nepredvidjenih okolnosti .Plus cela situacija u nasem drustvu.
    Ne razumem ljude koji pljuju osobe sa vise dece,pomozite ako mozete,hocete...ako necete,ne brinite,odrasce ta deca i bez te pomoci.To ce biti borci,oni koji ce ostvarivati svoje snove,uostalom ,svuda u svetu tako pocinju uspesni ljudi..


    P.s.Ovo boldovano u mom tekstu ima veze s tim sto nije htelo da prestane da bude boldovANO..jedva se nekako izborih..

  8. #8

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Sve vise mislim da nije normalno. Nije ova drzava sposobna da kvalitativno pomaze porodice sa mnogo dece. Ta deca budu uskracena nekim elementarnim potrebama, sto utice na njihovo opste stanje kada odrastu. Priznali ili ne, danas bez novaca nisi nista, a nisi ni u situacije da se bez novaca popnes uz drustvenu lestvicu. E sad nemas novaca, nemas ni obrazovanje, niti neke osnovne zivotne radosti tipa more, dobar bajk, patike, mozes da radis kao fizikalac za bedne pare i da se nadmeces sa radnim masinama koji ti svakako uzimaju posao. Ostaje samo odavanje porocima, opijanje, droga. I sta ces onda napraviti jos 10 dece, koje neces znati ni vaspitavati, niti im pruziti bilo sta secanja vrednog. Jer mnogi nece znati pruziti ni roditeljsku brigu u ljubav.
    Mislim da je strasno veliki problem veliki broj dece u siromasnim (cesto i etnicki drugacijim) porodicama. Sa druge strane problem je prilicno osetljiv jer pokusaj resavanja od strane pojedinaca u drzavnoj administraciji ce se lako protumaciti kao (da budem blag) diskriminacija, i zato se problem najcesce sklanja pod tepih. Kad tad ce se nakupiti.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #9

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Znaci bez mora,dobrog bajka i patika si niko i nista?Naravno,kad nam je materijalno postalo jedino vazno u zivotu,jedini dokaz necije vrednosti,i to je normalno?
    Ja odrasla u porodici u kojoj se nije islo svake godine na more,nije bila vazna marka bajka ni najka,naucili me da su neke druge stvari vaznije,i nisam se odala nikakvim porocima..a i nasem drustvu bi mnogo bolje islo kad bi deci isto objasnjavali..

  10. #10

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Citat davorjanka kaže: Pogledaj poruku
    Znaci bez mora,dobrog bajka i patika si niko i nista?Naravno,kad nam je materijalno postalo jedino vazno u zivotu,jedini dokaz necije vrednosti,i to je normalno?
    Volis da uprostis stvar i da olako zakljucujes.
    Siromasna deca se cesto istraumatizuju bas zbog nedostatka osnovnih zivotnih predmeta, delom zbog zadirkivanja one dece koje to imaju, delom zbog svojih siromasnih vrsnjaka koji su ta dobra stekli. Snobizam je duboko ukorenjeno u svako povrsno drustvo koje je okrenuto materijalnim vrednostima. U obdanistvu je statusni simbol McDonalds, u nizim razredima dobra torba, olovke, kasnije patike, bajkovi, za vreme tinejdzerstva odevni predmeti, kasnije besna kola, sto kvadtata i tako dalje. Uglavnom zelja za ovim generise veci deo delikvenata po svim uzrastima populacije. Stavise, konflikte medju drustvenim slojevima takodje generise ista stvar.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  11. #11

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Volim da uprostim,ne zakljucujem olako,jer meni to nisu argumenti.Vec imperativ koji neko namece kao ispravan.A nije,i ne sme biti.Da li ces sve to moci da ispunis i sa samo jednim detetom,ako si to zacrtao i tu frustraciju preneo i na dete,zaista je bolje i nemati ga.A velika vecina ,prosek,nikad sve to ni nema,pa nisu delikventi,inace bi 80posto populacije u ovoj zemlji bili kriminalci.
    Jos nesto,kako objasnjavas delikvente koji od malih nogu imaju sve to?

  12. #12

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Citat davorjanka kaže: Pogledaj poruku
    Znaci bez mora,dobrog bajka i patika si niko i nista?Naravno,kad nam je materijalno postalo jedino vazno u zivotu,jedini dokaz necije vrednosti,i to je normalno?
    Volis da uprostis stvar i da olako zakljucujes.
    Siromasna deca se cesto istraumatizuju bas zbog nedostatka osnovnih zivotnih predmeta, delom zbog zadirkivanja one dece koje to imaju, delom zbog svojih siromasnih vrsnjaka koji su ta dobra stekli. Snobizam je duboko ukorenjeno u svako povrsno drustvo koje je okrenuto materijalnim vrednostima. U obdanistvu je statusni simbol McDonalds, u nizim razredima dobra torba, olovke, kasnije patike, bajkovi, za vreme tinejdzerstva odevni predmeti, kasnije besna kola, sto kvadtata i tako dalje. Uglavnom zelja za ovim generise veci deo delikvenata po svim uzrastima populacije. Stavise, konflikte medju drustvenim slojevima takodje generise ista stvar.
    Delikventi ne dolaze isključivo iz siromašnih porodica. Delikvencija je stvar karaktera i sredine u kojoj se neka osoba nalazi birajući društvo prema svojim sklonostima-karakteru. Podržala bi svakoga i sa više dece od 3 pod uslovom da nije neka vrsta zanemarivanja u porodici (alkoholizam, psihičko i fizičko zlostavljanje) makar i sa jednim od roditelja.

  13. #13

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Ne znam gde vi zivite, ovde kod mene se krade. Policija ne preduzima nista a nama nije omoguceno da odbranimo svoje. Kradu siromasni, kradu deca. Deca koja imaju i po 10 braca i sestara. Prete starim ljudima, globalno se ponasaju neodgovorno. Svaki od njih ce se pozenit i poudavat pre punoletstva. Svaki takav brak ce izroditi jos po desetoro dece. Za 50 godina 50% stanbovnistva ce ciniti siromasna, neuka i socioloski nezrela masa ljudi. Ljudi moji, o cemu vi pricate? Zar stvarno mislite da neki trebaju imati po desetoro dece? Znate li vi koliko su ta deca opterecenje za skolski sistem, koliko je nastavnom kadru onemoguceno da ucini bilo sta pozitivno u interesu te dece? Znate li da nastavni kadar prestaje da se bori i polako prelazi u bezobzirnu pasivu?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  14. #14

    Odgovor: Dijametralno različito, a svodi se na isto?

    Nemoj tako...Već smo svedoci da deca ionako ne žele išta da nauče, nikada nisu pročitali nijednu knjigu, "sve ima u Guglu"....i te priče. Nije baš za sve kriv nastavni kadar, mada je samo školstvo bilo mnogo bolje ranijih decenija. Sada fali pre svega domaćeg vaspitanja, poštovanja autoriteta, manjak sankcija za ispade je doveo do bezobrazluka i napada na mentore. Zar nema ona "batina je iz raja izašla"?
    Muka mi od linije "sve više prava, a sve manje obaveza".
    P.S. Za 50 g će svi se od kuće "školovati" i to online. Biće diploma koliko hoćeš ali teško da ćeš igde naći sposobnog za bilo kakav posao.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Slične teme

  1. Najstariji zanat je načisto propao
    Autor WEISHAUPT u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 08.10.2010, 21:48
  2. Imamo isto..
    Autor starsica u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 26.06.2010, 11:59
  3. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 25.11.2008, 12:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •