Novi ustav Srbije , sta ocekujete ? - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 19 od ukupno 19
  1. #16

    12 Odgovor: Novi ustav Srbije , sta ocekujete ?

    Citat rasdej kaže:
    Prijatelju, mislim da bojkot nije rešenje. Ako ti se ne sviđa izađi i zaokruži NE.
    Ja sve čekam da se pojavio neko, ne mogu da kažem neutralan, ali makar realan i da nama običnim smrtnicima na čistom srpskom jeziku objasni šta nam novi Ustav donosi. Tek tada ću znati šta mi je činiti. Do tada sam -> . Čanku ne verujem, jer ne verujem ljudima koji lažu. Kostreš je njegove gore list. A Pajtiću isto ne verujem.

    A inače pogrešno sam se izjasnio, kada sam rekao "bojkot" to je podrazumevalo NE. Ako ga bojkotujem, zlikovci mogu moj listić iskoristiti u protivzakonite svrhe. A možda baš taj listić bude onaj 50%+1.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  2. #17

    Odgovor: Novi ustav Srbije , sta ocekujete ?

    Citat Bishop kaže:
    [CENTER]Slazem se da nam je potrebna decentralizacija , i o tome necu da raspravljam.
    Medjutim ekonomska autonomija Vojvodina ne podrazumeva uvodjenje novih poreza i nameta , zar je zaboravljeno resenje iz stare SFRJ kada je ekonomska autonomija po ustavu iz 1974 god. ostvarivana tako sto je porez koji je ubiran na teritotiji Srbije svuda bio isti, ali se na teritoriji pokrajne sastojao iz pokrajnskog i republickog i tacno se znalo u koju kasu ide koji. To bi na primeru ovog naseg PDV-a od 18% izgledalo ovako : pokrajinski 15% ide Vojvodini a republicki 3% ide u budzet republike. I to je tako veoma dobro funkcionisalo ,a ako se dobro secam tada je porez na promet iznosio 22% i delio se 19% pokrajni a 3% republici.[CENTER]
    Pokrajinska administracija, it costs money. Pajtićeva putešestvija u Pariz, they cost money. Neko to mora da plati. U redu, ne mora se za to raspisati novi harač, već se mogu odvojiti sredstva iz postojećeg harača, ali opet, taj novac se mora potrošiti na izdatke pokrajinske oligarhije, a taj novac daju građani Vojvodine. Zbog čega se tih recimo 5% novca iz postojećeg poreza ne bi umesto na troškove pokrajinske administracije podelili vojvođanskim seljacima da kupe veštačko đubrivo pred jesenju setvu?

    Imam ja bolji model. Evo, pokušaću to da ilustrujem na primeru, recimo, male i siromašne južnobanatske opštine, Alibunar. Ako je PDV 18%, predlažem da 10% ostane u opštini Alibunar, iz čega će se u opštini graditi i održavati školske, zdravstvene, sportske ustanove i novac na drugi način upotrebljavati da meštanima opštine obezbedi sve životne potrebe. 5% PDV-a neka ide u Pančevo, koje je regionalni centar, u kome stanovnici opštine Alibunar idu u srednje škole, bolnice, itd. 3% neka ode u Beograd, za vojsku, muriju, upravu i plate onih lopova u Skupštini i Vladi. Zbog čega bi išta iz ove opštine otišlo u Novi Sad, grad koji većina meštana ove opštine u životu ne poseti?

    Dalje, samim tim što se uspostavlja ovakav asimetričan sistem regionalnih autonomija u Vojvodini, stanovnici Vojvodine su u neravnopravnom položaju u odnosu na stanovnike drugih opštine u Srbiji, jer ovi potonji ne moraju da finansiraju pokrajinsku međuinstancu, te samim tim taj novac mogu da troše na, na primer, gorepomenuto veštačko đubrivo.

    Da ne dužim, samo želim da kažem kako je priča o autonomiji obična zamena teza, a ono što je Srbiji izistisnki potrebno, to je suštinska decentralizacija Srbije do nivoa opština i okruga. Vojvođanima nikako neće pomoći zamena beogradizacije novosadizacijom. Gore je pomenuta Kostrešova izjava u automobilu i motoru, koja na najbolji način odslikava šta su, u stvari, pravi ciljevi autonomaša. Naime, Kostreš je tu rečenicu izgovorio osvrćući se na rešenje u Ustavu koje Vojvodini garantuje ekonomsku nezavisnost, ali bez ikakvih državnih odlika, tj. bez zakonodavne i izvršne vlasti. Time što je Vojvodina dobila ekonomsku autonomiju, trebalo bi da budu zapušena usta svima onima koji, poput Kostreša i Čanka, insistiraju na tome da je pitanje autonomije uglavnom ekonomsko ("di su naši novci?") i sl. Ali ne, njima to nije dovoljno, jer oni bi da vlaaaaadaju, da donose zakone i da budu prave male kabadahije u svojoj prćiji Vojvodini. Današnji autonomistički pokret uglavnom predvode deca (biloška i politička) istih onih autonomaša koji su pre petnaestak godina sa vlasti oterani jogurtom. Sad bi oni malo, kao njihovi očevi (biloški i politički) da vladaju, da troše narodne novce na reprezentaciju i da sebi i svojim rođacime dele stanove, dok se putevi po Vojvodini raspadaju.
    If I had one wish, I would ask for a big enough ass for the whole world to kiss...

      Vrh

  3. #18

    Odgovor: Novi ustav Srbije , sta ocekujete ?

    -Ma nije problem "putesestvije", npr. moze se proveriti ima li rezultata posle posete Ukrajini, pricalo se o semenskoj robi. Ako se nevaram upravo Francuzi rade u Zrenjaninu, ono bese bioetanol . Takve stvari se ne rade telefonom.
    -E sad, ja mogu zamisliti situacije u kojima se gospodin Pajtic, predpostavljam cesto, nalazi, da usled nenadleznosti neki dil jednostavno ne konkretizuje:"molim Vas pozovite me kasnije, samo da pitam gazdu, te sad krece ova denacionalizacija, evo pozvacu Vas prekosutra". Naravno isto ovo moze da se kopira i na Bidzu iz Svilajnca.
    -Dakle, kolko svacam, naravno da necu da citam Ustav "Oranje sam davno batalio, ima Marko pametnija posla" ponudjeni tekst pomera stvari napred. Koliko je to napred? Svakako nedovoljno, ali "budimo ljudi pa makar smo Srbi", ovaj predlog su podrzale sve parlamentarne stranke koje imaju podrsku barem 90% birackog tela.
    -Usled okolnosti pod kojima je usaglasen (najmanje bezbroj) i sta ce on znaciti, kako svojim delovanjem, tako i simbolicno, kao korak napred podrzavam.
    -Ako ovaj ne prodje, ko ce da izboksuje drugi?
      Vrh

  4. #19

    02 Odgovor: Novi ustav Srbije , sta ocekujete ?

    Iskreno receno ne ocekujem od novog ustava nista ni dobro ni lose.
    Nije postovan ni stari.I sa ovim ce biti isto.Agonija se nastavlja.
    Ako kojim slucajem za pet godina dodje neka druga vlast opet ce mo glasati za neki novi ustav-njihov.Tako je to u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu.
    u NORMALNIM zemljama ustav zivi po 300 god.
    Poruku je izmenio nattydread, 03.01.2007 u 18:37 Razlog: nepravilna upotreba vB koda
      Vrh

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Ustav Republike Srbije
    Autor Turkmenbashi u forumu Politika
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 27.04.2010, 10:54
  2. Kakav izborni rezultat ocekujete
    Autor Bishop u forumu Spomenar
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 16.01.2007, 21:28
  3. Izglasan novi ustav Srbije
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 03.11.2006, 14:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •