Mala matura
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25

Tema: Mala matura

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Mala matura

    Konačna odluka Ministarstva: Mala matura samo u školama



    Konačnu naredbu Ministarstva prosvete da se mala matura proslavi u školi većina roditelja dočekala je s olakšanjem. S druge strane, đaci odbijaju da provod u restoranu zamene školskim ambijentom, a u tome ih čak podržavaju i mnogi direktori koji su već ugovorili aranžmane za malu maturu, pravdajući se time da je odluka ministarstva “stigla suviše kasno”.

    Obaveza slavljenja mature u prostorijama osnovnih škola predviđena je predlogom zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju, ali se na njegovo usvajanje čeka od početka godine. Kako bi školsko slavlje ipak od ove godine postalo praksa, ministarstvo je direktorima osnovnih škola prosledilo obavezujuće uputstvo da malu maturu ne slave u kafanama i restoranima.

    - Još od početka školske godine u više navrata smo nagoveštavali da će se mala matura slaviti u školi. To je primereno deci od 15 godina, jeftinije je, a o njihovoj većoj bezbednosti suvišno je i govoriti - ističu u ministarstvu.

    Direktori pak kažu da je ministarstvo naredbu trebalo da uputi mnogo ranije jer su mnoge škole već ugovorile aranžmane za proslavu male mature i ne znaju kako da u kratkom roku tako veliku proslavu organizuju u školi. Aktiv direktora osnovnih škola u Nišu odlučio je čak da se završetak osnovne škole proslavi kao i do sada.

    - Većina škola je već zakazala u restoranima, direktori su potpisali ugovore. Svi direktori su se složili da se prvo održe sastanci sa roditeljima, pa ako se oni slože, da se organizuju proslave u restoranima - kaže Dušica Tričković, direktorka niške OŠ “Radoje Domanović” .

    Direktor beogradske OŠ “Laza Kostić” Milorad Jauković slaže se da deci nisu primereni kafane i restorani.

    - Odluka Ministarstva prosvete je generalno dobra, ali šta su čekali do sada. Mi smo ponudili roditeljima tri opcije: školu, Art klub, Sava centar i Expo centar. Niko nije glasao za školu. Ako ministarstvo izričito brani, slavićemo u školi, ali će učenici posle sigurno sami organizovati svoju proslavu u nekom klubu - priča Jauković.

    Predstavnici đačkog parlamenta OŠ “Vladislav Ribnikar” narednih dana će se zajedno sa razrednim starešinama i savetom roditelja dogovoriti kako da ovu proslavu organizuju u školi.

    - Direktori ne treba da budu ti koji će dati poslednju reč, već upravo roditelji, đaci i njihove razredne starešine - kaže za „Blic“ direktorka škole Snežana Knežević.

    I u školi bude sasvim dobro
    Da se proslava mature i te kako lepo može organizovati u prostorijama škole, pokazuje primer beogradske OŠ “Drinka Pavlović” i čačanske OŠ “Dr Dragiša Mišović”, u kojima je to praksa već desetak godine.
    - U početku je bilo teško, trebalo je ubediti decu i roditelje, ali se isplatilo. Sada su svi zadovoljni, roditelji su sigurni, deca se dobro provode - ističe Milena Bićanin, direktorka škole “Drinka Pavlović”.

    Načelnik Republičke prosvetne inspekcije Velimir Tmušić podseća da je uputstvo ministarstva obavezujuće i da će direktore koji ga ne budu poštovali pozvati na odgovornost.

    - Direktori ovih dana intenzivno pregovaraju sa svim školskim upravama i pokušavaju da izdejstvuju slavlje u restoranima koje su već zakupili. Ministarstvo je zauzelo jasan stav koji glasi da nema slavlja van škole - bio je izričit Tmušić.

    blic
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #2

    Odgovor: Obrazovni informator

    Konačno nešto normalno od Ministarstva prosvete.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  3. #3

    Odgovor: Obrazovni informator

    Da, ali da samo vidis kako su deca ljuta, nije im pravo, osecaju se kao da im je nesto uskraceno, a ni mnogi roditelji ne zaostaju u ovakvim stavovima. Po meni je ovakva odluka trebalo da se donese mnogo ranije, odnosno, proslavi male mature mesto u kafani nikad nije ni bilo. A ministarstvo se dobro setilo da sredinom maja stavi tacku na odluku o kojoj se vec mesecima prica.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  4. #4

    Odgovor: Obrazovni informator

    Verujem da jesu ljuti,željni provoda jer su u tim promenljivim godinama..
    al' za osnovnu školu sasvim je dovoljna proslava u školi.
    Suština je da na vreme nauče da nemož' biti kako ti oćeš već kako drugi kaže..
    jer to je ono što će ih pratiti tokom života...
    Poruku je izmenio ANIBAS, 15.05.2012 u 11:18
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  5. #5

    Odgovor: Obrazovni informator

    Sto se mene tice, to je glupost. Ne mozes jednom zabranom da reformises skolstvo.
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #6

    Odgovor: Obrazovni informator

    Bogami, ovi nasi su iskukali da slave u kafani, bas mi danas rece direktorka. Napravili roditeljski sastanak, roditelji su svi bili za to da se slavi u kafani. I eto, kad se oni za sve pitaju, moz' samo da napravis budalu od sebe glumeci neku strogocu
    Gather ye rosebuds while ye may...

  7. #7

    Odgovor: Obrazovni informator

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    Sto se mene tice, to je glupost. Ne mozes jednom zabranom da reformises skolstvo.
    A koliko godina unazad je u praksi da se mala matura proslavlja van škole?
    Pitam,jer krajem 80-ih se još slavila po školama,kada sam je ja završila.
    Obzirom da se poslednjih godina stalno nešto reformiše i munduri po školama
    verujem da je i to unazad koju godinu,pomodarstvo..
    Moja deca su još u nižim razredima pa nisam baš u toku..
    Ne treba zaboraviti da su to još uvek samo deca kojima još uvek nije mesto po kafanama
    u "Grandioznim" toaletama.
    Poruku je izmenio ANIBAS, 15.05.2012 u 17:01
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

Slične teme

  1. Mala škola oklagije
    Autor SQUAW u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 03.01.2015, 19:03
  2. Little Alchemy, ili, Mala Alhemija
    Autor starsica u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 08.09.2012, 22:31
  3. Mala pomoc ;)
    Autor kissigirl u forumu Muška kafana
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 14.05.2012, 16:15
  4. Mala Srna
    Autor Sokica u forumu Želje, čestitke i pozdravi
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 11.12.2010, 19:14
  5. Mala sirena,ili metamorfoza...
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 12.05.2009, 03:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •