Dalmatinske klape
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23
  1. #1

    Dalmatinske klape

    Skup pevača bez instrumentalne pratnje čini klapu. Klape su homofoni napevi s naročitom muzičkom strukturom gde vodeći glas nema dominaciju već se harmonično uklapa sa ostalim glasovima. Klape pevaju uglavnom ljubavne pesme, često šaljivog tona ali i bajkovitog.
    Višeglasje najčešće dominira u troglasju i četvoroglasju. Klapske pesme su pevane u duru, dok je jedna od najprepoznatljivijih odlika klapskih pesamaa ta što se izvode a cappella.
    U novije vreme klape uvode instrumentalnu pratnju i time ne narušavaju lepotu pesme ali je udaljavaju od autentičnosti. Klapu prati gitara, ređe mandolina i to daje izvestan šarm dok harmonika u najvećoj meri narušava autentičnost.


  2. #2

    Odgovor: Dalmatinske klape

    Ovo je najbolja tema na forumu....e sad si mi najomiljeniji clan salu na stranu....ovako je nesto trebalo....u to ime, poklanjam pesmu svim forumasima koji posete ovu temu..... a ja, ja cu biti stalni gost na istoj


    Ne treba ovaj zivot shvatati suvise ozbiljno kada ionako nećemo zivi iz njega izaci.

  3. #3

    Odgovor: Dalmatinske klape

    Simpatičan komentar sa jednog sajta:

    "Klape su nastale vrlo jednostavno.Pošto su Dalmatinci lijeni,onda se njima nije dalo nositi instrumente i to sve spajati pa posllje otpajati,onda su se oni lijepo složili i uskladili i eto...
    To recimo nije zaživjelo u Crnoj Gori jer se njima nije dalo niti pjevati."

  4. #4

    Odgovor: Dalmatinske klape




    opet .... ja ....
    Ne treba ovaj zivot shvatati suvise ozbiljno kada ionako nećemo zivi iz njega izaci.

  5. #5

    Odgovor: Dalmatinske klape

    za one...koji misle da su klape klasican smor....neka poslusaju


    Ne treba ovaj zivot shvatati suvise ozbiljno kada ionako nećemo zivi iz njega izaci.

  6. #6

    Odgovor: Dalmatinske klape



    Zanimljiva tema bi bile gange, i ojkače. Povezano je sa ovom temom... o klapama.
    Ukratko, pevanje bez instrumenata (u primorskim oblastima i Hercegovini) je nasleđe koje su Sloveni preuzeli od romanizovanih Vlaha (Ilira). Govorimo o periodu između VI i VII veka.
    Nemajući vremena za šta drugo, Vlasi stočari su vreme kraj svojih stada prekraćivali sebi pevajući, ali su se i međusobno pesmom dozivali po brdovitim predelima Dalmacije i Hercegovine.
    Vremenom je došlo do kulturološke asimilacije Vlaha u Srbe i Hrvate (pre svega širenjem jezika, pa zatim i hrišćanstva). Ostale su međutim gange i ojkače.
    Doduše, kao deo kulturne baštine drugih naroda. Ove pesme pevaju kako žene tako i muškarci, sa raznolikom tematikom, od iskazivanja nacionalnih osećanja, do ljubavnih jada i svakodnevnih muka.



  7. #7

    Odgovor: Dalmatinske klape




    ____________________________________________
    Tila bi te zaboravit.. al' ne ide.

  8. #8

    Odgovor: Dalmatinske klape

    Slažem se sa PutnikomIzDaleka, bilo bi dobro naslovu dodati i gange, i ojkače.



    Uz mandoline.

    __________________________________________

    ...

  9. #9

    Odgovor: Dalmatinske klape

    Ovo je moderna klapska pesma. Tekst je napisao Željko Krznarić, muziku Hrvoje Hegedušić, dok je Alfi Kabiljo napravio aranžman. Međutim, ta činjenica ovoj numeri uopšte ne smeta da joj je duh potpuno klapski, posebno u izvođenju mojih nekadašnjih sugrađana - Klape Šibenik.

    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Dalmatinske klape

    Jamiro i Glorija, sad ste mi nabacili osmeh na lice Jute san se zajubija i Ruza crvena su mi dve omiljene
    Gather ye rosebuds while ye may...

  11. #11





    Bez Srđana Radosavljevića, očigledno i šteta.


    Maestro Srđan. Fascinantno!


    Svi za sve vas.

    Poruku je izmenio Cecara, 01.08.2012 u 09:11 Razlog: uzastopni postovi

  12. #12

    Odgovor: Dalmatinske klape

    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  13. #13

  14. #14

  15. #15

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •