Pigmalion
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13

Tema: Pigmalion

  1. #1

    Pigmalion

    Nadam se da je svima vama poznat mit o kiparskom vajaru koji je svoju "idealnu" zenu izvajao iz slonove kosti...
    Medjutim, ono sto je meni napamEti je drama B. So-a i poznata prica o dr. Dulitlu....
    ...i njegovoj ideji da od neuke, priproste, prodavacice cveca...lisene svih manira koji odlikuju jednu damu,
    preobrati u uglednu gospodjicu...
    Ono sto me potaklo na ovu temu je...da li u danasnje vreme postoje savremeni Pigmalioni? Da li vredi sav taj trud? Da li se zaista od neotesane zenske osobe moze izvesti takva transformacija? Da li verujete u metamorfozu? I na koncu....
    ...da li pored vec, da tako kazem, "gotovih" i realizovanih /ostvarenih/ dama ima smisla utrositi vreme i trud da se ....izvinjavam se sto cu biti sada banalna i veoma prosta...od govneta praviti...boMbonicu?
    I....da li se, u ovom slucaju, dama...kao "titula" moze steci ili je to...ono...nesto za sto si, jednostavno, rodjena?

    Volela bih da mi cenjena gospoda ovog foruma daju svoje misljenje...

    p.s.nadam se da cu i ja jedared, kada porastem, postati...dama...
    Budi pametan i pravi se lud

  2. #2

    Odgovor: Pigmalion

    To mu nekako dođe slično kao i sa materijalom za obradu.
    Neko drvo je samo drvo kako god da ga obradiš a od nekih vrsta drveta možeš da načiniš
    instrument prelepih tonova.Kao i za sve u životu bitno je da osoba ima sluha da je otvorena
    da primi i prihvati ono što joj se nudi.
    Neko to dobije rođenjem ,neko stekne tokom života a neko
    nikad.Valjalo bi se i potruditi oko nekog ako taj neko ima sluha,zašto da ne...mada saznanjem čovek se menja,
    menjaju mu se i afiniteti i potrebe ...pa lako mož' i da ode od svog učitelja tako unapređen.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  3. #3

    Odgovor: Pigmalion

    Ne znam da li je stvarno dr Dulitl napravio od Lize damu. Možda i jeste. Možda bih to mogao i ja kada bi bila u pitanju Odri Hepbern u nekim primerenim godinama...

    Ali, šalu na stranu. Mislim da je priča o Pigmalionu pre svega metafora u kojoj je tema upravo on, Pigalion, odnosno njegove potrebe i želje, dok je žena tu samo sredstvo, ali i projekcija njegovih želja.

    Kod B. Šoa postoji načelna sličnost, dok su razlike, rekao bih, suštinske. Pre svega, dr Dulitl nevoljno pristaje na eksperiment sa Lizom ne verujući ni sam u mogoćnost metarmorfoze, što je ključno da se antičkom mitu da kvalitetno sasvim nova dimenzija. Zatim, Liza nije slonova kost, već živo biće i to aktivno i samosvesno biće sa karakterom i iznijansiranim osećanjima i pored tog što je sa samog dna društvene lestvice, dakle priprosta i potpuno neobrazovana. U toku njene edukacije ona pokazuje uz slabosti, kolebanja i sumnje ipak više vitalnosti i zdrave ambicije shvaćajuću jedinstvenu priliku da nauči nešto novo, ali i da se otrgne iz miljea priprostog sveta u kojem vladaju puno suroviji nepisani zakoni koje viši slojevi društva uopšte ne primećuju. I, tako, Liza je postala dama, zahvaljujući sticajem okolnosti, dr Dulitlu, ali pre svega svom personalitiju kao i zdravom genetskom potencijalu odolela uticajima londonskog kala iz predgrađa što joj je u konačnom i omogućilo da postane ono što nikada nije ni sanjala da će biti...

    Dakle, metamorfoza je, želim da verujem, moguća. Liza je njen simbol i krajnji cilj. Osim toga svako naše ulaganje u nas same je mali "pigmalion" i ne trebamo biti nezadovoljni ni malim pomacima kojima poboljšavamo sebe, mada težnjama i idealima je teško odrediti granicu...
    Poruku je izmenio memento, 07.07.2012 u 07:04
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #4

    Odgovor: Pigmalion

    Obilazio sam oko ove teme...nije baš jednostavno izreći neka svoja uverenja koja su, sa zrelošću, evoluirala.
    Kao mlađi verovao sam da je moguće ''modelirati'' neku osobu, kultivisati je i podići na nivo princeze. Uverio sam se...da možete godine potrošiti na mentorstvo...i da rezultat bude gori od 0. Kao da ste sve vreme i trud bacali u vazduh.
    Neprijatan osećaj koji više nikada ne bih želeo osetiti.
    Ubeđenja sam da za nešto...mora da se neka rodi.
    Sva nastojanja da se od lošeg ''materijala'' dobije makar upotrebljiv finalni ''proizvod'' su čist mazohizam.
    Stoga...verujem u njuh koji me nepogrešivo odvede do žene koja je rođena kao princeza i samim tim do onoga o čemu maštam čitav život.
    Bolje je deo života provesti sa takvom, iskonskom i pravom osobom nego ga potrošiti u jalovom pokušaju stvaranja loše imitacije.
    Lenjost? Neeee..već iskustvo .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  5. #5

    Odgovor: Pigmalion

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Kao mlađi verovao sam da je moguće ''modelirati'' neku osobu, kultivisati je i podići na nivo princeze. Uverio sam se...da možete godine potrošiti na mentorstvo...i da rezultat bude gori od 0. Kao da ste sve vreme i trud bacali u vazduh.

    Tipično muško shvatanje koje su im stare majke utuvile uglavu.
    A to je; da se gvožđe kuje dok je vruće.
    E,šipak malo.
    Poruku je izmenio ANIBAS, 07.07.2012 u 20:16
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  6. #6

    Odgovor: Pigmalion

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Sva nastojanja da se od lošeg ''materijala'' dobije makar upotrebljiv finalni ''proizvod'' su čist mazohizam.
    .
    nije u tome poenta
    poenta je da prepoznas potencijal u svem tom ociglednom neskladu i da na osnovu toga izvuces maksimum....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  7. #7

    Odgovor: Pigmalion

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku


    Sva nastojanja da se od lošeg ''materijala'' dobije makar upotrebljiv finalni ''proizvod'' su čist mazohizam.
    Sve je stvar ličnog afiniteta .Za nekoga je "loš materijal" dobar materijal.Nije mi jasno čemu nekoga menjati i stvarati finalni prozvod po svom kalupu.
    Mislim da je to i nemoguće.Da je to čista iluzija.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  8. #8

    Odgovor: Pigmalion

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Sva nastojanja da se od lošeg ''materijala'' dobije makar upotrebljiv finalni ''proizvod'' su čist mazohizam.
    .
    nije u tome poenta
    poenta je da prepoznas potencijal u svem tom ociglednom neskladu i da na osnovu toga izvuces maksimum....
    Hmm. Da, ali bez obzira kako ispao "finalini proizvod" mi ćemo uvek u njemu videti ono što smo prvi put uočili - neobrađeni sirovi potencijal, nedostatak koji treba dopuniti, projekat koji treba završiti.
    Možemo ulagati u nekoga i izvući maksimum iz osobe, ali kako god opet je prilagođavanje sebi i svojim potrebama. Postavlja se pitanje da li ćemo i koliko poštovati nekog ko je dopustio da postane masa za oblikovanje.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  9. #9

    Odgovor: Pigmalion

    Nema od oblikovanja ništa, ja sam potrošio 7 godina na takvu rabotu i uvek je dolazilo do pucanja. Delimično se promeni, a onda fali samo sitna varnica da se vrati na staro.
    Ćorava su to posla.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  10. #10

    Odgovor: Pigmalion

    @Isahara..
    shvatam da si navela pogled iz ugla smisla dobijenog projekta:
    -zadovoljstvo što smo uspeli da postignemo "modeliranje", ako smo naklonjeni "vođenju",
    -pitanje svrsishodnosti svega ako smo naklonjeni individualnosti, poštovanju originalnosti svake osobe.
    Ipak sam utiska da je postavljač teme bio određeniji i da ga je zanimalo mišljenje o sadašnjoj spremnosti muškaraca da vreme "potroše" na takav projekat.
    Moje već izraženo je rezultat, pre svega, toga što sam neko ko poštuje i očekuje originalnost, svojevrsni "pečat" neke osobe nego "idealnu" kopiju nekog utvrđenog tipa (šatro neke naše slike savršene žene).
    Lično verujem u neku predodređeneost osoba za nešto i na neki način mešanje u "božiji posao" mi je svetogrđe.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  11. #11

    Odgovor: Pigmalion

    Covek se ne moze sustinski promeniti, narocito ne u poodmaklim godinama. Neke sitnice se mogu korigovati, ali sustina uvek ispliva pre ili kasnije, u zavisnosti od toga koliko dugo je neko spreman da podnosi nacin ponasanja koji mu je nametnut.
    Za vajanje kupiti glinu, a za zivotnog saputnika naci onog ko ti odgovara takav kakav je.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  12. #12

    Odgovor: Pigmalion

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Tipično muško shvatanje koje su im stare majke utuvile uglavu.
    A to je; da se gvožđe kuje dok je vruće.
    E,šipak malo.
    ...opa..."musko shvatanje"..."stare majke"...obicno mi se povraca i sere u isto vreme kada se krene sa generalizacijom...prica se vrti oko covekovog karaktera i mentalnog sklopa...i sklona je i muskarcima i zenama...ne postoji tatina princeza i mamin sin...vec sebicnost,egoizam,posesivnost...i ostale "fine" stvari od kojih bezim kao djavo od krsta......
    Poruku je izmenio Cecara, 02.08.2012 u 20:34 Razlog: citat u citatu
    ...hell ain't a bad place to be......

  13. #13

    Odgovor: Pigmalion

    Slazem se s tvojom konstatacijom...inace nista u zivotu ne generalizujem...al tako ispalo...pri poredjenju i komentarisanju clanovog posta.
    ..izjave te vrste sam cula vise puta sa muske strane,pa otud akcenat na mus.populaciju.
    Misljenja sam da su odnosi prema bilo cemu u zivotu inace individualni...
    Poruku je izmenio Cecara, 02.08.2012 u 20:34 Razlog: citati
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •