Gertruda Stajn (Gertrude Stein) - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 17 od ukupno 17
  1. #16

    Odgovor: Gertruda Stajn (Gertrude Stein)

    Ponekad svako postaje celina za mene. Kroz mnoge godine ovo se samo uoblicavalo u meni. Ponekad je, opet, potrebno da prodju mnoge godine da neko postane celina za mene. Kroz mnoge godine ljubav prema ponavljanju bila je osnovna osobina za mene, onda nikad nisam razmisljala kakav znacaj to ima za mene, to onda nije imalo mnogo veze sa ucenjem, razgovorom, razmisljanjem, niti sa ondasnjim mojim zivotom. Dugi niz godina ja sam ucila i vodila razgovore i raspitivala se a nisam obracala paznju na ponavljanje cele moje okoline. A onda je postepeno ljubav prema ponavljanju postala svesno osecanje u meni. Postepeno je, dakle, svako u jednom trenutku postao celina za mene.
    Sad cu da govorim o znacaju koji ponavljanje ima za mene, o ljubavi prema ponavljanju koju sad stalno nosim u sebi.
    U ljubavi prema ponavljanju, koja zatim vodi upotpunjenom razumevanju, mora stalno da bude budno osecanje za sve promene, osecanje za sustinu zivota, koji se sastoji u stalnom ponavljanju. Ovo je opet pocetak jednog opisivanja moga osecanja.
    Ja, dakle, stalno mislim na ponavljanje i osecam ga u svakome onakvom kakvog ga poznajem. Onda stalno svako postpeno postaje celina za mene. Kao sto sam kazala, ljubav prema ponavljanju kod svakoga, stalno slusanje svekolikog ponavljanja, dolazenje do upotpunjenog razumevanja o svakome predstavlja za mene prirodan nacin postojanja.
    Ima mnogo ljudi koje poznajem i toga sam sve vise i vise svesna. Svi oni ponavljaju i ja to cujem. Svi oni zive i ja to znam. Sto vise to razumevam, sve vise i vise to sadrzava upotpunjenu sliku u sebi.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  2. #17

    Odgovor: Gertruda Stajn (Gertrude Stein)

    Svako nosi u sebi svoje sopstveno bice. Svako pripada nekoj vrsti ljudi i zena. Stalno sve bolje i bolje upoznajem celokupnu sliku svakog pojedinca. Ovo je sad kratak opis takvog saznavanja kod mene. Ovo je sad kratak opis o tome kako zapocinje slusanje ponavljanja svuda oko mene.
    Kao sto sam kazala, ucenje, misljenje, zivljenje u prvo vreme postojanja ljudi i zena sadrzi u sebi cesto veoma malo istinkoga njihovog bica. Istinsko bice, osnovna priroda, u pocetku zivota cesto se ne ponavlja narocito upadljivo. Ucenje, misljenje, govor, zivljenje, cesto nisu izraz osnovnog bica. Neki se tako ponasaju citavog svog zivota. Neki postepeno pocinju upadljivije i jasnije da ponavljaju osnovno bice, koje ih cini onim sto su. Slusanje ponavljanja, poznavanje bica u svakome ko je ikada bio ili jeste ili ce biti postepeno je pocelo u meni sve bucnije i bucnije da deluje. Sad je to postalo moje culo pomocu kojeg osecam svacije zivljenje, pomocu kojeg stalno osluskujem i najmanje promene, tako da svako postaje celina za mene iz ponavljanja u svakome, koje ponekad uspevam da razumem. Slusanje ponavljanja cesto razdrazuje, slusanje ponavljanja moze da utice otupljujuce, stalno ponavljanje prati ceo zivot, sve se u jednom bicu stalno ponavlja, sto stalno sve vise i vise slusam ponavljanje, ono me dovodi do sve upotpunjenijeg razumevanja.
    Svako postepeno postaje celina za mene. Svako postepeno postaje celina u meni.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •