Kada se kuca, u oči se gleda!
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Kada se kuca, u oči se gleda!

    U Crnoj Gori, i ne samo tamo, pri nazdravljanju pićem imaju običaj da kažu:

    - Kada se kuca, u oči se gleda!

    Brojni su običaji koje praktijumeo u svakodnevnom životu, a da im ne znamo niti razlog postojanja, niti uzroke nastanka. Jedan od njih je, svakako, kucanje čašama pre ispijanja (obično alkoholnog) pića...

    Oduvek sam se pitao zašto to činimo. Pošto sam davno, davno, jedno veče u Skadarliji, to saznao (od slučajnog sagovornika za stolom u Tri šešira u dosta fluidnom (čitaj alkoholisanom) stanju) pitam ja vas:

    Šta mislite, zašto se ljudi kucaju čašama pre ispijanja pića, posebno zdravice?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Kada se kuca, u oči se gleda!

    Kako sam ja pročitao, time se otklanjala sumnja da je u nekoj od čaša sa pićem pomešan otrov (kada se kucamo piće se preliva iz čaše u čašu, izmeša se). Danas je to ostao kao običaj poštovanja i poverenja, slično kao sa rukovanjem koje je valjda nastalo da bi jedan drugome pokazali da nismo naoružani a danas kao izraz poštovanja i učtivosti. Jesam li ubo?



  3. #3

    Odgovor: Kada se kuca, u oči se gleda!

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Kako sam ja pročitao, time se otklanjala sumnja da je u nekoj od čaša sa pićem pomešan otrov (kada se kucamo piće se preliva iz čaše u čašu, izmeša se). Danas je to ostao kao običaj poštovanja i poverenja, slično kao sa rukovanjem koje je valjda nastalo da bi jedan drugome pokazali da nismo naoružani a danas kao izraz poštovanja i učtivosti. Jesam li ubo?
    Pa, Turk, sjajno objašnjenje, za koje do sada, priznajem, nisam čuo. Svakako ću ga uvrsiti i moguće tumačenje običaja kucanja čašama. Međutim, ja znam drugu priču, što ne znači da je ona tačnija od Tvoje. Ispričaću je tek kada još poneko da svoje mošljenje o zadatku iz teme...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #4

    Odgovor: Kada se kuca, u oči se gleda!

    Po starom paganskom verovanju kod nas u tečnostima postoje neke zle sile (zli dusi).Kuckanjem se zatalasa pice i teraju zli dusi.A toj "teoriji" ide u prilog i to sto su nase parbake,dok su prale rublje u reci,naravno ,uvek peraljkom( drveno pomagalo za pranje vesa),udarale po vodi,da je zatalasaju,kako bi oterale zle sile,pa tek onda prale ves.
    Mozda neko ima jos nesto zanimljivo za cuti ( procitati )
    Nikad ne reci nikad !

  5. #5

    Odgovor: Kada se kuca, u oči se gleda!

    Kad se kuca i gleda u oči...možda želi neko nešto,nekom pogledom da saopšti.

  6. #6

    Odgovor: Kada se kuca, u oči se gleda!

    Kada se kuca, u oči se gleda!
    Samo dok smo trezni posle par časica...

  7. #7

    Odgovor: Kada se kuca, u oči se gleda!

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku

    Šta mislite, zašto se ljudi kucaju čašama pre ispijanja pića, posebno zdravice?
    Kucaju se da bi sva cula uzivala
    Kada se uzme casa sa picem u ruku...culo dodira...
    O culu ukusa i mirisa nadam se da je vise nego jasno...
    Culo vida takodje...
    E jedino culo sluha ostaje "zakinuto"...ok, necemo sada o tome da neko srce dok ispija pice...biticemo fini
    Da bi i culo sluha ucestvovalo u tom, tako divnom, ritualu....ljudi se kucnu casama, casicama, flasama...
    I tako...
    Budi pametan i pravi se lud

  8. #8

    Odgovor: Kada se kuca, u oči se gleda!

    Ne znam zasto, ali znam da me smara. 'Ajde jednom kad je kolektivna zdravica, ali brate mili, kad zaredjaju pa se kucaju na svakih 10 sekundi.. Odjeb'te od mene i man'te me da pijem na miru.
    Krek, krek.. Ne gudra

  9. #9

    Odgovor: Kada se kuca, u oči se gleda!

    Druže, memento, mene živo zanima da čujem i skadarlijsku verziju priče, Turkova verzija me je oduševila....
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  10. #10

    Odgovor: Kada se kuca, u oči se gleda!

    Citat DBlica kaže: Pogledaj poruku
    Druže, memento, mene živo zanima da čujem i skadarlijsku verziju priče, Turkova verzija me je oduševila....
    Iz Skadarlije nosim sećanje na neke dve verzije o ovom običaju. Prvu verziju (ja bih je uslovno nazvao zvaničnom) rituala zašto se kucamo pre ispijanja pića lepo je opisala leptirić:
    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Kucaju se da bi sva cula uzivala
    Kada se uzme casa sa picem u ruku...culo dodira...
    O culu ukusa i mirisa nadam se da je vise nego jasno...
    Culo vida takodje...
    E jedino culo sluha ostaje "zakinuto"...ok, necemo sada o tome da neko srce dok ispija pice...biticemo fini
    Da bi i culo sluha ucestvovalo u tom, tako divnom, ritualu....ljudi se kucnu casama, casicama, flasama...
    I tako...
    Ova priča deluje, bar meni, zaista pitko i logično, ali, ne lezi vraže, ono veče kod Tri šešira čuo sam i jednu verziju, za koju su se tadašnji pojedini skadarlijski klupoderi kleli da prava i istinska verzija nema veze niti sa poverenjem, niti sa poštovanjem osoba sa kojima se pije, a boga mi ni sa sofisticiranim razlozima kako bi sva čula uživala u tom uzvišenom činu ispijanja pića, već sa nečim puno puno prozaičnijim.

    Naime, običaj da se gleda u oči dok se nazdravlja sa kucanjem čaša je nastao iz čisto praktičnih razloga i ima (magijske) veze sa muževnošću, odnosno sa našom seksualnom moći, jer su naši preci čvrsto verovali da bi u slučaju da ako nam se ne sretnu pogledi prilikom nazdravljanja nekoj osobi dovodimo sebe u opasnost da zakažemo u vrlo delikatnom trenutku prilikom specifičnog druženja sa nekom damom, čime bi se, jasno je, obrukali za sva vremena.

    Eto, tako sam ja čuo. Ne znam ni sam šta je istina. Možda sve po malo. Ali, ja i dalje svaki put prilikom kucanja čašama pogledam tu osobu u oči. Za svaki slučaj...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Slične teme

  1. Kada ste otišli?
    Autor Necromancer u forumu Dijaspora
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 30.01.2015, 20:52
  2. Kada se tuširate?
    Autor biterlemon u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 07.10.2013, 21:04
  3. Noć kada sam...
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 26.09.2013, 20:09
  4. Dan kada je...
    Autor black mamba u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 09.08.2011, 21:17
  5. Feng sui - zdrava kuca
    Autor Bishop u forumu Uređenje enterijera i eksterijera
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 22.03.2010, 18:11

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •