Svetski reket broj jedan postao prvi Srbin koji se okitio prestižnom nagradom Laureus akademije za sport, koja se svake godine dodeljuje za neverovatna sportska dostignuća. Nagradu za najbolju svetsku sportistkinju osvojila je kenijska atletičarka Vivijan Čeriot.


Srbijo, možeš da slaviš još jedan veliki sportski rezultat...

Ako pobedite u konkurenciji Lionela Mesija, koji je prošle godine sa Barselonom osvojio sve što se može osvojiti, Dirka Noviskog, čoveka koji je predvodio Dalas do prvog NBA prstena, Sebastijana Fetela, vozača formule 1 koji sa drugom uzastopnom titulom preti da pomuti slavu legendarnog Mihaela Šumahera, najbržeg čoveka svih vremena Juseina Bolta i Kadela Evansa, neverovatnog asutralijskog bicikliste, pobednika Tur de Fransa...

Onda ste stvarno najbolji. A, Ispred njih se našao jedan Srbin!

Svečanom ceremonijom u londonskom Central holu u Vestminsteru otklonjena je i poslednja dilema - Novak Đoković najbolji je sportista planete u 2011. godini! Srpski teniser dobitnik je prestižne "Laureus nagrade", izabran od strane veća koje čini čak 47 sportskih legendi.

Novak je lagano ustao iz prvog reda, poljubio devojku Jelenu u obraz, i primio nagradu za najboljeg među najboljima iz ruku Borisa Bekera. Pride se rukovao sa bokserom Lenoksom Luisom i poljubio glumicu i modela Baru Rafaeli.

"Hvala svim novinarima koji su me nominovali za ovo priznanje i članovima Akademije koji su glasali za tebe. Znam da je bio težak izbor u konkurenciji takvih vrhunskih sportista. Nemam reči da objasnim koliko mi znači ovo priznanje, za mene, moju porodicu, moju zemlju i one koji me bodre. Ovo je izuzetno dostignuće, predivna nagrada. Godina 2011. je bila neverovatna za mene, ali ovo nije bio pojedinačan rezultat, već dostignuće celog mog tima koji radi godinama", izjavio je Đoković i prisetio se finala Australijan Opena:

"Veoma sam zadovoljan što sam ispisao tenisku istoriju i što sam iscepao majcu posle tog finala. Nikada neću zaboraviti te trenutke iz Melburna".


Iako su dobro poznati rezultati koji su Đokoviću doneli vredno priznanje, mi ćemo se još jednom podsetiti.

Nole je briljirao u 2011, od prvog do poslednjeg dana. Do proleća je vezao 41. pobedu, a prvi poraz doživeo je tek u polufinalu Rolan Garosa od Rodžera Federera. Pre Pariza, osvojio je sedam vezanih turnira, na kojima je četiri puta pobedio Rafaela Nadala i tri puta Federera.

Posle poraza od Švajcarca na najpoznatijoj šljaci, njegova uspešna serija je nastavljena.

Stigao je do titule na Vimbldonu i konačno došao do prvog mesta na ATP listi. Dečački san ostvaren je u samo dva dana.


Za Nadala, koji je prošlu godinu počeo kao prvi teniser sveta, postao je prava noćna mora. Đoković je Španca pobedio u svih šest finala koja su igrali u 2011.

Sjajnu sezonu završio je sa tri osvojena gren slema, odnosno 70 pobeda i deset titula, od kojih su pet iz Masters serije.

Novak Đoković se dobijanjem "Laureus nagrade" pridružio velikanima svetskog sporta kao što su američki golfer Tajger Vuds (dobitnik 2000. i 2001), nemački vozač formule 1 Mihael Šumaher (2002. i 2004), američki biciklista Lens Armstrong (2003), švajcarski teniser i rekorder sa četiri priznanja Rodžer Federer (2005, 2006, 2007. i 2008 ), atletičar sa Jamajke Jusein Bolt (2009. i 2010) i španski teniser Rafael Nadal (2011).

***u zagradama su godine kada su sportistima uručena priznanja.

Nagradu za najbolju svetsku sportistkinju osvojila je kenijska atletičarka Vivijan Čeriot.

Prvi nagrađeni sportista bio je Oskar Pistorijus, južnoafrički atletičar, koji je dobio nagradu za najboljeg sportistu sa invaliditetom.

Nagrada za najbolji povratak godine pripala je golfer iz Severne Irske Daren Klark.

Sportska akciona ličnost godine je prvak sveta u surfovanju Keli Slejter.

Najbolji tim u 2011. godine je Barselona, koja je osvojila sva takmičenja u kojima je učestvovala, počevši od španske Primere, pa sve do Lige šampiona.

Nagradu za životno dostignuće dobio je Bobi Čarlton.

Dobitnik nagrade za najbolji proboj u 2011. godini je Rori Mekilroj, golfer.

Događaju su prisustvovali brojni gosti iz javnog života Đakomo Agostini, Franc Bekenbauer, Sergej Bubka, Bobi Čarlton, Boris Beker, Nađa Komaneči, Dejvid Kultard, Emerson Fitipaldi, Lenoks Luis, Aleks Ferguson, Edi Džordan, Edvin Mozes, Ilije Anastasi, Martina Navratilova, Monika Seleš, Mika Hakinen, Katarina Vit, Džonatan Edvards, Alberto Tomba, Mark Špic...

(MONDO, foto: Beta/AP)