Деца се не разумеју, нека уче мађарски
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    Исти овакав дебилни текст је објављен, а неко га је пренео и на овај форум, пре цирка годину-две. И неко га због нечег поново штампа!

    Сама прича је невероватна- деца у Суботици која говоре српски или мађарски међусобно комуницирају на енглеском.

    Blic Online | Razumeju se samo na engleskom jeziku

    Mladi Subotičani su u poslednje vreme prinuđeni da se sporazumevaju na engleskom jer u školi nisu dovoljno naučili srpski, ili mađarski, pa se na ta dva jezika ne razumeju. Zbog toga je Gradska uprava zatražila od Ministarstva prosvete da se mađarski jezik ponovo u školama uči kao obavezni predmet, a ne fakultativno.
    Дакле, деца се не разумеју јер мађарска деца не знају српски. Решење - да друга деца уче мађарски, у држави Србији.

    Ljubica Kiselički, pomoćnica gradonačelnika za obrazovanje i kulturu kaže da je greška napravljena onog trenutka kada je mađarski povučen iz obaveznog školskog programa jer fakultativno izučavanje jezika društvene sredine ne daje nikakve rezultate.
    Дакле, мађарска деца не знају српски откако мађарски језик није обавезан у школама?
    Или није проблем што мађарска деца не знају српски, већ само то што српска не знају мађарски?

    - Obnovili smo zahtev jer se izučavanjem jezika sredine uči tolerancija i suživot. Naši đaci na školskim hodnicima i treninzima pričaju na engleskom jeziku jer ne znaju mađarski, ili srpski jezik. To znači da se ne razumeju i ne doživljaju jedni druge bliskima - kaže Kiselički.
    А да би се споразумевали, разумевали, доживљавали једни друге блискима, учили толеранцију и суживот, не морају да знају српски, али морају да знају мађарски?

    U Gradskoj upravi kažu da je Subotica multinacionalna sredina i da bi obrazovanje trebalo prilagoditi njenim specifičnostima. Zbog uvođenja neobaveznog učenja mađarskog jezika, u gradu u kojem 35 odsto stanovnika čine Mađari, znanje mađarskog jezika je ispod svakog nivoa.
    Где то пише да у држави Србији мора да се зна мађарски? Зашто Србима није дозвољена слободна употреба језика и писма?

    Govore srpski, ali loše
    Sana Horvat kaže da njen sin sa vršnjacima, kojima je srpski maternji jezik, na ulici, u školi i internetu, komunicira na engleskom jeziku.
    - Moj sin u školi srpski uči kao obavezni predmet, ali ga govori loše i zbog toga pribegava engleskom. Verovatno bi više i lakše kontaktirali kada bi i mađarski bio obavezan predmet, pa bi više načina za komunikaciju - kaže Sana Horvat.
    Њен син лоше говори српски језик, и због тога прибегава енглеском. Вероватно би више и лакше контактирао са децом која причају српски - када би и мађарски био обавезан предмет?

    Ја не могу да верујем да неко може да напише овако дебилан текст или да повлачи дебилне потезе као Градско веће Суботице. Мађари не знају српски - стога Срби у Србији треба да уче мађарски?

    Већ смо писали о томе, немам ништа против тога да било ко користи било који језик, не смета ми кад неко не зна српски, не мислим да је неки проблем да Срби знају бар нешто мађарског или мађарски, што да не, али какво је ово умоболно извртање, то ми није јасно?

    Која је ово логика, јел има неко да ми објасни?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #2

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    ........

    Која је ово логика, јел има неко да ми објасни?
    khm-khm u zdrav mozak.Nek nauče srpski ili nek se sele,budale nenormalne...

  3. #3

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    Citat Zblj kaže: Pogledaj poruku
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    ........

    Која је ово логика, јел има неко да ми објасни?
    khm-khm u zdrav mozak.Nek nauče srpski ili nek se sele,budale nenormalne...
    Наравно, написао си глупост, нек свако прича или учи који год језик хоће.

    Мене занима откуд Градској управи Суботице и новинару Блица идеја да пишу овакве будалаштине.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #4

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    u tekstu stoji da bi da uvedu madjarski kao obavezan a ne izborni predmet?neka svako uci sta hoce tu se slazem,samo neka ne tera i druge da uce isto,postoji razlika izmedju mozes i moras.

    Zbog toga je Gradska uprava zatražila od Ministarstva prosvete da se mađarski jezik ponovo u školama uči kao obavezni predmet, a ne fakultativno.
    Sto se teksta tice,sloboda stampe,sta drugo.

  5. #5

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    Ja sam misl'a, Joso, da su tebi ovakvi slucajevi nepoznati

    Gather ye rosebuds while ye may...

  6. #6

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    "Bože mili, kud sam zašo,noć me stigla u tuđini"...

    Au, ovaj Srbin Preradović je u pravu, mada je bio Austriski konjovodac a i Vuk bi se okreno u grobu, kao i njegov preteča Savo Mrkalj.
    Auu, đe ja dođe, neđelje ti svete...

  7. #7

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Ja sam misl'a, Joso, da su tebi ovakvi slucajevi nepoznati

    Духовито Лепо сам рекао - ако неки Мађари не знају српски, мене то не потреса нити би их присиљавао да уче.

    Али када један државни орган, односно орган локалне самоуправе Републике Србије проблем "што се деца не разумеју" хоће да реши тако што ће сви морати да уче мађарски, односно да ће их забринути што се недовољно зна мађарски у граду у ком га користи 35% становништва, а не брине их што се недовољно зна српски иако га користи 47% становништва... такви случајеви су ми дефинитивно непознати.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #8

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Лепо сам рекао - ако неки Мађари не знају српски, мене то не потреса нити би их присиљавао да уче.
    Pa, kako ce da se sporazumevaju? Na tom engleskom?


    I mislim da u Subotici zivi vise Madjara nego Srba. Odakle su ovi procenti?
    Gather ye rosebuds while ye may...

  9. #9

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Лепо сам рекао - ако неки Мађари не знају српски, мене то не потреса нити би их присиљавао да уче.
    Pa, kako ce da se sporazumevaju? Na tom engleskom?
    То је њихов проблем.

    I mislim da u Subotici zivi vise Madjara nego Srba. Odakle su ovi procenti?
    Са пописа.
    Мађари 34,98%
    Срби 26,24%
    Буњевци 10,87%
    Хрвати 10,42%
    Југословени 6,78%

    Међутим, што се тиче језика, исто подаци с пописа 2002:
    Српски 46.60%
    Мађарски 38.82%
    Хрватски 5.93%
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #10

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Лепо сам рекао - ако неки Мађари не знају српски, мене то не потреса нити би их присиљавао да уче.
    Pa, kako ce da se sporazumevaju? Na tom engleskom?
    То је њихов проблем.

    I mislim da u Subotici zivi vise Madjara nego Srba. Odakle su ovi procenti?
    Са пописа.
    Мађари 34,98%
    Срби 26,24%
    Буњевци 10,87%
    Хрвати 10,42%
    Југословени 6,78%

    Међутим, што се тиче језика, исто подаци с пописа 2002:
    Српски 46.60%
    Мађарски 38.82%
    Хрватски 5.93%
    Ma, procenti su apsolutno nebitni. Zahtev je kretenski.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  11. #11

    Odgovor: Деца се не разумеју, нека уче мађарски

    Preneo ja davno na nekoj temi. Zahtev je ne samo kretenski nego i bezobrazan. Već sam iznostio stav o ovom pitanju pa da se ne ponavljam...



Slične teme

  1. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 26.07.2015, 11:32
  2. Odgovora: 83
    Poslednja poruka: 16.11.2009, 14:02

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •