NS Squatters
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9

Tema: NS Squatters

  1. #1

    NS Squatters

    U kasarnu Archibald Reiss u Novom Sadu upali Squatters-i.
    Mislim da su ovo prvi Squatters-i u Srbiji.
    Meni je ideja cool, ako bude sastajalište kreativne omladine..





    Kako vi gledate na Squatters-e kod nas?
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  2. #2

    Odgovor: NS Squatters

    Не постоји q у српском језику, ако немамо српску реч, онда су сквотери или сквотерси. Посебно нема разлога да се та реч пише великим словом.

    Не свиђа ми се све то. Нити ми се свиђа то што би власт пустила зграду да годинама пропада нити ми се свиђа што којекакви "активисти" и "НВО"овци преузимају имовину свих грађана. Ту би требало да се направи нешто од чега би користи требало да имају сви грађани, а не само којекакве групице.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #3

    Odgovor: NS Squatters

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Не постоји q у српском језику, ако немамо српску реч, онда су сквотери или сквотерси. Посебно нема разлога да се та реч пише великим словом.
    Pa ne postoji ta reč na Srpskom i ja to znam, zbog toga sam je i napisao na Engleskom,... Ne razumem čemu je problem?

    Podržavam ideju, jer svake godine obidjem Metelkovu u Ljubljani i znam da to može da funkcioniše. Koncerti, promocije knjiga, pozorište za mlade, izložbe...Mladi su čudo i sa svojoom energijom svašta pametno mogu da urade, samo da se usmere na pravu stranu. Nisam upoznat sa konkretnim akcijama i kakav im je plan, nadam sam se da će nas Novosadjani više informisati, ako akcija zaživi u opšte.

    Malo sam u prolazu slikao.
    Metelkova, Ljubljana
    .











    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  4. #4

    Odgovor: NS Squatters

    Citat vladapera kaže: Pogledaj poruku
    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Не постоји q у српском језику, ако немамо српску реч, онда су сквотери или сквотерси. Посебно нема разлога да се та реч пише великим словом.
    Pa ne postoji ta reč na Srpskom i ja to znam, zbog toga sam je i napisao na Engleskom,... Ne razumem čemu je problem?
    Ма само те добронамерно исправљам, не замери И кад је придев у питању, српски иде малим словом Иначе, изгледа да се реч користи у српском, и то у облику "сквотери":

    https://www.google.com/#hl=en&cp=8&g...w=1024&bih=653

    Podržavam ideju, jer svake godine obidjem Metelkovu u Ljubljani i znam da to može da funkcioniše. Koncerti, promocije knjiga, pozorište za mlade, izložbe...Mladi su čudo i sa svojoom energijom svašta pametno mogu da urade, samo da se usmere na pravu stranu. Nisam upoznat sa konkretnim akcijama i kakav im je plan, nadam sam se da će nas Novosadjani više informisati, ako akcija zaživi u opšte.

    Malo sam u prolazu slikao.
    Metelkova, Ljubljana
    .
    Ако ће то да буде нека нова Црна кућа, где ће моћи да се окупљају само следбеници једне политичке опције, људи са једним мишљењем, само са одређеним ставовима... онда као што рекох, не подржавам. То је државна имовина и ту сме да се смести само нешто што ће служити свим грађанима, а не да је којекакве групице заузму.
    Концерти, промоције књига, изложбе... али само одређених књига, одређених група и одређене изложбе? Хвала али не хвала.

    Видим да има и оних који се не слажу с тим сквотерима, а "Радио 021" их је наравно прогласио неонацистима.

    Neonacisti prete skvoterima iz kasarne
    Neonacisti prete skvoterima iz kasarne

    Pripadnici neonacističkih organizacija prete da će "očistiti kasarnu" od grupe mladih koja je zaposela prostor vojnog objekta u Futoškoj ulici, saznaje Radio 021.

    Povodom formiranja Društvenog centra oglasila se i neonacistička organizacija "Srbska akcija". U njihovom saopštenju stoji da su kasarnu "Arčibald Rajs" zauzele "udružene grupice neokomunista, narkomana i homoseksualnih izopačenjaka". Oni optužuju novosadsku vlast, ali i Vojsku Srbije, za "trovanje srbskog društva" jer nisu sprečili aktiviste Inicijative za društveni centar da skvotiraju prostor napuštene kasarne.
    Prema njihovom mišljenju, umetnici i društveni aktivisti iz "Rajsa" zapravo imaju skriveni plan da na ovom prostoru naprave "poligon za duhovno i fizičko trovanje omladine".
    Oni su se pohvalili i da su njihovi članovi skinuli transparent koji je stajao sa spoljne strane kapije u skvotiranu kasarnu. Isto saopštenje aktivisti "Srbske akcije" iskoristili su i da skrenu pažnju javnosti na "cigansko nasilje" u Leskovcu.

    Za sad, program Društvenog centra čine nastupi pesnika, akustičnih bendova, saund sistema i projekcija umetničkih filmova. U kasarni od nedelje počinje Porodično popodne namenjeno svima koji bi da se prošetaju posle nedeljnog ručka i sa prijateljima popiju čaj ili kuvano vino, saopštavaju iz ovog Centra. (M.S.)
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #5

    Odgovor: NS Squatters

    Родољубима место у касарнама
    САОПШТЕЊА
    27. децембар 2011.
    Активисти Српског народног покрета Наши, у сарадњи са неколико родољубивих и хуманитарних организација, у наредним данима мирно ће запосети поједине напуштене објекте Војске Србије, како би у њима обезбедили простор за своје деловање и одржавање културних дешавања и хуманитарних акција.
    На овај потез смо се одлучили после незаконитог упада групе наркомана окупљених око невладиних организација блиских ЛСВ-у у касарну „Арчибалд Рајс“ у Новом Саду. Одсуство реакције полиције на ову провалу и толерисање узурпатора створиле су опасност да и други објекти Војске Србије дођу на удар либералних групација уживалаца наркотика.
    Очекујемо да МУП Србије на исти начин толерише сличну активност родољубивих и хуманитарних организација и уздржи се од интервенције. Ипак како би се разликовали од Чанкових фашиста, током мирног запоседања напуштених објеката Војске Србије СНП Наши направиће видео снимке и попис затеченог стања. Копије снимака и записника биће достављене МУП-у, Министарству одбране и медијима.
    Сваки објекат биће напуштен оног тренутка када нас Министарство одбране обавести да ће у њега поново бити усељена војска. Сматрмо да ћемо оваквом акцијом спречити нове узурпације од стране омладине коалиције „Преокрет“ чија идеологија је противуставна, а истовремено ће се обезбедити услови за деловање организација које својим политичким и хуманитарним радом подржавају територијалну целовистост Србије.
    Информативна служба СНП Наши
    Кратка веза: Родољубима место у касарнама | НАШИ
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  6. #6

    Odgovor: NS Squatters

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Neonacisti prete skvoterima iz kasarne


    Nije mi jasno zašto se nisam iznenadio !?
    Tipičan primer šupljoglavaca.
    Ne znaju ništa novo da naprave, ne daj bože izmisle nešto kreativno. Njihovo je da po starom dobrom običaju rasteruju, uništavaju, pale, lome,...
    Ne ulazim u to dal' ce ideja i entuzijazam zaživeti i koliko će trajati, al ovakvi protivnici treba da ih nateraju da traju što duže.
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  7. #7

    Odgovor: NS Squatters

    Уопште нисам одушевљен профилом ликова који су заузели касарну.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #8

    Odgovor: NS Squatters

    Ne ulazim u to ko je sve angažovan, verujem da ima negativaca.
    Meni se sama ideja svidela,...mladi što se angažuju oko nekakve akcije...pravo levičarenje u onom naivnom, neiskvarenom smislu.

    Znam da takvi pokreti žive, nije tu izmišljena nikakva topla voda, ali interesuje me dali će zaživeti i kod nas.
    Poznavajući nas jasno je u startu da će biti teško, ali podržavam u svakom slučaju.
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  9. #9

    Odgovor: NS Squatters

    Чујте Срби! | НАШИ

    Чујте Срби!
    11. јануар 2012.

    Пише: Игор Маринковић

    Месец дана после организованог упада хорде либеларних, ЛГБТ, анархоидних, надриуметника блиских ЛСВ у новосадску касару „Арчибалд Рајс“ одлучили смо да лично извидимо ситуацију у овом објекту. Недељама су до нас стизале приче о наркоманским баханалијама и оргијама које су се одвијале у овом простору од када га је запосела група „хипика“.
    Нас четворо,ненаоружаних активиста СНП Наши без проблема је ушетало у овај анархо-брлог кроз широм отворену капију. Како смо ми у СНП Наши све фин и културан свет, одбили смо понуду припадника једне друге организације да нам праве друштво у случају да дође до проблема. До каквих проблема може дођи међу нама члановима НВО сектора? У мрачном дворишту десетак паркираних аутомобила и један аутобус, којим су се довукли активисти либералних организација из Београда као подршка овим новосадским несрећницима.
    У касарни, са све појачањем из Београда, затичемо 40-так људи у кућици на дну дворишта. По броју присутних, закључујемо да станари околних зграда користе двориште касарне за паркинг. Испоставило се да смо свратили у прави час, трајао је састанак са темом: „Шта даље?“ Одмах смо заузели места поред главног говорника и пажљиво почели да пратимо занимљив разговор, који нам је открио много детаља о новим станарима касарне:
    1. После првобитне еуфорије и упада 200 људи, пар недеља ноћних журки и баханалија, зима и лоши услови у касарни су узели свој данак тако да је на „стражи“ остало свега 10-так несрећника, изгледа неких пропалих алтернативних уметника, који у недостатку животног простора задовољавају се спавањем у хладној касарни, без воде за туширање што се могло осетити у просторији. Једна од сталних станарки касарне се и сама пожалила на „висок“ степен хигјене.
    2. Како не би умрли од глади, имали агрегат за струју или већ неки вид енергије, и како би одржали континуитет боравка у касарни новац им шаљу слични несрећници из Словеније и Хрватске као и колеге из Београда који воде организације доста чудних имена попут Културни контејнер (или киоск), Иницијатива за ово и оно, и разне друге чија имена нисмо се ни трудили да запамтимо. Заправо иако је у просторији било само 40-так људи, рачунајући и нас, стекао сам утисак да они представљају бар 140 организација.
    3. У касарни траје тихи рат за то ко ће да буде комадант. Већи део састанка су већали о томе како да се организују да „Центар“ како они називају касарну “ Арчибалд Рајс“ заживи као место за њихову промоцију. Ко ће бити главни? Како ће одлучивати? Што је још смехотресније сем идеје да запоседну касарну, бар они који су и даље у њој, нису имали план шта да раде даље.
    4. Такође, сазнали смо да су спремни да злоупотребе децу за своје циљеве. Наиме, Београђанин који је руководио састанком и који их је саветовао како да издрже препоручио је следеће :“Осмислите садржаје за децу како би придобили грађане да вас подрже“. Ни једног тренутка нисмо стекли утисак да искрено желе ту да нешто ураде за децу.
    5. Међу већином присутних је владао дефетизам односно већина њих ишчекује дан када ће их војска истерати напоље. Неки су чак и помињали опасност од родољубивих организација, незнајући да родољуби пажљиво слушају њихове проблеме.
    6. Од бројних културних садржаја којима се хвале у медијима постоји само лап- топ и пројектор на којем држе презентације и пуштају филмове из алтернативне продукције који вероватно могу да се погледају још једино на јутјубу.
    7. Морамо признати да ту веселу дружину сачињавају љубазни људи, јер смо после састанка од њих без проблема добили одговоре на питања о броју људи који се ту скупља, објектима које су заузели и све друго што нас је интересовало.
    8. Оно што је карактеристично за људе у касарни је и невероватна љубав према полицији. Готово на сваком зиду објеката у касарни стоје излепљени плакати са бројем новосадске полиције и број извесног инспектора Марка (064 892 48 82). Марков телефон је у просторији где је одржаван састанак био залепљен на 4 места.
    9. У једној од запоседнутих просторија видели смо развучену војну опрему коју су ови уљези вероватно затекли по обијању касарне. На средини нечега што је вероватно била спаваоница стајала је гомила војних шлемова, а по просторији су биле разбацане торбице са првом помоћи.
    Елем, највећа опасност за ову дружину је неухрањеност и могуће снежне падавине. Током састанка присутни су више пута истицали да је блага зима најзаслужнија што су и оволико издржали да држе касарну у својим рукама. Наравно ту су и буве са два неухрањена пса која тумарају међу „уметницима“. Осим телефонских бројева МУП-а по зидовима касарне су излепљене још једино и налепнице њихових сарадника из АФАНС-а.
    Ако сте очекивали да у овом блогу прочитате било шта паметно, жао ми је што сте се разочарали. Ово је само кратки извештај стања у касарни „Арчибалд Рајс“ коју су окупатори крстили са „Центар“ (ваљда за наркомане и гладне уметнике).
    Kaд би Арчибалд знао ко му се уселио у касарну имао би матерјала за још један наставак књиге „Чујте Срби“.

    Кратка веза: Чујте Срби! | НАШИ
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •