Sudbina ili slučajnost - Strana 3
Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 65
  1. #31

    13 Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Pa,po pisanju uvazene dame koja je pisala neposredno pre mene,izgleda da je ceo zivot slucajnost.Ja ne mislim tako.Sve se desava s razlogom,ali onda kad mi ne znamo razlog tom desavanju,to tumacimo kao slucajnost.

  2. #32

    Čovek odvojen od svoje sudbine

    Pretpostavimo kako nema sudbine.Znači nema one predodređenosti kojom su nam ''vezane ruke'' i ne postoji više ništa od one svemoguće zakonitosti koja nam je uređivala živote.Više nema povezanosti sa ''suđenim'',više nema ''suđenog''.Naizgled,smo slobodni.Nismo više marionete neke slepe sile koja je rukovodila svim našim pokretima.Kod tih ''pokreta'' uočavam jedan problem-ukoliko nema više tananih končića koje je povlačila tzv.sudbina,tada u kom pravcu krenuti?Kako se pokretati?Da li tada,u suštini,čovek prihvata slučajno delovanje?Ukoliko je čovek konačno odvojen od svoje sudbine,da li se prepušta slučajnosti?Šta vi mislite o tome?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  3. #33

    Odgovor: Čovek odvojen od svoje sudbine

    Mislim da taj deterministički koncept o neminovnosti sudbine i predodređenosti naših života, nikada i nije do kraja zaživeo ni u jednoj kulturi. I pored mnogih religija i verovanja da nama rukovode više sile, čovek se oduvek u određenom stepenu tome i opirao i to je dobro, jer je samo tako i mogao da napreduje, stvara, opstaje...

    Naš narod ume da kaže - Pomozi sebi i sam Bog će ti pomoći, ili Čuvaj se i Bog će te čuvati! Mislim da je u ovim rečenicama sadržana jedna životna koncepcija koja je materijalizacija motiva za preživljavanjem koji je ipak odoleo onim religijskim dogmama koje su vekovima zastupale da bogovi, ili više sile utiču na naše živote.

    Jasno je da ja ne verujem da je čovek ikada i bio isuviše odvojen od svoje sudbine. U tom složenom odnosu mitologija, religija, raznih verovanja i čoveka, uvek je, pa makar i teško, pobeđivala čovekova priroda, odnosno sumnja u nešto što je nedokazano i apstraktno i radoznalost i želja da objasni sam sebi ono što ne zna...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #34

    Odgovor: Čovek odvojen od svoje sudbine

    Veoma, po meni, tacno tumacenje, razlozno i objektivno.
    Verovanje u sudbinu se moze posmatrati na vise nacina od kojih su neki pokretacki, a to je da ce nam se "dobro dobrim vratiti", da "posle kise dolazi sunce", da postoji nada koja ce na mozda nepredvidiv nacin biti ispunjena, cak iako covek nekad ne vidi izlaz. Ta nada mu ne da da potone, nego ga podstice da od sutrasnjice, ili od ljudi, ipak ocekuje neko dobro. To bi bilo romanticarsko, a vrlo cesto i terapijsko dejstvo poverenja u sudbinu.
    No, verovanje u sudbinu, "vise moci" i sl. moze biti sredstvo za manipulaciju, sto se kroz istoriju mnogo puta pokazalo, moze takodje biti uzeto kao opravdanje za neuspeh, pasivnost, nemoc, lenjost, i druge slabosti.
    Ljudi su u principu kalkulanti, pa se uglavnom pozivaju na sudbinu kad im ponestanu drugi argumenti.
    Poruku je izmenio Goga, 29.11.2008 u 16:16 Razlog: nema potrebe za citiranjem prethodnog posta...

  5. #35

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Od onih sam koji veruju u sudbinu,jer puno puta sam se nasla u situacijama,
    gde su se odigrali prelomni trenuci u mom zivotu,a nikako ih ne bi mogla definisati, kao slucajnost.
    Verujem da je svakom od nas put ucrtan i da na njemu ima svakako slucajnih
    susreta i slucajnih dogadjaja.

  6. #36

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Cesto mi se cini da su neki dogadjaji suvise "namesteni" da bi bili slucajni....a sa druge strane subina mi izgleda kao dobar izgovor, kao jos jedan ljudski pokusaj da objasni ono sto ne razume, sto ne moze da kontrolise...

    Subina ili slucajnost, jos jedna dilema na koju nemam konacan odgovor...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  7. #37

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    sudbina a moze da bude i slucajnost
    Ono za cim zudimo,a ne ono sto dobivamo, govori o nama kakvi smo.

  8. #38

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    u većini slučajeva, verovanje u sudbinu i pozivanje na istu, je samo opravdanje za nesnalažljivost, lenjost, odsustvo hrabrosti i životne mudrosti..

    jer, na skoro sve može da se utiče, pa čak i na bolest..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  9. #39

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Ništa se ne dešava slučajno!
    Sve što se dešava nama-vama-njima....svima....je s namerom!
    Sudbina nije definisana kao jedan put. Već kao više konačnih odredišta, raznim putevima, koji nas čekaju u zavisnosti našeg odabira slobodnim izborom-->
    Ako odaberem da budem narkoman, put kojim idem, vodi me ka jasnoj sudbini--> bolesti, kriminalu i prevremenoj smrti!
    Ako odaberem da idem putevima alkoholizma, sudbinu mi može i malo dete proreći....i to prilično tačno...
    Kako i zašto odabiramo puteve, ove ili one?
    Kada čovek odbaci Boga, sudbina mu je poprilično definisana, pa je može i ciganka vračara "videti" .... jer je vodjena i navodjena od strane najvećeg manipulatora u svemiru - sotone!
    Kada čovek ide ka Bogu i traga za Njim, njegovu sudbinu tada samo Bog zna, vidi i odredjuje....

  10. #40

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    U zivotu se desavaju slucajnosti, koje vecina nas naziva sudbinom. Mozda su mnogi od nas rodjeni, a da nisu bili planirani, znaci slucajno! Slucajno sam se zaljubila, jer sam ga slucajno upoznala.... mnooooogo je primera slucajnosti. E sad, od slucajnosti do slucajnosti, sve izmedju, ili skoro sve, mi sami kreiramo.
    Ali, postoji samo jedna sudbina u koju verujem. Nema smrti bez sudnjega dana. Mozda i gresim!?
    Deca mozda nisu bila planirana, planiran je bio seks, koji kao posledicu ima zacece novog zivota, ni jedan seksualni akt se nikad slucajno nije desio, ili je neka zena slucajno oplodjena.
    Nista se nikad nije slucajno desilo, posto uvek postoji uzrok posledice.
    Slucajno zaljubljivanje, slucajno upoznavanje ?
    Nije postojao razlog za zaljubljivanje ili za upoznavanje ?
    Da li osoba moze slucajno da se zaljubi u osobu koja joj fizicki/psihicki apsolutno ne odgovara ? Koji bi bio razlog za zaljubljivanje ?
    Jel ljubav moze novcem da se kupi ?
    Sta znaci slucajno se naci na nekom mestu ?
    Sudnji dan je sinonim za smrt, nijedan drugi dan se ne naziva "sudnji".
    Greska ne postoji, postoji samo neuspeli pokusaj.

    jewpiter

  11. #41

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    ja verujem da se u zivotu sve desava sa razlogomsudbina,postoje stvari na koje ne mozemo uticati

  12. #42

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Nema slucajnosti,sve je sudbina!!!
    Life is a mystery to be lived,not a problem to be solved.

  13. #43

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost


    Pričam ti priču ...

    Bio jednom jedan pop. Pun k'o brod.
    (verovatno je mimo regular-cenovnika naplaćivao parastose i krštenja )
    I krenuo tako pop na put (da odnese izvesnu sumu Euara u Banku).
    Nogu pred nogu (da ne bi platio autobus), dođe on do reke (koja se morala preći a) na kojoj su radile tri konkurentske firme : MujoŠped, HasoTrans i IbroTurs.
    Da ne bi (slučajno osiromašio) platio prevoz preko reke, on uzme pa zapuca skakučući preko nekakvih zaglavljenih balvana i kamenja širom i duž reke.
    Naravno, jednog trenutka (mu se okliznuše opanci i) pade.
    Poče iz sveg glasa, kol'ko ga grlo nosi, da zapomaže:
    Božeeee .. pomozi miiii ... Božeeee .. pomooooziiiii ... miiiii
    Dovesla do njega Mujo i reče :" daj pope, plati mi samo 30 Convertabilnih Srpskih Dinara i prevešću te ja preko."
    Pop ni da čuje ... ... i nastavi da zapomaže:
    Božeeee .. pomozi miiii ... Božeeee .. pomooooziiiii ... miiiii
    Dovesla do njega Haso i reče :"daj pope, plati meni 20 CSD i ja ću te i spasiti i prevesti preko."
    Pop ni da čuje ... ... i nastavi da urla:
    Božeeee .. pomozi miiii ... Božeeee .. pomooooziiiii ... miiiii
    Sažali se Ibro, dovesla do njega i reče:"e pope, aj' za 10 CSD da te spasim , a prevoz preko neću ni da ti naplatim."
    Pop potonu još dublje ali ... ... ni na taj predlog ne pristade.

    Posle totalnog davljenja ...za koji minut, eto (našeg) popa na Nebu - pred Bogom ... na ispovesti.
    Vidno razočaran i po malo ljutit, reče:
    "Zašto mi Bože nisi pomogao, koliko sam te samo puta dozivao i prizivao !?"
    Bog se na to zaprepasti ... pa reče:
    "Ja sam ti koliko se sećam tri puta slao pomoć ... i Muju i Hasu i Ibru ... i smanjivao cene ...

    nisam mogao da verujem šta radiš ... a onda sam odustao."

    ____________________

    Hoću da kažem ... ništa se ne dešava slučajno ...


    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  14. #44

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Ništa se ne dešava slučajno i ne postoji sudbina, mi to kažemo jer ne razumemo neka dešavanja. Kad mi neko kaže da postoji sudbina, dođe mi da se obesim. Ništa u životu nije ucrtano, ti sam kreiraš svoj život i kuda ideš. Radiš to odlukama, akcijama, prevenstveno mislima. Da li će ti život biti uspeh ili beda, zavisi od tebe samog. Kakve misli ohrabljuješ.
    Niko nikad u životu nije došao na nekom mestu sticajem okolnosti (sudbine) već niz puzećih misli i ohrabljujuća dela, su ta što su vodila da se stvari dogode. Pitanje je razumevanja i edukacije.

  15. #45

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Sudbina ili slucajnost?

    Ne verujem u postojanje ni jednog ni drugog. Zivot svakog coveka se sastoji iz dugog niza odluka, i medjusobne zavisnosti istih. Nas zivot je kreiran kako od strane nas samih, odnosno nasih odluka, tako i od strane drugih osoba s kojima stupamo u kontakt ili ne, tj. njihovih odluka.

    U tom smislu, ne moze biti slucajnosti, to bi znacilo da niko nije imao uticaja na odredjeni dogadjaj. Postojanje sudbine bi znacilo da je nas zivot unapred usmeren, da ne vladamo sopstvenim zivotima, ucestvujemo u svojevrsnoj sapunici sa unapred definisanim scenarijem.


Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kafana je moja sudbina
    Autor Kunic u forumu Muška kafana
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 17.02.2010, 22:09
  2. Sudbina Nemaca u Vojvodini
    Autor Sunny u forumu Politika
    Odgovora: 99
    Poslednja poruka: 01.02.2009, 19:12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •