Za čistu savest perite ruke
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    01 Za čistu savest perite ruke

    Lady Macbeth izrazila je veliku istinu kad je, nakon što je skovala zaveru koja je završila ubistvom kralja Dankana, besomučno tražila da joj se s ruku spere imaginarna krv.




    "Čiste ruke zapravo daju ljudima osećaj manje krivice", objavili su naučnici u magazinu Science.

    Fizička i moralna čistoća oduvek su blisko povezivane, i u religijskoj praksi i u mislima ljudi, pogotovo ako se pogledaju reči koje se koriste za opis toga stanja, kao što je reč "čisto", koja se može upotrebiti i za telo i za duh.

    Chen-bo Zhong, koji predaje organizacijsko ponašanje na Univerzitetu u Torontu i Katie Liljenquist, s Odseka organizacije i menadžmenta na čikaškom Univerzitetu Northwestern proučavali su koliko je ta veza duboka.

    Najpre su od 30 studenata tražili da zamisle kako bi se osećali da učine neko etičko delo, kao što je pomaganje bolesnom prijatelju, dok su od drugih 30 tražili da u sećanje prizovu neki neetički čin, kao što je krađa u trgovini. Nakon toga, studenti su morali ispuniti test dovršavanja reči.

    Oni koji su zamišljali da rade nešto loše, uglavnom su zadatke popunjavali tako da slova daju reči koje se odnose na čišćenje. Tako su, npr. zadatak "W _ _ H", češće dovršavali kao "wash", nego "wish".

    Studenti su nakon završetka ispitivanja mogli birati žele li za nagradu hemijsku olovku ili antiseptičku maramicu. Dve trećine onih koji su zamišljali da rade loše stvari birali su antiseptičke maramice, što je dvostruko više od grupe koja je radila dobra dela.

    Bez obzira je li taj ogled pokazao da veza između čistoće i moralnosti ima dublje korene, druga je vežba pokazala da ta dva koncepta leže tako blizu da se gotovo mogu zamijeniti.

    U toj je studiji 45 očesnika opisalo neetički čin iz svoje prošlosti. Nakon čega je 22 njih dobilo antiseptičku maramicu da očisti ruke. Istraživači su ih nakon toga pitali bi li dobrovoljno učestvovali u drugoj studiji kako bi pomogli očajnom studentu.

    Oni koji su se osećali čistima imali su manje potrebe isprati svoje grehe: očajnom studentu pomoglo bi njih samo 41%, dok bi mu pomoglo čak 74% onih koji nisu oprali svoje ruke.

    Psiholog Philip Tetlock s Berkeleyja kaže da je ova studija tako pametna da bi voleo da ju je sam sproveo.

    "Pokazala je da postoji duboka psihološka povezanost moralnosti i fizičke čistote", rekao je.

    "Zapravo, naše poimanje moralne čistoće u nekim aspektima izgleda kao metaforički produžetak naše duboko ukorenjene averzije prema nečistom i prljavom."

    "Kad ste povezani s nečim amoralnim, postoje dva načina da se očistite počnete se moralno ponašati ili se fizički operete", kaže Tetlock.

    "Mi govorimo o stvarima kad ste prljavi, podmukli, zli. Puno će ljudi reći da su to samo metafore, no ova je studija dokazala da postoji kudikamo dublja veza između mentalnog i fizičkog."
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Za čistu savest perite ruke

    Slažem se s time. Sad što više reći tu? Osvrnula bih se na nešto ali nisam psiholog pa ne znam jel' to dobar primjer ili što..

    Naime, zašto nakon silovanja, žena praktički trga kožu s spužvom sa sebe ispod tuša? Da se operemo, dovoljno je tuširanje.. Mislim da se tu može primjetiti povezanost. Nakon nemoralnog čina koji je učinjen nad njome, žrtva smatra da će temeljitim čišćenjem (čitaj grubim i bez granice) oprati sve sa sebe.

    Nisam kompetentna da ulazim u ovu raspravu jer niti sam doživjela niti sam studirala psihologiju. Govorim samo svoje zapažanje.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.
      Vrh

  3. #3

    14 Odgovor: Za čistu savest perite ruke

    Voda je akumulator i transformator svih energija koje potiču na zemlji i u svemiru, i baza života na našoj planeti.

    Kada padne na zemlju u obliku kiše, ponaša se kao dete koje je upravo došlo na svet. Potpuno je čista i ne sadrži nikakve strane minerale i elemente.

    Na svom putu kroz zemlju ona absorbuje sve na što naiđe, dok se na kraju ne pojavi kao "zrela osoba" na nekom svom vrelu, i onda nastavi svoj životni tok u obliku potoka, reka i jezera, ulazeći usput u interakciju sa svim životnim procesima na zemlji.

    Voda je ogledalo ljudske svesti. Čovek je nekada davno prvi put sebe ugledao - u vodi nekog potoka, reke ili jezera i voda mu je vrlo dugo služila kao jedino ogledalo. I danas nam voda većine reka i jezera može da posluži kao ogledalo, jedino što mi više ne želimo da se pogledamo u njemu. Već znamo da su slabe šanse da ćemo videti nešto, a možda se i podsvesno bojimo da bi ono malo što bi se možda i moglo nazreti - odrazilo našu pravu sliku.


    Messages From Water, Masaru Emoto
    _________Una16
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Za čistu savest perite ruke

    Нисам психолог, а ни технолог, тако да је моје мишљење о психолошком прању руку у смислу духовног очишћења вероватно подложно аргументованим критикама, иако га, верујем, дели са мном велики број људи...

    Наиме, прање руку, па и целог тела је ритуални чин очишћења, пре свега духа, а самим тим и савести. О томе говоре заиста бројни примери. Од ритуалног прања пре уласка у делфско пророчиште, преко масовног купања верника у Инду, самог чина крштења Исусовог у Јордану, па преко прања руку Понција Пилата, после Исусове осуде, и тако све до данашњих дана...

    Психолошка веза између прања руку и намере да се досегне стање чисте савести је очита. Не занм да ли увек успева то да се постигне. Мислим да не. Пре ће бити да је то ипак и на неки начин самозаварање и својеврсан одбрамбени механизам. Доказ за то је и актер најпознатијег прања руку у том смислу, сам Понције Пилат, трећи прокуратор Јудеје. Наиме, он је, као кажу неки извори, извршио самоубиство за време своје службе на месту садашњег Беча. А о вековној моралној осуди и да не говорим...

    Чак сам потпуно уверен да се и сам Булгаков у свом култном делу, Мајстор и Маргарита, сјано наругао стаљинизму, управо том инверзијом моралних вредности, јер је у делу Исус опростио Пилату, коју, признајем, нисам потпуно уочио када сам први пут читао књигу...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Za čistu savest perite ruke

    Ima ljudi koji za kratko vreme,što u nedostatku pameti,što iz radoznalosti toliko isprljaju sebe da to i ne bi bila tolika fleka kada bi oni sami mogli da zaborave koliko prljavi jesu i umru kvareći i drugima život i sebi svesni istine... A ima i onih koji zaborave,jer nisu samosvesni dovoljno ili su ljudi tipa 'daj mi tvoj mozak na jedan dan da se odmorim za ceo život' i oni se sete prljavštine samo na kratko kada se opet isprljaju,jer i svinje se ne valjaju u blatu samo jednom ili ne jedu govna jednom vec uvek,tj. kao i svinja koja dok ne vidi govno i ne misli o njemu... ili dok nema u čemu da se valja i prlja ona to na travi i ne pokušava da radi što radi u blatu...


    Ko sebe vodom opere vera mu je jača od papine...
      Vrh

Slične teme

  1. Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 16.05.2016, 16:59
  2. Za spretne ruke - bez po muke
    Autor Uriel u forumu Hobi - Uradi sam
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 12.03.2015, 14:31
  3. Ruke u vis
    Autor Echika u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 24.08.2010, 12:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •