Boris Beker za B92: "Srbija je sportska nacija"

Legendarni nemački teniser Boris Beker u intervjuu za B92 izjavio je da je meč Đokovića i Federera bio jedan od najboljih svih vremena.



Takođe, Beker je u razgovoru sa našim izveštačem Milanom Boškovićem rekao je da je Đoković pokazao posebnost koja odlikuje najbolje, analizirao je Novakovu igru i publiku u Njujorku, a podsetio se i meča sa Bobom Živojinovićem na Marakani.

Kako biste opisali Novakovo ponašanje sada kada je broj jedan? Šta vam govori o Novaku to što je dve godine u nizu izbacio Federera na US openu prvi put posle zaostatka od 1-2 u setovima, a drugi put 0-2?

Bio je to neverovatan meč, jedan od najboljih svih vremena. Znao sam i pre meča da će Rodžer biti spreman, da će želeti pobedu i igrao je sjajan tenis. Đoković u prva dva seta nije igrao onako kako ume, ali uspeo je da se vrati postoji razlog zašto je u seriji pobeda i zašto je prvi teniser na svetu. Uspeva da pronađe nešto u sebi što ga čini sve boljim.

Jeste li stekli utisak da je Đokoviću u prva dva seta možda nedostajala želja za pobedom?

Problem kada osvojite toliko turnira i dobijete toliko mečeva jeste što vam motivacija i želja opadaju, ali to je normalno, svima se to dešava. To mu se dogodilo sada, ali i u duelu sa Tipsarevićem, kada nije bio dovoljno agresivan. Ali mislim da ga je motivisala činjenica da je publika navijala protiv njega, želeo je da im pokaže da je on prvi teniser na svetu. U trećem i četvrtom setu igrao je kao mašina. Onda je zaostajao u petom setu, odigrao je onaj forhend na sve ili ništa, ali kocka mu se isplatila. Razlika između njih dvojice bila je veoma mala, u nekoliko poena.




Pre nego što se vratimo Novaku, sećate li se da ste bili jedan od začetnika uspona popularnosti tenisa u Srbiji, kada ste igrali meč sa Bobom Živojinovićem na Marakani? Jeste li tada mislili da Srbija može da ima ovoliko uspeha?


Pre svega, tih dana se država zvala Jugoslavija i uvek je bila jedna od najvećih sportskih zemalja na svetu, nezavisno od toga da li je reč o tenisu, fudbalu, košarci, uvek ste bili dobri. Sećam se tog meča, Boba je moj dobar prijatelj i moj partner u dublu, bilo je ludo, igrali smo na tom stadionu pred 30-40 hiljada ljudi, a on me je pobedio. Nisam iznenađen uspesima Srbija je nacija fascinirana sportom, a sport je takođe jedan od načina izražavanja sopstvenosti.

Koje su Novakove granice u ovom trenutku, kako objašnjavate činjenicu da je napredovao u skoro svakom aspektu igre?

Prvo mesto na svetu je dostignuće do kojeg se ne dolazi lako. Kako biste tu došli i tamo ostali, morate da budete posebni. Novak Đoković je u meču sa Federerom pokazao zašto je poseban nije igrao dobro prva dva seta, ali u sebi je pronašao nešto dodatno, nešto posebno i vratio se. I to je razlika neke stvari ne možete da objasnite, morate da budete tamo i da to proživite kako biste razumeli. Način na koji je on preokrenuo čini razliku između broja jedan i ostalih tenisera.




Šta Novak mora da učini kako bi imao podršku publike kao što je imaju Nadal ili Federer?


U Njujorku tu podršku morate da zaradite njih ne zanima koji ste rezultat napravili na Vimbldonu ili Rolan Garosu, ovde je publika mnogo drugačija. Da biste zaradili poštovanje, morate da pobeđujete. Novak govori prava stvari, zabavan je na terenu, ali još nije osvojio US open. Ključ za podršku jeste da pobedi u ponedeljak, da se ponaša prirodno i vremenom će ga zavoleti.

Verujete li da je pred Novakom period dominacije svetskim tenisom?

Bio je tesan meč sa Federerom, tu su i Rafael Nadal i Endi Mari, tako da trenutno imamo dubinu u muškom tenisu. Novak je trenutno predsednik te grupe.

izvor:B92