Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina - Strana 3
Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 118
  1. #31

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Koliko je poznavanje jezika nacionalnih manjina od strane Srba?
    ne vidim nuznost toga
    posto zive u Srbiji
    ali sam ubedjena da oni koji odu da zive u Madjarskoj daju sve od sebe da nauce Madjarski da bi se sto bolje uklopili
    Ploviti se mora i bez broda ..

  2. #32

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    moje znanje madjarskog je prilicno dobro .
    dali to znaci da sam manje srbin ? hebem li ga , mozda jesam, ali ne odmaze svakako. kosenem szepen .;-)))




    ps /a nemam nista ni protiv sekelj gulasa ponudjenog mi .
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  3. #33

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Figyey Ide:

    Okej, nije obaveza i mozda nemaju potrebe ali meni to malo vuce na otpor jer koliko god da je sredina jednonacionalna, malo je nemoguce da im bar povremeno ne padne pogled na naslov u novinama na srpskom, na TV program, sta god i uopste mi zvuci neverovatno da te bas nista ne interesuje sta se desava u drzavi u kojoj zivis, a da bi to saznao moras znati makar malo. Mislim, moras se bas potruditi da ti ne udje u glavu bas nista. Ne verujem da ima iko da ne zna bas ni da bekne ali im je neki trip da ne progovore. Taj trip ne razumem jer bi meni bio ponos i dika da progovorim sa bugarinom na bugarskom, albancom na albanskom i sto vise to bolje..
    Kazi mi koliko jezika govoris da ti kazem tko si, kaze ona stara a opirati se necemu dobrom sto ti se samo namece je bezvezarija.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  4. #34

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Koliko je poznavanje jezika nacionalnih manjina od strane Srba?
    Verujem da više ima Srba u Srbiji koji znaju mađarski, nego Mađara u Mađarskoj koji znaju srpski Procenat onih koji znaju jezike manjina je mali u svim državama u Evropi i mi se tu ne izdvajamo posebno, možda čak procentualno u Vojvodini više Srba zna jezike manjina nego što zna domicijelno stanovništvo okolnih država jezike njihovih manjina. Samo što mi pričamo o nečemu drugome ovde.



  5. #35

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Vidim da se prica okrenula ka tome da je dobro znati sto vise jezika Niko to ne osporava, al' nekako ispade da jedino za Srbe vazi da vise vrede ako nauce jos jedan jezik
    Gather ye rosebuds while ye may...

  6. #36

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    mrzi me da chitam chitavu stranicu i razglabanja.. nekom drugom prilikom.. no samo cu reci situaciju u 'meriku.. osobito njujork.. ovdje recimo ljudi koji prichaju shpanski zhive ovdje chitav zhivot, a da im se engleski ne zatreba ni trena.. njihovo znanje engleskog se mozhe svesti na par rijechi (helou & gud).. nema vishe..
    veliki postotak ljudi koji prichaju shpanski zhive u naseljima u kojim se iskljuchivo govori shpanski -- udjesh u bodegu, ducan, banku -- samo se shpanski pricha.. jednostavno nemaju potrebu da nauche engleski.. da se razumijemo ne rade oni na nekim visoko-struchnim mjestima di je potrebno znanje engleskog..
    znachi to je ovdje sasvim normalno.. idesh nekim poslom u harlem? ponesi rijechnik jerbo ce ti zatrebati.. idesh u kvins di rade/zhive iskljuchivo kinezi -- tamo se engleski nece chuti, a mnogi ga i ne znaju..

    koja ce biti posljedica toga? pa za jedno 40-50 godina (po zvanichnim procjenama), shapnski ce vjerovatno postati vecinski jezik.. a vishe od 50% stanovnishtva amerike ce biti manjinsko.. pa ce manjina postati vecina
    moomoo meee jooouu

  7. #37

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku

    Eto, u mom kraju ima dosta Hrvata i sasvim ih lepo razumem...


    Kako eto Slovaku iz Pivnica nije problem da nauči srpski,a živi u mestu di Slovaci čine preko 70 %...


    Ja eto živim u gradiću di Mađari čine 30 % i opet govore srpski ofrlje...


    Biće da je stvar do kućnog odgoja,i (ne)poštovanja prema državi Srbiji.....

  8. #38

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    mrzi me da chitam chitavu stranicu i razglabanja.. nekom drugom prilikom.. no samo cu reci situaciju u 'meriku.. osobito njujork.. ovdje recimo ljudi koji prichaju shpanski zhive ovdje chitav zhivot, a da im se engleski ne zatreba ni trena.. njihovo znanje engleskog se mozhe svesti na par rijechi (helou & gud).. nema vishe..
    veliki postotak ljudi koji prichaju shpanski zhive u naseljima u kojim se iskljuchivo govori shpanski -- udjesh u bodegu, ducan, banku -- samo se shpanski pricha.. jednostavno nemaju potrebu da nauche engleski.. da se razumijemo ne rade oni na nekim visoko-struchnim mjestima di je potrebno znanje engleskog..
    znachi to je ovdje sasvim normalno.. idesh nekim poslom u harlem? ponesi rijechnik jerbo ce ti zatrebati.. idesh u kvins di rade/zhive iskljuchivo kinezi -- tamo se engleski nece chuti, a mnogi ga i ne znaju..

    :
    pa ako ti je u redu da odes u Ameriku ili neku drugu zemlju i zivis u getu onda je to valjda okej.....Kazem,geto,jer te nepoznavanje jezika ipak ogranicava ako si iole ambiciozan ....
    ja to ipak svrstavam u polusvet...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  9. #39

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Lilith_021 kaže: Pogledaj poruku
    malo je nemoguce da im bar povremeno ne padne pogled na naslov u novinama na srpskom
    Zašto bi čitali srpske novine pored Magyar szo ?

  10. #40

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat maksimilijan kaže: Pogledaj poruku

    Kako eto Slovaku iz Pivnica nije problem da nauči srpski,a živi u mestu di Slovaci čine preko 70 %...

    Ja eto živim u gradiću di Mađari čine 30 % i opet govore srpski ofrlje...
    Znam madjarski tek-tek, pa znam da za razliku od slovačkog mađarski ima potpuno drugačiju strukturu, logiku pa i glasove.
    Znam i nekoliko rusa koji ovde žive preko 30 godina, i izgovor im je kriminalan, čim zinu, vidi se odakle su.

    Ja razumem da je moguće da neko živi ovde i da ne razume srpski, ali to ne znači da to odobravam. Naprotiv, ali ni ne osuđujem.

    Meni smeta kada neko iz principa neće da priča jezikom koji zna. To sam sretao i kod Mađara (prave se da me ne razumeju ako ne pričam mađarski), ali i kod Srba, za koje znam da znaju mađarski, ali se iz inata prave da ne znaju.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  11. #41

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Vidim da se prica okrenula ka tome da je dobro znati sto vise jezika Niko to ne osporava, al' nekako ispade da jedino za Srbe vazi da vise vrede ako nauce jos jedan jezik
    Ne znam na osnovu cega se ovo zakljucilo. Zar se svi listom ne izgnushasmo toga sto nece da nauce ili toga sto znaju a nece da pricaju.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  12. #42

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Lilith_021 kaže: Pogledaj poruku
    Zar se svi listom ne izgnushasmo toga sto nece da nauce ili toga sto znaju a nece da pricaju.
    Da, pa? Zar sam rekla nesto suprotno?
    Gather ye rosebuds while ye may...

  13. #43

    Odgovor: Nepoznavanje srpskog jezika od strane nacionalnih manjina

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Ili, na primer, odeljenje na madjarskom jeziku moze da se otvori i sa pet ucenika, a minimalan broj ucenika u srpskim odeljenjima mora da bude 23
    То нису Мађари одлучили.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Не знам колико је та појава раширена, рекох, често сам у свим овим општинама, и скоро сви знају српски колико толико.
    А и ако неће, то значи да им српски не треба.
    Ne, to samo znaci da im se moze.
    Па добро, "не треба им" и "може им се" не искључују једно друго.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Тржиште дакле тражи мађарски језик. То није прописала ни држава ни покрајина ни општина, већ тржиште... јепга.
    Da, ali je drzava propisala da ti mozes da zavrsis osnovnu i srednju skolu, a da ne znas zvanicni jezik. Reci mi u kojoj je to drzavi u svetu jos moguce?
    Немам увид у образовне системе других држава, а нисам сигуран ни да ти имаш.
    Елем, ни ово нису одлучили Мађари, већ држава.

    Ovde nije stvar u tome da ona hoce da se provuce kroz fakultet, vec da ode u Madjarsku da bi ga zavrsila (jer ne zna srpski, pa to ne moze ovde), ali zato nece ostati u Madjarskoj da tamo radi, vec ce da se vrati ovamo i sa diplomom druge drzave zahteva posao. Vrlo logicno.
    Наравно да хоће да се провуче кроз факултет. Сналази се, као и огроман број Срба, ал ето, на "мање упадљиве" начине.
    Постоји поступак за нострификацију диплома из других држава, не видим проблем ако неко с дипломом из друге државе ради у Србији ако је та диплома призната.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Коме српски треба за посао и успех, научиће га.
    Nece, kao sto vidis upravo iz prethodnog primera.
    Претходни пример говори да јој српски не треба.

    Poznato je da po Francuskoj zivi mali milion crnaca (pardon, da se politicki korektno izrazim, Francuza africkog porekla )... ti stvarno mislis da Francuze boli ona stvar da zbog toga uce njihov maternji jezik, ili da zaposljavaju ljude koji ce s njima moci da se sporazumeju na tom jeziku? Ili mislis da Svaba razmislja o tome da pocne da prica turski kad sedne u taksi?
    Добро, Французи не уче арапски, и? Мислиш да нема трговина или делова у којима се говори арапски? Ако у неком делу живи пуно Арапа, наравно да ће власник радње да запосли вероватно Арапина који зна арапски. То не одлучује држава већ тржиште и власници радњи. Лепо је објаснио Сани, ако бих отворио радњу у Темерину, што ми не би радио неко ко зна и мађарски?

    Ако таксиста не зна немачки, Шваба неће моћи да се вози тим таксијем јер не може да се споразуме. Да не причам о наручивању кебаба...

    Прво, Мађари у Србији нису досељеници већ староседеоци који имају права да причају како хоће и шта хоће.

    Друго, опет понављам, никад нисам имао проблем да се споразумем на крајњем северу Србије кад је постојала добра воља да се споразумем! Чак на моје покушаје да причам мађарски скоро увек одговоре добијам на српском. Мислим да се тај "проблем" пренаглашава.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Da ne trolujem previše temu, u vezi jezika, smatram da je sramota da neko provede čitav životni vek u jednoj državi i ne nauči ni reč jezika koji se u njoj govori.
    Да ли се 50.000 Мађара окупило на пољу у околини Сенте и одлучило да их боли к. да уче српски или је то стицај околности? Да ли је то нека намера иза које стоји дијаболични план, или је једноставно тако испало, због околности?

    Ova država je Mađarima mnogo pomogla i omogućila očuvanje jezika, kulture i ostaloga što je bitno za opstanak njihovog nacionalnog bića ovde. Mnogo više nego što je Mađarska uradila za Srbe! Srba ima jednako malo u Rumuniji pa imaju mnogo bolji tretman, iako Rumuni nemaju ni blizu dobar kao Mađari u Srbiji. Minimum što bi mogli za uzvrat da učine je da bar nauče jezik, pa kada uđem u pekaru u Kanjiži ne moram sa nekime da se sporazumevam rukama i nogama u rođenoj državi. hvala na pažnji.
    У Кањижи сам ушао у барем 50 радњи, кафана, пумпи, посластичарница... и никад нисам имао било какав проблем да се споразумем. Сви су причали српски, како тако, углавном сасвим пристојно. И у Сенти и у Ади и у Молу и у Хоргошу и у Новом Кнежевцу... где све не.
    И зато мислим да се с овом темом претерује.

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    Ako pođemo od neoborive činjenice da sve nacionalne manjine u Srbiji imaju u toku svog školovanja OBAVEZU da uče srpski jezik, a neki od njih ne nauče ni jednu jedinu reč, onda je to ili glupost ili bezobrazluk.
    Pošto nisam sklon tome da generalizuejm stvari na taj način da kažem za pripadnike cele jedne etničke grupe da su glupi, pošto bi se takvo što kosilo sa zdravim razumom, i elementarnom logikom, onda kažem da je to bezobrazluk.
    Какав Тесла, ти си геније.
    Ниси склон да генерализујеш ствари па да кажеш за припаднике целог једног народа да су глупи, пошто би се такво шта косило са разумом и логиком.
    А онда без икаквих проблема генерализујеш ствари и прогласиш припаднике целог једног народа безобразнима. И, као што рекох, огромна већина Мађара које сам ја упознао како тако прича и труди се да прича српски.

    Ne možeš da porediš dolazak gastarbajtera u neku državu, koji u toj državi dana u školi nisu proveli, i nisu možda ni imali priliku da nauče jezik države u kojoj žive, sa onima koju su rođeni u određenoj državi i imaju tu obavezu i NEĆE to da urade.
    Не кажем да је исто. Кажем да постоје и друге земље, и то не којекакви Таџикистани где одређене групе не знају "званични" језик, и ником ништа.

    Drugo, glede prava niko neće ni u jednom jedinom zakonu u bilo kojoj državi napisati da je obavezno znati jezik taj i taj, jer bi to bio potpuni nosnens, u svakom pogledu.
    ... тако да људи имају праву да знају шта хоће и не знају шта неће...

    Mediji u Srbiji su na srpskom jeziku, ta su deca valjda gledala crtane filmove, majka mu stara, ili misliš da su lišena bilo kakvog uticaja srpskog jezika i kulture?
    Наравно да нису, зато и мислим да је ово једно велико претеривање, та чувена тема како "Мађари неће да уче српски".

    Јер, огромна већина Мађара зна српски, ако га не прича, онда га разуме.

    Постоји један мали број који га не зна уопште. Ал то је толико ситно да око треба не треба правити проблем, посебно не стварати овакву фаму и овакву причу, која ће сваком Мађару да буде мало неугодна и звучаће као пребацивање.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    To ne može da bude opravdanje, nacionalno skoro pa homogena sredina, možeš misliti. I u Slovačkoj ima takvih sredina pa lepo svi uče slovački jezik, zato što tamo moraju da ga znaju hteli to ili ne. Tako da može se sve.
    Дакле, није проблем у Мађарима.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #44

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Koliko je poznavanje jezika nacionalnih manjina od strane Srba?
    Сретао сам Лалоше, Босанце, Србијанце, Црногорце, Херцеговце... који сасвим пристојно причају мађарски, додуше, у Новом Бечеју, Кањижи и Будимпешти

    Ако неки Мађари немају потребу да знају српски, тек Срби немају потребу да знају мађарски Ја бих волео да га знам, и учим помало, али не могу да кривим људе који ће пре учити енглески, немачки...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #45

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    А онда без икаквих проблема генерализујеш ствари и прогласиш припаднике целог једног народа безобразнима.
    Ne genije, nego samo one koji neće da nauče jezik države u kojoj žive ili ti zlato moje kažeš da niko od njih ovde ne zna srpski?
    A ti bi za promenu mogao da čitaš ono što ja pišem i citiraj mi gde sam ja to naveo da niko od njih ne zna srpski, ako sam već ja napisao da su svi MAđari bezobrazni.

    Наравно да нису, зато и мислим да је ово једно велико претеривање, та чувена тема како "Мађари неће да уче српски".

    Јер, огромна већина Мађара зна српски, ако га не прича, онда га разуме.
    A onda kada neki od njih neće da pričaju jezik države u kojoj žive nije bezobrazluk?
    Poruku je izmenio Bazilej, 11.09.2011 u 02:51
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Najlepše ljubavne pesme srpskog jezika
    Autor izabelitta u forumu Poezija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 26.03.2012, 13:38
  2. Reč...stih... strane pesme
    Autor maksimilijan u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 126
    Poslednja poruka: 21.07.2010, 22:59
  3. Dobre i loše strane afrodizijaka
    Autor Crazy Angel u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 15.01.2009, 12:01
  4. Ubacivanje srpskog jezika u Sony ericsson telefone
    Autor dixy u forumu Mobilna telefonija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 11.06.2008, 20:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •