Na pocetku hriscanstva zene su bile svestenici
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1

    Na pocetku hriscanstva zene su bile svestenici

    Izricito se u Novom zavetu, na dva mesta, pominju DJAKONISE.

    Djakonisa je isto sto i djakon (samo u zenskom rodu), a i navodi se da su vrsile obred (pripreme za krstenje, kao sto danas rade muski djakoni).

    Djakon je najnizi SVESTENICKI cin.

    To je uslovno receno "svestenik-kalfa", neko ko zna sve obrede, pomaze pri vrsenju, ali neke obrede (vecinu) ne moze da vrsi sam.

    Dakle djakonise su bile isto to: najnizi svestenicki cin u ranim vekovima hriscanstva.

    Onda je to ukinuto -- niko ne zna kako i kada (ali se zna zasto: varvari Indo-Evropljani nisu postovali zene onoliko koliko su ih psotovali Semiti, Hamiti i ostali Mediteranci).

    Od nedavno neke protestantske crkve -- pa i Anglikanska sa kojom Srpska pravoslavna crkva, a u Severnoj Americi i Rimokatolicka crkva sasluzuju -- imaju svestenice (dakle visi cin od djakonise).

    Rimokatolicka i vecina Pravoslavnih crkava jos uvek ih nemaju...

  2. #2

    Odgovor: Na pocetku hriscanstva zene su bile svestenici

    Mislim da pozivanje na Bibliju nije bas autnticno.Problem postoji u prevodu dobrog dela.Vuk i Danicic jesu napravili prevod ali kada ? Skoro nesto manje od dva veka od nastanka. Problem je sa jezikom sa koga je prevodjena, koliko je hebrejski sadrzao reci kada je Biblija nastala a koliko u devetnaestom veku. Koliko reci je promenilo znacenje ?
    Sto se sameteme tice moguce je, vecina mnogobozackih religija imala je svestenice, Vestalke na primer.Kleopatra je bila i Bog i vrhovni svestenik.Bogumili su imali svestenike oba pola koji su bili ravnopravni u sluzbi i cinu.
    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !

  3. #3

    Odgovor: Na pocetku hriscanstva zene su bile svestenici

    Citat Gospod kaže: Pogledaj poruku
    Izricito se u Novom zavetu, na dva mesta, pominju DJAKONISE.

    Djakonisa je isto sto i djakon (samo u zenskom rodu), a i navodi se da su vrsile obred (pripreme za krstenje, kao sto danas rade muski djakoni).

    Djakon je najnizi SVESTENICKI cin.

    To je uslovno receno "svestenik-kalfa", neko ko zna sve obrede, pomaze pri vrsenju, ali neke obrede (vecinu) ne moze da vrsi sam.

    Dakle djakonise su bile isto to: najnizi svestenicki cin u ranim vekovima hriscanstva.

    Onda je to ukinuto -- niko ne zna kako i kada (ali se zna zasto: varvari Indo-Evropljani nisu postovali zene onoliko koliko su ih psotovali Semiti, Hamiti i ostali Mediteranci).

    Od nedavno neke protestantske crkve -- pa i Anglikanska sa kojom Srpska pravoslavna crkva, a u Severnoj Americi i Rimokatolicka crkva sasluzuju -- imaju svestenice (dakle visi cin od djakonise).

    Rimokatolicka i vecina Pravoslavnih crkava jos uvek ih nemaju...
    Pa ja sam stvarno zatecena, citala sam hiljadu puta...ali ne nadjoh djakonice. Koji je to tacno deo i cije izdanje? Vidi, jedan savet moram da ti dam, napravi ti svoj Hram, pa radi bre sta hoces..sta si zapeo sa tim zenama, i odakle ti ideja da nas u Crvi ne postuju? Pa najveca medju ljudima je zena Bogorodica...ali da se ne lazemo, nema ovde takvih- da krenem od sebe!

  4. #4

    Odgovor: Na pocetku hriscanstva zene su bile svestenici

    Bog ženama ne dozvoljava da uče Reč.već da kod kuće pitaju,ako ih što interesuje.reč ovde govori o drugoj vrsti službe da to uopšte nazovemo službom.žena ovim ne gubi ništa pred Bogom već poslušnošću mužu,kao glavi sebi dobija!

Slične teme

  1. Zene u kuhinji
    Autor yige_gui u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 19.11.2011, 14:57
  2. Zene koje su obelezile istoriju
    Autor Lillith u forumu Istorija
    Odgovora: 114
    Poslednja poruka: 16.05.2010, 18:25
  3. Zene i fudbal
    Autor Captain Jack u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 25.01.2010, 22:16
  4. Zene i ples
    Autor Vamp73 u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 20.11.2009, 20:58
  5. Zene fudbalera
    Autor astrica u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 04.10.2006, 06:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •