Kane Korso - Cane Corso Italiano
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 55
  1. #1

    Kane Korso - Cane Corso Italiano

    CANE CORSO


    Ova stara ali veoma mlada rasa po priznanju od Međunarodne kinološke Federacije FCI je od nedavno rekonstruisana po obliku i karakteru koji se pominju još s kraja rimskog carstva, preko srednjeg veka, sve do modernih vremena. Samo ime je verovatno mnogo starije od naizgled srodnog napuljskog mastifa, ali je moderni Kane Korso ipak mnogo mlađi od svog takođe rekonstruisanog zemljaka.



    Značenje imena CORSO nije sasvim poznato. Najverovatnija hipoteza je ona koja ukazuje na Grčko poreklo imena: KORTOS = zid, a iz Latinskog: COHORS = čuvar dvorišta. Do skoro se najstarija dokumentacija u kojoj se pominje ime-naziv Cane Corso, sastojala od nekoliko stihova i nešto proze iz 1500-tih godina.

    1998. godine, A.I.C.C. ili Italijanska Asocijacija Cane Corso izdala je studiju o rasi u kojoj se obelodanilo vojno korišćenje ove rase, 1137 godine u Monopoli di Sabini (u blizini Rima), pronalaskom prostorija/odgajivačnica iz tog perioda koja ukazuje na blisku vezu između ove rase i Rimske istorije. Sve ovo ukazuje da rasa Cane Corso postoji dugo vekova i da je održala određene karakteristike tokom vremena, ne samo u periodu razvoja agrikulture koja je prethodila industrijskoj revoluciji, nego mnogo ranije ukazujući na vezu između ljubitelja pasa i velikih civilizacija: uzdizanje i pad Rimskog carstva, Srednji vek i moderno doba.

    Cane Corso se održao kroz prirodnu selekciju tokom vekova. Govorimo o teškim vremenima kada je uspeh rase zavisio isključivo od njegove sposobnosti da služi kao radni pas, pa je izbor oko odgajanja i čuvanja psa bio isto ekonomske prirode. Cane Corso, rasa kojoj se danas divimo je najbolji dokaz teorije koja kaže da kada rasa pokazuje određene morfološke karakteristike i ponašanje u vezi sa zadatkom koji se od psa te rase očekuje da izvrši, onda ta rasa pokazuje harmoniju forme i balansiranog i ujednačenog karaktera.



    Modernizacija agrikulture, smanjenje razmnožavanja divljači i upotreba oružja smanjila je potrebu za tradicionalnom upotrebom Cane Corsa. Iz ovih razloga se broj pasa ove rase drastično smanjio od drugog svetskog rata pa do današnjeg dana. Početkom 70-tih godina situacija je bila zabrinjavajuća. Broj se smanjio na toliko da je samo ostalo onoliko koliko da predstavlja rasu. Prestajalo je da bude uopšte i beleženood strane zvaničnih krugova ljubitelja pasa uprkos naporima pojedinaca kao što su Grof Bonatti i profesor Ballotta.

    1976. godine entuzijasta, ljubitelj pasa i istraživač ruralne tradicije Italije, doktor Breber, javnost i zvanične krugove ljubitelja pasa upoznao je sa rasom Cane Corso u članku časopisa ENCI. Prvi je sproveo misiju spasa uz pomoć grupe entuzijasta koji su u međuvremenu uspostavili kontakt sa dr. Breber-om.

    Cane Corso je odličan pas čuvar, veoma veran i izuzetno odan članovima porodice, a sa nepoznatima rezervisan.

    Ima zaštitnički stav ali ipak ume da napravi razliku između prijatelja i neprijatelja. Instinkt mu kaže kada da postane neustrašivi odbrambeni pas za svog gazdu, svoju teritoriju, kuću i ukućane.

    Cane Corso je obično miran pas, laje samo kada izuzetno neuobičajena situacija to zahteva. Iako spada u veliku rasu, ovo je odličan kućni pas. Atletski je građen. Ovoj rasi je potrebna socijalizacija i kao sa svakom velikom rasom, vlasnik bi morao da psa nauči osnovnoj poslušnosti. Ova se rasa odlično slaže sa decom, prema njima se ponaša zaštitnički ali i nežno. Svestan je dečije bespomoćnosti i nevinosti. Imaju stabilno ponašanje i temperament.



    Cane Corso odano voli svoju porodicu. Ovoj rasi je potrebno dosta pažnje i rada u smislu obuke, tako da ako nemate vremena ili niste spremni da se odreknete slobode zarad rada sa psom, razmislite još jedanput da li je ovo prava rasa za vas. Treba napomenuti i to da je Cane Corso dominantan pas, pa nije pogodan za ljude koji nemaju iskustva sa dominantnim psima. Ovo naročito važi za mužjake izazivače jer će se boriti za vođstvom nad čoporom. U tom slučaju čopor ste vi i vaša porodica.

    Cane Corso je odličan izbor ako uzimate psa čuvara. Pogled mu je odlučan i aristokratski. Do pre par godina Cane Corso je odgajan isključivo zbog svojih radnih sposobnosti. Nemojte zaboraviti činjenicu da je ova rasa tek od nedavno skinuta sa farmi i dovedena u domove kao kućni pas. Njihov dominantan karakter se naročito odražava prema drugim psima. Ako se odgaja sa drugim psima, njihov odnos će biti korektan. Trebalo bi ga socijalizovati i upoznati sa drugim psima od njegovih najranijih dana. Corso se neće povući pred izazovom i neće pobeći od opasnosti.

    Većina Cane Corsoa ima rezervisan stav prema nepoznatima. Moraju prvo da vas upoznaju pre nego što mogu da se prijateljski ponašaju. Ovo je sasvim razumljivo ponašanje s obzirom da je ovaj pas selekcionisan da bi bio pas čuvar.

    Cane Corso obožava da bude uključen u svakodnevne porodične aktivnosti i nikako nije preporučljivo samo ga pustiti u dvorište - i to je to. On može podneti sve vremenske uslove ali ono što neće podneti je odvojenost od porodice i zajedničkih aktivnosti. Nikada neće odlutati od kuće, uvek je u blizini vlasnika. Potrebno mu je dosta kretanja i vežbe. Duge šetnje i trčanja su mu svakodnevna potreba.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    09 Odgovor: Cane corso

    Caos, ja sam dobila pre neki dan cane corso za rodjendan, nisam znala mnogo o njoj ali zahvaljujuci tebi sam se malo uputila, pa sam pomislila mozda znas da mi odgovoris na neka pitanja. Zapravo ja sam zelela sivu, ali dobila sam crnu tigrastu, pa me ubedjuju da ce kada poraste biti skroz crna, sto bi bilo podnosljivo, ali ja u to ne verujem, pa sta ti mislis? Druga stvar, sa koliko im se meseci seku usi, moja je stara 3 ipo meseca? I treca, za sada, zanima me da li je normalno posle svakog jela da stuca, mislim nije sigurno normalno, ali sta da radim po tom pitanju!? Hvala ti unapred!

  3. #3

    Odgovor: Cane corso

    Sto se tice stucanja nemoj da se nerviras, jer stene ne zna da zvace hranu vec je guta, i halapljivo jede pa zato i stuca nemoj mu davati veliku kolicinu hrane, posto je stene trebalo bi da jede 4 puta dnevno, a sto se tice secenja usiju najbolji period je od 3 do 4 meseca.
    Poruku je izmenio silvia, 20.10.2007 u 00:16 Razlog: razmak
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  4. #4

    07 Odgovor: Cane corso

    Silvia thanks, ! Smislicu jos neko pitanje, sada mi bas nista ne pada na pamet! Pozzz....

  5. #5

    Odgovor: Cane corso

    Cane Corso je srednje veliki-veliki kompaktni, krupni i misicavi pas. Trup ima 11% duzi nego ledjna visina. Ledja su ravna, siroka i veoma misicava. Ima razvijeni grudni deo. Rep je postavljen prilicno visoko. U zemljama gde je to dozvoljeno, kupira se ali ne prekratko (cetvrti prsljen).

    Pri mirovanju rep nosi nisko, u hodu je u ravni ledja ili malko iznad. Cane Corso ima "macije sape". Vrat je jak sa vrlo malo "opustene koze", skoro uopste je nema {u odnosu na Napuljskog mastifa koji mu je najblizi rodjak}.

    Glava je siroka, stop ili brazda (udubljenje) medju ocima je izrazena. Njuska je siroka i ravna. Cane corso ima izrazito bistri pogled, kojim sve oko sebe posmatra i prati. Usi su proporcionalno velike u odnosu na glavu, imaju trouglasti oblik i prebacene su unapred.

    Muzjaci dostizu visinu 64-68cm, zenke 60-64cm.
    Tezina: muzijaci-45-50kg, zenke-40-45kg.

    Dlaka je kratka upadljivo sjajna i gusta. Na dodir ne sme da bude mekana! Dozvoljena je siroka skala boja {crna, bez, siva, ridja, tigraste varijante itd}, mali beli znaci su dozvojleni na grudima oko nosa i na sapama. Oci moraju da budu tamne!

    NEGA

    To nije tip psa za lickanje. Kod njega nema potrebe da se plašimo da ćemo morati da posvetimo puno vremena estetici. Njegova dlaka je kratka i dovoljno joj je povremeno četkanje, malo češće u periodu linjanja. U ovu svrhu možete da koristite i rukavicu od kaučuka.
    Mala slabost: obožava da ga češkaju po leđima (kao, uostalom, i mnogi drugi psi).


    Gornja linija: ledjna regija pravolinijska sa blagom ispupčenosti slabinskog dela.
    Greben: Jasno se uzdiže do ledjne ravni i prelazi nivo sapi. Visok je, dugačak, mršav , skladno se spaja sa vratom i ledjima.
    Ledja: široka, mišićava, kao i čitava gornja linija trupa, blago propeta od pozadi ka napred i sa strogo pravim profilom.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  6. #6

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano

    pozz svim ljubiteljima KANE KORSO ! skoro s am kupio jedno malo stene ove prelepe vrste pa mi daj te savete za njega !!!!! staro je 6 meseci Prilog 1147

  7. #7

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano

    Sta te konkretno interesuje? Gore imas standard rase i par slika.
    Poruku je izmenio silvia, 05.02.2008 u 12:37 Razlog: nije dole već je gore ;)

  8. #8

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano

    Evo, posto sam Vas izgooglao, kao sto to rece Silvia predsavicu Vam moje

    svoje drage mezimice!

    Reggina je sada stara 19 meseci i do sada, iza sebe ima pozamasnu kinolosku karijeru, 9*PRM, 6*BOB, 1*BOG, 1*CAC, a ja cu pokusati da Vam je predstavim od njenih malih nogu

    Djina 3.5 meseci


    Djina 9 meseci


    Djina 15 meseci


    Djina 17 meseci i CACIB Novi Sad


    Djina sada





    Xerox-Xia sada ima 11 meseci i za nju karijera tek pocinje

    Xia 3.5 meseci


    Xia sada - 11 meseci


    Nadam se da Vas nisam puno smorio fotkama, ali se nadam da mi necete zameriti

    VELIKI I SRDACAN POZDRAV SVIMA

  9. #9

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano




    joj, pa ja zaboravio da predstavim njihovog i mog najboljeg ortaka malog Mateju

    pozdrav

  10. #10

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano

    Ma samo stavljaj slike.... Nisi smorio...taman posla.
    Psi su ti extra...Pozdrav.

  11. #11

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano

    Naravno da nisi smorio, samo napred. Koliko ih imaš?
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  12. #12

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano

    Hvala Aleksandre i Silvia

    Za sada imam dve devojcice

    POZDRAV!

  13. #13

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano

    Cacib Beograd 10.02.1008.

    Razred mladih muzjaci
    417 ARIS ( Donar & Sara )
    418 BALLU ( Lotar Custodi Nos & Astra) – V 2
    419 BEK ( Amor & Korina )
    420 CESARE SANGUE MAGNIFICA ( Timoniere Marlo & Kleto ) – V 3
    421 DOK SANGUE MAGNIFICA ( Dei Dauni Conan & Timoniere Marlota ) – V1 , PRM
    Razred intermedija muzjaci
    422 ARCIBALD ( Tyson & Funy Custodi Nos )
    423 ARTUR ( Tyson & Dona Lisa )
    424 POLARON ( First & Didora )
    425 RAY ( Lotar Custodi Nos & Donka Melisa )
    426 TOMAS ( Rodrigo del Rosso Malpelo & Sara ) – V1, CAC, R.CACIB
    427 VIKTOR STRAJANO ( Lotar Custodi Nos & Sara ) – V2, R.CAC
    Razred sampiona muzjaci
    428 LOTAR CUSTODI NOS ( Tyson & Karabah Nemora ) – V2, R.CAC
    429 TIMONIERE MARLO ( Cesare & Barcelona ) – V1, CAC, CACIB, BOB, BOG, BIS3
    Razred mladih zenke
    430 ALISA STRAJANO ( Lotar Custodi Nos & Maora ) – V3 Excellent
    431 BONAPARTA ( Bob & Milica )
    432 CVETA SANGUE MAGNIFICA ( Timoniere Marlo & Kleto )
    433 DEA SANGUE MAGNIFICA ( Dei Dauni Conan & Timoniere Marlota ) – V2
    434 DIVA SANGUE MAGNIFICA ( Dei Dauni Conan & Timoniere Marlota ) – V1, PRM, Best Junior, J.BIS
    435 DOLI STRAJANO ( Lotar Custodi Nos & Majra ) Excellent
    436 LISA ( Tyson & Custodi Nos Gabrielle )
    437 RUBY ( Cherookke Di Nero Puro & Lottie Custodi Nos )
    438 XEROX-XIA CUSTODI NOS ( Tyson & Karabah Nemora )
    Razred intermedija zenke
    439 KANA ( Enea & Sforca Africa ) – V1, R.CAC Abs?
    440 REGGINA CUSTODI NOS ( Tyson & Naomi Del Rosso Malpelo ) – V1, CAC, CACIB
    Razred zrelih
    441 ARIEN SANGUE MAGNIFICA ( Cesare & Barcelona ) – Abs
    442 KALA ( Enea & Sforca Africa )
    443 TAMI ( Rodrigo del Rosso Malpelo & Sara )

    par fotkica moje Djinke koja je zaista blistala






    pozdrav
    Poruku je izmenio Necromancer, 02.02.2015 u 13:40

  14. #14

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano

    A ovako buduca mama Djinka izgleda ovih dana





    Poruku je izmenio silvia, 02.03.2008 u 00:33 Razlog: razmak između slika

  15. #15

    Odgovor: Kane Korso - Cane Corso Italiano

    Djina sjajno izgleda Super je
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •