Njutn predvideo smak sveta 2060.
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Njutn predvideo smak sveta 2060.

    Na početku starog gusto pisanog engleskog rukopisa stoji stih na hebrejskom: „Blagosloveno je doveka ime Njegovog veličanstvenog carstva“. Na ostalim stranicama nalaze se crteži hrama, kao i proračuni o kraju sveta bazirani na stihovima iz Knjige Danijelove. Autor ovih misterioznih reči nije nikakav čarobnjak, niti religiozni fanatik, već niko drugi do Isak Njutn, matematičar i fizičar iz 17. veka, koji se smatra najuticajnijim naučnikom svih vremena.Njutnova originalna teološka i mistična razmatranja nalaze se na specijalnoj izložbi „Njutnove tajne“, koja je otvorena juče u Nacionalnoj biblioteci na Velikohebrejskom univerzitetu u Jerusalimu. Ovo je prvi put da se rukopis koji se nalazi u Izraelu od 1969. godine predstavlja široj javnosti.
    Jedan od najinteresantnijih rukopisa jeste pismo iz 1704. godine, u kome Njutn izračunava da će 2060. doći do kraja sveta, oslanjajući se na rečenicu iz Knjige Danijelove 12:7 - „Za sada, za večnost i još pola“. Njutn je ovu rečenicu interpretirao tako što kaže da će do kraja sveta proći 1.260 godina od uspostavljanja Svetog rimskog carstva Karla Velikog 800. godine.
    Prema rečima kustosa izložbe, profesora Jemime ben Menahema sa katedre za filozofiju Hebrejskog univerziteta dugo vremena je Njutn smatran samo velikim naučnikom i matematičarem, i naučnici se nisu bavili drugim njegovim spisima, ali danas se nalazimo u novom dobu, kada su naučnici mnogo više otvoreni za rukopise poput ovog. Tema kraja sveta interesuje mnoge ljude i ima onih koji će reći da je Njutn, ako je predvideo da će smak sveta biti 2060, možda znao nešto što mi ne znamo.“
    Kako su Njutnovi spisi dospeli na Hebrejski univerzitet? Prema rečima Ben Menahema, njegovi naslednici nisu bili zainteresovani za njegove teološke spise, koji su prodati 1936. na aukciji u „Sotebiju“, kada ih je kupio britanski ekonomista Džon Majnard Kajnz, koji ih je zaveštao koledžu Kings u Kembridžu u Engleskoj i profesoru Abrahamu Šalomu Jahudiju sa Fakulteta za jevrejsku orijentalististiku. Jahudi ih je ostavio kao deo svoje zaostavštine Izraelu.


    blic
    Poruku je izmenio silvia, 19.06.2007 u 13:21 Razlog: Ne radi url
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Njutn predvideo smak sveta 2060.

    cenim coveka sa naucne strane ali te zajebancije o smaku sveta,neverujem u to, ako ga i bude naznam kako bi neko u opste i znao za to, jer nepostoji tacna definicija smaka sveta, svi znaju sta je to uopsteno aji niko nezna kako i kojim redosledom ide,ako se nevaram smak sveta je trebao biti 2000 godine, pa 2001. ,pa 2005, pa je i nosterdamus pricao o tome...
    bajke..... ali ima tu malo straha, nadam se da su bajke................
    znas kako se ljubim

      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Njutn predvideo smak sveta 2060.

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Na Tema kraja sveta interesuje mnoge ljude i ima onih koji će reći da je Njutn, ako je predvideo da će smak sveta biti 2060, možda znao nešto što mi ne znamo.“


    blic
    pa svaka cast Njutnu , ali se malo zahebo , ja cu ziveti 123god. a ako sam rodj. 1960. to ispada po manje poznatom naucniku Tiboru ( jos nije dobio priznanje za svoj rad ) da ce smak sveta biti 2063. god.
    pa Boze moj do sada su svi gresili sto se tice famoznog Smaknuca Svita , pa cak i Nostradamus , taj cuveni
    prema tome nedajte se zbuniti - ajte i uzivajte do 2060. godine brzo ce to doci , a kad dodje necete imati kada za



    Vas
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Njutn predvideo smak sveta 2060.

    Možda ova Njutnova predvidjanja i nisu suštinski vezana za teološku osnovu. Kao naučnik koji se bavio fizikom, možda je mogao da predvidi razvoj sveta u tehničkom i tehnološkom smislu, pa je, ko zna kako i kojim deduktivnim metodama, postavio svoju teoriju o nestanku sveta - zbog ljudskog faktora.
    Mi, stanovnici ove planete, već decenijama unazad, što sistematski, što stihijski, što sa svešću, što bez iste - uništavamo Zemlju i spolja i iznutra... Neće nama biti potrebni nikakvi asteroidi, planetoidi, kometLe i ostala poznata i nepoznata nebeska tela. Sami sebe ćemo najbolje i najuspešnije uništiti.
    Mene lično ne uznemiruje strah od smrti - kao što je Selenića dok je pisao... Timor mortis conturbat me... Nemam taj problem. Prosto, žao mi je kada vidim kako se rasipa nešto što znači Život, što znači Suštinu.
    Nisam opterećena sveCkom brigom, ne patim od "veltšmerca", niti padam u empatijski trans - daleko od toga... Ova tema me je samo podstakla na razmišljanje o nečemu što izmiče kontroli i što će se neminovno dogoditi - predvideo Njutn to, ili ne.
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Njutn predvideo smak sveta 2060.

    A skoro smo pukli za vreme kubanske krize 1960 ih...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

Slične teme

  1. Religije sveta
    Autor HLEBmaster u forumu Religija
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 14.05.2012, 11:44
  2. Sveta Petka
    Autor Aiko u forumu Religija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 11.11.2009, 17:30
  3. Smak sveta... apokalipsa
    Autor jellena u forumu Religija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 10.01.2009, 10:51
  4. Smak
    Autor Meggy u forumu Muzika
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 19.09.2008, 04:13
  5. Smak
    Autor yige_gui u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 06.08.2008, 19:53

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •