Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18
  1. #1

    Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Građanima Srbije koji se nakon prve sledeće posete domu zdravlja ne opredele u roku od najkasnije šest meseci za nekog lekara biće uskraćeno pravo na punu zdravstvenu zaštitu, sem hitne medicinske pomoći. U Ministarstvu zdravlja kažu da im je cilj da na ovaj način bude evidentirano što više pacijenata koji će pozivati na preventivne preglede kroz razne akcije.




    Međutim, Ilija Radulović, advokat i bivši sudija, kaže da ovakvo uslovljavanje države nije moguće ni u jednom pravnom i uređenom društvu i da se na ovaj način satiru ljudska prava i građanske slobode.

    -Sloboda znači mogućnost izbora, a ovde toga nema. Ovakva odluka je uperena protiv efikasnog i humanog lečenja- objašnjava Radulović.


    U Ministarstvu se pozivaju na preporuku Svetske zdravstvene organizacije.
    - Ovakva obaveza za pacijente postoji u svim evropskim zemljama. Ne znači da će pravo na lečenje izgubiti osoba kojoj nakon propisivanja ove obaveze nije trebala lekarska pomoć, odnosno onome kome lekar nije trebao godinu dana. Ali prvi sledeći put kad pacijentu bude bio potreban lekar, moraće da se opredeli za jednog - objašnjava Zorica Pavlović iz Ministarstva zdravlja.

    Ona navodi da će na ovaj način biti lakše organizovati preventivne akcije i pozivanje građana na ove preglede.

    - Želimo da razvijemo koncept odgovornosti kod svakog pojedinca u državi. U skandinavskim zemljama, na primer, čak se gubi pravo na knjižicu ukoliko se ne javite na preventivne preglede - kaže Pavlović.

    I dr Tatjana Radosavljević, predsednica Lekarske komore Srbije, smatra da ovaj potez države nije demonstriranje moći i ucena građana.

    - Izborni lekar je deo našeg sistema. Ovo je pokušaj da se ljudi ubede da se opredele za svog lekara opšte prakse, ginekologa ili pedijatra. Nema tu ničeg lošeg - kaže Radosavljević.



    izvor: blic.rs



    Ako ne izaberem lekara ukinuće mi zdravstvenu zaštitu? A to što plaćam zdravstveno osiguranje sve ove godine nikom ništa? Baš su mi vickasti, živo me zanima kako će ovo da sprovedu u praksi
    I may not be perfect but I'm always me

  2. #2

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Ma da, kad odes kod lekara, ne moze da te primi jer nisi njegov pacijent. Kad trazis da potpises ugovor - "sve je popunjeno".

    I sta se desava kad je recimo, tvoj odabrani lekar na godisnjem? Stavis bolest na 'on hold' dok se ne vrati? Zlu ne trebalo....
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  3. #3

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Ako ne izaberem lekara ukinuće mi zdravstvenu zaštitu? A to što plaćam zdravstveno osiguranje sve ove godine nikom ništa? Baš su mi vickasti, živo me zanima kako će ovo da sprovedu u praksi
    Naravno da nikom ništa, kao i do sada. Prime hitan slučaj a onda pošalju nekom svom lekaru na dalji tretman, a do njega možeš doći cirka za mesec dana i toliko je zatrpan papirologijom da jedva stigne "dobar dan" da kaže. Piše recepte i truje narod. Iz najbolje namere.
    Još jedna u nizu gluposti.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  4. #4

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Najbolja je bila tetkica na salteru koja mi je, kad sam htela da promenim lekara, rekla "Ali onda ne mozete ponovo da menjate, to znate?"

    Ma, jasta, ne moram ni da se lecim
    Gather ye rosebuds while ye may...

  5. #5

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    ne "kontam" svu tu frku i zavrzlamu.... doduše odkako živim u ovoj zemlji nije mi trebao lekar (hvala bogu).
    ali recimo, mogu da komentarišem ono što poznajem odnosno što sam iskusila. u nemačkoj imaš kućnog lekara kojeg sam odabereš i ideš njemu sa sve svojom karticom zdravstvenom i lepo svaki put ti čekira karticu i tako od zdravstvenog naplati preglede i šta li već radio. ako ti se ne sviđa taj lekar, lepo izabereš drugoga i ideš njemu a on onda karton sa istorijom bolesti preuzme od tvog bivšeg kućnog doce i to je to.
    nešto razmišljam, kako da izaberem lekara kada ne znam kakav je, pa ako mi se ne sviđa mogu da izaberem drugog ali samo taj jedan put i to je to, a šta ako mi se i taj drugi ne sviđa po načinu rada i ophođenja?

  6. #6

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Ma, sta ima da menjas kad su oni svi Bogom dani?

    Ovo nema konkretno veze s temom, ali spominje se da ce na snagu stupiti nesto u fazonu da kod dece koja su napunila 15 godina roditelji nece moci da imaju uvid u njihov zdravstveni karton, to jes' lekar nece smeti da informise roditelje o zdravstvenom stanju njihovog deteta. Naveden je, konkretno, primer sa narkomanijom - lekar moze da obavesti roditelja da mu se dete drogira "jedino ako je zivot deteta ugrozen". Je li, Boga ti, a zar nije ugrozen jos od prvog vagona?
    Gather ye rosebuds while ye may...

  7. #7

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Najbolja je bila tetkica na salteru koja mi je, kad sam htela da promenim lekara, rekla "Ali onda ne mozete ponovo da menjate, to znate?"

    Ma, jasta, ne moram ni da se lecim
    Tetkica na šalteru očito nije bila zdravstveni radnik,čim je odvalila takvu nebulozu.
    Naravno da se ugovor može raskinuti u svakom trenutku i opredeliti za nekog drugog lekara iz bilo kog razloga.
    Raskidanje ugovora se vrši na taj način ,što se prilikom potpisivanja ugovora sa nekim drugim lekarom raskida
    ugovor sa predhodnim..To sve lepo odradi sestra tog novog nam izabranog lekara.
    Poruku je izmenio ANIBAS, 24.04.2012 u 21:22
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  8. #8

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Citat drazesnaSkorpija kaže: Pogledaj poruku
    ne "kontam" svu tu frku i zavrzlamu.... doduše odkako živim u ovoj zemlji nije mi trebao lekar (hvala bogu).
    ali recimo, mogu da komentarišem ono što poznajem odnosno što sam iskusila. u nemačkoj imaš kućnog lekara kojeg sam odabereš i ideš njemu sa sve svojom karticom zdravstvenom i lepo svaki put ti čekira karticu i tako od zdravstvenog naplati preglede i šta li već radio. ako ti se ne sviđa taj lekar, lepo izabereš drugoga i ideš njemu a on onda karton sa istorijom bolesti preuzme od tvog bivšeg kućnog doce i to je to.
    nešto razmišljam, kako da izaberem lekara kada ne znam kakav je, pa ako mi se ne sviđa mogu da izaberem drugog ali samo taj jedan put i to je to, a šta ako mi se i taj drugi ne sviđa po načinu rada i ophođenja?
    I ovo kod nas sve vodi ka tome.
    Naime ni lekari neće više biti isto plaćeni,već koliko ko radi tj.po broju opredeljenih pacijenata.
    Stomatolozi već odavno tako rade i zarađuju...

    Što se tiče pregleda u odsustvu lekara,pacijent može ići na pregled kod bilo kog drugog lekara.
    Hitni slučajevi se primaju mimo redovnog zakazivanja,sestra vrši trijažu i procenu.
    Tačno se zna koja stanja spadaju pod hitna i koji simptomi ih čine.
    Poruku je izmenio ANIBAS, 24.04.2012 u 21:20
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  9. #9

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Najbolja je bila tetkica na salteru koja mi je, kad sam htela da promenim lekara, rekla "Ali onda ne mozete ponovo da menjate, to znate?"
    Tetkica na šalteru očito nije bila zdravstveni radnik,čim je odvalila takvu nebulozu.
    Nem' pojma, prilicno sam sigurna da je nosila beli mantil
    Napomenula mi je da ne mogu da se lecim kod te sa kojom sam raskinula ugovor Mislim, nije da bih kod doticne vise ikad pozelela da udjem u ordinaciju, niti je ona jedini ginekolog na kugli zemaljskoj pa da mi zivot od nje zavisi, ali recimo moja doktorka (ta kod koje sam se prebacila kad sam otkazala saradnju s ovom) je trenutno na odrzavanju trudnoce, znaci nece poceti da radi bar jos godinu i po - dve, znaci ja za to vreme mogu da idem samo kod nekog privatno, mada mi ni to ne predstavlja neki narocit problem, ali da sam kojim slucajem u drugom stanju i da mi treba bolovanje, ne znam na koji bih nacin mogla da dobijem zvanicnu potvrdu o tome, na primer



    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Hitni slučajevi se primaju mimo redovnog zakazivanja,sestra vrši trijažu i procenu.
    Ovo mi se isto svidja nevidjeno. Stojis u cekaonici punoj pacijenata i ispovedas svoje zdravstvene probleme da bi se ustanovilo da li si dovoljno hitan slucaj, ili mozes da cekas jos jedno nedelju dana.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  10. #10

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Najbolja je bila tetkica na salteru koja mi je, kad sam htela da promenim lekara, rekla "Ali onda ne mozete ponovo da menjate, to znate?"
    Tetkica na šalteru očito nije bila zdravstveni radnik,čim je odvalila takvu nebulozu.
    Nem' pojma, prilicno sam sigurna da je nosila beli mantil
    Napomenula mi je da ne mogu da se lecim kod te sa kojom sam raskinula ugovor Mislim, nije da bih kod doticne vise ikad pozelela da udjem u ordinaciju, niti je ona jedini ginekolog na kugli zemaljskoj pa da mi zivot od nje zavisi, ali recimo moja doktorka (ta kod koje sam se prebacila kad sam otkazala saradnju s ovom) je trenutno na odrzavanju trudnoce, znaci nece poceti da radi bar jos godinu i po - dve, znaci ja za to vreme mogu da idem samo kod nekog privatno, mada mi ni to ne predstavlja neki narocit problem, ali da sam kojim slucajem u drugom stanju i da mi treba bolovanje, ne znam na koji bih nacin mogla da dobijem zvanicnu potvrdu o tome, na primer



    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Hitni slučajevi se primaju mimo redovnog zakazivanja,sestra vrši trijažu i procenu.
    Ovo mi se isto svidja nevidjeno. Stojis u cekaonici punoj pacijenata i ispovedas svoje zdravstvene probleme da bi se ustanovilo da li si dovoljno hitan slucaj, ili mozes da cekas jos jedno nedelju dana.

    Kao prvo nema pravo da te ne primi lekar sa kojim si nekada imao ugovor a više ne...
    Pogotovo ako je tvoj iz bilo kog razloga odsutan.Mogla si da se žalim nadređenima jer imaš pravo.
    No,ko bi uopšte išao kod nekog sa kim ni pre nismo bili zadovoljni.
    Razumem te u potpunosti jer sam radila sa raznima i 'vakim i 'nakim...
    Sestra se tu najmanje pita,to ti mogu sa sigurnošću reći jer ona radi
    uglavnom po naređenju svog lekara..Tako da često ustvari izigrava tampon zonu
    između pacijenta i lekara..
    To što ti je rečeno je čist bezobrazluk..

    Anamneza se ne uzima na hodniku,već se hitni slučajevi(pod jednom takvom sumnjom)
    uvode u previjalište,ukoliko sestra nema svoju sestrinsku sobu i tu se obavlja razgovor..
    Tako se bar radi ,tamo gde ja radim.
    Veliki grad,druga organizacija posla.... stalno pod budnim okom,štampe,televizije..nadređenih
    Sve ima svoje...
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  11. #11

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Bogami, ja kad dodjem na salter da priupitam da l' ce da me prime s obzirom da nemam zakazano, one me elegantno iz onog njihovog sobicka upitaju za zdravlje junacko. Onda ja lepo kazem da imam temperaturu, cisto da ne moramo da se natezemo


    Pitala bih ja direktno doktorku, ionako mi je rekla da dodjem kad god mi nesto treba i da ne moram ni da zakazujem, al' stra' me da me ne ćebuju oni penzosi u cekaonici sto im je jedina preokupacija u zivotu da l' ce neko uci preko reda
    Gather ye rosebuds while ye may...

  12. #12

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Bogami, ja kad dodjem na salter da priupitam da l' ce da me prime s obzirom da nemam zakazano, one me elegantno iz onog njihovog sobicka upitaju za zdravlje junacko. Onda ja lepo kazem da imam temperaturu, cisto da ne moramo da se natezemo Pitala bih ja direktno doktorku, ionako mi je rekla da dodjem kad god mi nesto treba i da ne moram ni da zakazujem, al' stra' me da me ne ćebuju oni penzosi u cekaonici sto im je jedina preokupacija u zivotu da l' ce neko uci preko reda
    Pa uvek mozes da se pozoves na doktorku i kazes da imas dogovor sa njom..To je vec neki privatni dogovor izmedju vas dve.Inace,temperatura ne spada u hitna stanja.A i niko ne voli one koji ulaze preko red,narocito kad kad vide da se ne vucete cetvoronoskevec procene da i ne delujete bas tako bolesno..Sta reci?..imali smo ovde jednu grupu penzosa koji su dolazili redovno u amb. da bi igrali sah i druzili se a isput i izmerili pretisak...hahaNarocito vole zimi da dolaze jer je fino i toplo
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  13. #13

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Bogami, ja kad dodjem na salter da priupitam da l' ce da me prime s obzirom da nemam zakazano, one me elegantno iz onog njihovog sobicka upitaju za zdravlje junacko. Onda ja lepo kazem da imam temperaturu, cisto da ne moramo da se natezemo Pitala bih ja direktno doktorku, ionako mi je rekla da dodjem kad god mi nesto treba i da ne moram ni da zakazujem, al' stra' me da me ne ćebuju oni penzosi u cekaonici sto im je jedina preokupacija u zivotu da l' ce neko uci preko reda
    Pa uvek mozes da se pozoves na doktorku i kazes da imas dogovor sa njom..To je vec neki privatni dogovor izmedju vas dve.Inace,temperatura ne spada u hitna stanja.A i niko ne voli one koji ulaze preko red,narocito kad kad vide da se ne vucete cetvoronoskevec procene da i ne delujete bas tako bolesno..Sta reci?..imali smo ovde jednu grupu penzosa koji su dolazili redovno u amb. da bi igrali sah i druzili se a isput i izmerili pretisak...hahaNarocito vole zimi da dolaze jer je fino i toplo
    Jao što bi volela da vidim vas kada budete pemzioneri šta ćete raditi.Kako je život furtom sumanut lekari penzionere tada neće ni ič fermati.Pitaće a šta je to "penzioner"Jel to neko odgore biće palo pa nemere da se snađe

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  14. #14

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Citat tetkaD kaže: Pogledaj poruku

    Jao što bi volela da vidim vas kada budete pemzioneri šta ćete raditi.Kako je život furtom sumanut lekari penzionere tada neće ni ič fermati.Pitaće a šta je to "penzioner"Jel to neko odgore biće palo pa nemere da se snađe

    Hahahaha... moram da se nasmejem.To mi često kaže i moja mama,to da ću i ja biti penzioner pa ću videti..
    naročito kad počnem da je zezam da su Top-šop izmislili zbog penzionera jer niko drugi ne bi naseo na njihovu reklamu...
    Šala mala, na račun penzionera.Daj bože da to doživimo u ovim suludim vremenima,zagađenosti i boleština...
    No,grupica veselih "penzosa",kako ih iz milošti zovem je čak osvanula i u lokalnim novinama jednog dana kad je
    novinarka tog lista naletela slučajno u čekaonici na njih.
    Oni su joj ispričali priču kako godinama ,određenim danima dolaze u ambulantu,ponesu šah i onda provedu celo
    prepodne igrajući i čekajući na red...
    Pacijenti koji dolaze su uglavnom jedni te isti koji dolaze kad i nemaju baš valjanog razloga za dolaske
    te bezpotrebno zauzimaju mesta nekom kome je baš potrebno i ne dolazi često..te iz tih razloga (opšte poznatih)
    mlađi ne goduju ,pa ponekad i sa razlogom..jer ne mogu da se zakažu,jer su gužve itd.
    Zato je najbolje bilo kadgod ;opšta praksa za starije u penziji a medicina rada za mlađe i u radnom odnosu.
    Sad se to sve izmešalo,pa se kuva i krčka...
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  15. #15

    Odgovor: Ko ne izabere lekara ostaće bez zdravstvenog osiguranja

    Nisam spomenula penzionere zato sto imam nesto protiv njih (to bi onda znacilo da imam i nesto protiv svojih roditelja), vec zato sto oni u principu vode manje uzurban zivot od nas koji smo zaposleni.


    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Inace,temperatura ne spada u hitna stanja.
    Nem' pojma, kad sam 'tela d'umrem od kasljanja i bolova u grlu, sister me pitala da l' imam temperaturu, posto to sto ne mogu ni vodu da progutam kanda nije bilo dovoljno da bi me primili bez zakazivanja


    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    A i niko ne voli one koji ulaze preko red
    Ni ne nameravam ja da ulazim preko reda, nego pricam o situaciji kad te streljaju pogledom cim izrazis zelju da samo proviris u ordinaciju i pitas doktorku "Je l' mozete da me primite?" To mu dodje... ... jedno 2 i po sekunde vremena.
    Gather ye rosebuds while ye may...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Zivotna osiguranja
    Autor mikivs u forumu Ekonomija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 13.08.2018, 10:41
  2. Ostaćemo prijatelji
    Autor Mish u forumu Ljubav
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 14.02.2013, 21:21
  3. Strah od lekara
    Autor SQUAW u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 23.06.2010, 00:16
  4. Socijalno, zdravstveno i ostala osiguranja
    Autor Mish u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 10.03.2010, 22:45
  5. Savetnik za prodaju osiguranja zivota
    Autor stolar u forumu Posao
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 22.01.2010, 20:03

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •