Zašto reč "Vojvodina" para uši? - Strana 4
Strana 4 od 7 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 101
  1. #46

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Prema tome - očigledno je da problem nije nastao ni 1973. ni 1988. ni 2000. već su koreni u ipak nešto starijem vremenu.
    Svojevrsna mutacija Aleksandrove ideje, koja je bila usmerena ka tome da smiri strasti, međutim, ne zaboravi da je Banovina Hrvatska stvorena za vakta kneza Pavla, koji je tek tako ustupio Hrvatima ogromnu teritoriju, veću čak i od ove današnje, na ištrb drugog konstitutivnog naroda, koji je drđžavu kao takvu i stvorio i iz čijeg je državnog kontinuiteta nastala SHS, a kasnije Jugoslavija.
    Vojvodini kao takvoj je Ustavom iz 74. godine data autonomija, a koja je autonomija podrazumevala jednak status AP sa svim republikama, što je dovelo do toga da bude u nekim nadležnostima jača od RS.
    I sada Vojvodina nije potlačena, a sa sledećih razloga:
    Novim zakonom o lokalnoj samoupravi svaka opština u Srbiji ima sasmostalne izvore prihoda plus transfere iz republike, ono što je zanimljivo za vojvodinu kao takvu je da osim tih sopstvenih prihoda, transfera republičkih, ima i Vojvođanski budžet iz koga se finansiraju određena sredstva za opštine, što ne postoji ni u jednom drugom delu naše domovine Srbije.

    'Srbijanac' je logičan izraz za državljene republike Srbije a ne nacionalna odrednica.
    Pa ti onda sebe zovi kako hoćeš, to je tvoj problem, ja se ne osećam tako i ide mi na jetru kada me tako oslovljavaju, a nisam ni jedini, a jednom sam čuo druga koji je za ljude iz zapadne Srbije iskoristio kovanicu Zapadnosrbijanci, kad nisam umro na mestu, šta je sledeće? Zapadna Srbija ima u svom okviru nekoliko okruga, i ne vidim razlog da nekoga nazivaju tim groznim nazivom zapadnosrbijanac, kad lepo piše npr i Mačva, zašto bi neko iz Mačve bio Zapadnosrbijanac kakva nebuLjoza, i to samo zato što ne zna geografiju u teritorijalno ustrojstvo svoje zemlje?
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  2. #47

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Ako uzmemo u obzir da nacionalnost i geografska odrednica nisu jedno te isto onda se ne moze za nekoga ko je stanovnik Srbije reci da je Srbin. U redu je to da su i stanovnici Vojvodine Srbijanci (jer je Vojvodina sastavni deo Srbije), ali u toj istoj Vojvodini zive, recimo, i Madjari, pa za njih bas i ne mozemo reci da su Srbi samo zato sto zive u Srbiji
    Pokušavam da proniknem u tu logiku po kojoj se ne može za nekog ko je stanovnik Srbije reći da je Srbin, a još veća mi je misterija algoritam zaključivanja koji je rezultat međusobne relacije nacionalnosti i geografske odrednice. Da li to znači da u Francuskoj žive Francužani, a ne, kako sam do sada naivno verovao, Francuzi, pošto oni milioni Arapa koji imaju državljanstvo zemlje Galskih Petlova, sigurno nisu Francuzi. Jer, ako pratimo logiku citiranog posta, pošto i u Vojvodini živi i određeni broj Srbijanca (ne Srba, naravno), ispada da u zemlji Srbiji nema niti jednog jedinog Srbina. Da li to onda znači da Srbi uopšte i ne psotoje, da su mit, fikcija, magla, odnosno arhaičan ili tek redak kolokvijalni izraz za te famozne Srbijance, koji, kao što vidimo, nikada nisu ni bili Srbi, jer Srbi nitu su postojali, niti postoje...

    Vojvodina je svakako realnost. Ona, hvala bogu, postoji i nadam se postojaće. Vojvođanin je izraz koji se ne može izbeći i meni lično je načelno pozitivan. Tako je i sa izrazom Srbijanac koji je, složio bih se sa Meggy, geografska odrednica i, kao što su već pojedinci lepo rekli, najvažniji od svega, pa i od samih termina, je kontekst u kojima se oni koriste....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #48

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Novim zakonom o lokalnoj samoupravi svaka opština u Srbiji ima sasmostalne izvore prihoda plus transfere iz republike...
    Ovo je ipak nekorektna 'pohvala' sadašnjeg stanja:
    Izvorni prihodi opštine su sada porez na imovinu i kominalne takse i još neka sića...

    Nekadašnji glavni prihod porez na promet je sada u celini republički prihod pa je centralna vlast ta koja o trošenju tog prihoda odlučuje i udelje opštinama.

    O prihodima APV neću da raspravljam jer nisam 'advokat' Pokrajine.

  4. #49

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Ovo je ipak nekorektna 'pohvala' sadašnjeg stanja:
    Izvorni prihodi opštine su sada porez na imovinu i kominalne takse i još neka sića...
    Što predstavlja pomak u odnosu na prethodna vremena kada je sve zavisilo od Države
    Ne kažem da su transferi ka Vojvodini ogromni, ali ako uzmemo u obzir da je to jedini deo Srbije gde opštine imaju:
    1. sopstvene prihode
    2. Transfere države
    3. Transfere od AP
    U prednosti su na ostatak opština u Srbiji
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  5. #50

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Upravo tako, zato i ne razumem pravljenje drame oko težnje građana Vojvodine za autonomijom, ne za separatizmom, već autonomijom. Ako se već vraćamo toliko nazad, Vojvodina je od samog početka imala određenu vrstu autonomije i jednostavno ta svest se prenosila sa kolena na koleno. Bar ja tako to doživljavam, možda i nisam u pravu.
    Ja bih rekao da je Vojvodina nastala '45. ovakva kakva je. Prvo vojvodstvo je bilo kratkotrajna personalna autonomija Srba u Habsburškoj monarhiji i suštinski nema veze sa autonomijom ustanovljenom nakon Drugog svetskog rata. Opet, Dunavska banovina je bila jedna od devet upravnih jedinica kraljevine koja se po svemu razlikovala i od vojvodstva u monarhiji i od socijalističke Vojvodine.


    Političke garniture su tu autonomiju ili liberalizovale ili stezale, sve po potrebi, a većini zrelog stanovništva je u glavi 15 godina, od Ustava SFRJ iz '74 do Jogurt revolucije, za koje mnogi kažu da su zlatnih 15 godina Vojvodine. I na tom primeru možeš da sagledaš koliko je Vojvođanima to značilo, a koliko sa druge strane to isto Kosovarima nije. I to je razlog više zašto ne razumem ljude koji porede Kosovo i Vojvodinu. Verujem da ti nisu bili ni na Kosovu ni u Vojvodini.
    Biće da je reč o zlatnom periodu čitave SFRJ, ne samo Vojvodine, dok se Kosovo možda može smatrati izuzetkom zbog složene ekonomske i političke situacije koja je tamo od uvek proizvodila tenzije, od '45. pa do '99. nekada manje a nekada više, najsiromašniji deo SFRJ sa stanovništvom koje je baš onako imalo problema da se integriše u tadašnje društvo. U tih 15 godina, spada razvoj čitave Jugoslavije, njen bitan položaj između dva evropska bloka, lidera pokreta nesvrstanih i da ne pišem dalje. Koliko dobro je bilo nekome u Novom Sadu, dobro je bilo i nekome u Beogradu ili Mariboru ili nekom drugom gradu u SFRJ koji se tada najviše razvijao. Jednostavno tih 15 godina su rezultat sveukupne pozicije SFRJ a ne autonomije Vojvodine.


    Vojvodina se ne može ukinuti. Ako to iko pokuša da uradi, napraviće nepotreban haos. Sadašnji Ustav nije prošao u Vojvodini i pored dvodnevnog glasanja i svih pratećih kampanja, što ja gledam kao svesnost ljudi šta im znači autonomija.
    Znaš koliko mojoj babi znači autonomija, da za ustav nije glasala jer je taj dan morala da vadi krompir. A moj senilni deda već ne bi znao o čemu se tu radilo i šta se tu zapravo izglasavalo. To ako ljudi nisu izašli da podrže ustav ne mora obavezno da znači da su protiv njega, na kraju ustav Vojvodini garantuje autonomiju a stepen autonomije je nešto oko se retko kada nalazi konsenzus pa i među nama odavde. Vojvodinu niko i ne želi da ukida kao politički region, mada ja ne bih bio uopšte sentimentalan kada bi se ona izdelila na Srem, Banat i Bačku ako bi to građani koji ovde žive želeli.




    Ja koliko znam, svaka pokrajina sa većim ili manjim stepenom autonomije ima i zastavu i grb i tu ne vidim ništa loše. Jedino što vidim loše je što je zastava mogla da bude lepša, a i Oda radosti mi nije baš vojvođanska pesma.
    Ne samo pokrajine, pa fudbalski klubovi ih imaju, no ono što i meni smeta su i grb i zastava o čemu sam ranije i pisao na odgovarajućim temama. Po meni dva ne baš srećna rešenja, ali iskreno, mišljenja sam da su to dve stvari koje nama ovde najmanje i trebaju. Od grba i zastave se ne živi, ali se pišu politički poeni, tu su da se uvek ističu i da LSV uvek može da kaže evo to smo izborili Vojvodini. Hvala im lepo, meni više treba radno mesto, nova fabrika, nov most ili bilo šta od čega ću da zaista imam vajde. Zastava je tu da se njom po potrebi maše, a ne leba se ne može namazati.


    I kao što rekoh Srbija ne može ukinuti Vojvodinu, jer to neće dozvoliti na prvom mestu građani Vojvodine, a ni međunarodna zajednica. Neprolaženje Ustava je najbolji znak šta građani Vojvodine misle o Vojvodini. I ti ljudi koji su glasali protiv nisu separatisti (u većini nisu, neki naravno jesu), već autonomaši, što znači da preko 50% ljudi želi Vojvodinu. Oni koji su glasali DA su izmanipulisani ili su dobili naređenje iz stranke šta da zaokruže. Čisto sumnjam da su pročitali jedan član Ustava i zaključili da je Ustav dobar i zato rekli DA. Pre će biti da je bilo - ako si Srbin glasaćeš za Ustav i pomoći nam da sačuvamo Kosovo. Neverovatno mi je da neko svesno glasa za nešto što mu neće doneti boljitak u odnosu na prethodni period. A i Ustav mi je jednako sumnjiv, kao i Crnogorska nezavisnost.
    Nemoj da budeš toliko siguran u ovo što si napisao. Kod mojih Banaćana raste antivojvođansko raspoloženje, jer dobar deo građana iz Banata smatra da njihov region zaslužuje mnogo više i oseća se zapostavljenim. I ja lično mislim da autonomija nije puno dala Banatu, argumente sam više puta iznostio da na atrpam temu sada i time.

    Ja sam recimo glasao za ustav. A pre toga sam ga pročitao, niko mi nije sugerisao, imam dovoljno mozga i škole da sam mogu da donesem odluku, a nisam član ni jedne stranke.


    I sadašnje uređenje Srbije je katastrofalno, jedna pokrajina i uža Srbija, ali za to su krivi političari i ako misle da će taj problem rešiti ukidanjem Vojvodine, grdno se varaju. Samo će izazvati kontra-efekat. Nemam ništa protiv da Šumadija, Zapadna Srbija, Istočna Srbija itd. imaju isti status kao Vojvodina, šta više nadam se da ću dočekati to. Ali da neko ukida Vojvodinu, e to ne može.
    Teško da će Srbija imati novca da se na taj način uredi, jer i ova postojeća administracija je luksuz koji država baš i ne može da priušti. Apsolutno se slažem da je trenutno stanje katastrofalno, ali da će se skoro doći do nekog konsenzusa i održivog rešenja čisto sumnjam. Ovakvo stanje će izgleda potrajati.

    @Nenad

    Daleko od toga da želim da osporavam Ćorovića, međutim pre ove današnje Vojvodine, postojala je samo Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat ili kako je uglavnom nazivamo srpska Vojvodina, koja po svemu nema nikakve veze sa ovom Vojvodinom danas. Ono što ja osporavam je da je AP Vojvodina istorijska pokrajina. Nije. Nastala je '45. iz sasvim drugih razloga nastanka Vojvodstva Srbije i Tamiškg Banata, sa drugačijim granicama, ustrojstvom, itd. U sastav Srbije su odvojeno ušli Banat, Baranja i Bačka a kasnije i Srem. Nije postojala Vojvodina. Postojala je sužena crkveno školska autonomija Srba koja je 1912. i potpuno ugašena. To sam i Necru napisao, ni Dunavska banovina po meni ne predstavlja neki kontinuitet autonomije, jer je ona pre nje jako kratko postojalai suštinski se razlikovala od ove sadašnje. O prvoj Vojvodini se dobro može pročitati iz Miletićevih reči:

    Осврћући се на укидање српског војводства,
    Светозар Милетић је у Српском дневнику на
    Туциндан (5. јануар) 1861. објавио чланак у
    којем је јасно казао да Срби не жале за Баховим
    војводством, већ за оним што је оно требало да
    представља. војводство је значило „политичко биће
    народа српског с ове стране“
    , а оно је укидањем
    сахрањено. „Али – наставља Милетић – који су га
    сахранили, заједно су још нешто сахранили, што
    више никада васкрснути неће моћи.“
    верујући у неминовност поновног оживљавања
    војводине Светозар Милетић каже: „војводина ће
    ипак у преображеном виду, ма и без имена тог
    зацело васкрснути, само будимо стрпљиви и уве*
    рени да ће доћи и наше време, јер Бог наш који је
    сачувао Црну Гору и васкрао Србију после чети*
    ри стотине година, још је жив и он ће и нас сачу*
    вати.

    SCIndeks -

    Iz čega se jasno vidi da se radi o Vojvodini kao rezultatu težnje Srba u Habsburškoj monarhiji za očuvanjem, oslobođenjem i ujedinjenjem sa slobodnom Srbijom i Crnom Gorom. Vojvodina nije vaskrsla u tom imenu, već su se Srem, Banat, Bačka i Baranja priključili Srbiji. Tu je sva priča o srpskoj Vojvodini završena, a nova priča o ovoj današnjoj Vojvodini je započeta '45. dolaskom komunista na vlast i sprovođenjem u delo onoga što je dogovoreno na kongresu KPJ u Drezdenu. I onda imamo onu preambulu statuta koja govori o ovoj drugoj Vojvodini:


    Polazeći od posebnih nacionalnih, istorijskih, kulturnih i drugih svojstava područja
    Autonomne Pokrajine Vojvodine, a u interesu zajedničkog života naroda i narodnosti,
    privrednog, socijalnog i kulturnog razvoja Autonomne Pokrajine Vojvodine
    kao oblika
    teritorijalne autonomije u Republici Srbiji


    Meni te dve Vojvodine nemaju veze jedna sa drugom, otprilike koliko Dalmacija iz toga vremena nema veze sa ovom Dalmacijom danas. Koliko Transilvanija iz Habsburške monarhije ima veze sa Transilvanijom danas? Galicija? I još ko zna koliko istorijskih regiona koji više i ne postoje u političkom smislu jer je njihovo stanovništvo dovoljno svesno da danas živi u matičnoj državi i ne opterećuje se očuvanjem i negovanjem nekog političkog regiona koji je nekada postojao u tamnici naroda, već o političkoj podeli na regione i pokrajine odlučuje u dogovoru sa svojim sunarodnicima unutar matice i u skladu sa potrebama tog stanovništva. A mi danas govorimo o očuvanju političkog regiona nastalog '45. u SFRJ i nekakvom kontinuitetu sa vojvodstvom iz 19. veka.



  6. #51

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Ja bih rekao da je Vojvodina nastala '45. ovakva kakva je. Prvo vojvodstvo je bilo kratkotrajna personalna autonomija Srba u Habsburškoj monarhiji i suštinski nema veze sa autonomijom ustanovljenom nakon Drugog svetskog rata. Opet, Dunavska banovina je bila jedna od devet upravnih jedinica kraljevine koja se po svemu razlikovala i od vojvodstva u monarhiji i od socijalističke Vojvodine.
    Jeste po pitanju granica, ali se po nivou autonomije nekoliko puta menjala. Period od 200-300 godina je ništa, to je 4-5 generacija, sasvim sveže da se sačuvaju uspomene i prenesu sa kolena na koleno. Kao što su moji roditelji meni preneli, tako su i njima njihovi roditelji prenosili kako su doživljavali Vojvodinu. Nebitno šta piše u Ustavu, Statutu, meni ne trebaju 'artijetine da mi neko kaže šta je Vojvodina. Ja Vojvodinu doživljavam na svoj način, a kako vidim nisam u manjini, a čak i da jesam, ne bi me tangiralo, jer kao što rekoh, moje doživljavanje Vojvodine nikoga ne ugrožava.



    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Biće da je reč o zlatnom periodu čitave SFRJ, ne samo Vojvodine, dok se Kosovo možda može smatrati izuzetkom zbog složene ekonomske i političke situacije koja je tamo od uvek proizvodila tenzije, od '45. pa do '99. nekada manje a nekada više, najsiromašniji deo SFRJ sa stanovništvom koje je baš onako imalo problema da se integriše u tadašnje društvo. U tih 15 godina, spada razvoj čitave Jugoslavije, njen bitan položaj između dva evropska bloka, lidera pokreta nesvrstanih i da ne pišem dalje. Koliko dobro je bilo nekome u Novom Sadu, dobro je bilo i nekome u Beogradu ili Mariboru ili nekom drugom gradu u SFRJ koji se tada najviše razvijao. Jednostavno tih 15 godina su rezultat sveukupne pozicije SFRJ a ne autonomije Vojvodine.
    SFRJ je izgurala tri godine duže od Vojvodine. Ako se dobro sećam, zlatna godina je bila 1989. a tada je Vojvodini već bila ukinuta autonomija. Gledao sam nedavno neku emisiju na RTV gde spominju da je raspad SFRJ počeo upravo u Vojvodini. Napravljeno je sranje u pokrajini koja nije pravila probleme. Što će reći da je još tada Vojvodina bila trn u oku iz meni nepoznatog razloga.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Vojvodinu niko i ne želi da ukida kao politički region, mada ja ne bih bio uopšte sentimentalan kada bi se ona izdelila na Srem, Banat i Bačku ako bi to građani koji ovde žive želeli.
    Upravo to - ako bi građani želeli. Ali je problem što se građani retko za šta pitaju.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Ne samo pokrajine, pa fudbalski klubovi ih imaju, no ono što i meni smeta su i grb i zastava o čemu sam ranije i pisao na odgovarajućim temama. Po meni dva ne baš srećna rešenja, ali iskreno, mišljenja sam da su to dve stvari koje nama ovde najmanje i trebaju. Od grba i zastave se ne živi, ali se pišu politički poeni, tu su da se uvek ističu i da LSV uvek može da kaže evo to smo izborili Vojvodini. Hvala im lepo, meni više treba radno mesto, nova fabrika, nov most ili bilo šta od čega ću da zaista imam vajde. Zastava je tu da se njom po potrebi maše, a ne leba se ne može namazati.
    U potpunosti se slažem i ovo isto može biti jedan od razloga zašto reč Vojvodina para drugima uši.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Nemoj da budeš toliko siguran u ovo što si napisao. Kod mojih Banaćana raste antivojvođansko raspoloženje, jer dobar deo građana iz Banata smatra da njihov region zaslužuje mnogo više i oseća se zapostavljenim. I ja lično mislim da autonomija nije puno dala Banatu, argumente sam više puta iznostio da na atrpam temu sada i time.
    Na pogrešnu adresu su se obratili, nije Vojvodina ništa uskratila Banatu, nego je Srbija uskratila Vojvodini, a samim tim i Banatu. Banalan primer - neko iz Pančeva mora u klinički centar Vojvodine, a Beograd mu na 15 minuta. Nepotrebno pravljenje tenzije gde joj nije mesto i veštačko stvaranje nezadovoljstva.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  7. #52

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    SFRJ je izgurala tri godine duže od Vojvodine. Ako se dobro sećam, zlatna godina je bila 1989. a tada je Vojvodini već bila ukinuta autonomija. Gledao sam nedavno neku emisiju na RTV gde spominju da je raspad SFRJ počeo upravo u Vojvodini. Napravljeno je sranje u pokrajini koja nije pravila probleme. Što će reći da je još tada Vojvodina bila trn u oku iz meni nepoznatog razloga.
    Razlog je logičan, pravili su buku tamo gde nije moglo da im se uzvrati nasiljem, jer nije bilo potrebe za tim.
    osim toga postojala je potreba da se vrati srpstvu, i to na način na koji bi se dokazalo da je Srbija najzad jedinstvena, ukidanjem neke tamo autoomije.
    Prost svet je to prihvatio oberučke, ne znajući da najuređenije države u Evropi imaju po nekoliko desetina autonomnih pokrajina koje imaju veoma velike nadležnosti. Ne postoji tu antagonizam Srbije prema Vojvodini, to je čista politička igra zarad kupovanja poverenja od najneobrazovanijih, kojih je u svakom društvu najviše

    Na pogrešnu adresu su se obratili, nije Vojvodina ništa uskratila Banatu, nego je Srbija uskratila Vojvodini, a samim tim i Banatu. Banalan primer - neko iz Pančeva mora u klinički centar Vojvodine, a Beograd mu na 15 minuta. Nepotrebno pravljenje tenzije gde joj nije mesto i veštačko stvaranje nezadovoljstva.
    Nije Srbija ništa ukrala Vojvodini, jer bi to onda značilo da krade sod same sebe, već je to nasleđe birokratskog sistema iz komunističkog vremena.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  8. #53

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    Razlog je logičan, pravili su buku tamo gde nije moglo da im se uzvrati nasiljem, jer nije bilo potrebe za tim.
    osim toga postojala je potreba da se vrati srpstvu, i to na način na koji bi se dokazalo da je Srbija najzad jedinstvena, ukidanjem neke tamo autoomije.
    Prost svet je to prihvatio oberučke, ne znajući da najuređenije države u Evropi imaju po nekoliko desetina autonomnih pokrajina koje imaju veoma velike nadležnosti. Ne postoji tu antagonizam Srbije prema Vojvodini, to je čista politička igra zarad kupovanja poverenja od najneobrazovanijih, kojih je u svakom društvu najviše
    Prave buku i dalje, a sada je zaista to najmanje potrebno. Kao da nisu naučili lekciju da građani Vojvodine ne padaju na te provokacije. Podizanje nacionalne svesti, tj. srpstva u multinacionalnoj sredini gde generacijama žive zajedno različite nacije za kontra-efekat dobija pokrete nekih županija itd.

    Vojvodina ne želi da se odvaja, da želi odvojila bi se odavno. Ako su USA i EU podržale Kosovo, a pre toga Hrvatsku, Sloveniju, Crnu goru ni najmanji razlog ne vidim zašto ne bi podržali Vojvodinu, ali Vojvodina ne želi da se odvaja. Vojvodina želi autonomiju kakvu je imala i ništa više. Od svih republika i pokrajina Vojvodina je najgore prošla nakon raspada, ali ni to nije rezultiralo separatističkim težnjama u meri u kojoj se to predstavlja. Mi jesmo braća, ali nam novčanici nisu sestre. Tu je najveći problem. Vojvodina je paorska zemlja, a paor nije navikao da bude gladan. Ljudi se sećaju kako su živeli pre samo 20 godina, vide kako žive drugi i naravno da im se to ne sviđa. A znaju da mogu bolje. I zato hoće autonomiju, što znači da hoće i dalje da pune državnu kasu, ali da im se dozvoli da više raspolažu svojim sredstvima, kako bi se unapredili, a samim tim unapredili i celu državu.

    Ali ne, bolje je stvarati tenzije i na kraju kada i Lalama (Lalama kao Vojvođanima) dopizdi, onda će krivicu svaliti na nas. Dugo se nije ratovalo, mogli bi malo ponovo.

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    Nije Srbija ništa ukrala Vojvodini, jer bi to onda značilo da krade sod same sebe, već je to nasleđe birokratskog sistema iz komunističkog vremena.
    Ne ukrala, nego uskratila. Za vreme komunizma Vojvodina je imala veći stepen autonomije nego sada i da se zadržao taj stepen, ili eventualno korigovao, mi danas ne bismo ni pričali o ovome. Niti bi neko odavde pitao "di su naši novci" niti bi nas ostatak Srbije posmatrao tako kako nas posmatra.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  9. #54

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Što se tiče navijača, njih slobodno isključi iz priče, jer oni sa druge tribine u isto vreme pevaju "Mađarske pičke" i "Pola Mađar, pola ustaša". Uostalom, navijači su posebna sorta ljudi, kojom je jako lako upravljati, plati im kartu i pivo i kaži im šta da pevaju. Seti se šta je bilo u Zagrebu 1990. godine.



    E, a vidi ovo, nije isto kada ti neko iz Vojvodine kaže to ili neko iz Hrvatske, a kako mi se čini sve više i iz Federacije BiH. Oduvek je bilo kada neko iz Vojvodine ide južno od Save i Dunava, kaže se da ide u Srbiju i stanovnike uže Srbije naziva Srbijanci, ali bez ikakve želje za uvredom ili bilo šta slično. Čista geografska odrednica - mi Vojvođani, oni Srbijanci, zajedno Srbi. Ti Limanac, ovaj sa Telepa, onaj sa Detelinare, a zajedno Novosađani. To tako treba da posmatraš.

    Mali off čisto da ti pojasnim da ne misliš da te drugari vređaju.
    Нисам ни мислио на навијачку групу Фирма него на зреле и одрасле људе на западу који су са одушевљењем певали Мрзим Београд. Како објашњаваш тај феномен?
    А знаш шта је највећи парадокс? Што један Босанац (муслиманске вероисповести) сматра да сам Србин, а Србин из Војводине ме пита када ћ за Србију. То само овде код нас може да се види и нигде другде. Не вређам се ја на то, само им одговорим да сам ја већ у Србији и да не морам да идем тамо.

  10. #55

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Ljudi koji su za nnezavisnost ima mnogo više nego što se javno oglašava..
    a ljudi ćute neki iz umora a neki mudro kalkulišu,iako su u srvu za nezavisnu slobodnu Vojvodinu.

  11. #56

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat vojvodina2 kaže: Pogledaj poruku
    Ljudi koji su za nnezavisnost ima mnogo više nego što se javno oglašava..
    a ljudi ćute neki iz umora a neki mudro kalkulišu,iako su u srvu za nezavisnu slobodnu Vojvodinu.
    Baš me intereuje na kojem si uzorkovanom rezultatu formirao svoje mišljenje. I koliki je procenat takvih?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #57

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku

    Da li je Vojvodina postojala pre 1945? (A dajem i nešto širi izvod jer ima vrlo interesantnih stvari koje nisu direktno vezane za ovu temu):
    Господине Ненаде, ви нисте доказали постојање Војводине у смислу о којем говоримо, већ само постојање термина "Војводина", који нико није оспоравао. Чак и исечак из енциклопедије, који сте поставили говори да се не ради баш о истој ствари о којој сада говоримо. Када говоримо о континуитету Војводине, реч је о аутономији ових области, не континуитету имена, које се, ето, такође спомињао између два рата. А и оно старо Војводство Србија, није укључивало делове Бачке и већину Срема, док се Банат водио као посебна јединица у савезу са истом, а седиште свима њима је било у Темишвару.

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Ni Šumadija nije odvajkada imala taj naziv, pa šta smeta kad je neko poreklom Šumadinac?!
    Назив "Шумадија" се настао, односио се, као што се и сада односи на географску област, не политичку јединицу, каква је Војводина. Стара краткотрајна српска Војводина је уведена прогласом, као и садашња А.П.
    Колико ја знам географске области не настају политичким прогласима и декретима.


    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Skoro po pravilu se 'razbijanje' zemlje pripisuje komunistima i perodu posle 1945. Isto tako se njima pripisuje i slabljene Srbije. Istorijske činjenice medjutim govore nešto drugo:

    ’’Да ојача југословенску идеологију и народно јединство ('Bratstvo-jedinstvo'?! - moj dodatak.), на ком је била основана заједничка држава, краљ је 3. октобра 1929., у место дотадашњег имена Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, одредио као службени назив Краљевина Југославија. Указом од истога дана измењене су и границе старих историских области (pa i Srbije - moja primedba i boldovanje) и укинута административно њихова имена, а место њих уведено је девет нових бановина, образованих као велике старе жупе, по већим речним сливовима.
    Свакако да комунисти нису криви за све, али су управо они увели асиметричне аутономије, и то само у случају Србије. Ако ништа друго, Александар је равномерно поделио земљу на Бановине, које су биле, мање више уравнотежене величине и назване по географским областима, не народима. Наравно, после Александра је уведена "Бановина Хрватска", али то са њим нема везе. Краљевина Југославија се није урушила и имплодирала изнутра, него ју је уништио спољашњи непријатељ (тада најјачи на свету). СФРЈ се распала изнутра, уз свесрдну помоћ бивших Титових кадрова и чланова КПЈ. Туђман, Милошевић, Кучан су сви бивши чланови КПЈ, Туђман је чак био партизан. Павелић, Лубурић и остала екипа су били терористи из иностранства, које су Немци довели на власт 1941. Влатко Мачек, бивши Југословенски политичар и члан владе је одбио да са таквима сарађује. Кучан и Туђман су започели грађански рат. Само мали доказ о интегритету те старе Југославије и ове нове, иако ми није намера да је претерано браним.

    А истој држави (СХС и Југославији) треба захвалити укидање феудалних односа, од којих највећу корист је имала сељачка већина, која више није морала да ради за феудалне газде (некадашњих 2-3%) становништва ових простора.

    Нови Сад, од безначајног градића у Аустроугарској, постаје регионални центар стварањем бановине у краљевини. Пре Новог Сада, стари Бечкерек (Зрењанин) и Суботица су били већи од Новог Сада. Управо је Нови Сад, као град профитирао највише од свега тога.


    Citat Necromancer kaže:
    Možda? Imala je neuporedivo veće nadležnosti. Kao što sam rekao Turku, koliko ja znam, od samog nastajanja Vojvodine, ona je uvek imala neku vrstu autonomije, a tebi, meni i većini je u glavi poslednjih 30-40 godina, o onome pre više niko i ne priča.
    Па шта ако је у екс-Југославији имала више надлежности? Какав је то аргумент? Југославије више нема. Уосталом, ако су људи могли да забораве оно што је било пре 30-40 год, што не би заборавили оно што је било у доба СФРЈ. Што би уосталом садашње генерације биле таоци носталгије других генерација?

    А знаш због чега се нико заиста не сећа шта је било пре 30-40 год? Зато што не желе да се сећају, па стварају свет фантазије у којем живе. Наиме, већина садашњих Новосађана, Вршчана, Тителаца, Румљана, Суботичана и др. су потомци неписмених или полуписмених паора који су доселили ту после 2 св. рата. Други су потомци досељеника из других крајева СФРЈ. Ти људи су изменили како акценте по градовима, менталитет, тако и културну атмосферу ових простора (пре свега мислим на самозване "староседеоце"), која се сада своди на сеоски фолклор (тамбуре, салаши, таљиге, шешири...) ушећерен балашевићевским фантазијама, југоносталгичарским жалом за детињством и лепим жељама. Онда се све те фантазије сеоског паорског фолклора пројектују на старо српско грађанство и племство и то проглашавају "Војвођанским". Али ти грађани и племство су управо били све супротно од оног шта се сада сматра "Војводином".

    Citat Necromancer kaže:
    E, a to što se 1991. Srbija nije uredila kao druge ex-YU republike, za to je odgovorna vlast koju je narod birao. Pa bre njima je 20 godina trebalo da promene komunističke tablice, a kamoli nešto drugo da urade.
    Ти заиста мислиш да на овим просторима постоје фер демократски избори?

    Citat Necromancer kaže:
    Ali da neko ukida Vojvodinu, e to ne može.
    Можеш ли дати неки рационални разлог за то, поред личних осећања или носталгије?
    Овде се мисли на укидање А.П, не "Војводине као начина живота". Нико тиме не укида право да неко живи по некаквој идеји "војвођанина". Што Банат, нпр. не би гледао своја посла, без полагања рачуна Новом Саду или Београду подједнако?

    Citat Necromancer kaže:
    Crna gora je bila republika u svim Jugoslavijama i u SCG. To im nije bilo dovoljno, hteli su više. Vojvodini je autonomija sasvim dovoljna.
    Па Србија им је омогућила да се на миру одцепе, без икаквих проблема, и та одлука је истоштована. Све што су тражили добили су.Управо су сами Црногорци тврдили, да кад се одцепе онда ће Србија и Црна Гора постати заиста најпријатељскије земље, јер су тиме решени сви проблеми. Али шта се догодило после одцепљења? Па више него икад пљују Србију, Србе и прогоне све што има везе са српским народим и историјом. Признали су и Косово. Ко гарантује да исто не важи за аутономаше. Колико аутономије је довољно? Ко каже да кад им све жеље буду испуњене не траже више, пошто онда више нема повратка на старо?

    Citat Necromancer kaže:
    SFRJ je izgurala tri godine duže od Vojvodine. Ako se dobro sećam, zlatna godina je bila 1989. a tada je Vojvodini već bila ukinuta autonomija.
    Да је Војводини заиста укинута аутономија не би ни постојала. Пошто је постојала, дакле није заиста укинута.


    Citat Necromancer kaže:
    Na pogrešnu adresu su se obratili, nije Vojvodina ništa uskratila Banatu, nego je Srbija uskratila Vojvodini, a samim tim i Banatu. Banalan primer - neko iz Pančeva mora u klinički centar Vojvodine, a Beograd mu na 15 minuta.
    Па за то су управо криве покрајинске власти, и повећевање овлашћења покрајине.

    Citat Necromancer kaže:
    Neprolaženje Ustava je najbolji znak šta građani Vojvodine misle o Vojvodini. I ti ljudi koji su glasali protiv nisu separatisti (u većini nisu, neki naravno jesu), već autonomaši, što znači da preko 50% ljudi želi Vojvodinu.
    Људи свакако желе аутономију, али овде се ради о лажној аналогији. Зашто нико не распише референдум за грађане Баната, да ли желе да Банат буде аутономна област у Србији, без Војводине? Овако је једина аутономија која им се нуди Војводина, и ништа више, и само у оквиру ње могу да гласају. Демократски је пружити им и друге изборе, па нек људи бирају.

    Citat Necromancer kaže:
    Što ne znači da neće, ali da je Vojvodina drugačija od svih bivših republika i pokrajina, jeste i to je jako drugačija. Ne znači da je bolja ili lošija, već je drugačija i specifična. I što je najvažnije - tolerantna je.
    Мени се овде чини да је "Војводина" овде многима психолошка пројекција и замена за СФРЈ и југосносталгију - "земља свих наших народа и народности". О каквој "толеранцији" је овде реч?

    Српска Војводина је настала у крвавом рату са Мађарима, кад су исти бомбардовали Нови Сад. Пре тога су током Банатског устанка Срба, Турци одрали наживо кожу Теодора Нестровића, Вршачког епископа. Па онда имамо сукоб Срба и Мађара током Ракоцијеве побуне. Па "Тицанов устанак" у Срему...
    Током другог светског рата су била линчовања људи по Панчеву 1941, од стране Фолксдојчера, Новосадска рација, а о Усташама у Срему и дизању у ваздух Фрушкогорских манастира да не спомињемо.
    По неким местима, припадници мањина одбијају да причају или не знају да говоре српски језик. Први акт послератне власти, која је створила покрајину је етничко чишћење фолксдојчера и заплена имовине "буржуја".

    Узгред, ово је Кањижа, 9-11 јул прошле године:









    Као што видимо, осећа се велика толеранција и љубав према Војводини.
    Занимљиво да нико од "љубитеља Војводине" није ишао да "летвама растера фашисте" у овом случају.

    Лепо је живети у свету фантазије кад си мали, али бити одрастао подразумева суочавање са стварношћу.

    П.С

    Citat Necromancer kaže:
    Vojvodina ne želi da se odvaja, da želi odvojila bi se odavno.

    Citat vojvodina2 kaže:
    Ljudi koji su za nnezavisnost ima mnogo više nego što se javno oglašava..
    a ljudi ćute neki iz umora a neki mudro kalkulišu,iako su u srvu za nezavisnu slobodnu Vojvodinu.
    Poruku je izmenio Luctor, 18.08.2011 u 17:50

  13. #58

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Jeste po pitanju granica, ali se po nivou autonomije nekoliko puta menjala. Period od 200-300 godina je ništa, to je 4-5 generacija, sasvim sveže da se sačuvaju uspomene i prenesu sa kolena na koleno. Kao što su moji roditelji meni preneli, tako su i njima njihovi roditelji prenosili kako su doživljavali Vojvodinu. Nebitno šta piše u Ustavu, Statutu, meni ne trebaju 'artijetine da mi neko kaže šta je Vojvodina. Ja Vojvodinu doživljavam na svoj način, a kako vidim nisam u manjini, a čak i da jesam, ne bi me tangiralo, jer kao što rekoh, moje doživljavanje Vojvodine nikoga ne ugrožava.
    Nije se samo menjao stepen autonomije, nego i sama suština. To je ono što u neku ruku sve vreme i pišem, da je ta prva Vojvodina (iako joj to naziv nije bio) nastala iz drugih razloga nego Vojvodina '45. i da su slične samo po nazivu. Dunavsku banovinu opet ne mogu da poredim ni sa prvom ni sa ovom sada Vojvodinom. To su bile tri po svemu različite samoupravne oblasti. E sad drugo je kako svako od nas doživljava Vojvodinu, naročito kada posmatraš vremensku distancu 1848. i 1974. po meni jednostavno neuporedivo. I nije period od 300 godina samo 4-5 generacija, više je. Tvoje doživljavanje Vojvodine i današnje postojanje Vojvodine naravno nikoga ne ugrožava, niti će tebi ili meni iko braniti da svako od nas voli Vojvodinu na svoj način. Meni je negovanje uspomene na prvu Vojvodinu mnogo bitnije nego na onu od '45. što je složićeš se moje puno pravo.


    SFRJ je izgurala tri godine duže od Vojvodine. Ako se dobro sećam, zlatna godina je bila 1989. a tada je Vojvodini već bila ukinuta autonomija. Gledao sam nedavno neku emisiju na RTV gde spominju da je raspad SFRJ počeo upravo u Vojvodini. Napravljeno je sranje u pokrajini koja nije pravila probleme. Što će reći da je još tada Vojvodina bila trn u oku iz meni nepoznatog razloga.
    Pa sad, imajući u vidu ko pravi te emisije uopšte me ne čudi njihovo gledište. Ako stvarno misliš da je raspad počeo u Vojvodini onda OK, ali pre se desilo mnogo toga u Hrvatskoj, na Kosovu i još nekim delovima Jugoslavije što je u dobroj meri opredelilo sudbinu Jugoslavije. Eno tema, pisali smo i o tome na istoriji ili politici ni ne sećam se više. Ustavni amandmani su po meni bili logičan potez Srbije, samo što nisu usvojeni na način kako je trebalo, a pitanje je da li bi i moglo drugačije. Usvajanje tih amandmana je samo bio povod da sve krene, mnogo pre toga su i Hrvati i Albanci tražili istupanje iz Jugoslavije i status Republike, a za njima i Slovenci. Ustavnim amandmanima nije ukinuta autonomija ni Vojvodini ni Kosovu, nego su vraćeni u ustavni poredak Srbije, jer je situacija bila takva da su pokrajine upravljale republikom a ne obrnuto kako je valjda normalno. A to su bile posledice tog nesrećnog ustava iz '74. koji je došao kao reakcija na MASPOK i pobune Albanaca na Kosovu. Vojvodina nije pravila probleme, pravili su drugi, zbog kojih je i menjan ustav Srbije.



    Na pogrešnu adresu su se obratili, nije Vojvodina ništa uskratila Banatu, nego je Srbija uskratila Vojvodini, a samim tim i Banatu. Banalan primer - neko iz Pančeva mora u klinički centar Vojvodine, a Beograd mu na 15 minuta. Nepotrebno pravljenje tenzije gde joj nije mesto i veštačko stvaranje nezadovoljstva.
    To je u međuvremenu rešeno, nego ja mislim baš na period do jogurt revolucije kada je Vojvodina imala najviši mogući stepen autonomije, da je Banat oštećen u tom periodu. Sad moje mišljenje nije usamljeno, neko će reći da nismo u pravu, neko će reći da jesmo. Ali polako su se formirali Banatska stranka i pokret napred Banat koji smatraju da pokrajina i sada zakida ovaj region i da ga zapostavlja.


    POKRET NAPRED BANAT's Photos - Profile Pictures | Facebook




  14. #59

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Па шта ако је у екс-Југославији имала више надлежности? Какав је то аргумент? Југославије више нема. Уосталом, ако су људи могли да забораве оно што је било пре 30-40 год, што не би заборавили оно што је било у доба СФРЈ. Што би уосталом садашње генерације биле таоци носталгије других генерација?
    Pitam se da li tako govoriš i za Kosovo.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    А знаш због чега се нико заиста не сећа шта је било пре 30-40 год? Зато што не желе да се сећају, па стварају свет фантазије у којем живе. Наиме, већина садашњих Новосађана, Вршчана, Тителаца, Румљана, Суботичана и др. су потомци неписмених или полуписмених паора који су доселили ту после 2 св. рата. Други су потомци досељеника из других крајева СФРЈ. Ти људи су изменили како акценте по градовима, менталитет, тако и културну атмосферу ових простора (пре свега мислим на самозване "староседеоце"), која се сада своди на сеоски фолклор (тамбуре, салаши, таљиге, шешири...) ушећерен балашевићевским фантазијама, југоносталгичарским жалом за детињством и лепим жељама. Онда се све те фантазије сеоског паорског фолклора пројектују на старо српско грађанство и племство и то проглашавају "Војвођанским". Али ти грађани и племство су управо били све супротно од оног шта се сада сматра "Војводином".
    Nikako se ne slažem sa ovim, ali nikako!

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Ти заиста мислиш да на овим просторима постоје фер демократски избори?
    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Демократски је пружити им и друге изборе, па нек људи бирају.
    Ne, ne mislim, isto kao što i ti ne misliš, ali mi nije jasno kako onda možeš da napišeš to što si napisao.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Можеш ли дати неки рационални разлог за то, поред личних осећања или носталгије?
    Овде се мисли на укидање А.П, не "Војводине као начина живота". Нико тиме не укида право да неко живи по некаквој идеји "војвођанина". Што Банат, нпр. не би гледао своја посла, без полагања рачуна Новом Саду или Београду подједнако?
    Polako počinje da me fascinira tvoja mržnja prema Vojvodini. Pišeš je pod znacima navoda, osporavaš njeno postojanje, ladno mogu da uradim ono što ti radiš ljudima ovde, da te nazovem radikalom i da kažem da ti nisi iz Srema, da si strani plaćenik i domaći izdajnik koji ruši ustavni poredak jer se javno zalažeš za ukidanje AP Vojvodine.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Ко гарантује да исто не важи за аутономаше. Колико аутономије је довољно? Ко каже да кад им све жеље буду испуњене не траже више, пошто онда више нема повратка на старо?
    Niko ništa ne može da garantuje, ali će u svakom slučaju izlaženje u susret zahtevima najbogatijeg dela ostatka ove zemlje biti pozitivan znak. Za početak da dobije bednih 7% koji su joj Ustavom zagarantovani. Ali vidim da ti smatraš da je najbolje rešenje pobiti govna i gotova stvar. Vojvodina ako želi da se odvoji odvojiće se na ovaj ili onaj način, što se videlo na primeru svih ex-YU republika i Kosova.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Да је Војводини заиста укинута аутономија не би ни постојала. Пошто је постојала, дакле није заиста укинута.
    Pa Vojvodina i postoji samo na papiru. Sada i na delovima Statuta koji nije napisan u Vojvodini.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Па за то су управо криве покрајинске власти, и повећевање овлашћења покрајине.
    Kamo lepe sreće. Zna se ko je pisao Statut, pa ga posle menjao, pa dorađivao, pa opet menjao, pa ko ga danas poštuje.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Људи свакако желе аутономију, али овде се ради о лажној аналогији. Зашто нико не распише референдум за грађане Баната, да ли желе да Банат буде аутономна област у Србији, без Војводине? Овако је једина аутономија која им се нуди Војводина, и ништа више, и само у оквиру ње могу да гласају.
    Ovde se radi o licemerju. Kosovu se sada nakon otcepljenja nudi sve, čak je dobilo i Ministarstvo u vladi, a šta je Vojvodina dobila? A šta Vojvodina daje Srbiji, a šta je Kosovo davalo? Zbog čega crna rupa puna kriminala i stanovništva koje nije srpsko i de facto 12 godina nije u sastavu Srbije može da ima sve, a sa druge strane Vojvodina iz koje nikakvo zlo nikada nije došlo ne može da raspolaže svojim sredstvima? Samo zamisli kako bi izgledalo da se Vojvodina pobuni i da traži sve što se nudi Kosovu, jer bože moj, i Vojvodina i Kosovo su AP.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Мени се овде чини да је "Војводина" овде многима психолошка пројекција и замена за СФРЈ и југосносталгију - "земља свих наших народа и народности". О каквој "толеранцији" је овде реч?
    O toleranciji da će Srbin iz Vojvodine sesti i popiti pivo sa Mađarom iz Vojvodine, sa Hrvatom iz Vojvodine, sa Albancem iz Vojvodine i ne potegnuti priču šta je čije. A ti očigledno nisi jedan od tih, jer nisam primetio da si se uključio u bilo koju drugu diskusiju, a da nije politička i potpaljivačka. Mene je moj deda učio da nije važno da li se čovek krsti sa tri prsta ili sa celom šakom ili se klanja, bitno je kakav je čovek! A terao je Švabe i 1914. i 1941. i kada mi je tetka emigrirala u Nemačku pedesetih godina i dovela mu nakon par godina zeta Nemca, primio ga je u kuću kao rod rođeni.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Српска Војводина је настала у крвавом рату са Мађарима, кад су исти бомбардовали Нови Сад. Пре тога су током Банатског устанка Срба, Турци одрали наживо кожу Теодора Нестровића, Вршачког епископа. Па онда имамо сукоб Срба и Мађара током Ракоцијеве побуне. Па "Тицанов устанак" у Срему...
    Током другог светског рата су била линчовања људи по Панчеву 1941, од стране Фолксдојчера, Новосадска рација, а о Усташама у Срему и дизању у ваздух Фрушкогорских манастира да не спомињемо.
    По неким местима, припадници мањина одбијају да причају или не знају да говоре српски језик. Први акт послератне власти, која је створила покрајину је етничко чишћење фолксдојчера и заплена имовине "буржуја".
    I šta hoćeš time da kažeš? Da treba mrzeti sve Mađare, sve Hrvate, sve Nemce? Odluči se da li hoćeš da živiš u prošlosti ili ne? Prvo ti smeta kada kažem da se u Vojvodini živelo bolje pre 20 godina, na šta dobijam da Jugoslavije više nema, a onda se ti sam vraćaš u prošlost i pričaš o nekim stvarima kojih takođe više nema. Zločine ne treba zaboraviti, ali ne vidim svrhu stalnog podsećanja na iste. Bilo je, prošlo, ne ponovilo se. I svaki zločinac ima svoje ime i prezime i kao što se verovatno zalažeš da individualizovanje zločina koje su počinili Srbi, onda bi trebao da se zalažeš isto tako i na idividualizovanju zločina koji su počinjeni nad Srbima.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Узгред, ово је Кањижа, 9-11 јул прошле године:
    Као што видимо, осећа се велика толеранција и љубав према Војводини.
    Šaka jada sa ispranim mozgom kojima tu nije mesto.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Tvoje doživljavanje Vojvodine i današnje postojanje Vojvodine naravno nikoga ne ugrožava, niti će tebi ili meni iko braniti da svako od nas voli Vojvodinu na svoj način. Meni je negovanje uspomene na prvu Vojvodinu mnogo bitnije nego na onu od '45. što je složićeš se moje puno pravo.
    Naravno.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Pa sad, imajući u vidu ko pravi te emisije uopšte me ne čudi njihovo gledište. Ako stvarno misliš da je raspad počeo u Vojvodini onda OK, ali pre se desilo mnogo toga u Hrvatskoj, na Kosovu i još nekim delovima Jugoslavije što je u dobroj meri opredelilo sudbinu Jugoslavije. Eno tema, pisali smo i o tome na istoriji ili politici ni ne sećam se više. Ustavni amandmani su po meni bili logičan potez Srbije, samo što nisu usvojeni na način kako je trebalo, a pitanje je da li bi i moglo drugačije. Usvajanje tih amandmana je samo bio povod da sve krene, mnogo pre toga su i Hrvati i Albanci tražili istupanje iz Jugoslavije i status Republike, a za njima i Slovenci. Ustavnim amandmanima nije ukinuta autonomija ni Vojvodini ni Kosovu, nego su vraćeni u ustavni poredak Srbije, jer je situacija bila takva da su pokrajine upravljale republikom a ne obrnuto kako je valjda normalno. A to su bile posledice tog nesrećnog ustava iz '74. koji je došao kao reakcija na MASPOK i pobune Albanaca na Kosovu. Vojvodina nije pravila probleme, pravili su drugi, zbog kojih je i menjan ustav Srbije.
    Na žalost, niko od nas ne zna šta se tu dešavalo. Svako ima svoju verziju priče, svakome je svoja priča istinita i logična i proćiće još mnogo godina dok se prašina ne slegne i racionalno ne sagledaju uzroci koji su doveli do raspada Jugoslavije. Uzrok raspada po mom mišljenju je pokušaj da se spoji nespojivo. Nije se Jugoslavija raspala ni 1974. ni 1988. ni 1991. nego 1918. Veštačka država koja nije ni trebala da postoji. Tih dvadesetak "srećnih" godina sedamdesetih i osamdesetih su mizerni naspram svih nesreća koji su došli nakon raspada, a traju i dalje.

    I ne, ne mislim da je raspad počeo u Vojvodini, samo što ću ponovo reći da raspirivanje nacionalne svesti parolama "oj Srbijo iz tri dela, ponovo ćeš biti cela" na mestima gde za to nije bilo potrebe je bilo pogubno. Ako je već odlučeno da se menja Ustav Srbije, onda se trebalo voditi računa o tome da se ne oštete oni koji nisu nikad ni rušili ustavni poredak. A te greške se ponavljaju i dalje.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    To je u međuvremenu rešeno, nego ja mislim baš na period do jogurt revolucije kada je Vojvodina imala najviši mogući stepen autonomije, da je Banat oštećen u tom periodu. Sad moje mišljenje nije usamljeno, neko će reći da nismo u pravu, neko će reći da jesmo. Ali polako su se formirali Banatska stranka i pokret napred Banat koji smatraju da pokrajina i sada zakida ovaj region i da ga zapostavlja.
    Onda se nismo razumeli. Ne znam da li je Banat oštećen, jednostavno nisam upoznat sa tim podatkom.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  15. #60

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Necro, koliko je ustav oštetio građane Vojvodine je diskutabilno i o tome možemo diskutovati dugo i da se ne složimo. Prethodni ustav (SRJ) je pokrajini davao mnogo manje, e sad što su mnogi očekivali da će ovaj ustav dati više nego što je dao ne znači da se položaj pokrajine pogoršao. Jeste Banat i po mom mišljenju oštećen i zakinut baš na način na koji ti smatraš da Beograd zakida Vojvodinu. Sada sam nešto kraći sa vremenom da bih ponovio zašto tako mislim, ali sam već piskarao po forumu na tu temu. Javljali su se i Zrenjaninci ovde i pisali otprilike isto, imaš i na onom linku koji sam dao - март 11, 2011 | Facebook



Strana 4 od 7 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Dnevnik "Vojvodina Cafe"
    Autor kissigirl u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 512
    Poslednja poruka: 16.07.2011, 20:41
  2. "Vojvodina je ubudjala i zaostala..."
    Autor mikivs u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 12.02.2007, 23:32

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •