Zašto jedemo slatko kad smo tužni?
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Zašto jedemo slatko kad smo tužni?

    Svako ko je patnju ublažavao picom ili sladoledom zna da hrana može delovati utešno. Međutim, doktori još uvek ne znaju zašto ljudi imaju potrebu za nezdravom i slatkom hranom kada su tužni i kako te namirnice utiču na ljudske emocije.


    Ukus i prijatna sećanja koja povezujemo sa hranom sigurno imaju veliku ulogu, ali je to verovatno samo deo priče. Prema jednom istraživanju, hormoni iz našeg stomaka komuniciraju direktno sa mozgom, nezavisno od bilo kojih osećanja koja gajimo prema određenoj vrsti namirnice.

    Većina proučavanja koja su se bavila vezom hrane i emocija posmatrala su celokupan čin obedovanja ukuse, mirise, teksturu pa i dodatke hrani. U ovoj studiji, istraživači su koristili subjektivni doživljaj hraneći volontere neoznačenim namirnicama.

    Čak i u tom veštačkom okruženju zasićene masti su odbijale negativne emocije. Volonteri na studiji bili su pozitivniji nakon slušanja tužne muzike i gledanja tužnih lica ako su im stomaci bili puni zasićenih masti u odnosu na jednostavan fiziološki rastvor. To znači da emocionalno obedovanje funkcioniše na biološkom i psihološkom nivou, kažu istraživači.

    Ova studija je jedna od prvih koja tvrdi da su efekti hrane na raspoloženje nezavisni od prijatnih nadražaja, kaže dr Đovani Kjaza.

    Biološki mehanizam nije još potpuno jasan, ali rezultati pokazuju da stomak možda utiče na mozak ispuštajući hormone.

    Duboka veza između naših stomaka i mozgova pomaže ljudima da prežive kada nema dovoljno hrane.

    "Evolucija je osmislila da svaki apekt obedovanja bude nagrađujući, kaže dr Kjaza. Međutim, to ovih dana više ne mora biti dobra stvar. Ako je hrana svuda, neki ljudi će se gojiti ili imati poremećaje u ishrani.

    Studija potvrđuje koliko je teško hraniti se zdravo i odupreti se emotivnom prejedanju u ovom stresnom svetu, kaže Suzan Albers, psiholog.

    "S obzirom na snažan biološki efekat hrane na organizam, ljudi moraju biti još jači kako bi sebe utešili bez konzumiranja previše kalorija. To je važno na duge staze kako bismo uspeli da stabilizujemo težinu, poboljšamo samopoštovanje i sačuvamo sveukupno zdravlje.

    B92
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Zašto jedemo slatko kad smo tužni?

    Ja sam čitala da slatkiši a pogotovo čokolada utiču na povećano lučenje hormona endorfina i serotonina tzv.hormona sreće.Kada je u organizmu manjak ovih hormona on šalje negativne signale poput bezvoljnosti,glavobolje,nesanica pa čak i tuge.Ugljeni hidrati sadrže u sebi aminokiseline koje su neophodne za sintezu ovih hormona i zato ih organizam sam traži kada prepozna nedostatak istih.

  3. #3

    Odgovor: Zašto jedemo slatko kad smo tužni?

    Ja ne jedem slatko kad sam tužna.
    Uopšteno slabo jedem slatko.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •