Vaši preci u drugom svetskom ratu - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 20 od ukupno 20
  1. #16

    Odgovor: Vaši preci u drugom svetskom ratu

    Ma nisam, ali gotovo sam sigurna da imam, bar po slikama koje je deda doneo, a i po osmehu kad smo ga zekili sto je tako dugo ostao u Nemackoj...Bila su tu i neka pisma, ali baba unistila, hmm...

  2. #17

    Odgovor: Vaši preci u drugom svetskom ratu

    Moji su sa očeve strane živeli i radili na tuđem salašu kao nadničari, a sa majčine strane u živeli i radili u selu na svom bogatstvu sa okućnicom i 2 hektara zemlje u ataru. Dakle radili su za vreme rata, kao da ih se nije ticalo - uspešno su ostali van rata.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  3. #18

    Odgovor: Vaši preci u drugom svetskom ratu

    Deda mi je bio komunista drugi isto jedna baba bila komunista u partizanima bila kurir a druga baba je bila neutralna 3 puta su ustase cetnici i domobrani palili kucu tetka mi je bila poznata partizanka koju sad svi slabo pamte nije rodjena tetka al ste svi vi ucili i slusali u skoli o njoj Jelica Stanivukovic ŠILJA. grob joj vise niko i ne obilazi a toliko se pricalo o njoj zarasto je u korov a i ja licno volio bi da prozivim malo ziovot u TITOVOM komunizmu da osetim taj uzitak kako su ljudi radili i trosili pare .
    Poruku je izmenio Cecara, 17.08.2013 u 09:15 Razlog: zaista nema potrebe za youtube

  4. #19

    Odgovor: Vaši preci u drugom svetskom ratu

    Jedan deda mi je bio u cetnicima drugi u partizanima,nama srbima neprijatelj nikada nije bio potreban.

  5. #20

    Odgovor: Vaši preci u drugom svetskom ratu

    Majka, Jela Pavlov [1912-1989] krojaccica iz Becceja, udala se 1936 za podoficira kraljevske vojske Miodraga Basaricya, koji je aprila 1941 pessice iz Novog Sada otissao do svog sela (Vrbeta kod Gruzze), nekih 250 km i pridruzzio se ccetnicima tj gerilcima one iste vojske za koju je sluzzbovao u Novom Sadu do kapitulacije. Unapredjen u poruccnika (oficir) vodio je jednu jedinicu do pogibije u selu Bajccetina kod Gruzze. I rodjeni brat mu je bio u ccetnicima i nestao nakon zavrssetka rata.

    Ujak Triva, ssuster iz Novog Sada odveden u madjarski rani logor, gde je pravio cipele za vojsku, vratio se maja 1945 u Novi Sad i bio priliccno imucyan zanatlija. Drugi ujak, Rada, financ do kapitulacije, pokupio sestru iz okoline Gruzze, jer joj je muzz, Miodrag bio na policijskoj poternici, zbog uccesscya u "ilegalnoj borbenoj grupi. Ja sa ccetiri godine pomazzem ) ccetnike tako ssto za vreme policijskog ccasa u Gruzzi odlazim u pekaru i donsoim jednu veknu hleba njihovom komandantu, svom ocu. Ujak je sluzzbovao u Neogitnu i nije bilo lako nahraniti petoro usta. Ali prezzivelo se. Po oslobodjenju svi prelazimo u (Stari) Beccej.

    Najmladji ujak, Steva, od samoukog elektriccara, postao poznat majstor u Becceju. Za vreme okupacije, bavio se ssvercom, uglavnom cigareta izmeedju Starog i Novog Becceja. Stari je bio u drzzavi Madjarska a Novi u drzavi Nemaccka, pa su cene bile razliccite. Usput je prenosio male pakete i poruke svojim drugarima. Znao je da su bili Komunisti i da su "organizovani", ali on sam nije bio K. Nakon oslobodjenja, drugari su mu postali "budzze" i priznali mu status uccesnika NOR. Ovo ga nije spaslo dve godine zatvora ssto je sakriivao jednog mladicja 1946 godine kojeg su vlasti trazzile zbog ccetnisstva. Uhvacyen, osudjen je na godinu dana. Stevu je najverovatnije prijavio njegog drug, komssija i komunista Bora S. ((Neko recce Srbima ne trebaju neprijatelji))

    Majccinu molbu za penziju od poginulog joj muzza, oficira kraljevske vojske, opsstina Beccej je odbila. Ja sam sa 10 godina treao da idem besplatno na more kao najsiromassniji, a najbolji djak u razredu Nizze Beccejske Gimnazije, ali je to moja razredna Jovanka V. pokvrila.

    I pored odbijanja oceve penzije i te Makarske, mada smo bili najsiromassnija familija (samohrana majka i troje dece), detinjstvo mi je bilo lepo u tom Komunizmu. Pa i kasnije, kao student, dobio sam stipendiju i dom. Kad sam pocceo da radim bilo je svakojakih negativizama prema meni, zbog mog "ccetnicckog" porekla, ali sve u svemu, nije taj Komunizam upsste bio tako lossa stvar.

    Mada deco (meni je 77), istinizavolju treba imati u vidu da su uslovi za funkionisanje privrede bili daleko povoljniji no sada, pa je to veovatno glavni razlog ssto se dobro zzivelo, a ne da je to bila zasluga Komunizma. Komunizam je zapravo, a opet samo verovatno, jer dokaza nema, usro motku sa konkurentnom sposobnosscyu privrede uopsste, a posebno industrije, ssto je najveovantije glavni uzrok ovako tesske situacije danas.

    Na kraju, imam uisak da je ovaj forum veoma kvalitetan, samo fale imena. Zassto vi deco to krijete ? 70 godina je od tog rata. Visse uopsste nije vazzno ko je bio na kojoj strani. Ali jedna stvar jeste vazzna - Istina. Istina je relativna stvar, pa se to visse priblizzavamo nekoj idelanoj potpunoj, ssto smo visse otvoreni. Zato, deco ne krijte imena. I Istina je jedini temlej na kojem se nssto mozze pokussati na planu smanjenja ove krize. Ne samo kod nas u Vojvodini.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Kako tepate jedno drugom?
    Autor Crazy Angel u forumu Ljubav
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 05.10.2013, 13:27
  2. U susret IV. svetskom ratu
    Autor memento u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 28.08.2013, 10:20
  3. Preci, potomci, rođaci...
    Autor memento u forumu Porodica
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 16.02.2011, 16:11
  4. Promatrajte ga dok se seksa s drugom...
    Autor tonio11 u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 19.05.2009, 21:03
  5. Madonna u drugom izdanju!
    Autor goldie u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 28.06.2006, 15:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •