Da li je moguće da ljubav ne postoji?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 27
  1. #1

    Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Ima mišljenja da ljubav ne postoji, bar ne na način koji je uvrežen u mišljenjima ogromnog broja ljudi.

    Dobro, a šta je onda onda sa našim osećanjima prema svom detetu? Ako to nije ljubav, šta bi to moglo biti?

    A, šta ako je ta ljubav na neki način uslovljena (genetikom ili iskustvom) činjenicom da je to dete deo nas?

    Da li je moguće da je svaka druga ljubav stanje uma u kojem smo se nekako uverili da volimo samo zbog toga što nam je tako odgovaralo, jer, priznaćemo, očigledno se u trenutku može prestati voleti, samo ako nam to dovoljno odgovara?

    Šta ako je ljubav nešto što smo sami kroz vekove i generacije izmislili u potrebi za nekim smislom u želji da damo ovom svetu neku vrstu lepote koju u stvari on nema?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    uhhhhhhhhhhh šta ti bi ranom zorom sa takvim mislima
    ljubav... svake godine shvatam da definicija ljubavi koju sam imala prošle godine ne stoji, menja se... ili se proširi ili suzi po nekim delovima. jedino što se ne menja u zadnjih 7 godina je ljubav prema mom malom čoveku, tj. odkako se rodio, ta neprestana potreba da ga zaštitim, obradujem, usrećim, da vidim taj sjaj u oku.. ljubav je bre sebična, sve što radimo u ime ljubavi je u stvari jako sebično, radimo to zato što nas to čini srećnima i daje osećaj ispunjenosti...

  3. #3

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Ko ne zna da zivi,samim tim ne razume ni ljubav,za njega ljubav ne postoji.

  4. #4

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Memento....Šta ako je ljubav nešto što smo sami kroz vekove i generacije izmislili u potrebi za nekim smislom u želji da damo ovom svetu neku vrstu lepote koju u stvari on nema?

    Ono što se danas (uvek ) zove *ljubav* je skrivena želja za nekom potrebom...
    Ono što predstavlja ljubav u pravom smislu nema emocija, nema uslovljavanja...

    Sigurno da je najekstremniji oblik potrebe, želja za posedovanjem ( kvazi ljubav ) porodice-dece...
    Emocije koje se vrte oko toga su želja za posedovanjem i strah od gubitka...
    Pri tome se ne uočava da Mi želimo dete zbog sebe, i da je strah od gubitka takođe naš...

    Ovakva sebičnost nikako ne može biti ljubav....

  5. #5

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    U postavljanju ove teme pošao sam od pretpostavke da se u prirodi ništa ne događa slučajno i da osećanje koje mi nazivamo ljubav sigurno ima neko dublje i praktičnije značenje za našu vrstu, od, recimo, plemenitosti, nesebičnosti i niz drugih pozitivnih osećanje pa i od lepote same. Dakle, namera mi je bila da sa (ne žeilm da zvuči preambiciozno) filozofskog i ostalih (u filozofiji sadržanih disciplina) aspekta osmotrimo uzroke osećanja ljubavi, lišenih, dakako, poetike, lirike i inih umetničkih vizija ovog fenomena.

    Ja ne tvrdim da ljubav ne postoji, već samo razmišljam u pravcu - A, šta ako ne postoji? A, šta ako je to mehanizam ili iluzija prirode sa jednim jedinim ciljem da se produži naša vrsta? I da jeste tako, bilo bi nekako logično. Zatim, šta to još, čini mi se, ide u prilog opravdanosti takvog pitanja. Verujem da je jasno da je (bar) deo ljubavi genetski usađen u čoveku. Zato volimo svoje roditelje, rođake, decu posebno. Kao kontrolna grupa može nam poslužiti puno životinjskih vrsta koje i te kako vode brigu o svojim potomcima. Teško možemo nazvati ljubavlju u ljudskom smilsu brigu morskog konjica (vrsta ribe) koji se više nego brižno stara o svojim mladima. U tom smislu bezbroj je primera u životinjskom svetu.

    Nije nevažna ni činjenica da je po svojoj suštini čovek promiskuitetno biće i da je sposoban da voli više puta. Znam ja da svi tražimo večnu ljubav kada biramo partnere ili partnerku, ali relanost nas i te kako demantuje. Ljudi se rastaju (često i u najgorim svađama) i pored toga što su u jednom trenutku mislili da im se ništa lepše nije moglo dogoditi u životu od njihove ljubavi...

    A, te tvrdnje o ljubavi bez ikakve nesebičnosti su meni potpuno nestvarne i nemoguće i ne bih o tome...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #6

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    U postavljanju ove teme pošao sam od pretpostavke da se u prirodi ništa ne događa slučajno i da osećanje koje mi nazivamo ljubav sigurno ima neko dublje i praktičnije značenje za našu vrstu, od, recimo, plemenitosti, nesebičnosti i niz drugih pozitivnih osećanje pa i od lepote same. Dakle, namera mi je bila da sa (ne žeilm da zvuči preambiciozno) filozofskog i ostalih (u filozofiji sadržanih disciplina) aspekta osmotrimo uzroke osećanja ljubavi, lišenih, dakako, poetike, lirike i inih umetničkih vizija ovog fenomena.

    Ja ne tvrdim da ljubav ne postoji, već samo razmišljam u pravcu - A, šta ako ne postoji? A, šta ako je to mehanizam ili iluzija prirode sa jednim jedinim ciljem da se produži naša vrsta? I da jeste tako, bilo bi nekako logično. Zatim, šta to još, čini mi se, ide u prilog opravdanosti takvog pitanja. Verujem da je jasno da je (bar) deo ljubavi genetski usađen u čoveku. Zato volimo svoje roditelje, rođake, decu posebno. Kao kontrolna grupa može nam poslužiti puno životinjskih vrsta koje i te kako vode brigu o svojim potomcima. Teško možemo nazvati ljubavlju u ljudskom smilsu brigu morskog konjica (vrsta ribe) koji se više nego brižno stara o svojim mladima. U tom smislu bezbroj je primera u životinjskom svetu.

    Nije nevažna ni činjenica da je po svojoj suštini čovek promiskuitetno biće i da je sposoban da voli više puta. Znam ja da svi tražimo večnu ljubav kada biramo partnere ili partnerku, ali relanost nas i te kako demantuje. Ljudi se rastaju (često i u najgorim svađama) i pored toga što su u jednom trenutku mislili da im se ništa lepše nije moglo dogoditi u životu od njihove ljubavi...

    A, te tvrdnje o ljubavi bez ikakve nesebičnosti su meni potpuno nestvarne i nemoguće i ne bih o tome...
    Moram da kažem da sam sasvim slučajno naišla na ovu temu ,a da ništa u vasioni nije slučajno kako i ja kažem , potvrđuje i činjenica da sam baš u ovom pravcu razmišljala pa bar...bezbroj puta.

    Hm...a šta ako ljubav zapravo i ne postoji? Šta ako su taj model ponašanja izmislili još praljudi da bi zadržali svoje partnere,jer tada ih je bilo malo...da pretpostavimo,pa se taj isti model prenosio kroz generacije i vremena i menjao ,peglao,glancao,shodno potrebama i načelima drušva.

    Uh..kako sam sad otišla preduboko,ali zar ovo nisu zapravo filozofske teme? Pa daj da malo napokon propustimo i tu famoznu ljubav,o kojoj se raspreda od vajkada na sve moguće i nemoguće načine i kroz jednu zanimljivu filozofsku prizmu.

    Nisam ni ja rekla da ne postoji,samo sam se zapitala A ŠTA AKO NE POSTOJI? Ako je sve to zapravo ,u roditeljskom smislu briga o potomstvu koja izvorno postoji kod svakog živog stvora na planeti,ako je sve ,u partnerskom smislu samo borba da održimo svojim ono što je nama lično važno.

    A te tvrdnje o nesebičnosti...ma daj...nismo deca...zrelo je da dam koliko dobijam i da očekujem da mi se pruži i nešto za uzvrat.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  7. #7

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Živeti, davati, i ne očekivati ništa zauzvrat.Tako jedino osmišljavamo svoje postojanje. U protivnom, sve se svodi na trgovinu. A Onaj ili Ona ili Ono, što je stvaralo svet, učinilo je to iz nesebične ljubavi. Jer, da nije bilo davanja, potpunog, ne bi bilo ničega, ostalo bi sve na preegzistentnom Ništa. Davanje bez ostatka, u potpunoj otvorenosti i bez ikakavog očekivanja ma čega, jeste ljubav. Koliko je samo primera da su ljudi žrtvovali svoje živote zarad tuđeg života, zarad bića koja nisu ni poznavali. Zašto? Zato što čovek osmišljavajući svoju egzistenciju uviđa da postoji nešto vrednije i od samog života, nešto što u bitije donosi smisao. Da nije ljubavi ne bi bilo ničega, pustoš, tama, ništavilo. Ne bi bilo ni umetnosti, niti ma kog vida stvaranja. A onaj ko zaboravi da daje, ko se skvrči u ljubomornom samoodnošenju, resentimanu, zaživi u trgovini i opustoši svoje i postojanje svojih bližnjih. Ljubav je stvorila Stvaraoca.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  8. #8

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Ljubav - Stvaranje

    „Baš kao na strani Božjoj, tako i na drugoj starni, strani Zla, muško i žensko jedno u drugom obitavaju.“ (Zohar – Knjiga sjaja)
    *
    Spas se ispoljio uličnjen. U njegovom saodnošenju imlicirana je upojedinačenost, odnosno život, jer život je samo u onome što je posebno. To upojedinačeno živo je u slavlju i smislenosti samo ukoliko nosi lik Gospoda u sebi. Energija Svetog Duha matrikula je u kojoj je upisana njegova posebnost. „...i nije (On) jedno od bića niti se poznaje u nekome od bića; (On) je sve u svemu i ništa ni u čemu, i u svemu se po svemu poznaje, i u ni u čemu ni po čem; ...i sva bića ga po svojoj analogiji slavoslove, jer je njihov uzročnik“ (Dionisije Areopagit).
    *
    Kad je iskobeljavši se iz njegove srži dohodila mu u snove, Ushodeći je, diveći se obličju Sofije, otkrio neizmernu tvoračku moć. Transmutira dirnut uznošenjem ljubavi. Sofija je Božja želja za sobom. Lepota. Ljubav. „...ona je bila početak svih stvari i vlada svime: ukoliko je nađeš dospevaš u osnov, odakle sve stvari proističu i gde stoje i u njoj si kralj nad svim delima Božijim“ (Jakob Beme).
    *
    Svet je nastao u eksploziji i širenju talasa praznine. Talasi praznine nisu talasi. Oni otkrivaju kretanje, otkrivaju ne-kretanje. Oni su ostrva, bregovi na kojima se promalja nevidljivo. „To je idealno ogledalo koje duh pokazuje sebi samom kako bi se Ljubav, budući da mu se njena lepota prikazuje slobodno i kao izvana, uznela iznad zakona“ (O.V.de Lubič Miloš). Ljubav je nastala u eksploziji i sudaru Davaoca Života sa samim sobom.

    Zosim Popac (iz knjige "Prozor"
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  9. #9

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Citat čista iluzija kaže: Pogledaj poruku
    Hm...a šta ako ljubav zapravo i ne postoji? Šta ako su taj model ponašanja izmislili još praljudi
    Bio jednom jedan grafit...ljubav je izmislila sirotinja da bi se jebala za džabe...
    Valjda taj ko je žvrljO po zidu zna bolje od mene. Bem li ga.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  10. #10

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Ljubav je osećanje koje po nekim definicijama ne mogu osetiti samo psihopate, jer su operisane od bilo koje vrste osećanja, pa i te.
    Međutim, jedna od stvari oko koje ljudi razbijaju glavu je to da li je to osećanje koje je evidentno kao takvo, postoji nezavisno od naše volje ili je deo, odnosno produkt dela naše ličnosti koji je iracionalan.
    I tako

  11. #11

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Citiram caleta, nisam ga cuo par godina, nadam se da je dobro i da negde ispija espreso i prosipa svoju mudrost nekim novim narastajima-
    Kod nas Srba sve traje 40 dana, kad neko umre, skupimo se posle 40 dana, kad se neko rodi, posle 40 dana svi dodju da vide novorodjence, tako kod nas Srba i ljubav traje 40 dana, ko budala si jedno 40 dana pa ako si i malo pametan ti se odljubis, a ako si budala ostaces budala
    Not all treasure is silver and gold, mate.

  12. #12

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    ...nemoguće je!

    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  13. #13

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Ja ne znam vise sta je to...taman kad pomislim da mi kuca na vrata, promijeni oblik, zvekne je realnost, unisti daljina, okaljaju komplikejsns.
    Mislim da cu se istinski zaljubiti onda kad ne budem imala pametnija posla...kad budem mogla mastati, recitovati pjesme, gledati u daljinu, drzati se za ruku, uzdisati...do tada, mogu i neki instant leptirici, cisto da se pregura mjesec...ne moze se sanjar zaljubiti uz ovoliku kolicinu stvarnosti.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  14. #14

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Citat Sunflower kaže: Pogledaj poruku
    Ja ne znam vise sta je to...taman kad pomislim da mi kuca na vrata, promijeni oblik, zvekne je realnost, unisti daljina, okaljaju komplikejsns.
    Mislim da cu se istinski zaljubiti onda kad ne budem imala pametnija posla...kad budem mogla mastati, recitovati pjesme, gledati u daljinu, drzati se za ruku, uzdisati...do tada, mogu i neki instant leptirici, cisto da se pregura mjesec...ne moze se sanjar zaljubiti uz ovoliku kolicinu stvarnosti.
    Ma možee,veruj mi.Ljubav ti se obično desi kad ne razmišljaš o tome.Desi se i onda kad ne želiš da se desi.Sve je to lepo opisao Masimo Savić u pesmi LJUBAV.Poslušaj je i biće ti sve jasno.I ja sam sanjar i taman kad sam bila prestala da verujem da će mi se ljubav o kakvoj sam sanjala ceo život desiti ,upravo tad se desila.Ali da ne davim sad ....evo te divne stvari koja objašnjava sve.

    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  15. #15

    Odgovor: Da li je moguće da ljubav ne postoji?

    Poznata mi je pjesma, vrlo dobro.
    Pogresno sam shvacena, nije meni problem naci nekoga, i prepustiti se svemu tome...problem je ...cemu sve to? Complicated. Ali ne treba se prestati nadati. Do mene je.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Bog postoji
    Autor Hadzija u forumu Religija
    Odgovora: 964
    Poslednja poruka: 24.06.2015, 13:14
  2. Postoji li bezrezervna ljubav?
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 20.12.2011, 12:24
  3. Ne mogu!
    Autor jamiroyu u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 09.06.2009, 14:20
  4. Sve je moguće...
    Autor Goga u forumu Filozofija
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 28.12.2008, 22:55
  5. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 25.04.2007, 00:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •