Balkanski mentalitet
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Balkanski mentalitet

    Wikipedia:

    Mentalitet, ili mentalni sklop, je kolokvijalni termin koji označava karakterističan sklop načina mišljenja, verovanja i emocionalnog reagovanja nekog pojedinca, kolektiva, naroda ili društva. U psihologiji, ovom pojmu delimično odgovaraju pojmovi: karakter, ličnost, nacionalni karakter, modalni karakter.
    Mentalitet ili mentalni sklop (lat. mens, "u vezi duha" ) označava pretežna razmišljanja i sklopove ponašanja jedne osobe ili jedne društvene grupe osoba, a odnosi se i na cijele narode.
    Taj se pojam koristi uglavnom u sociologiji te u povjesti mentaliteta.
    Pojam može biti i negativno konotiran kao predrasuda ili stereotip. S druge strane može biti korišten i kao opis za osnovno ponašanje društvenih zajednica.

    Balkan u zapadnoevropskom društvu često biva sinonim za korupciju, zloupotrebu moći i populizam. Stručnjaci kažu da su stanovnici Balkana posebno nepoverljivi prema institucijama, što ima debele istorijske osnove.

    Ali, kada se kaže "balkanski mentalitet" obično se pomisli i na nekog ko je bezobrazan, živčan, nasilan i ako je oženjen da bar ponekad "pegla" svoju ženu. Zatim, na pamet nam odmah padnu i huliganizam, vandalizam, narcisoidni i antisocijalni poremećaj ličnosti.. narko bosovi, ubice, kriminalci, psiho-šefovi, odnosni lideri (kavzi)demokratskih partija i stranaka, koji dele svoj vlastiti narod i nazivaju ga ko zna sve kako... pa, tu su i ratovi, mržanja, konc. logori, zločini, klanja, ratno profiterstvo, mafija... lenjost, javašluk, krkanluci, pevaljke, turbo folk, svekolika apatija, primitivizam, inverznost sistema moralnih vrednosti.... dobijanje golova (koševa) u zadnjim sekundama, i prečesto gubljenje sportskih mečeva i od onih ekipa koje su slabije od nas....

    Međutim, ima kod Balkanaca i pozitivnih osobina kao što su: talentovanost, sposobnost da se uspe u regularnim sredinama (normalnim državama), kreativnost, smisao za hedonizam i crni humor, ponos, neustrašivost, neukrotivi duh, spremnost da se umre za ideale, izdržljivost, sklonost da se prašta, nesebičnost, gostoprimljivost....

    Šta je to u stvari balkanski mentalitet? Kakvo je vaše mišljenje o ovom kolektivnom fenomenu?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Balkanski mentalitet

    Kad za nekog kazem da je Homo Balkanikus, kazem to u negativnom smislu i prvenstveno mislim na klasicnog zatucanog Balkanca, radikala, koje je homofobican, smatra da biti musko u stvari znaci fizicki se obracunavati sa svojom devojkom/zenom, a koji pri tom manifestuje svoju muskost jedino kad treba piti pivo iz flase i pušiti na ulici.

    Nadam se da sam bila dovoljno slikovita
    Gather ye rosebuds while ye may...

  3. #3

    Odgovor: Balkanski mentalitet

    Na žalost, meni prvo padne na pamet nevoljnost da se čovek menja, i da će se radije držati tradicije i svojih principa nego nešto promeniti, pa makar znao da će mu ta promena dobro doći.

    Ali isto tako, nekako mi to označava i nekog ko je ponosan na svoje korene, porodicu, istoriju i tradiciju.

    I na kraju, ne zaboravimo inat koji, verujem, mnogi smatraju osobenošću naroda ovog podneblja.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  4. #4

    Odgovor: Balkanski mentalitet

    Ne znam, nisam sa Balkana. Vojvodina se ne nalazi na Balkanu. Da, da, da, Vojvodina je deo Srbije, Srbija je većinski na Balkanu, tako da je i Vojvodina na Balkanu.

    Elem, balkanski mentalitet me na prvu loptu asocira na tvrdoglavost i inat. I na ponos. Niti manjih državica, niti ponosnijih naroda. A svima nam je najveći!

  5. #5

    Odgovor: Balkanski mentalitet

    hm... balkančeros.... hehe asocira me na gastarbajtere u nemačkoj sedamdesetih godina... što bi moje sarajlije rekle... PAPAK

  6. #6

    Odgovor: Balkanski mentalitet

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku

    Ali, kada se kaže "balkanski mentalitet" obično se pomisli i na nekog ko je bezobrazan, živčan, nasilan i ako je oženjen da bar ponekad "pegla" svoju ženu. Zatim, na pamet nam odmah padnu i huliganizam, vandalizam, narcisoidni i antisocijalni poremećaj ličnosti.. narko bosovi, ubice, kriminalci, psiho-šefovi, odnosni lideri (kavzi)demokratskih partija i stranaka, koji dele svoj vlastiti narod i nazivaju ga ko zna sve kako... pa, tu su i ratovi, mržanja, konc. logori, zločini, klanja, ratno profiterstvo, mafija... lenjost, javašluk, krkanluci, pevaljke, turbo folk, svekolika apatija, primitivizam, inverznost sistema moralnih vrednosti.... dobijanje golova (koševa) u zadnjim sekundama, i prečesto gubljenje sportskih mečeva i od onih ekipa koje su slabije od nas...

    Šta je to u stvari balkanski mentalitet? Kakvo je vaše mišljenje o ovom kolektivnom fenomenu?
    meni stvarno nista od navedenog ne padne na pamet kad kazem balkanski mentalitet

    ali ta uzasna sklonost da pljujemo po svom narodu moze biti jedna od karakteristika

    mrzi me sad da komentarisem stavku po stavku
    ali recimo,naveden je turbo-folk
    je l?
    a kantri muzika je do jaja?
    a jodlovanje je kul?
    Doli Parton sa onim sisurinama je zena sa stilom,a Ceca je vulgarna?

    i onda
    recimo,da ,to omalovazavanje svog naroda u cilju da se prikazemo boljim od njega pred strancima je jedna od karakteristika

    na stranu sve to

    meni licno je bitna karakteristika balkanskog mentaliteta patrijarhalnost u okviru porodice,"umrezenost" u okviru porodice,osamostaljivanje dece (u dvadesetim) koje se shvata kao neposlusnost,teranje kera i inata

    zatim
    ocekivanje protekcije,svuda,a s punim pravom
    naljuticemo se na kuma,brata,zeta ako moze da nas zaposli a odbije

    to sto smo ,u neku ruku potcinjeni jednom vladaru a zatim ga ubijemo je ,cini mi se,stvar istorijskog koda
    to sto verujemo jednom coveku a ne ideji jer nam ideja nije opipljiva dovoljno da bi se oko nje okupili

    i tako...seticu se jos kojecega....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  7. #7

    Odgovor: Balkanski mentalitet

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Wikipedia:

    Mentalitet, ili mentalni sklop, je kolokvijalni termin koji označava karakterističan sklop načina mišljenja, verovanja i emocionalnog reagovanja nekog pojedinca, kolektiva, naroda ili društva. U psihologiji, ovom pojmu delimično odgovaraju pojmovi: karakter, ličnost, nacionalni karakter, modalni karakter.
    Mentalitet ili mentalni sklop (lat. mens, "u vezi duha" ) označava pretežna razmišljanja i sklopove ponašanja jedne osobe ili jedne društvene grupe osoba, a odnosi se i na cijele narode.
    Taj se pojam koristi uglavnom u sociologiji te u povjesti mentaliteta.
    Pojam može biti i negativno konotiran kao predrasuda ili stereotip. S druge strane može biti korišten i kao opis za osnovno ponašanje društvenih zajednica.

    Balkan u zapadnoevropskom društvu često biva sinonim za korupciju, zloupotrebu moći i populizam. Stručnjaci kažu da su stanovnici Balkana posebno nepoverljivi prema institucijama, što ima debele istorijske osnove.

    Ali, kada se kaže "balkanski mentalitet" obično se pomisli i na nekog ko je bezobrazan, živčan, nasilan i ako je oženjen da bar ponekad "pegla" svoju ženu. Zatim, na pamet nam odmah padnu i huliganizam, vandalizam, narcisoidni i antisocijalni poremećaj ličnosti.. narko bosovi, ubice, kriminalci, psiho-šefovi, odnosni lideri (kavzi)demokratskih partija i stranaka, koji dele svoj vlastiti narod i nazivaju ga ko zna sve kako... pa, tu su i ratovi, mržanja, konc. logori, zločini, klanja, ratno profiterstvo, mafija... lenjost, javašluk, krkanluci, pevaljke, turbo folk, svekolika apatija, primitivizam, inverznost sistema moralnih vrednosti.... dobijanje golova (koševa) u zadnjim sekundama, i prečesto gubljenje sportskih mečeva i od onih ekipa koje su slabije od nas....

    Međutim, ima kod Balkanaca i pozitivnih osobina kao što su: talentovanost, sposobnost da se uspe u regularnim sredinama (normalnim državama), kreativnost, smisao za hedonizam i crni humor, ponos, neustrašivost, neukrotivi duh, spremnost da se umre za ideale, izdržljivost, sklonost da se prašta, nesebičnost, gostoprimljivost....

    Šta je to u stvari balkanski mentalitet? Kakvo je vaše mišljenje o ovom kolektivnom fenomenu?
    Pa toooo!!!!! Mislim na ovo pozitivno Mislim da su balkanski narodi zaista takvi.Ja bih ih okarakterisala kao ljude tople krvi.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  8. #8

    Odgovor: Balkanski mentalitet

    Precenjena kategorija...
    Mnogima dođe kao dobar alibi za svoje ili tuđe ponašanje...
    Nit' bolji niti gori od ostalih mentaliteta...sve u svemu, nije vredno pažnje, kolika mu se pridaje...
    Budi pametan i pravi se lud

  9. #9

    Odgovor: Balkanski mentalitet

    Ne verujem u neki, nazovimo ga, regionalni mentalitet. Više verujem u sklop ličnosti, vaspitanje, pređeni put, okolnosti koje nas formiraju. U extremnim situacijama spadne dosta toga, ogole se ličnosti, pokaže se da milion prioriteta u biti bude svega par njih.
    Niti smo bolji, niti gori od drugih, kao pripadnici balkanske regije. Ideja koja dopre do većine ume ujediniti osobe sa bilo kojeg mesta na kugli zemaljskoj.
    Ipak smatram jedno istinitim:
    - "istočni" narodi su naklonjeniji duhu,
    - "zapadni" narodi su nakonjeniji materijalnom.
    Ovo se proteže kroz cele civilizacije.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Slične teme

  1. Balkanski mir u Nobelovom komitetu
    Autor Kardaxos u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 18.02.2019, 08:00

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •