Internet pretraživači slabe pamćenje
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    05 Internet pretraživači slabe pamćenje

    Pamćenje sve manje vežbamo korišćenjem Interneta, a informacije koje dobijemo uz pomoć pretraživača najčešće ne proverevamo u drugim izvorima.

    Internet pretraživači su korisni, ali uz njihovu pomoć mozak bi mogao da nam "zakržlja", upozoravaju naučnici s američkoh univerziteta Kolumbija.

    Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu "Science" nosi naslov “Gugl efekti na pamćenje: kognitivne posledice informacija na vrhovima prstiju” pokazalo je da oslanjanje na Internet menja način na koji mozak obrađuje i skladišti informacije.

    Sve većim oslanjanjem na Internet sve manje vežbamo pamćenje, a uz to sve manje proveravamo informacije u drugim izvorima, na primer u knjigama ili pitajući druge ljude.

    -------------------------------

    I šta mislite, koliko je ovo istinito?


    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #2

    Odgovor: Internet pretraživači slabe pamćenje

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    a informacije koje dobijemo uz pomoć pretraživača najčešće ne proverevamo u drugim izvorima.
    Sve češće u razgovorima sa ljudima primećujem da im je izvor informacija Wikipedia. A i skoro svaki pojam koji ukucavam u Google, sam pretraživač mi ponudi wiki. A poznato je da Wikipediju može svako da uređuje i samim tim informacije sa tog sajta ne mogu biti 100% relevantne. Ali dosta ljudi to ne zna i prihvataju zdravo za gotovo, da li iz razloga što ih mrzi da traže dalje, ili im se to što su tražili sviđa i veruju da je istinito, ne znam.

    Ne bih rekao da nas pretraživači zaglupljuju, pre bih rekao da nam ne pružaju relevantne informacije (za razliku od pravih enciklopedija ili stručnih knjiga, koje pre izdavanja budu dobrano pretresene, pa se čak i tada desi da napisano ne odgovara u potpunosti stvarnosti), jer su vlasnici većine sajtova u mogućnosti da sami kreiraju sadržaj istih i samim tim postoji verovatnoća da informacije nisu istinite.

    Ko nema u vuglu, ima u guglu!

  3. #3

    Odgovor: Internet pretraživači slabe pamćenje

    Eh da je problem samo u pretrazivacima…lako bi to resili.

    Zaista mislim da je Nicholas Carr poprilicno temeljito opisao “digitalnu zamku” internet ere.
    I kad se koncentrisano osvrnem na sebe, primetim da ogroman deo kognitivne energije trosim na savladjivanje medijuma, a samo delic na sadrzaje tog istog. Tacno je da u istoj vremenskoj jedinici konzumiram mnogo vise informacija, nego sto bih to ikada uspela preko recimo papirnog medijuma, ali je zato to konzumiranje informacija povrsno i uglavnom uskladisteno - ako uopste - u kratkotrajnom delu mozga.
    Tipican primer je citanje nekog duzeg komplexno slozenog teksta preko ekrana.
    Povrsno citam, jer mi je paznja pored citanja zaokupljena jos sa najmanje 5 kognitivnih procesa istovremeno. Uhvatim sebe da cesto zastanem i krenem da citam od pocetka. Lose pamtim to sto sam procitala. Ako taj isti tekst odstampam, cerebralno se sasvim drugacije oraganizujem. Znam i posle nekoliko dana u detalje sta sam procitala.
    Pa tipican primer sa foruma.
    Odmah vidim ko tekstove pise “live” u smislu “brzog odgovora”, a ko ih prvo redakcionalno “slozi” pa tek potom prosledi na forum. Uopsteno, primecujem da su dugacki tekstovi na forumu retkost. Ne zato, sto niko nema nista opsirno da iznese, nego zato sto nacin komunikacije “fast & furious” nesvesno dominira. Ko ce bre tu da pise , a tek da cita romane...

    DakleM, saldo : dobila na brzini i sirini, izgubila na dubini. That´s it about internet.
    Never confuse movement with action.

Slične teme

  1. MTS internet
    Autor Painkiller u forumu Online savetnik
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.01.2009, 22:04
  2. Internet bonton...
    Autor DrinChe u forumu Predlozi, pohvale i kritike
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 23.12.2007, 00:14
  3. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 15.05.2007, 19:25
  4. Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 28.03.2007, 10:59
  5. Internet na više koloseka
    Autor eboye u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 21.01.2007, 21:34

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •