Zašto sve u AP Vojvodini drže Bosanci i Crnogorci? - Strana 4
Strana 4 od 20 PrvaPrva ... 2345614 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 291
  1. #46

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat vojvodina2 kaže: Pogledaj poruku
    Nije problem ako Vojvodjani bosanskog ili crnogorskog porekla uspeju, ukoliko postuju zakone Vojvodine,koji su vladali pre jogurt "revolucije"tj pljackijade.
    Problem je ako se oslanjajuci se na neke strukture u beogradu,koriste mafijaske puteve i zaradjuju korist na racun ostalih Vojvodjana,jer su podobni odredjenoj vlasti,kao "cuvari kolonije Vojvodine,da se ne pobuni".

    Republika Vojvodina.
    Војвођани босанског порекла... законе Војводине пре јогурт револуције... ослањајући се на структуре у Београду и мафијашке путеве... на рачун осталих Војвођана... Војводина колонија... што би рекао Никола Којо, имеџн усташа... ово ни Анте Павелић не би причао...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #47

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat vojvodina2 kaže: Pogledaj poruku
    Nije problem ako Vojvodjani bosanskog ili crnogorskog porekla uspeju, ukoliko postuju zakone Vojvodine,koji su vladali pre jogurt "revolucije"tj pljackijade.
    Problem je ako se oslanjajuci se na neke strukture u beogradu,koriste mafijaske puteve i zaradjuju korist na racun ostalih Vojvodjana,jer su podobni odredjenoj vlasti,kao "cuvari kolonije Vojvodine,da se ne pobuni".

    Republika Vojvodina.
    Verujem da svi oni koji su za jedinstvenu Srbiju kada bi klonirali ovakve likove i vodali ih po selima, gradovima, mesnim zajednicama, pijacama, vašarištima, panađurima, slavama i preslavama.... onima koji su za Vojvodinu kao republiku takvu ideju zauvek izbili iz glave.

    Pa, momčino samo tako nastavi. Uživam da čitam tvoje suvisle i dubokumne postove.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #48

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Tek sam se uclanila i neletih na ovu temu Po komentarima pojedinih kontam da hvala Bogu rat nisu iskusili, zbog toga vjerovatno imaju malo iskrivljeno misljenje o svemu tome. Imala sam 9 godina kada je rat poceo, kada je postalo neizdrzivo za par sati smo se spakovali i otisli iz grada gdje je rodjen moj pradjed, djed, otac...U auto je stalo par kofera garderobe a sve ono sto je nas cinilo nekada srecnim ljudima je ostalo iza nas.


    Mnogo kasnije, u toku odrastanja sam shvatila da me taj dodgadjaj nikada nije toliko zabolio kao onaj trenutak kada sam shvatila da vise nigdje ne pripadam. Svojoj kuci se nismo mogli vratiti a gdje god drugo bili uvijek cemo biti Bosanci, za pojedine kako cujem na ulici i prokleti Bosanci. Ipak, izgubiti sve u zivotu je jedno veliko iskustvo, koje ako pravilno iskoristis moze mnogo cemu da te neuci.

    Za mene danas samo postoji covjek koji je dobar ili los, odakle dolazi za mene nije bitno. To sto neko dolazi iz susjedne manje drzave za neke u samom startu znaci da je manje vrijedan, to sto je bio u situaciji da uzme motiku u ruke bez obzira na svoju diplomu za neke nije nacin da se covjek prehrani nego konstatacija da njegova diploma npr.stecena u Sarajevu nije dovoljno vrijedna .

    Bilo kako bilo, ja dajem prednost duhovnosti i transformaciju svijesti...previse razmisljanja o materijalnom nam donosi samo probleme (ko zeli shvatice)
    A odgovor na pitanje zasto sve drze Bosanci i Crnogorci ja vam neznam reci... izgleda da nisu bas tako glupi i lijeni ;-)

  4. #49

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Zato sto su starosedeoci navikli na komandu i da ne bude glavni vec da radi kako mu se kaze sto je rezultat visevekovnog Hazbruskog kasnije Austrougarskog drila i stalni strah prema vlasti koji su im usadili ! Naprimer moje mesto je bila karaula u ono vreme kao odbrana juznih granica kasnije korisceni za borbu na zapadne frontove za potrebe Beca ! Kad su vremenom ratovi splasnuli vlast im je davala zemlju (da bude njihova) da je obradjuju u slobodno vreme,ali oni nisu hteli da u to slobodno vreme obradjuju zemljustinu vec im je bila draza flasa i bili su skloni picu : ) Ali za to je postojala dobra stara metoda od koje se danas moderno drustvo zgrazava i osudjuje !?!? To su bile batine : ) Austrougarske vlasti su bukvalno tukle ljude da rade zemlju i uspeli su da od njih nameste vredne paore : ) Do tada su jedino vojno drilovani medjutim kako bi nastupio period mira terali su ih i u ostalim stvarima da se uklope u tadasnje moderno Austrougarsko drustvo milom ili silom ! Taj strah od vlasti je i kasnije ostao usadjen kod starosedeoca pa i danas cak traje pomalo. Vojvodini se najvise placa struja i porez i sve ostalo sto se tice drzave upravo zbog toga stvorenog strahopostovanja prema drzavi mada se to polako gubi posle svega sto se desilo poslednjih 20 godina ! Tako kad se zavrsio WW2 rat, dolaskom iz Bosne i posebno iz C.G ljudi posebno onih boraca koji su nosili komunisticke privilegije zbog borbi brzo su seli u fotelje i ustolicili se pored pasivnih i zabunjenih starosedeoca cije su dojuceranje komsije bili Nemci i nametnuli svoj tempo . Mom dedi su nudili cin posle rata i da ostane u vojsci da radi po zasluzi ko ucesnik u borbi na Batini gde je i ranjavan ! ali on nije hteo ni orden da primi vec se vratio 1947 da prevrce zemlju nasta ga je moja baba stalno pljuvala jer je mogla da bude gospodja : ) Ali sve u svemu obicno se misli na ljude koji su dosli posle 1945 a ne ove koji su dosli mukom devedesetih !

  5. #50

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Obicno ne komentarisem,tj.,suzdrzavam se,ali ovog puta moram napraviti izuzetak!
    Procitao sam prvu recenicu ih predhodnog posta i istog momenta prestao !

    Da li stvarno mislis da je to po sredi? Da nije istina na sasvim drugoj strani!
    Ko ovde otima,ko ne postuje zakone,ko slusa Shemsu,ko "rukavom brise usta",ko ne vadi prs' iz uveta kada prica putem mobilnog ...
    Kultura je cudo,samo je treba doziveti,prihvatiti,i ziveti ...
    Poruku je izmenio otac Makarije, 19.03.2012 u 15:31
    MISLJENJE JE KAO SVAKO GA IMA

  6. #51

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    nema i, recimo, Hercegovaca. Pa, Ličana, Kordunaša, Dalmatinaca
    Kako nema?Ima ih svuda.Na svakom koraku,iza svakog ćoška.Svuda su.Svuda u vlasti.
    Nažalost,mi Srbi,tj. lale smo bili i ostali volovi po tom pitanju što sve dopuštamo i nemo gledamo.
    Sve volem

  7. #52

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat otac Makarije kaže: Pogledaj poruku
    Obicno ne komentarisem,tj.,suzdrzavam se,ali ovog puta moram napraviti izuzetak!
    Procitao sam prvu recenicu ih predhodnog posta i istog momenta prestao !

    Da li stvarno mislis da je to po sredi? Da nije istina na sasvim drugoj strani!
    Ko ovde otima,ko ne postuje zakone,ko slusa Shemsu,ko "rukavom brise usta",ko ne vadi prs' iz uveta kada prica putem mobilnog ...
    Kultura je cudo,samo je treba doziveti,prihvatiti,i ziveti ...
    A dali ti mislis da nas to jest nase pre 300 i vise godina nisu doveli u red Hazburgovci ?Procitao si prvu recenicu i stao, jel tako i knjige citas ? A druga je stvar sto to vise nema ko da dovodi u red !Ja sam samo opisao moje opste vidjenje i zasao malo dublčje u istoriju a druga je stvar sto se svi ovakvi naslovi svode na svadju Bosanaca i Starosedeoca !

  8. #53

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat Karudijan kaže: Pogledaj poruku
    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    nema i, recimo, Hercegovaca. Pa, Ličana, Kordunaša, Dalmatinaca
    Kako nema?Ima ih svuda.Na svakom koraku,iza svakog ćoška.Svuda su.Svuda u vlasti.
    Nažalost,mi Srbi,tj. lale smo bili i ostali volovi po tom pitanju što sve dopuštamo i nemo gledamo.
    I ja sam napisao da smo previse pasivni !

  9. #54

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Jes't,jes't u pravu je gospoda iznad.
    Takvi smo mi Vojvođani; fin i kulturan narod,uviđavan,ne nametljiv,pomirljiv,tih....
    vodimo računa da nikog ne uvredimo,ćutimo i radimo šta nam se kaže...
    usput se vazda nešto pravdamo,izvinjavamo...sve nam kao nešto ne prijatno.
    Taki nam je mentalitet,geni su to.Tako su nas učili..tako i ja svoju decu učim.
    Mene su recimo npr., još kad sam mala bila, učili da tiho govorim,da ne larmam, kad smo
    odsedali u nekom hotelu ..
    da ne smetam onima u sobi pored...
    Ondak sam porasla...pa sam došla u kontakt sa mnogim raznim ljudima,pa sam shvatila da
    je kadgod veoma korisno pustiti jezičinu...jer što je jezik duži to bolje.
    Naravno, uvek volem fino da upakujem,to plazenje...jer, tako sam vaspitana.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  10. #55

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat Karudijan kaže: Pogledaj poruku
    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    nema i, recimo, Hercegovaca. Pa, Ličana, Kordunaša, Dalmatinaca
    Kako nema?Ima ih svuda.Na svakom koraku,iza svakog ćoška.Svuda su.Svuda u vlasti.
    Nažalost,mi Srbi,tj. lale smo bili i ostali volovi po tom pitanju što sve dopuštamo i nemo gledamo.
    "Ми Срби, тј. лале... "... еботе, да сам ја тако неписмен и да такве будалаштине причам, мене би било срамота да пишем на форумима.

    Citat vuletin kaže: Pogledaj poruku
    Citat Karudijan kaže: Pogledaj poruku
    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    nema i, recimo, Hercegovaca. Pa, Ličana, Kordunaša, Dalmatinaca
    Kako nema?Ima ih svuda.Na svakom koraku,iza svakog ćoška.Svuda su.Svuda u vlasti.
    Nažalost,mi Srbi,tj. lale smo bili i ostali volovi po tom pitanju što sve dopuštamo i nemo gledamo.
    I ja sam napisao da smo previse pasivni !
    Превише пасивни... превише дисциплиновани... а иначе, све по Војводини држе "босанци и црногорци"... и ето, сви Босанци и Црногорци су супер привилеговани, док су сви Срби-Лале превише пасивни, превише културни и потлачени... стварно треба бити комплетан ретард па причати овакве приче.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #56

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Ma go*na drze sve,normalni(sa ikakvim moralnim nacelima sto je tesko naci danas) ljudi ne uspevaju jer da bi uspeo u politici moras da postanes gov*o.Sad iz koje regije poticu ne znam,a i iz kojih stranki originalno dosta je tesko odrediti

  12. #57

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Citat Karudijan kaže: Pogledaj poruku
    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    nema i, recimo, Hercegovaca. Pa, Ličana, Kordunaša, Dalmatinaca
    Kako nema?Ima ih svuda.Na svakom koraku,iza svakog ćoška.Svuda su.Svuda u vlasti.
    Nažalost,mi Srbi,tj. lale smo bili i ostali volovi po tom pitanju što sve dopuštamo i nemo gledamo.
    "Ми Срби, тј. лале... "... еботе, да сам ја тако неписмен и да такве будалаштине причам, мене би било срамота да пишем на форумима.

    Citat vuletin kaže: Pogledaj poruku
    Citat Karudijan kaže: Pogledaj poruku
    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    nema i, recimo, Hercegovaca. Pa, Ličana, Kordunaša, Dalmatinaca
    Kako nema?Ima ih svuda.Na svakom koraku,iza svakog ćoška.Svuda su.Svuda u vlasti.
    Nažalost,mi Srbi,tj. lale smo bili i ostali volovi po tom pitanju što sve dopuštamo i nemo gledamo.
    I ja sam napisao da smo previse pasivni !
    Превише пасивни... превише дисциплиновани... а иначе, све по Војводини држе "босанци и црногорци"... и ето, сви Босанци и Црногорци су супер привилеговани, док су сви Срби-Лале превише пасивни, превише културни и потлачени... стварно треба бити комплетан ретард па причати овакве приче.
    Jel bilo nesto lose receno kad je receno da su prave lale starosedeoci pasivni i lojalni vlastima ? Jel nemozes da se pomiris sa nekim stvarima ? Vidim svaki tvoj nastup je agresivan ko i sve tvoje otvorene nacionalisticke teme ?!Jel je lose i kad pisemo da smo sami sebi krivi ?Jer nesmemo ni da priznamo svoju krivicu ? Ja nisam dosao ovamo da me ti nazivas retardom ! Ja nisam vredjao ni Bosance (sa kojima dobro zivim kod mene jer se radi o nesretnicima izbeglim devedesetih i koji su se adaptirali posebno njihova deca koja cak i vuku na lalinski govor) ni Crno gorce iako cu javno reci da ih necenim nikako ! Ja samo pisem svoje opste vidjenje svega toga i sve nas stavljam u isti kos !

  13. #58

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat otac Makarije kaže: Pogledaj poruku
    Obicno ne komentarisem,tj.,suzdrzavam se,ali ovog puta moram napraviti izuzetak!
    Procitao sam prvu recenicu ih predhodnog posta i istog momenta prestao !

    Da li stvarno mislis da je to po sredi? Da nije istina na sasvim drugoj strani!
    Ko ovde otima,ko ne postuje zakone,ko slusa Shemsu,ko "rukavom brise usta",ko ne vadi prs' iz uveta kada prica putem mobilnog ...
    Kultura je cudo,samo je treba doziveti,prihvatiti,i ziveti ...
    Oprosti ali mislim da grijesis, generalizujes stvari i to u samom startu nije dobro. Podmladak nam masovno slusa Zvezde Granda a ja ih ne bih povezivala sa Bosancima, ko se bar malo razumije zna da je Bosna poznata po sevdalinkama koje su izuzetno lijepe pjesme a sa druge strane Bijelo Dugme, Zdravko Colic,Dino Merlin...grupa Index je osnovana u Sarajevu...Sve ostalo nevedeno mi je smijesno jer se druzim uglavnom sa Bosancima i zaista ne poznajem nikoga ko to radi, u svakom slucaju ja ne bih tako lako optuzivala.
    Sve mi se cini da je ovdje prisutan kompleks vise vrijednosti, mada, naucila sam da mi ne smeta da nas ljudi gledaju kao manje vrijedne.
    Istina je da zito treba odvojit od kukolja ali kukolja ima u svakoj njivi.

  14. #59

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Jes't,jes't u pravu je gospoda iznad.
    Takvi smo mi Vojvođani; fin i kulturan narod,uviđavan,ne nametljiv,pomirljiv,tih....
    vodimo računa da nikog ne uvredimo,ćutimo i radimo šta nam se kaže...
    usput se vazda nešto pravdamo,izvinjavamo...sve nam kao nešto ne prijatno.
    Taki nam je mentalitet,geni su to.Tako su nas učili..tako i ja svoju decu učim.
    Mene su recimo npr., još kad sam mala bila, učili da tiho govorim,da ne larmam, kad smo
    odsedali u nekom hotelu ..
    da ne smetam onima u sobi pored...
    Ondak sam porasla...pa sam došla u kontakt sa mnogim raznim ljudima,pa sam shvatila da
    je kadgod veoma korisno pustiti jezičinu...jer što je jezik duži to bolje.
    Naravno, uvek volem fino da upakujem,to plazenje...jer, tako sam vaspitana.
    Vidis mi iz Bosne nismo nikada ni odsjedali po hotelima, a i kada se desi rijetka prilika mene su roditelji ucili da urlam i bijem svakoga na koga naidjem, a to su i oni radili kako bi mi pruzili sto bolji primjer.
    Gospode Boze o cemu uopste pricaju ovi ljudi

  15. #60

    Odgovor: Zašto sve u AP Vojvodini drže bosanci i crnogorci?

    Citat drazesnaSkorpija kaže: Pogledaj poruku
    prelomih i ja.... sve hoću, pa neću nešto da komentarišem, ali...
    s obzirom da ja pripadam i starosedeocima i onim neomiljenim bosancima, shvatam i jedne i druge....
    sećam se leti kada sam kod bake i deke bila u sremu.... "domaći" sede na šoru i tračare o "bosancima" koji su se naselili u jednom delu, kako ti bosanci svi imaju lepe, nove, velike kuće i sl. da napomenem to je bilo dobrih 15 godina pre ovog novog talasa "dođoša" koji su počeli da pristižu '90 i neke. isti ti bosanci nisu sedeli na šoru nego na "mobu" obrađuju svoje bašte i njive, jedni drugima pomažu.
    ja sam pitala tetku zašto nikada neku od tih bosanaca ženu ne pozove da posedi sa njima na šoru, odgovor je bio " ta šta će mi one..."
    sada kada pogledam, ove što su "šorovale" su sada same u svojim kućama, deca otišla, a kuće propadaju zajedno sa baštama i njivama, ove što su na mobu jedni drugima pomagali, njihove kuće i bašte su lepe i održavane.
    isto tako je omiljeni pogrdni naziv za mene bio "bosančuro" jedna, ako sam nešto skrivila.
    kada sam pričala sa tatom po povratku kući (sarajevo) i pitala ga, zar te to ne vređa ? on mi je odgovorio :"e sine (tipično balkansko da kćerku oslovljava sa sine), e moja sine svako ima svog hercegovca."
    tada je bilo u sarajevu to što je sada u novom sadu ili vojvodini na šta se domaći žale.
    poenta svega je baš ono što je DBlic već rekao tj. napisao. domaći su uljuljkani i ušuškani , već imaju veliku prednosti u tome što su kod kuće i nemaju potrebu da se bore za opstanak. a život ide dalje, nažalost ovde u negativnom smeru što se ekonomije, poljoprivrede i nedostatka kućnog vaspitanja tiče i sve to stvara tu odvratnu frustraciju, koja nažalost ponekad i najdobronamernije uhvati
    ja znam samo za sebe, odrasla sam u brdovitom kraju i znam da nisam neki ljubitelj brda i planina, meni ravnica, kada je gledam u svitanje sa laganom izmaglicom iznad njiva donosi smiraj i sigurnost. zato i više volim vojvodinu nego bosnu i više je osećam "svojom".
    znam jedno, ratuje samo onaj ko nema šta da izgubi. u belgiji se valonci i flamanci nemogu "smisliti", ni "očima videti". u švajcarskoj se nemci, francuzi i italijani ne mirišu, svi se međusobno "pljuju", ali niko ne ratuje jer su svesni šta bi time izgubili.
    zato molim ove "mrzce", smanjite malo, niste ni svesni koliko svi mi gubimo ako opet zakuvate.
    Ovaj post mi je natjerao suze na oci i podsjetio na neke trenutke...Hiljadu puta sam pomislila dok sam gledala svoju majku kako krisom place da bi bilo bolje da smo svi izginuli prije nego smo napustili svoj dom.

Strana 4 od 20 PrvaPrva ... 2345614 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kupanje u Vojvodini
    Autor cvishna u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:21
  2. Crnogorci
    Autor SQUAW u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 31.08.2015, 15:49
  3. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 03.06.2015, 13:32
  4. Rekli su o Vojvodini
    Autor bellissima u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.09.2010, 19:15
  5. Tvrđave u Vojvodini
    Autor Invisibleman u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 10.08.2008, 22:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •