Otudjenost
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 40

Tema: Otudjenost

  1. #1

    Otudjenost

    Koliko samo otudjeni jedni od drugih?
    Ziveci zivot danasnjice pali smo pod uticaj raznoraznih elektronskih sredstava komunikacije. Stavise, poceli smo da budemo megalomani po tom pitanju. Koliko nas udaljavaju sva ta moderna sredstva komunikacije jedne od drugih: moblini telefoni, raznorazni sistemi internet komunikacije i sl.
    Jer fakat je da smo danas zamjenili popodnevnu kafu sa drugarima chatom, igru u parku igrom na racunaru, odlazak u bioskop kucnim projekcijama itd.
    Ima li nade za nas?
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  2. #2

    11 Odgovor: Otudjenost

    nekad sebe uhvatim u situacijama kao sto su: ajde jos samo malo ovu igricu (pa cu malo kasnije u grad), ajde sad samo da ukuckam poruku (a u drustvu sam), ma necu u bioskop kad mogu to isto da gledam kuci...i tako malo po malo, tj. sve vise i vise...nekom je to normalno, nekom nije. mozda je to neminovnost vremena u kome zivimo, ali vjerojatno nije, jer treba naci neku sredinu. medjutim, primjecujem da se klinci sve vise i vise navlace, radije ce se zabiti u kucu, nego da jurcaju okolo sa drugarima, ili ce ih roditelji radije natakariti ispred tv-a, umjesto sa njima da pricaju ili se igraju (naravno, svaka cast izuzecima).
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Otudjenost

    Pa zaista ima istine u tome, pomalo smo se izolovali i ne druzimo se sa ljudima kao nekad!

    Mobilni telefoni, porukice, mail-ovi.... najosije je kad mi neko Uskrs ili Bozic cestita mail-om ili sms-om, ali ponekad i ja to radim, sto je najgore. Pa onda rodjendani...

    Kod mene u mestu bioskop se zatvorio, pa pre nabavim i pogledam film na dvix-u nego sto i stigne u bioskop, i onda niko nece da gleda kad je vec video!

    Pa ima nade, jos neke stvari, neke prave vrednosti, ne moze da zameni tehnika i elektronska sredstva! Mada je toga sve manje!
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  4. #4

    Odgovor: Otudjenost

    Citat Ivana-psy kaže:
    Pa zaista ima istine u tome, pomalo smo se izolovali i ne druzimo se sa ljudima kao nekad!
    " Otudjenost " zvuci kao neciji problem, a problemi su situacije u kojima odredjeni ljudi dozivljavaju emotivnu reakciju, a drugi ne.

    Svi vole ono sto hoce, i nemoraju, a ono sto niko nece, a mora, niko nevoli.
    Mi se ponasamo kako mozemo u datim situacijama, to nas upravo cini onim sto
    jesmo. Kada bi svi voleli sve, to bi bilo idealno drustvo...

  5. #5

    Odgovor: Otudjenost

    Slažem se da nas nove tehnologije mogu otuđiti upravo tim "virtuelnim" životom kojim živimo. Isto tako, one nam i omogućuju i da mnogo lakše održavamo sa nekima kontakt. S toga, kao i u svemu u životu, naći ravnotežu između "onog starog" i "ovog novog", dakle iskoristiti prednosti oba načina, je umetnost življenja koja nas neće odvesti u stvarnu izolaciju.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Otudjenost

    Ma koliko bio odusevljen i zaludjen ovim nashim igrackicama po kojima svi kuckamo kao i mobilnim telefonima i chat-om ipak mi se cini da nas otudjuju.
    Jer bash kao sto je receno popodnevna kafica ili cak vecernje druzenje sa drustvom u lokalnom kaficu smo zamenili sa chatom i kratkim sms porukama....I veoma zafali druzenje oci u oci .... Svakodnevno odrzavam kontakt sa nekim prijateljima preko chata i mail-a , ali opet tek kad ih vidim shvatim koliko se retko srecemo u cetiri oka, i uzasnem se toga.
    Tako da koliko god da nas savremena sredstva i novi oblici komunikacije zblizavaju tj. daju mogucnost da stupimo u kontakt sa nekom drugom osobom, u sustini nas udaljavaju, otudjuju jer bash nista ne moze da zameni onaj licni dozivljaj fizickog prisustva i gledanja u oci.
    A isto tako mnogima sigurnost koju osecaju sakriveni iza racunara omogucuje da se u komunikaciji preko neta pretvaraju i pretstavljaju kao nesto sto nisu, cime na kraju lazu sami sebe i sebe ostecuju jos vise.
    Zato je potrebno kao sto je receno naci sredinu i otrgnuti se iz virtuelnog sveta koji pocinje da nam zauzima veliki deo slobodnog vremena i nas samih.
    Possibility of dream come true makes life worth living.....

  7. #7

    Odgovor: Otudjenost

    Citat DzuPiter kaže:
    " Otudjenost " zvuci kao neciji problem, a problemi su situacije u kojima odredjeni ljudi dozivljavaju emotivnu reakciju, a drugi ne.
    Ne mogu da kazem da mi je to problem. Trenutno sam u takvoj situaciji da jedino preko istih mogu da komuniciram sa starim drustvom. I veliko im hvala sto postoje i sto nam omogucavaju da budemo u kontaktu. No inspiracija za temu su mi bili klinci iz komsiluka. Ne mogu da shvatim da im je zanimljivije sjediti pored kompa uz upaljen AOL, MSN, ICQ ili sta vec i pricati sa drugarima iz naselja.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  8. #8

    Odgovor: Otudjenost

    Citat swba kaže:
    Ne mogu da kazem da mi je to problem. Trenutno sam u takvoj situaciji da jedino preko istih mogu da komuniciram sa starim drustvom. I veliko im hvala sto postoje i sto nam omogucavaju da budemo u kontaktu. No inspiracija za temu su mi bili klinci iz komsiluka. Ne mogu da shvatim da im je zanimljivije sjediti pored kompa uz upaljen AOL, MSN, ICQ ili sta vec i pricati sa drugarima iz naselja.
    Ja osecam da je tehnologija donela mnogo vise zblizavanja ljudi, nego otudjenosti. Protok i razmena informacija su na neopevanim visinama.
    Otudjenost bi po definiciji trebalo da bude prestanak komuniciranja, a ne povecanje.
    Kada bi uradio anketu medju " klincima iz komsiluka ", o tome, da li se oni osecaju
    " otudjeno " ?, mozda bi izgubio inspiraciju za ovakvu temu.

  9. #9

    Odgovor: Otudjenost

    Citat DzuPiter kaže:
    Ja osecam da je tehnologija donela mnogo vise zblizavanja ljudi, nego otudjenosti.
    Protok i razmena informacija su na neopevanim visinama.
    Otudjenost bi po definiciji trebalo da bude prestanak komuniciranja, a ne povecanje.
    Sigurno jeste doprinela uspostavljanu komunikacije , tu nema govora .... ali uspostavljanju bliskosti ?
    To je ipak nesto sto nastaje tek sa druzenjem oci u oci ,a kao sva ljudska bica kada ne osecamo bliskost
    sa drugim osobama osecamo se usamljeno i otudjeno.
    Possibility of dream come true makes life worth living.....

  10. #10

    Odgovor: Otudjenost

    Citat DzuPiter kaže:
    Ja osecam da je tehnologija donela mnogo vise zblizavanja ljudi, nego otudjenosti. Protok i razmena informacija su na neopevanim visinama.
    Otudjenost bi po definiciji trebalo da bude prestanak komuniciranja, a ne povecanje.
    Mislim da treba praviti razliku izmedju komunikacije i razmene informacija , to cak tako "masinski" zvuci, i bliskosti sa ljudima, emotivne, oci u oci, rukovanje... MIslim da je to bila Srbina poruka!!! Sa cim se i ja slazem!
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  11. #11

    Odgovor: Otudjenost

    Citat Bishop kaže:
    .... ali uspostavljanju bliskosti ?
    To je ipak nesto sto nastaje tek sa druzenjem oci u oci
    E, vidis, ja se ne bih slozila sa tobom Ja osecam vecu bliskost sa nekim ljudima odavde nego sa onima koji me svakodnevno okruzuju. Neki odavde znaju vise stvari o meni nego sto zna moja najbolja drugarica... i znaju kako disem bolje nego oni koji me znaju citav zivot. Neki odavde me se cesce sete nego oni koji su udaljeni od mene par stotina metara... mogu tako do sutra. I jesam se ja sa svima njima i videla, ali to sto uglavnom komuniciramo na ovaj nacin uopste ne podrazumeva da nismo bliski
    Gather ye rosebuds while ye may...

  12. #12

    Odgovor: Otudjenost

    Istina da nam je protok i razmjena informacija na mnogo vecem nivou upravo zahvaljujuci tehnologiji, i istina sto kaze Meggy da neke ljude koje poznajem samo virtuelno dozivljavam upravo ovako kako je ona to opisala. Ali, mislim da bi nam ipak bilo zanimljivije i da bi nam odnosi bili truncicu prisniji da caskamo face 2 face
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  13. #13

    Odgovor: Otudjenost

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku

    E, vidis, ja se ne bih slozila sa tobom Ja osecam vecu bliskost sa nekim ljudima odavde nego sa onima koji me svakodnevno okruzuju. Neki odavde znaju vise stvari o meni nego sto zna moja najbolja drugarica... i znaju kako disem bolje nego oni koji me znaju citav zivot. Neki odavde me se cesce sete nego oni koji su udaljeni od mene par stotina metara... mogu tako do sutra. I jesam se ja sa svima njima i videla, ali to sto uglavnom komuniciramo na ovaj nacin uopste ne podrazumeva da nismo bliski
    POTPISUJEM

    Kao sto Meggy rece pre me se sete ljudi koje sam upoznala na netu nego oni koje poznajem citav zivot... A o tome koliko me bolje poznaju je suvisno i diskutovati... U svakom slucaju,mozda jesam "otudjena" ali mi se dopada ovako...
    I may not be perfect but I'm always me

  14. #14

    Odgovor: Otudjenost

    "Paradoks naseg vremena je da imamo vece zgrade,ali krace zivce,sire puteve,ali uza gledista.Trosimo vise,ali imamo manje,kupujemo vise,ali uzivamo manje.Imamo vece kuce i manje porodice,vise pogodnosti,ali manje vremena.
    Imamo vise diploma,ali manje razuma,vise znanja,ali manje rasudjivanja,vise strucnjaka,ali ipak vise problema,vise medicine,ali manje zdravlja.
    Pijemo previse,pusimo previse,trosimo nesmotreno,smejemo se premalo,vozimo prebrzo,previse se ljutimo,prekasno lezemo,ustajemo previse umorni,citamo premalo,gledamo TV previse...i molimo se preretko.
    Umnogostrucili smo nase imetke,ali smanjili svoje vrednosti.Govorimo previse,volimo preretko,i mrzimo precesto.
    Naucili smo kako da prezivljavamo,ali ne i da zivimo.Dodali smo godine zivotu,ali ne i zivot godinama.Stigli smo sve do meseca i natrag,ali imamo poteskocu da predjemo preko ulice da upoznamo novog komsiju.Osvojili smo spoljasnji prostor,ali ne i unutrasnji prostor.Uradili smo velike stvari,ali ne i bolje stvari.
    Ocistili smo vazduh,ali zagadili dusu.Savladali smo atom,ali ne i svoje predrasude.Pisemo vise,ali ucimo manje.Planiramo vise,ali postizemo manje.
    Naucili smo zuriti,ali ne i cekati.
    Ovo su vremena brze ishrane i sporog varenja,velikih ljudi i sitnih karaktera,brzih zarada i plitkih odnosa.Ovo su dani dveju plata,ali vise razvoda,luksuznih kuca ali unistenih domova.
    Ovo je vreme kada ima mnogo toga u izlogu,a nista u skladistu.
    Zapamtite,provedite nesto vremena sa vasim voljenima,jer oni nece biti tu zauvek.
    Zapamtite,recite poneku ljubaznu rec onome koji vas gleda sa strahopostovanjem,jer ce ta mala osoba uskoro odrasti i otici.Setite se da date topao zagrljaj onome kraj vas,jer je to jedino blago koje mozete dati svojim srcem,(a ne kosta ni pare).
    Setite se da kazete "Volim te" vasem partneru i vasim voljenima,ali najvise od svega i mislite tako.Setite se drzati za ruke i ceniti momente.Dajte vremena ljubavi,dajte vremena razgovoru,i dajte vremena podeli vasih dragocenih misli sa drugima...."
    Carpe diem

  15. #15

    Odgovor: Otudjenost

    Mislim da nismo otuđeniji ništa više nego nekad, samo se način komunikacije menja. Mada ako se na otuđenost gleda samo sa fizičkog aspekta onda možda i jesmo, ali svako vreme nosi svoje samo je do nas kako će mo to prihvatiti i koliko uživati u tome.
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •