Predrasude - zamka u koju svi upadamo - Strana 3
Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 76
  1. #31

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Vecinu predrasuda ljude pokupe iz svoje okoline, bilo to porodica ili prijatelji. Niko ne moze da tvrdi da nema predrasude. Mene su moji ucili da na sve ljudi gledam jednako, ali opet i ja imam neke predrasude vezane za neke stvari, ali se trudim da ih prevazidjem, jer ponekad zbog tih predrasuda ne dozvoljavamo sebi da upoznamo neku osobu zaista onakvu kakva jeste.
    Odbacite predrasude!!!!!!!!!!
    Poruku je izmenio Mish, 02.12.2007 u 11:57 Razlog: Caps Lock

  2. #32

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    ма, добре су предрасуде. људе се скривају иза њих, нису ни свесни колико. људима су потребне предрасуде јер се ПЛАШЕ.
    страх од непознатог, најбоље је не упуштати се, не дирати, јер- они су овакви, они су онакви, то је тако, зид је превисок.
    за мене се не би баш могло рећи да упадам у ту замку, знао бих ја како да одбраним своју либералност, своју отвореност према свему.
    мени је само занимљив ментални склоп ових ограничених.
    ок, неко је поменуо роме. на пример, знам гомилу њих и могло би се рећи да је огромна већина онаква каквим их већина људи доживљава... исто важи за црногорце- добро јутро радни народе црне горе, тачно је 12 сати... али, има и оних који се не уклапају у те шаблоне, у ту... можда традиционалност, патријахалност. зависи колико се човек отвори ка свету, заиста је то тако.
    босанци су овакви, лале су(...), ма знате све то, знамо све то. то је ствар менталитета, ствар прошлости. паде ми на памет 500 година под турцима на које се стално враћамо, можете ли замислити како су рецимо ови из западне "културне" европе тада гледали на балкан? као на примитивце, наравно. и дан данас гледају тако на нас. то је страшно, бар би они морали да имају сведену ситуацију... али, овим се лагано улази у домене филозофије...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  3. #33

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Kad upadam u tu zamku, upadam svesno...

    ...na primer, niko ne moze da me ubedi da 99,9 % ljudi koji su bili na koncertu Cece Raznatovic nisu shabani...

    ...isto mislim i za radikale (mada je to ista ili barem slicna populacija).


    Onih 0,01 % je potvrda izreke da u svakom kukolju ima i zita...


  4. #34

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Kad upadam u tu zamku, upadam svesno...
    ...na primer, niko ne moze da me ubedi da 99,9 % ljudi koji su bili na koncertu Cece Raznatovic nisu shabani...
    ...isto mislim i za radikale (mada je to ista ili barem slicna populacija).
    Onih 0,01 % je potvrda izreke da u svakom kukolju ima i zita...
    Tipican primer predrasude.
    Tolika opsednutost Radikalima.
    100% - 99,9% = 0,1%
    Ne i kod Love Huntera. On je toliko opterecen negativnom konotaciom Radikala da ne moze sebi da dozvoli da ni u prostoj matematickoj operaciji umanji Radikale.
    U prevodu, za njega su svi "shabani" koji idu na koncert Cece i koji glasaju za Radikale.
    Poistovecivanje ljudi na koncertu sa politickom partijom. Zar to nije ocigledna predrasuda.

    P.S. Ja ne bih isao na koncert Cece jer nisam ljubitelj te vrste muzike ali cu sigurno na sledecim izborima glasati za Radikale (ako se nesto u medjuvremenu ne promeni).
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  5. #35

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    -Za ispit koji spremam, u delu koji se tice psihosocijalnog definisanja potrosaca, otvoreno se kaze da se uocene predrasude trebaju koristiti i pojacavati. Ima u toj knjizi jos svasta nesto, kao na primer: biti moralan, samo ukoliko nam to nije na stetu, plasirati dezinformacije (lagati, drugovi i drugarice pioniri), ukoliko su koristi vece od stete... ddjjU!
    Sve sam vas, vas sa predrasudama, evidentirao
    Toliko!

  6. #36

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Dinner Guest: Me


    I know I am
    The Negro Problem
    Being wined and dined,
    Answering the usual questions
    That come to white mind
    Which seeks demurely
    To Probe in polite way
    The why and wherewithal
    Of darkness U.S.A.--
    Wondering how things got this way
    In current democratic night,
    Murmuring gently
    Over fraises du bois,
    "I'm so ashamed of being white."
    The lobster is delicious,
    The wine divine,
    And center of attention
    At the damask table, mine.
    To be a Problem on
    Park Avenue at eight
    Is not so bad.
    Solutions to the Problem,
    Of course, wait.

    Langston Hughes (1902-1967)


    Nisam uspio da nadjem prevod pjesme, a sam da prevodim nema smisla. Ne zato sto sam lijen vec smatram da nisam nimalo strucan u tome. Ipak je ovo poezija kojoj treba prici sa malo vise razumjevanja nego sto bih ja mogao sa mojim skromnim poznavanjem engleskog jezika.
    No, poenta je da sam u Hughes-ovom djelu pronasao upravo svu besmisao generalizacije. Ako pripadamo odredjenoj grupi ljudi ne znaci da reagujemo na stvari oko sebe kao pojedinci iz iste, mozda cak ni kao vecina.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  7. #37

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Odrasla sam u delu grada gde je bilo puno cigana. Upoznala sam ih u svim mogucim raspolozenjima i situacijama. Neretko su to bile svadje, tuce, pa i ubadanje nozevima. Tada sam ih se plasila vise nego bilo cega drugog. Kad idem u skolu isla sam duzim putem, jer ako idem kracim moram da prodjem pored njihovog kraja, a to nikad nije bilo nimalo prijatno. Cigancici su nas pljuvali, gadjali kamenjem, psovali nam belu majku...
    Onda je u moj razred dosla jedna ciganka, sasvim normalna, kulturna i lepo vaspitana devojcica, vesela, uvek raspolozena.. i za kratko vreme mi je postala najbolja drugarica.
    Tada sam ukopcala neke stvari.
    Ne mogu da kazem da su moje predrasude nekim cudom jednostavno nestale, jer nisu. Ali recimo, druzeci se sa tom devojcicom iz mog razreda upoznala sam i drugu stranu price.
    Medju njima ima puno ljudi koji su vece ljudine i lafovi od onih koji imaju avione, kamione...

    I evo primera da je tacna ona stara- ko zna zasto je to dobro...
    Vozim se autobusom s posla, visim na onim ruckama i samo sto ne zaspim, kad osetim da mi neko dira torbu
    Okrenem se, kad ono jedan ciga koji je ziveo u mom kraju
    Tek ce on kad je video da sam to ja..."U komsinice izvini!"

    A vidjam ih i danas po autobusima. Dzepare i oni koji uopste nemaju potrebe za tim. Pa se bas zacudim zasto i dalje to rade
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  8. #38

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Tipican primer predrasude.
    Tolika opsednutost Radikalima.
    100% - 99,9% = 0,1%
    Ne i kod Love Huntera. On je toliko opterecen negativnom konotaciom Radikala da ne moze sebi da dozvoli da ni u prostoj matematickoj operaciji umanji Radikale.
    U prevodu, za njega su svi "shabani" koji idu na koncert Cece i koji glasaju za Radikale.
    Poistovecivanje ljudi na koncertu sa politickom partijom. Zar to nije ocigledna predrasuda.

    P.S. Ja ne bih isao na koncert Cece jer nisam ljubitelj te vrste muzike ali cu sigurno na sledecim izborima glasati za Radikale (ako se nesto u medjuvremenu ne promeni).
    ...ma koliko se svi mi trudili,ipak robujemo predrasudama...
    ...da izvines Pero,ali nekako se radikali,Ceca i narodna muzika vezuju jedno za drugo...kako?...kao kich,kao neukus,kao primitivizam...sto ne mora da znaci,ali tako to ide...
    ...imam srecu u zivotu da,krug prijatelja,drugova i poznanika,koji me okruzuju,je veoma veliki...ali u tom krugu je ljudi raznog sloja...obrazovanja,zelja,imanja,saznanja,hobija,z animanja,interesovanja...i kroz tu saroliku prizmu,uspevam da sagledam sve ljudske mane i vrline,shvatajuci da jednostavno,nismo svi isti...sto ne znaci da su jedni dobri,a drugi losi...na taj nacin,borim se od predrasuda...medjutim,jako tesko to ide...
    ...hell ain't a bad place to be......

  9. #39

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...ma koliko se svi mi trudili,ipak robujemo predrasudama...
    ...da izvines Pero,ali nekako se radikali,Ceca i narodna muzika vezuju jedno za drugo...kako?...kao kich,kao neukus,kao primitivizam...sto ne mora da znaci,ali tako to ide...
    ...imam srecu u zivotu da,krug prijatelja,drugova i poznanika,koji me okruzuju,je veoma veliki...ali u tom krugu je ljudi raznog sloja...obrazovanja,zelja,imanja,saznanja,hobija,z animanja,interesovanja...i kroz tu saroliku prizmu,uspevam da sagledam sve ljudske mane i vrline,shvatajuci da jednostavno,nismo svi isti...sto ne znaci da su jedni dobri,a drugi losi...na taj nacin,borim se od predrasuda...medjutim,jako tesko to ide...
    Apsolutno te razumem (obzirom na godine) jer za to je potrebno iskustvo. I ja dok sam bio mlad, sve sam vrednovao po principu crno/belo. Kasnije sam shvatio da postoji i siva boja, a znatno kasnije sam shvatio da ljudi koji imaju isti stav po jednom pitanju mogu da imaju sasvim oprecan po drugom.
    Sada, u ovim godinama, vise ljude ne delim po odelu koje nose, po verskoj, nacionalnoj, politickoj ili bilo kojoj drugoj pripadnosti nego samo da dobe i lose.
    Osobe na pocetku uvek prihvatam kao pozitivne (dobre), a kasnije ako me dovoljno razocaraju, svrstam u negativne (lose) i ti vise kod mene nemaju "prohodnost".
    Jedino na ovaj nacin uspevam da se izborim sa predrasudama. Jer, po meni, veca je steta da jednog dobrog coveka odbacim, nego da mnogo losih imam u svom okruzenju.
    Zbog svega ovoga, uopste ne osudjujem vas mladje, sto imate takav stav. I ja sam bio slican vama, samo vas upucujem da ga preispitate. Vremenom ce mnogi od vas, onako za sebe, reci "ma da, taj Pero je stvarno bio u pravu".
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  10. #40

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Apsolutno te razumem (obzirom na godine) jer za to je potrebno iskustvo. I ja dok sam bio mlad, sve sam vrednovao po principu crno/belo. Kasnije sam shvatio da postoji i siva boja, a znatno kasnije sam shvatio da ljudi koji imaju isti stav po jednom pitanju mogu da imaju sasvim oprecan po drugom.
    Sada, u ovim godinama, vise ljude ne delim po odelu koje nose, po verskoj, nacionalnoj, politickoj ili bilo kojoj drugoj pripadnosti nego samo da dobe i lose.
    Osobe na pocetku uvek prihvatam kao pozitivne (dobre), a kasnije ako me dovoljno razocaraju, svrstam u negativne (lose) i ti vise kod mene nemaju "prohodnost".
    Jedino na ovaj nacin uspevam da se izborim sa predrasudama. Jer, po meni, veca je steta da jednog dobrog coveka odbacim, nego da mnogo losih imam u svom okruzenju.
    Zbog svega ovoga, uopste ne osudjujem vas mladje, sto imate takav stav. I ja sam bio slican vama, samo vas upucujem da ga preispitate. Vremenom ce mnogi od vas, onako za sebe, reci "ma da, taj Pero je stvarno bio u pravu".
    ...cekaj,cekaj...malo si se zaneo....
    ...i ja ljude delim na dobre i lose...jer da nije tako,odavno bih te oterao u qrac...
    ...nisi pazljivo citao sta sam napisao...moj krug ljudi koje vidjam je sarolik...pa je logicno da su im stavovi u raznim temama drugaciji...ali je bitno da su dobri ljudi...
    ...kako si pozurio da mi odrzis lekciju...a ni ne citas sta pisem...
    ...hell ain't a bad place to be......

  11. #41

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Po defaultu imam predrasude protiv svih radikala, raznih beretki, i uopste onih koji po deafultu imaju predrasude protiv siptara, hrvata, madjara i ostalih antidrzavnih elementata.

    Predamnom se prvo neko mora pokazati kao dobar covek u dusi, pa tek onda kada pokaze da svoje predrasude i uvrezena misljenja moze ostaviti sa strane (i mozda) i moze postovati druge, e, tek je onda za mene covek.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #42

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Citat swba kaže: Pogledaj poruku

    No, poenta je da sam u Hughes-ovom djelu pronasao upravo svu besmisao generalizacije.

    Da probam da odgovorim, možda i ostane na tabli


    Osnov etničke predrasude čini davno izrečena istina: s' kim se tučeš - taj je loš. Prosto.
    Od tih predrasuda ne bolujem jer mi je život u multikulturalnoj zemlji dopustio da sagledam različite klase, što nacionalne - što verske.

    Na ličnom nivou sam se već izjasnila na temi maćeha/očuh.
    _________Una16

  13. #43

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    "Glavni uzroci predrasuda su: oponašanje, navike, sklonosti." Kant

    Predrasuda je uvek bilo i biće i nema čoveka koji bar nekad nije imao prema nečemu ili nekome predrasude..Od njih se može izlečiti ali isto tako teško kao što se probija na putu traženja smisla jer su predrasude duboko ukorenjene u čoveku....Ne mogu svi ljudi biti mudri niti svi imati predrasude...Ali nikome nije zabranjeno da teži toj nekoj višoj spoznaji sebe i drugoga..Sve zavisi samo od nas samih koliko smo spremni da zarad mudrosti osetimo svu bol ali i ljubav..Ne mogu svi ljudi to podneti...

    I ja sam se iznenadila koliko nisam bila svesna nekih svojih predrasuda,svesna kažem a one su čučale "samo" ne otkrivene!

    E tome je i njihova zamka, sto se kamufliraju !
    Imala sam predrasudu do skoro prema jednoj bolesti jer sam mislila da se ona dobija samo pod stare dane znači nisam bila dovoljno upućena ali posto sam čula da neko mlad pati nažalost od te bolesti, i eto na jedan bolan način sam saznala da sam imala predrasudu...(al sada bi više volela da imam tu predrasudu i dalje a da taj neko nije bolestan od te bolesti)
    Predrasude nisu pozitivne,daleko od toga,prvo što degradiraju i bacaju u senku..one su kočnica otkrivanja istine! Mada teško da će čovek imati savršeno saznaje ali bar treba da tome teži ...

    Da ciriram Tolstoja!
    "Ne može se odagnati, loša misao kad ti dodje u glavu, ali može da se zna da je ta misao loša. A kad znaš da je loša onda možeš da joj se odupreš.
    Došla mi je misao u glavu da taj i taj čovek nije dobar. Ja nisam mogao da to ne pomislim, ali ako znam da je ta misao loša, mogu bar da se setim, da je osudjivanje ljudi loše, da sam i ja sam loš, a kad se toga setio mogu da se uzdržim od osudjivanja čak i u misima."
    Ćuti i prenesi dalje....

  14. #44

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Предрасуде нам често сузе видике и просторе али нас често и закоче да не кренемо баш у сваком правцу.

  15. #45

    Odgovor: Predrasude - zamka u koju svi upadamo

    Predrasude stičeš "socijalizacijom" zato long live "desocijalizacija" ..

Strana 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Predrasude u ljubavi
    Autor Lillith u forumu Ljubav
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 24.02.2013, 18:02
  2. Koju vrstu muzike slušate?
    Autor Kunic u forumu Muzika
    Odgovora: 108
    Poslednja poruka: 18.06.2012, 14:56
  3. Na koju poznatu ličnost ličite?
    Autor SQUAW u forumu Pričaonica
    Odgovora: 103
    Poslednja poruka: 23.03.2012, 11:56
  4. Na koju ste stranu orjentisani?
    Autor Becar u forumu Politika
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 20.02.2011, 21:17
  5. Muzicke predrasude
    Autor kissigirl u forumu Muzika
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 04.05.2010, 18:47

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •