Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne? - Strana 9
Strana 9 od 13 PrvaPrva ... 7891011 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 121 do 135 od ukupno 183
  1. #121

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    ono sto meni smeta u celoj prici to je da vaspitavamo decu da je sopstvena drzava nesto cega se treba stideti ,da ne postoji u njoj apsolutno nista vredno niti dostojno postovanja
    smeta mi sto nema srpskih zastava nigde
    te zastave su sitnica,naizgled,ali u biti nisu
    one su bitne
    bitno je osecati pripadnost nekoj naciji,bitno je biti ponosan na svoj narod
    Nemci su bili zlocinci u onom ratu,ali nikad kod njih necete zapaziti taj samopotcenjivacki momenat
    nikad nece pljuvati po Oktober festu
    a po cemu se to kolektivno pijanstvo razlikuje od Guce,molicu lepo?
    na primer:
    mi uzdizemo Egzit samo zato sto zelimo da izgledamo urbano u necijim ocima a omalovazavamo Gucu jer se stidimo porekla
    opet pominjem Hrvate kao dobar primer
    nije slucajno sto su oni izasli kao pobednik
    oni su oduvek razvijali tu svest o svojoj drzavi,o pripadnosti Hrvatskoj
    pogledajte njihove sajtove sa dijasporom
    pogledajte njihovu turisticku prezentaciju
    njihova kampanja Kupujmo hrvatsko! je jako dugo i u kontinuitetu forsirana
    na svakom cosku su njihove zastave
    forsiraju svoju muziku,svoju knjizevnost,svoju umetnost
    ne ponasaju se po onoj staroj Trava je zelenija tamo negde
    mi,naprotiv,gusimo svaki pokusaj "domoljublja" u nas
    izmedju sebe se nazivamo nacionalistima i izdajnicima,upiremo prstom jedni na druge,tuzakamo se,utrkujemo u tome ko ce vise nipodastavanja prema srpstvu ispoljiti

    alal nam vera

    izmedju ostalog,i zato sam za vojsku
    Ploviti se mora i bez broda ..

  2. #122

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Čvrsti su čvrsti, mekani su mekani, pa gde god da ih staviš
    ...znaci...karakter se dobija samim rodjenjem,bez obzira kako zivotne prilike uticu na coveka?...ne bih rekao...kroz zivot ti se namesti milion situacija,koje utichu na nas mentalni sklop...jedna od takvih situacija je i vojska,kada klinac iz skolske klupe,polako treba da zakoraci u novi zivot...zato je tu vojna obaveza,da polako pocne da priprema klince da postaju muskarci...uostalom,kompletnog coveka cine njegovi oziljci koje je dobio peglajuci kroz zivot...neki put i neke stvari,koje su za mnoge ruzne ili besmislene znaju da ojacaju coveka i da pravilno formiraju njegovu licnost...
    ...hell ain't a bad place to be......

  3. #123

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    pa ovi sto nisu imali pusku u ruci, bas se nisu pokazali na radnome mestu...
    nit poznaju liniju komandovanja, nit imaju neke principe...
    em se plase nevremena, ne mogu smisliti blato, vetar, vrucinu ili hladnocu i svasta nesto im smeta...
    razmazena su to deca, bre!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #124

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Da.. Samo vecina kod nas "domoljubljem" smatra tetoviranje Ratka Mladica na prsa junacka, a ne promociju kulture, turizma i ostalih prelepih stvari koje bi imali da pokazemo.
    Ne moram da nipodastavam drugog da bih se osetila vise vrednom,a kad izadjem na ulicu za vreme exita i cujem oko sebe ljude koji razgovaraju na engleskom, francuskom.. itd, meni je puno srce jer tad znam da je ova drzava ponudila nesto cim su dosli cak odande.. Nije bitno da li je guca ili je exit, samo nek' ne zvecka oruzje.

    Sve ovo, naravno, nema veze sa temom.

    Sto se teme tice, izabelitta je rekla sve sto bih i ja, da umem.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  5. #125

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    ono sto meni smeta u celoj prici to je da vaspitavamo decu da je sopstvena drzava nesto cega se treba stideti ,da ne postoji u njoj apsolutno nista vredno niti dostojno postovanja
    smeta mi sto nema srpskih zastava nigde
    te zastave su sitnica,naizgled,ali u biti nisu
    one su bitne
    bitno je osecati pripadnost nekoj naciji,bitno je biti ponosan na svoj narod
    Možda je i bolje što nema srpskih zastava, jer gde god sam ih video na nekoj državnoj ustanovi bile su kaljave ili iscepkane od kvaliteta... SRAMOTA!
    i sad treba da osetimo neko domoljublje kad vidim kaljavu zastavu, bože pa kao da su je svinje žvakale a bojim se da su je takvu i kačile...
    Kad sam bio u Rumuniji pre oko 6 godina u jednom selu, magistralan put je bio extra dok su ovi sporedni ličili na kaljuge ali na svakom ulazu u sporednu ulicu viorila se čista Rumunska zastava, ponavljam ČISTA, (clean)...
    to se zove ponos na domovinu...

  6. #126

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Ih, pričaš kao da su se od danas pojavili neki novi raspekmeženi klinci, pa se čudimo toj vrsti, kao da je cela muška populacija dosad bila boračka, čvrsta, stamena, kamena, itd.

    Za mene, kao roditelja, bi bilo prilično poražavajuće da čekam da mi tamo neka vojska od deteta napravi valjanog čoveka.
    Ono što pričah je da je bolje da postoje situacije u kojima će muškarci testirati sebe...nego da čitav život budu u zabludi koju im mamice usade (da je naj...u svemu). Takvi kada se "sudare" sa istinom prsnu (nije mali broj onih koji su podigli ruku na sebe u trenucima slabosti). DakleM...ja ne pričah o razlici po vremenu rođenja, već o razlici koju predstavlja mešanje žena u čisto muški deo (ovde mislim na odbranu zemlje i svetinja koje se brane po svaku cenu...bez obzira na uzrast, političku opredeljenost, obrazovanje...etc).
    Druga rečenica je ok..ali samo kada bi podrazumevala da ga učiš da postoje neke stvari u životu koje su veće od nas samih (kao pojedinaca). Ukoliko ga "čuvaš" od života...to će samo biti bolnije njegovo prilagođavanje.
    Poruku je izmenio Sivi, 20.06.2009 u 18:13
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  7. #127

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...znaci...karakter se dobija samim rodjenjem,bez obzira kako zivotne prilike uticu na coveka?...ne bih rekao...kroz zivot ti se namesti milion situacija,koje utichu na nas mentalni sklop...jedna od takvih situacija je i vojska,kada klinac iz skolske klupe,polako treba da zakoraci u novi zivot...zato je tu vojna obaveza,da polako pocne da priprema klince da postaju muskarci...uostalom,kompletnog coveka cine njegovi oziljci koje je dobio peglajuci kroz zivot...neki put i neke stvari,koje su za mnoge ruzne ili besmislene znaju da ojacaju coveka i da pravilno formiraju njegovu licnost...
    Nisam rekla da se karakter formira rođenjem, nego da je besmisleno ako od već punoletne osobe očekujemo da ga oformi ili promeni za godinu dana vojske.
    Koji deo muškosti se to formira i ojačava u vojsci?

    Sivi kaže: Ono što pričah je da je bolje da postoje situacije u kojima će muškarci testirati sebe...nego da čitav život budu u zabludi koju im mamice usade (da je naj...u svemu). Takvi kada se "sudare" sa istinom prsnu (nije mali broj onih koji su podigli ruku na sebe u trenucima slabosti). DakleM...ja ne pričah o razlici po vremenu rođenja, već o razlici koju predstavlja mešanje žena u čisto muški deo (ovde mislim na odbranu zemlje i svetinja koje se brane po svaku cenu...bez obzira na uzrast, političku opredeljenost, obrazovanje...etc).
    Druga rečenica je ok..ali samo kada bi podrazumevala da ga učiš da postoje neke stvari u životu koje su veće od nas samih (kao pojedinaca). Ukoliko ga "čuvaš" od života...to će samo biti bolnije njegovo prilagođavanje.
    Ček', ja ovde uopšte ne zastupam interese mamica i njihovih zabluda. Govorim o roditeljima, i to o oba roditelja i njihovom interesu da od svog deteta na odgovoran način formiraju zdravu i kvalitetnu osobu, i to od prvog dana njegovog rođenja, pa do trenutka kad postane samostalan i potpuno odgovoran za svoj život i postupke.
    Zašto bi život bez vojske značio "stakleno zvono"? To uopšte ne mora da bude tako. Zar je godinu dana rasklapanja puške, spavanja po smrdljivim spavaonama, puzanja po prašini i bezpogovornog slušanja (uglavnom) idiotskih komandi nešto što bi trebala da bude okosnica nečijeg sazrevanja?
    Ako neko želi da bude najbolji sklapač puške, puzač, stražar, slušač, ispunjavač ili šeret za maltretiranje zbunjenih, neka mu. Nek' bude. Ali oduzeti nekom ko to ne voli godinu dana od učenja, od napredovanja u karijeri, od putovanja, ljubljenja devojaka, redovnog seksa... A još da to pri tom ničemu konkretnom i ne služi... E to je po meni besmislica.

    I hajde, molim te, malo mi podrobnije objasni taj čisto muški deo. Da li ti hoćeš da kažeš da je muškarcima otadžbina svetija nego ženama, da žene mešanjem kvare borce, šta?

    Još kako svako od nas treba da zna ko je i odakle je, treba to da poštuje i da sebi zauzvrat zaradi poštovanje. Moja je jedina teza da to dokazivanje ne mora biti odrađeno s puškom u ruci, nego to neko naprosto bolje ume drugim sredstvima.
    Vrag odneo šnalu...

  8. #128

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Nisam rekla da se karakter formira rođenjem, nego da je besmisleno ako od već punoletne osobe očekujemo da ga oformi ili promeni za godinu dana vojske.
    Koji deo muškosti se to formira i ojačava u vojsci?
    ...koji deo?...recimo...poraste mu kita...
    ...ispasce da je klinac od 18 godina,koji je naravno punoletan,zreo muskarac...
    ...upravo ovaj post cita moj braco od 25 ljeta,pa kaze...pitaj je da li bi joj sina promenilo godinu dana zatvora ili kopanja njive...
    ...naravno da bi...ali kljucna je stvar sto se to roditeljima ne svidja...e pa ne moze sve u zivotu da se radi sta covek zeli...
    ...necu da navodim koji deo muskosti se formira u vojsci,jer su to naveli mnogi pre mene i ja sam,ali ti to ne citas ili ne zelis da prihvatis...sto sam se malo zacudio,ali ok...
    ...jbt...blago tom ckodeu....godinu dana ce da ljubi,uchi,imace redovan sex...
    ...hell ain't a bad place to be......

  9. #129

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...koji deo?...recimo...poraste mu kita...
    ...ispasce da je klinac od 18 godina,koji je naravno punoletan,zreo muskarac...
    ...upravo ovaj post cita moj braco od 25 ljeta,pa kaze...pitaj je da li bi joj sina promenilo godinu dana zatvora ili kopanja njive...
    ...naravno da bi...ali kljucna je stvar sto se to roditeljima ne svidja...e pa ne moze sve u zivotu da se radi sta covek zeli...
    ...necu da navodim koji deo muskosti se formira u vojsci,jer su to naveli mnogi pre mene i ja sam,ali ti to ne citas ili ne zelis da prihvatis...sto sam se malo zacudio,ali ok...
    ...jbt...blago tom ckodeu....godinu dana ce da ljubi,uchi,imace redovan sex...
    A zašto ne bi u životu bar pokušali da radimo ono što želimo? Ili bar ono u čemu smo najbolji?
    Ok, dešavaju se situacije koje ne možemo da izbegnemo, pa se svako snalazi kako ume i zna. Ali da se masovno guramo u ono što ne želimo da bi se baš iz te oblasti dokazali, to ne razumem.
    I zašto pričamo kao da pred sobom vidimo uzorak onih koji su išli u vojsku, pa su oni nešto kao silniji i moćniji od nekih koji nisu. To s civilnim rokom je tek nedavno počelo, znam dvojicu lično koji su tako služili "vojsku", i ništa im ne fali. Na osnovu čega se može pretpostaviti da će oni koji ne idu na redovno služenje ostati/postati neke karakterne nakaze? Znači, svi muškarci koje znam su listom služili vojsku. I ima ih raznih. Ono baš raznih. Puni su ih zatvori, mentalne institucije, njive, škole, fabrike, crkve, fakulteti, kulturne institucije, naučne laboratorije... Baš kao i žena koje nisu služile vojsku, no to nije bitno, tek kao napomena i poređenje da od služenja vojske malo toga u životu zaista zavisi.
    Vrag odneo šnalu...

  10. #130

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...jbt...blago tom ckodeu....godinu dana ce da ljubi,uchi,imace redovan sex...
    Да ми је то била алтернатива, можда бих и ја био против војске
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #131

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Uključio sam se se u ovu raspravu sa pozicije roditelja ne razmišljajući o širem aspektu ovog ozbiljnog pitanja.Međutim kako tema odmiče i kako su, prvo Memento a onda i Turkmenbaši temu sagledali i šire, dozvoliću sebi da iznesem i svoje mišljenje.

    Mementovo mišljenje da aktivni sastav treba da izdrži prvi udar, da bi se izvršila kvaltetna mobilizacija rezervnog sastava je logično i ne može se ne složiti sa njim.Takođe se moram složiti sa tvrdnjom da je broj profesionalnih vojnika mali da bi se zadržao veliki frontalni napad.

    Moram, ipak skrenuti pažnju na činjenicu da smo doživeli napad pre samo deset godina.Sećamo se da je taj napad vršen isključivo iz vazduha, bombarderima i dalekometni raketama.Odbrana se sastojala iz dejstva jedinica protivvazdušne odbrane.Pešadija, artiljerija, oklopne jedinice su bile mete i nisu ni mogle dejstvovati jer nisu ni mogle videti neprijatelja, koji je bio hiljadama kilometara daleko.Avijacija je,pak, bila u tako podređenom položaju (i zbog brojnosti i zbog tehničkog stanja letilica), da je ozbiljniji otpor bio i nemoguć.Lična hrabrost naših pilota je bila zadivljujuća, ali nije više dovoljno samo "srce u junaka"...

    Dakle videli smo na delu kako bi eventualni napad mogao izgledati.Videli smo takođe da je agresor i ostvario svoje ciljeve, šta god nam tadašnja vlast tvrdila..

    Ovo navodim jer je jedini mogući agresor u današnje vreme NATO pakt.Osim BiH okruženi smo zemljama koje članice tog saveza, i nerealno je očekivati da nas napadne Pakistan, Maroko ili Brazil...

    Dakle jedinice koje su mogle pružiti otpor su to i uradile.Činjenica je da je srušeni "nevidljivi" avion delo stručnjaka-oficira, a ne vojnika.Vrhunska vojna tehnika je isuviše složena da bi njome rukovali vojnici na odsluženju obaveznog vojnog roka.

    Ono što nam je falilo su uređena skloništa, brzo reagovanje na načinjenu štetu, popravak energetskih objekata i instalacija (iako su radnici EPS-a činili čuda, bila bi dobrodošla pomoć "civilne zaštite). Takođe potrebna je pomoć oko zbrinjavanja starih, bolesnih, onih koji ne mogu u potpunosti voditi računa o sebi...

    Što se tiče opasnosti od terorističkih grupa (alkaida i sl.), to nisu armije već grupe, i njima se moraju baviti obaveštajne službe, a kod eventualnih hapšenja ili sukoba, za to se angažuju najsposobnije i najobučenije jedinice jedne države, što svakako nisu vojnici na odsluženju vojnig roka.

    Turkmenbaši se slaže sa Mementom, ali navodi da je Gruzijska vojska bila mnogobrojnija i bolje naoružana, a ipak izgubila rat za dva dana, iako je raspisala opštu mobilizaciju, pa u stvari i ne vidim potvrdu onoga za čega se zalaže.

    Ono što me iznenađuje je činjenica da se mišljenje da nam treba profesionalna vojska bez obaveznog služenja pod oružjem, uzima kao nepatriotizam, antinacionalni stav, mržnja prema svom narodu.

    Tako Beliaver, osim što obveznike na "civilnom" služenju naziva kretenima, povezuje takvo ubeđenje sa antisrpskim pričama,mržnjom prema ajvaru, kajmaku, GUČI...

    Dolazim do zaključka da mnogima ustvari nije bitna rasprava o služenju vojnog roka, nego da se onaj ko ima drugačije mišljenje proglasi izdajicom nepatriotom...Kako bilo ko može sebe ovlastiti da procenjuje tuđe rodoljublje, ko izdaje atest o patriotizmu?

    Teza da vojska od svilenog klinca napravi čoveka, po meni je netačna.Sigurno da navikava razmažene klince na odgovornije ponašanje, disciplinu...ali da (kako neko reče: vojska ga je puno naučila, vojnici sa kojima je služio su bili seljački šljam, a oficiri su kul) to iskustvo cenim da me je napravilo čovekom je u najmanju ruku smešna.Da vojska, sa onako uskim gledištima, mentalno formira mladiće...

    Druga teza, koja se provlači na mala vrata, je da mogućnost služenja "civilnog" roka ukida vojsku, nije tačna:jednostavno se daje mogućnost, ili rok pod oružjem ili duplo bez oružja.Pa ko šta voli...

  12. #132

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    ...ne znam sta bi na ovo rekli Mikan i Gogsy...
    ...Pero...stvarno si Loziona...kazes da vojska klince nauci odgovornijem ponasanju i disciplini...malo li je?...
    ...hell ain't a bad place to be......

  13. #133

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    za ukidanjecisto gubljenje vremena u zivotu.

  14. #134

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    Imam utisak da nekima treba crtati .
    " tek kao napomena i poređenje da od služenja vojske malo toga u životu zaista zavisi." Izabelita

    Kada tako misliš...zašto onda glumci imaju probe, sportisti treninge, radnici obuku ? Podesećate me na klince koji se čude zašto bokser preskače konopac!
    Služenje vojnog roka (ma kako smešno izgledalo) ima za cilj da nauči vojno sposobne pripadnike upotrebi svih oružja (jer je i budali jasno da se mnogi pronalasci PRVO primenjuju u vojne svrhe...dizel motor na primer, radar, raketni projektili..). Upitao bih Izabelitu da li ima predstavu šta znači neobučenom dati ubojno i opasno sredstvo u ruke ? Da li je videla umišljenu "sveznalicu" koja je ispalivši vežbovnu tromblonsku minu pokidala sebi pola lica tromblonskim nišanom ? Lično sam video žene koje nisu znale sa koje strane se puška okreće ...da ne pričam dalje o sveznalicama . Govorim da postoji potreba...jer u bilo kojem ratu postojaće potreba angažovanja ljudskih resursa za odbranu zemlje...a onda je JAKO važno da ljudi ZNAJU da upotrebe vojna sredstva.

    Pero...lepo ti nama napravi rezime zadnjeg sukoba...samo si zaboravio da napomeneš nekoliko važnih "sitnica":
    - Ni jedna se zemlja ne može zauzeti dok vojnička čizma ne stane na nju! A za to je potrebno imati vrhunski opremeljeno i obučeno ljudstvo. Priče o bombardovanju koje ti pričaš su demagogija jer...NATO nije ni smeo da pokuša da umaršira u Srbiju. Kao pešadiju je koristio drogirane nazovi jedinice šiptara koje (i pored neuporedive brojnosti i opremljenosti najboljim oružjem ) nisu bile u stanju čak ni običnu karaulu da zauzmu (pričam o Košarama).
    - Rat vode one jedinice koje su , tog momenta, najadekvatiniji odgovor napadu. Tako RV i PVO deluju po vazdušnim ciljevima..iluzorno je to očekivati od specijalnog voda za diverzantske akcije! Nego...da nismo imali sve te druge vojnike...misliš li da se oni ne bi samo ušetali ? A što se tiče bespotrebnosti....zamisli svog sina (moj je već poveliki i uskoro će dorasti do oružja) kome će neko uvaliti mitraljez...a on se , onako "spreman", okrene i greškom pospe pola jedinice. Ili (ne daj bože)....tako "obučen" upadne u minsko polje ?
    - Kada se već svi slažu (bar ovde , na rečima ) da svoju zemlju treba braniti....zašto je onda problem da budemo obučeniji i spremniji za to ? Zašto je problem da se u miru malo "namučimo"...da bi sutra preživeli ?
    Btw...mnogo puta mi je došlo da bacim šaku petardi (da sam ih imao) populaciji koja na sam zvuk sirena za vazdušnu uzbunu prebledi. Garantujem da bi bila rekordna žetva "srčki" .
    - Tačno je da imamo izbor: ili da se borimo ili da postanemo roblje ili da nas sve pobiju. Mi ovde nemamo "rezervnu domovinu" poput onih iz Hrvatske i Bosne koji su pobegli. Mi imamo samo ovo malo napaćene i krvlju zalivene zemlje sa koje su nas mnogi hteli da proteraju. A...nadam se da će nekima sinuti...da se čak i brojniji i jači psi ne usuđuju krenuti na mačku sateranu u ćošak.
    Toliko....zaista mi je više "degute" da raspravljam o nečemu što je više nego očigledno.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  15. #135

    Odgovor: Da li ste za ukidanje vojne obaveze ili ne?

    ali...
    Sve je pitanje samo novaca. Nasa bruto nacionalna proizvodnja ne moze sama da izdrzi finansiranje i razvoj ni jake profesionalne vojske. Premala smo zemlja za to!
    Zato, nase mesto jeste u NATO organizaciji, danas ni Srbija a ni jedna druga mala zemlja nece moci sama da se brani!
    Iz tog aspekta je potpuno nebitno sluze li svi vojsku ili ne.

    medjutim...
    Ko sluzi vojsku, treba da bude placen za to! I onda ako sluzi dobrovoljno, i onda ako to cini iz obaveze. I svakako da sluzenje svih sadasnjih i bivsih obveznika treba da se prizna kao radni staz. Mnogi su ostavili zdravlje u toj vojsci!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Strana 9 od 13 PrvaPrva ... 7891011 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Muski i zenski poslovi i kucne obaveze
    Autor Bishop u forumu Muška kafana
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 25.11.2008, 12:22
  2. Predlog za ukidanje prestupnih sekundi
    Autor Galahad u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.11.2007, 10:39
  3. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.10.2006, 15:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •