Sta je Vojvodina dobila 1918? - Strana 7
Strana 7 od 8 PrvaPrva ... 5678 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 105 od ukupno 110
  1. #91

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    mozda bi mi i g. Luctor mogao objasniti, zasto se 90 godina posle ``pripajanja`` neki gradjani ove zemlje imaju utisak da srbija jos uvek vrsi pripajanje, i jos uvek nije sigurna da je to uradila?
    Знамо и који грађани

    koliko generacija mora proteci da bi srbija prirasla izazovu, te da svim svojim gradjanima daje jednako poverenje i prava?
    Mi se nesto nadamo da ce se to desiti pristupanjem u eu, no srbija ne veruje ni eu?
    Znaci?
    Србија даје свим својим грађанима једнака права. Поверење је нешто што се гради и што није опипљиво, не знам ни шта подразумеваш под тиме.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  2. #92

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Mozda bi mi i g. Luctor mogao objasniti, zasto se 90 godina posle ``pripajanja`` neki gradjani ove zemlje imaju utisak da Srbija jos uvek vrsi pripajanje, i jos uvek nije sigurna da je to uradila?
    Не знам на које "грађане" мислиш?

    Колико знам,у Румунији такође има "грађана" који 90 година после припајања Трансилваније имају утисак да Румунија још увек врши припајање...

    Али,Србија за разлику од Румуније(која је знатно одлучнија земља) је погодан терен за разне махинације ,зато што бургија буши тамо где је најмекше.

    Узгред,чему толика брига тих "грађана" за интересе "Војводине" а који гаје толики жал због припајања пре 90+ година,када пре тог припајања Војводина није уопште постојала у тим "старим добрим временима".

    Уколико се већ позивамо на та времена,онда је лицемерно позивати се на "војвођанштину" при евоцирању успомена на та иста времена.
    Уколико су интереси "војвођана" били боље заштићени у држави,у којој Војводина није постојала,стога следи да је интерес "Војвођана"- непостојање Војводине.
    Србија само треба да имитира Аустро-Угарски рецепт,уместо да форсира самосвест група коју ту самосвест никада нису поседовале.
    У Аустро-Угарској се знало који народи (два народа) владају,а који слушају,а зашто тако не треба да буде у Србији,уместо да мањине уцењују већину као код нас?
    Коме не смета Аустро-Угарски клерофашизам не треба да се жали на Српски.
    Коме не смета што су Аустро-Угарском доминирали Немци и Мађари ("ви чувајте своје хорде,а ми ћемо наше"),тај не треба да се жали на Српску доминацију у Србији.



    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Koliko generacija mora proteci da bi Srbija prirasla izazovu, te da svim svojim gradjanima daje jednako poverenje i prava?
    Да ли је Аустро-Угарска свим својим грађанима давала једнако поверење и права или се знало које су националне и религиозне групе биле привилеговане?


    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ah da, Sokolski dom u Subotici (nazalost strucnjaci kazu da je arhitektoski gradjevina neznacajna, mada sam ja navikao da se uklapa u deo grada)
    Слика Соколског дома је из Зрењанина,не из Суботице.Са обзиром да су је Срби градили наравно да је безначајна...
    Значајно је само оно што је изградио Herrenvolk.

    Не знам зашто се толико држиш те једне фотографије коју сам објавио,а игноришеш остале привредне податке које сам објавио?


    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    i nekoliko spomenika po zlim jezicima uradjene od poluzavrsenih spomenika Austrougarskih umetnika za neke sasvim druge ciljeve...
    Наравно...
    Уосталом, Аустро-Угарска постоји тек од 1867-1918,што није ни 50 година?
    Пре тога је било Аустријско царство,исто оно против којег су Мађари дизали устанак,а Срби бранили.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Sta bi sa ostalim razvojem?
    Са једне стране имамо аграрну феудалну периферију Аустро-Угарског царства и централизоване Угарске краљевине,а са друге веома аутономну покрајину у оквиру Србије,и најразвијенију и најпривилегованију област исте,у којој националне мањине могу да уцењују већински народ ако им нешто није по вољи.
    Дакле, у оквиру Србије се не само напредовало,него се постала авангарда.


    Ја сам навео конкретне податке,а као што се види кључни привредни објекти и постројења на територији Војводине су управо изграђени после 1918.
    Потпуно обрнути случај имамо на пример у Чешкој,која је била најразвијенија област у Аустро-Угарској.
    Са друге стране који су то важни и кључни привредни објекти овде подигнути пре 1918,осим пар пивара и шећерана и цементаре (од којих су већина изграђени пре формирања Аустро-Угарске 1867) ?
    Poruku je izmenio Luctor, 09.11.2009 u 06:53
      Vrh

  3. #93

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Znaci sta je izgradjeno izmedju 1918 i 1941?
    1. Zeleznicu je izgradila Austrougarska.
    2. Kanale je izgradila Austrougarska.
    3. Cak i onaj sada vec truckavi betonski put od Subotice do Indjije, a mozda i Zemuna je izgradio Madjarski ``okupator``. Do danasnjeg dana ovoj drzavi je zao asfalta za taj put?
    4. U svom rodnom gradu glavne pravce ulicne rasvete je modernizovao, izgradio Madjarski okupator.
    5. Fabrike su gradili i drzali bivsi gradjani Austrougarske (nemalim delom Jevreji)

    Znaci u cemu je dobio pozitivni materijalni ili nematerijalni napredak Vojvodina u tom periodu? Ukoliko kazes da je taj period bio potreban za prilagodjavanje, ja cu prihvatiti tvoj odgovor, inace nikako.
    Prvi deo tvog posta koji predstavlja Srbiju kao drzavu gradjana prvog i drugog reda a po kojoj nivelacija bi trebala da se obavi na osnovu njihovog razmisljanja, shvatanja i stecenog znanja (ponovo se vracamo pojmu patriota i nepatriota?) je smesan, abnormalan i pre svega hegemonisticko nedemokratican. Pisemo godinu 2009.

    Citao si uvodni post koji nije moj, nisam video da si i to komentarisao.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  4. #94

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Cбија даје свим својим грађанима једнака права. Поверење је нешто што се гради и што није опипљиво, не знам ни шта подразумеваш под тиме.
    Naravno da daje, i treba da daje. To je normalno zar ne?
    Malo je offtopic ali na pr. secamo se `90-ih, kada je jedan jako negativan primer bila izgradjna prilaza autoputa za Suboticu, kada je isti izmesten iz politickih razloga, umesto saobracajno i geografski opravdanog resenja na lokaciju blize selu sa pretezno Srpskim stanovnistvom. Sokantno je bilo i to da selo sa leve strane puta je bio naznacen na skretanju a selo sa pretezno Madjarskim zivljem na desnoj strani puta, nije (saobracajno bi bilo opravdano resenje, da se to uradi). Subotica do danasnjeg dana nema optimalan prilaz a ime Cantavir je ispisan na tablu tek 10 godina kasnije, a i onda sa gramatickom greskom.
    Imam utisak da popoljsavanju odnosa radi politika bliska Tadicu a radikalna opozicija tezi opstrukciji u tome.
    E bas takva, za ``starosedeoce``opstruktivna politika je vladala u Vojvodini pre II sv. rata. Tako se prica. Postoje anegdote, konkretni primeri, price nije ni bitno.
    Verujem da je tema otvorena zarad utvrdjivanja inventara a ne za bockanje i kontrabockanje, caskamo i to je to! Bellissimo!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  5. #95

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Ljudi manimo se proslosti.Jeste ova tema striktna za 1918,ali moramo gledati u buducnost a ta buducnost je vec tu.Statut,pitanje Vojvodine sve se to postavlja i odgovor ce uslediti najkasnije do 2012.
      Vrh

  6. #96

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    2012... kraj sveta?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  7. #97

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Znaci sta je izgradjeno izmedju 1918 i 1941?
    Значи,ти уопште не читаш шта сам написао....
    Али ево поново,само неке фирме и предузећа:

    1.Фабрика авиона Икарус,Нови Сад 1924
    2.Фабрика авиона Змај,Земун,1927
    3.Фабрика авиона Албатрос,Сремска Митровица,1937
    4.Фабрика стакла,Панчево,1932
    5.Фабрика сијалица Тесла,Панчево,1931
    6.Фабрика скроба,Панчево,1937
    7.Фабрика аеропланских инструмената Телеоптик,Земун,1922
    8.Фабрика падобрана,Инђија,1923
    ...

    Сада наведи ми неке конкретне фабрике изграђене овде пре 1918,а да нису пиваре,шећеране и беочинска цементара.

    Горе наведене фабрике су биле од важног значаја за краљевину СХС,а први серијски авион у краљевини СХС је направљен у Новом Саду,у тој наводној "стагнацији".


    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    1. Zeleznicu je izgradila Austrougarska.
    Железнице су се градиле свуда у свету,па и овде.Аустро-Угарска је овде градила железницу за потребе своје војске,а не ради привредног развоја своје јужне колоније ("забит на крају света"),за коју је претерано није било брига.
    Градиле су се железнице тада и у Африци,за потребе колонијалних сила.


    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    2. Kanale je izgradila Austrougarskа.
    Канали су углавном грађени пре оснивања Аустро-Угарске,државе која је постојала мање од 50 година.А пре 50 година твој народ је дизао револуцију против те државе,која је постојала пре Аустро-Угарске.
    Највећи канал у Војводини је изграђен после 2 светског рата.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    3. Cak i onaj sada vec truckavi betonski put od Subotice do Indjije, a mozda i Zemuna je izgradio Madjarski ``okupator``. Do danasnjeg dana ovoj drzavi je zao asfalta za taj put?
    Јел тај исти окупатор који је слао под лед људе у Бачкој?
    И Нацистичка Немачка је градила путеве по окупираној Европи за потребе својих трупа,а не ради бољитка окупираних народа.
    Сада тражиш од Српске државе да ти гради пут,али се жалиш на Српску државу кад њој треба нешто дати.

    Уосталом Србија гради пут Хоргош-Пожега уместо да обнавља Аустро-Угарске путеве...
    Можда треба да се асфалтирају и Римски путеви такође?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    4. U svom rodnom gradu glavne pravce ulicne rasvete je modernizovao, izgradio Madjarski okupator.)
    Ја говорим о фирмама у којима се акумулира капитал и даје допринос производњи,а ти причаш о уличним расветама и путевима које су градили Мађарски хортијевски фашисти.


    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    5. Fabrike su gradili i drzali bivsi gradjani Austrougarske (nemalim delom Jevreji)
    Па зар ти бивши грађани Аустро-Угарске нису били "поробљени" од стране мрских балканаца.Сад одједном држе фабрике под окупацијом тих истих балканаца...

    Још влада чудан парадокс,да ти "бивши грађани Аустро-Угарске" нису градили те фабрике током постојања "прогресивне" Аустро-Угарске која је наводно страшно бринула за ове просторе,него су градили ту индустрију управо под владавином "назадних" Раца тј.Срба?

    То је проблем пропагандиста,покушавају истовремено да тврде да су супериорни и жртве.

    Скоро све фабрике горенаведене су основали Срби,уз велику помоћ државе.
    Јевреји су углавном држали нека предузећа у Београду,попут Геце Кона (из Суботице) и Вајферта (Панчевца).
    Узгред шта су Јевреји држали у "толерантној" и "културној" Хортијевској Мађарској ?

    П.С
    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Znaci u cemu je dobio pozitivni materijalni ili nematerijalni napredak Vojvodina u tom periodu? Ukoliko kazes da je taj period bio potreban za prilagodjavanje, ja cu prihvatiti tvoj odgovor, inace nikako.
    Он постави питање,ја одговорим,а онда он постави поново исто питање...

    А.Шта је Војводина добила после 1918?Ништа.
    Б.Ево на пример X,Y и Z
    А.Шта је Војводина добила после 1918?Ништа.
    Б.Ево поново одговор...
    А.Шта је Војводина добила после 1918?Ништа.

    И тако унедоглед....понављати пропаганду док не постане истина.
    Poruku je izmenio Luctor, 09.11.2009 u 20:57
      Vrh

  8. #98

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    naravno da daje, i treba da daje. To je normalno zar ne?
    Наравно да даје и треба да даје. Ти си чини ми се то доводио у сумњу.

    malo je offtopic ali na pr. Secamo se `90-ih, kada je jedan jako negativan primer bila izgradjna prilaza autoputa za suboticu, kada je isti izmesten iz politickih razloga, umesto saobracajno i geografski opravdanog resenja na lokaciju blize selu sa pretezno srpskim stanovnistvom. Sokantno je bilo i to da selo sa leve strane puta je bio naznacen na skretanju a selo sa pretezno madjarskim zivljem na desnoj strani puta, nije (saobracajno bi bilo opravdano resenje, da se to uradi). Subotica do danasnjeg dana nema optimalan prilaz a ime cantavir je ispisan na tablu tek 10 godina kasnije, a i onda sa gramatickom greskom.
    Imam utisak da popoljsavanju odnosa radi politika bliska tadicu a radikalna opozicija tezi opstrukciji u tome.
    Да, мало је офтопик, али чињеница је да је однос и поступак према Мађарима у Србији деведесетих био неприхватљив, и да је то нажалост оставило ружна сећања мађарском становништву. Међутим, не сме се дозволити да та ружна прошлост постане изговор за нове сукобе или мржње. Мађари имају право да спомињу те неправде и притисак на њих, али не тако што ће узвраћати на исти начин, увредама, нетрпељивошћу, симпатијама за хрватске или шиптарске екстремисте, јер то онда доводи до одговора истом мером, и тако не излазимо из зачараног круга.
    Такође, та дешавања не могу бити изговор за наношење штете Србији. Мађари имају право да траже и извињење и обештећење ако је било неких већих штета, али не и да раде против своје земље.
    Наравно, већина Мађара не ради против своје земље, само шачица екстрема.

    Мислим да грешиш у вези опозиције, прво, она није радикална, већ нормално десна. Друго, на митингу СРС пред прошле изборе у Новом Саду једна госпођа је држала говор на мађарском. ДСС чак донекле сматра СВМ природним саговорником јер су обе десне/народњачке странке.

    e bas takva, za ``starosedeoce``opstruktivna politika je vladala u vojvodini pre ii sv. Rata. Tako se prica. Postoje anegdote, konkretni primeri, price nije ni bitno.
    Verujem da je tema otvorena zarad utvrdjivanja inventara a ne za bockanje i kontrabockanje, caskamo i to je to! Bellissimo!
    Мађари нису староседеоци у Војводини ништа више од других народа, посебно рецимо од Румуна који су потомци Дачана, који су ту били десецима векова пре и Срба и Мађара.

    Не знам за период између 2 светска рата, дајмо неке конкретне податке.

    Луцторе, одличан пост као и увек!
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  9. #99

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Nemam razloga da ne verujem u Luctorove tvrdnje da su sve te fabrike avina i stakla izgrađene tih godina koje su navedene, ali i Biter ima pravo.
    Naime sve velike fabrike u Subotici (Pionir, Zorka,Sever, Partizan, 29. Novembar, Bratstvo...) su izgrađene pre I svetskog rata.
    Valjda je svaka vlast imala prioritete i razloge za gradnju fabrika.
      Vrh

  10. #100

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Да, мало је офтопик, али чињеница је да је однос и поступак према Мађарима у Србији деведесетих био неприхватљив, и да је то нажалост оставило ружна сећања мађарском становништву. Међутим, не сме се дозволити да та ружна прошлост постане изговор за нове сукобе или мржње. Мађари имају право да спомињу те неправде и притисак на њих, али не тако што ће узвраћати на исти начин, увредама, нетрпељивошћу, симпатијама за хрватске или шиптарске екстремисте, јер то онда доводи до одговора истом мером, и тако не излазимо из зачараног круга.
    Такође, та дешавања не могу бити изговор за наношење штете Србији. Мађари имају право да траже и извињење и обештећење ако је било неких већих штета, али не и да раде против своје земље.
    Наравно, већина Мађара не ради против своје земље, само шачица екстрема.

    Мислим да грешиш у вези опозиције, прво, она није радикална, већ нормално десна. Друго, на митингу СРС пред прошле изборе у Новом Саду једна госпођа је држала говор на мађарском. ДСС чак донекле сматра СВМ природним саговорником јер су обе десне/народњачке странке.



    Мађари нису староседеоци у Војводини ништа више од других народа, посебно рецимо од Румуна који су потомци Дачана, који су ту били десецима векова пре и Срба и Мађара.

    Не знам за период између 2 светска рата, дајмо неке конкретне податке.

    Луцторе, одличан пост као и увек!
    Mislim da ektremizma u madjarskom zivlju nema, oni koji imaju sanse da rade, gledaju kako da zarade a oni koji nemaju zive od sanas do sutra kao i svi drugi.
    Nije mi poznato da su ikada ekstremisti podrzavani, no ne vidim zasto ne bi naveli obrazlozenja iz drugog vidokruga, upravo razliciti pristupi pomazu kritici i samokritici u svakom narodu. Takodje zasto nekom ne bi Hrvati bili jednako simpaticni Srbima, Makedoncima ili Slovencima?
    Niko nije rekao da su samo Madjari starosedeoci, pojam starosedeoc uglavnom pokriva pripadnost odredjenom mentalitetu. Svi koji su dosli, vremenom i generacijskom smenom menjaju i ponasanje (snalaze se u novom zavicaju), vremenom postaju starosedeoci, kao sto se i njihov donoseni mentalitet menja donekle mentalitet okoline.
    Ja sam pricao generalno o radikalima, u izbalansiranom politickom sistemu pozicija i opozicija se posle nekoliko izbornih krugova priblizavaju u stavovima.
    No da Madjara ima radikala... kao sto radikala ima u SVM.

    Nije uloga drzave dizanje fabrika (nismo tada imali fabrike). Cini mi se uvodni post je pricao o izgubljenim vrednostima posle 1918.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  11. #101

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    Naime sve velike fabrike u Subotici (Pionir, Zorka,Sever, Partizan, 29. Novembar, Bratstvo...) su izgrađene pre I svetskog rata.
    Можеш ли објавити године оснивања тих фабрика?

    Индустрија коју сам ја наводио се тиче кључних фирми за производњу машина и непољопривредних производа,која захтевају већу стручност и научно-технички развој од обраде аграрних производа,што је представљало скоро искључиву делатност феудалне јужне Угарске пре 1918.
    Намерно сам објавио податке за авио индустрију и за Панчево,са обзиром да ми је деда био авио инжињер,а отац је учествовао у изградњи хемијске индустрије у Панчеву,па за те области имам најтачније податке.

    Занимљиво је приметити да Аустро-Угарска баш и није имала неку авио индустрију,за разлику од царске Немачке,а оно мало што је било производило се у Бечу.Појединачне авионе које су крпили занатлије и ентузијасти у својим радионицама не рачунам у авио индустрију,јер се не ради о серијској производњи нити о фирмама.

    Са друге стране после 1918 имамо неколико фабрика авиона на територији данашње Војводине што је велики напредак од нула фабрика пре 1918,што је знак тешке економске депресије после уједињења са Србијом...

    Пример....Made in Нови Сад1929:





    Дакле на територији Војводине,непољопривредна производња почиње управо после 1918,под Српском управом,док је пре 1918 била аграрна периферија Угарске.
    То не само да противречи Аустроносталгичарским халуцинацијама,него управо доказује да је највећи развој област Војводине достигла управо после распада Аустро-Угарске.


    Што се тиче хемијске и фармацеутске индустрије,она почиње да се развија после 2 светског рата,што је наравно такође после 1918.
      Vrh

  12. #102

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Nisam imao nameru da ulazim u raspravu o faabrikama, ali iz glave mogu da se setim da je Bratstvo(fabrika vagona) osnovana 1888, Partizan (fabrika bicikla) je dve godine starija, a Zorka (hemijska industrija) je osnovana 1904.Iz ove fabrike je nastala, preseljenjem pogona za proizvodnju plavog kamena, i šabačka Zorka.

    Avioindistrija je naravno nastajala posle I sv.rata.

    Ove podatke sam izneo kao obaveštenje, a ne sa namerom da se raspravljam s tobom.Naročito ne kao odgovaranje đačića pred učiteljem.
      Vrh

  13. #103

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Значи,ти уопште не читаш шта сам написао....:
    tacno, ne citam duge postove, samo gledam slike

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    1.Фабрика авиона Икарус,Нови Сад 1924
    2.Фабрика авиона Змај,Земун,1927
    3.Фабрика авиона Албатрос,Сремска Митровица,1937
    4.Фабрика стакла,Панчево,1932
    5.Фабрика сијалица Тесла,Панчево,1931
    6.Фабрика скроба,Панчево,1937
    7.Фабрика аеропланских инструмената Телеоптик,Земун,1922
    8.Фабрика падобрана,Инђија,1923
    ....:
    Ok, lepi primeri, to sam hteo da cujem, no nema niceg severnijeg od Novog Sada, mozda i logicno, strategijske fabrike graditi na teritoriji sa pretezno srpskim zivljem, pa o tome sam pricao...

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Железнице су се градиле свуда у свету,па и овде.Аустро-Угарска је овде градила железницу за потребе своје војске,а не ради привредног развоја своје јужне колоније ("забит на крају света"),за коју је претерано није било брига.
    Градиле су се железнице тада и у Африци,за потребе колонијалних сила.
    Vojvodina nije bila kolonija, ona je bila sastavni deo Madjarske. Madjarska je imala odlicno izgradjenu zeljeznicu, naravno i za potrebe vojske i za potrebe ekonomije. Burni razvoj Vojvodjanskih gradova upravo je omogucilo stizanje zeljeznice 1870-ih godina, tada se prvi put naselja izcupala iz naseg cuvenog blata. Arhitektonski su se veci gradovi izgradili upravo do 1914.
    Madjarska je razdeljena okolnim zemljama na kraju I. sv. rata i smanjena na 1/3 svoje teritorije zbog straha od crvene revolucije koja je tada harala u Rusiji, Madjarskoj, Nemackoj i jos nekim zemljama. Zalosno je sto se svesno islo na onesposobljavanje zeljeznice, pa se otcepljenje teritorija vrsilo tako da tangencijalni zeljeznicki pravci pripadnu susednim zemljama. Zato je Srbija dobila Kikindu, Suboticu, Sombor sa prugom koje ih povezuju. Naravno tako je dobila i mnogo nesrpskog zivlja.




    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Канали су углавном грађени пре оснивања Аустро-Угарске,државе која је постојала мање од 50 година.А пре 50 година твој народ је дизао револуцију против те државе,која је постојала пре Аустро-Угарске.
    Највећи канал у Војводини је изграђен после 2 светског рата.
    .
    Kanale i nasipe su gradili i neki od mojih cukundeda (kubikasi).


    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Јел тај исти окупатор који је слао под лед људе у Бачкој? .
    Ne, ali jesu pojedinci tog istog okupatora koji je dosao sa namerom da oslobadja.
    Posle je neke pocinioce ista drzava osudila. (proveri)
    No tvoja opaska je neumesna...


    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    И Нацистичка Немачка је градила путеве по окупираној Европи за потребе својих трупа,а не ради бољитка окупираних народа.
    Сада тражиш од Српске државе да ти гради пут,али се жалиш на Српску државу кад њој треба нешто дати.
    Pa da, i Srbija je izgradila obilaznicu batinskog brega `90-ih, Hrvatskoj, mada u tom ratu ``nije ni ucestvovala``.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Уосталом Србија гради пут Хоргош-Пожега уместо да обнавља Аустро-Угарске путеве...
    Можда треба да се асфалтирају и Римски путеви такође?
    A stanovnici malih mesta da crknu dok svakodnevno unistavaju vozila dolazeci do susednog mesta, dok u juznoj i cetralnoj Srbiji svako malo selo ima odlicno izgradjene puteve? E vidis o tome pricamo, to je tema!

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Ја говорим о фирмама у којима се акумулира капитал и даје допринос производњи,а ти причаш о уличним расветама и путевима које су градили Мађарски хортијевски фашисти.
    Vojna industrija je uvek najunosnija za sacicu izabranika.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Па зар ти бивши грађани Аустро-Угарске нису били "поробљени" од стране мрских балканаца.Сад одједном држе фабрике под окупацијом тих истих балканаца...

    Још влада чудан парадокс,да ти "бивши грађани Аустро-Угарске" нису градили те фабрике током постојања "прогресивне" Аустро-Угарске која је наводно страшно бринула за ове просторе,него су градили ту индустрију управо под владавином "назадних" Раца тј.Срба?

    То је проблем пропагандиста,покушавају истовремено да тврде да су супериорни и жртве.
    Dobro dosli u eru moralno cistih Srba, koji su zrtve svetske zavere, (dalje brisao medarator).

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    И тако унедоглед....понављати пропаганду док не постане истина.
    ostali deo teksta ti je smesno jeftin, verovatno pokusava pokazati tvoju superiornost, kao zrtvu. Nebitno, nisi potrefio ono sto sam hteo reci... Za to treba puno vise empatije...
    Poruku je izmenio nenad.bds, 09.11.2009 u 22:18 Razlog: Neumesno zaoštravanje rasprave
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  14. #104

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    tacno, ne citam duge postove, samo gledam slike
    И то је у реду,све зависи од интелектуалних могућности саговорника...

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ok, lepi primerim to sam hteo da cujem, no nema niceg severnijeg od Novog Sada, mozda i logisno, strategiske fabrike graditi na teritoriji sa rpetezno srpskim zivljem, pa o tome sam pricao...
    Када сам показао да су Срби итекако градили привреду на територији Војводине,ти сад пребацујеш на жалбу да су грађене на територији са претежно Српским живљем.
    Кисело грожђе....

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Vojvodina nije bila kolonija, ona je bila sastavni deo Madjarske.
    Исправка...
    Заиста јесте била део,али не Мађарске него Угарског краљества.Мађарска држава настаје после 1918.Али Војводина није могла бити део ни Угарске,јер Војводина уопште тада није постојала ни као мисаона именица.
    Ако у оквиру Угарске није имала аутономију,што онда мора да има у оквиру Србије,када се већ позивамо на историју?
    Ако је Угарска била централизована,где су се све паре сливале у Будимпешту,чему онда протест због знатно мањег Српског централизма,од стране Аустроносталгичара?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    urni razvoj Vojvodjanskih gradova upravo je omogucilo stizanje zeljeznice 1870-ih godina, tada se prvi put naselja izcupala iz naseg cuvenog blata. Arhitektonski su se veci gradovi izgradili upravo do 1914.
    Већи градови су били изграђени још пре 19 века,попут Новог Сада,што је у највећој мери заслуга богатих Српских добротвора,или нећеш ваљда да тврдиш да је Карловачку гимназију,владичански двор У Вршцу,Матицу Српску и масу Српских цркава и манастира подигао и финансирао Бечки двор?
    Све је то пре формирања краткотрајне Аустро-Угарске,и пре стварања Угарског централизма.
    После Аустро-Угарске нагодбе градови попут Новог Сада стагнирају и материјално као и културно,осим Суботице.
    Да не спомињем масовну колонизацију Мађара и Немаца,да би се разредила тадашња апсолутна Српска већина.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Zato je Srbija dobila Kikindu, Suboticu, Sombor sa prugom koje ih povezuju. Naravno tako je dobila i mnogo nesrpskog zivlja.
    Србија је у ствари добила знатно мање мањина,него Румунија или Чехословачка после 1918.
    У Мађарској је после 1918 живела знатна Српска мањина,које више практично нема.




    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Kanale i nasipe su gradili i neki od mojih cukundeda (kubikasi).
    У ком контексту су је градили?
    Као радници?




    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ne, ali jesu pojedinci tog istog okupatora koji je dosao sa namerom da oslobadja.
    Фашисти су дошли неког да "ослобађају"?
    Од чега? Од живота?

    Да ово кажеш у Румунији,завршио би у затвору због фашистичке пропаганде,али у мајци Србији је све могуће...

    Замисли да неко каже Пољаку да су Немци 1939 ишли да их "ослободе".

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    A stanovnici malih mesta da crknu dok svakodnevno unistavaju vozila dolazeci do susednog mesta, dok u jusnoj Srbiji cak svako malo selo ima odlicno izgradjene puteve? E vidis o tome pricamo, to je tema!
    Па ово је не само лаж него врхунски безобразлук..

    У Јужној Србији људи дословно умиру од глади или се исељавају.
    Тамо нека села немају ни струју,а камо ли путеве.
    А како може да се улаже,када постоји похлепна администрација у Београду,плус подједнако похлепна паралелна администрација у Војводини,тој истој Војводини која је добила све што никад није имала у историји а сад тражи и остатак.
    У Лесковац на пример дословно стиже 0% из државног буџета,радници секу прсте од очаја а ти још дрско тврдиш да они боље живе од тебе?
    И да ли се они жале?Не.
    Него становник најбогатије области.

    Овде се види лицемерје лажљиве пропаганде у пуној мери.


    Прво се тврди да је Војводина развијенија од остатка Србије,и да је остатак Србије кочи,па стога теба имати све мање везе са тим остатком.
    А после се тврди потпуно обрнуто,да је остатак Србије развијенији,док је Војводина "упропашћена" па стога такође не треба да има ништа са тим остатком.

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Dobro dosli u eru moralno cistih Srba, koji su zrtve svetske zavere, ...
    Какве све ово име везе са темом?

    П.С

    Упоредити ове противречности:

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ok, lepi primerim to sam hteo da cujem, no nema niceg severnijeg od Novog Sada, mozda i logisno, strategiske fabrike graditi na teritoriji sa rpetezno srpskim zivljem, pa o tome sam pricao...
    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Dobro dosli u eru moralno cistih Srba, koji su zrtve svetske zavere
    Прво је тврдио да ништа од привреде није изграђено између 1918-1941.Кад сам доказао супротно,онда је пребацио лопту оптужујући Србију да је систематски градила привреду где нису мањине.Да не говоримо да је све ово у суштини теорија завере у којој су се Срби и Србија заверили против мањина и саме Војводине да би их експлоатисали.
    А онда опет пребацује лопту и подсмешљиво оптужује Србе да су теоретичари завере,иако све што он прича о Србима и Србији јесте једна колосална теорија завере.


    Poruku je izmenio nenad.bds, 09.11.2009 u 23:21 Razlog: Brisan deo kao i u postu iz koga je citat
      Vrh

  15. #105

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    оптужујући Србију да је систематски градила привреду
    Luctore, Srbija ne zna sistematski graditi privredu!
    A ne zna, jer zivi slepi ponos pobednika. To ga oduvek koci. A zasto? Zato sto su mu uvek veci krojili sudbinu?
    Ma daj porasti vec jednom, otvori oci. Priznaj sebi mane i nadji svoje prednosti. Nije stid ako te neko optuzuje (mada nije). Nije ni stid priznati. Stid je lagati sebe!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

Strana 7 od 8 PrvaPrva ... 5678 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Bač - gradić po kome je Bačka dobila ime
    Autor cvishna u forumu Bačka
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 15.03.2015, 20:37
  2. Osmogodišnja devojčica dobila razvod
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 22.04.2008, 15:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •