Sta je Vojvodina dobila 1918? - Strana 3
Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 110
  1. #31

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Pitanje je bilo šta je Vojvodina dobila, ne šta su vojvođanski Srbi dobili.
    Војводина као територија? Војводина као становници Војводине? Ондашњи или садашњи? Срби, Мађари или Немци? Питање "шта је Војводина добила" нема неког смисла, преуопштено је.

    Uopšte mi nije jasno zašto kad se kaže Vojvodina (Vojvođani) neki samo smatraju Srbe koji žive u Vojvodini.
    Не знам ко сматра па тиме ни зашто сматра.

    Jer nije svako ko živi u Vojvodini Vojvođanin (bez obzira odakle su mu preci i koje nacije bili). To nije pripadnost po mestu življenja, niti po poreklu, već po načinu razmišljanja.
    Ко то каже? Који је то начин размишљања? Ко га је успоставио и ко контролише да ли је начин размишљања сваког појединца довољно добар да се тај појединац може сматрати Војвођанином?

    Elem, da ne odem u off-topic.
    Tada su Vojvođani (ili dobar deo njih) dobili ostvarenje svojih tadašnjih želja za pripajanjem sa južnoslovenskim narodima (ili bar delom njih).
    Опет не можемо говорити о Војвођанима. Срби су добили уједињење са Србијом, Мађари су постали странци у сопственој земљи, велики број је добио или узео отпремнину и отишао у Мађарску, за Немце нисам сигуран.

    Suština je u tome što je se ta njihova ideja pokazala jalovom i nije živela ni jedan vek. Pa u takvim, promenjenim uslovima se ono što se dobilo pripajanjem posmatra u drugom svetlu.
    Идеја уједињења са Србијом се по мени није показала јаловом. Југословенска идеја је нешто друго.
    Али бесмислено је узроке данашњег стања тражити у 1918. јер тако можемо ићи пар хиљада година уназад... шта би било да су Римљани сузбили варваре... данас би Војводина имала иза себе 2000 година непрекинутог развоја. Али би зато већина данашњих Војвођана живела негде између Москве и Улан Батора.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  2. #32

    12

    Citat Manjelos kaže: Pogledaj poruku
    Tito je jednon kratko nakon rata uvidio svoju gresku kad su mu rekli kako se kolonisti ophode sa "naslijedjenim" imanjima: "Napravili smo veliku gresku kada smo protjerali najproduktivniji dio stanovnistva iz Vojvodine". Trebalo je dosta napora da se proizvodnja podigne na predratni nivo bas zbog toga. A najkasnije nakon "joghurt" revolucije i nasilnog svrgavanja tada legalne vlasti i uspostavljanja "marionetskog" rezima Milosevica koji je po suvremenim standardima diktator, Vojvodina je uvucena u rat koji joj je najmanje trebao, patila pod sankcijama, terorom Seselja i ostalih, privredno pljackana i na kraju izbombardovana. Zdravom logikom bi se trebali upitati sto je jednu po jednu republiku nagnalo na to da ode od Beograda koji je sve manje bio glavni grad savezne drzave a sve vise autokratska vlast koja ne trpi prigovore.
    Po logici "pametniji popusta" Vojvodina je popustila pod pritiskom ulice i nasilnog svrgavanja vlasti kao i Crna Gora u to vrijeme, sticajem okolnosti, ta ista "ulica" je dovela do preokreta. Danas su europske integracije u regije pusta zelja, obnova i kasnjenje privrede koja nije nicim konkurentna skoro nedostizna, politicka svijest na nuli a stanovnistvo izmedju tolerancije i radikalstva.
    Nakon svega, Beograd valda i dalje Vojvodinom kao Washington Louisijanom, mobilisu se vojnici za Irak, stanovnistvo dijeli i zaglupljuje, infrastruktura planski zapustava a od privrednog bogatsva (Poljoprivreda, nafta) domaci nemaju nista. Mozda se zadnji otrijezne kada krenu za Rumuniju, ovaj puta ne zbog sverca vec za poslom. Srbiji je Vojvodina od vitalnog znacaja dok Vojvodini Srbija to nije tako da se tu nista ne moze ocekivati jer Vojvodina sada placa cehove svih ratova koji su krenuli iz Beograda.
    I kratka primjedba na arhitekturu crkvi. U Pruskoj prije sto godina je vazio zakon pod Bismarckom da katolicke crkve mogu biti gradjene pod uslovom samo da se nalaze u "bloku", znaci ne mogu stajati samostalno vec moraju imati zajednicke zidove sa susjednim zgradama koje su stambene, samim tim je kontroliran i raspored zvonjenja koji nije bio tako liberalan kao kod protestanskih crkvi. Toliko o arhitektonskom zanovijetanju.
    Sve dok Vojvodanima ne proradi cvest da oni treba da vladaju.
    A dosljaci da sluze mesto nas!

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Pitanje je bilo šta je Vojvodina dobila, ne šta su vojvođanski Srbi dobili.
    Uopšte mi nije jasno zašto kad se kaže Vojvodina (Vojvođani) neki samo smatraju Srbe koji žive u Vojvodini. Jer nije svako ko živi u Vojvodini Vojvođanin (bez obzira odakle su mu preci i koje nacije bili). To nije pripadnost po mestu življenja, niti po poreklu, već po načinu razmišljanja.
    Elem, da ne odem u off-topic.
    Tada su Vojvođani (ili dobar deo njih) dobili ostvarenje svojih tadašnjih želja za pripajanjem sa južnoslovenskim narodima (ili bar delom njih).
    Suština je u tome što je se ta njihova ideja pokazala jalovom i nije živela ni jedan vek. Pa u takvim, promenjenim uslovima se ono što se dobilo pripajanjem posmatra u drugom svetlu.
    Posle Skoro jednog veka Vreme je da zamenimo uloge......

    Citat bata11080 kaže: Pogledaj poruku
    Sta je dobijeno a sta izgubljeno i kada ko zna neka mi kaze? Znam samo da biti Vojvodjanin je slicno kao biti obespravljen u svojoj rodjenoj kuci zadnjih 50 godina. Sto je po mom misljenju prilicno lose. Mozda neko misli drugacije?
    Vojvodina dobila1918 Gazdu 1945 Koloniste a Vojvodanin seljak
    teglece grlo.Zar to nije veliko unapredenje Za vojvodanina?
      Vrh

  3. #33

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat vrsac14 kaže: Pogledaj poruku


    Sve dok Vojvodanima ne proradi cvest da oni treba da vladaju.
    A dosljaci da sluze mesto nas!



    Posle Skoro jednog veka Vreme je da zamenimo uloge......



    Vojvodina dobila1918 Gazdu 1945 Koloniste a Vojvodanin seljak
    teglece grlo.Zar to nije veliko unapredenje Za vojvodanina?
    Ово писање могу да схватим само ако Вршац 14 значи да имаш 14 година...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  4. #34

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Шта је Војводина?
    1918. Србија је добила компензацију за агресију и злочине Аустро-Угарске.
    Војвођански Срби су добили слободу.
    Да није било уједињења са Србијом 1918. данас би војвођански Срби били у ситуацију у којој су данас Мађари или Немци у Војводини.
    Мало ли је?

    Kakvu kompenzaciju za kakvu agresiju? Vojvodina je bila razvijana i gradjena kao i ostali delovi Monarhije, ne kazem da je tada bilo idealno za sve narode koji su ziveli ovde, ali su oni svi zadrzali svoj nacionalni identitet tokom prethodnih 700-800 godina (Cesi, Slovaci, Rumuni, Hrvati, Srbi..), ako su Austro-Ugari vec bili takvi 'zlocinci' zasto je srpski narod isao cak do Sentandreje...veliki deo istorije kulture i pismenosti Srba potice upravo sa teritorija tadasnje Monarhije.
    Sa druge strane, u svim drzavama koje su nasledile-dobile-oslobodile, 'svoje' teritorije 'nove' manjine (Madjari, Nemci, Slovaci, ..) su za nepunih 100 godina desetkovane od strane novih 'oslobodilaca'....

    Na konstataciju 'Да није било уједињења са Србијом 1918. данас би војвођански Срби били у ситуацију у којој су данас Мађари или Немци у Војводини. ' zaista ne znam sta bih napisao, ovakve reci mene licno jako pogadjaju, ja ipak smatram da bi Vojvodina trebala da bude i moja koliko i tvoja, zasto je tebi toliko bitno da budes 'iznad' ostalih, razlicitih od tebe.
    Nisu li ovakvi stavovi prouzrokovali vec mnogo ratova?

    Ja sam rodjen ovde, i moji preci su rodjeni ovde, na osnovi cega smatras da treba da si u povlascenom polozaju u odnosu na mene. Zasto da moja deca zive kao 'manjina' i da budu svesna da imaju manja prava, samo zato sto neko misli da je dobro sto je Vojvodina 'oslododjena'.

    Nije oslobodjena...dokle god ima ljudi koji misle kao ti nece ni biti slobodna. Bice samo popriste novih i starih mrznji i ratova.
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem
      Vrh

  5. #35

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Hocu i ja nesto da kazem za Dnevnik...

    Dakle, dragi Vojvodjani i svi koji se smatrate Vojvodjanima: ni slucajno ne pokusavajte da umanjite zlocine komsijskih (a ne manjinskih) naroda nad Srbima u Vojvodini i po centralnoj Srbiji. To je istorijska cinjenica koja se ne sme i ne moze poreci.

    Pitanje za sve ucesnike foruma: kada su to Srbi klali, ubijali, silovali i prevodili u pravoslavlje narode po Madjarskoj, Rumuniji i Bugarskoj? Taj podatak mi je nepoznat iz postojece istorijske literature. Hrvatsku i Bosnu ne racunam, jer to je samo posledica naucene lekcije od pokatolicene i islamizovane "brace" (citaj: izroda) naucene jos u periodu 1941.-1944. godine.

    Da li je nekome poznato koliko je bilo Srba i srpskih sela na teritoriji danasnje Madjarske? I ko je najvecem Madjarskom jezeru dao ime Blatno? I sta na Madjarskom uopste znaci glagol "paliti", tj. zasto rakiju koja pali grlo zovu na srpskom/slovenskom "palinka".

    Mogao bi i neki Slovak da se ukljuci u diskusiju pa da malo objasni od koga su to i zasto Slovaci bezali i trazili spas medju svojim slovenima?

    I kako to da su sve srpske naseobine, ukljucujuci i crkve, ispod tvrdjave usred starih Bude i Obude sravnjene sa zemljom, cime je zatrto postojanje Srba u starom Budimu? Da li je vladika Arsenije Carnojevic poveo narod medju "spasitelje" Austrougare ili mozda u okrilje svoje brace Srba koji su poodavno ziveli na teritoriji sadasnje Madjarske?

    Jos nesto mi nije jasno: kako to da su stari Huni genetski niski, crnomanjasti i kosooki, a veliki broj danasnjih Madjara su plavokosi i plavooki? Sad se setih i tzv. Sandora Petefija i Lajosa Kosuta, ali ne bih sada o njihovim pravim imenima i srpskom poreklu. Neki drugi put.

    Pa koje su to teritorije Srbi okupirali, i kome, a da prethodno stotinama godina nisu ziveli na njima?

    Rezime: da nije bilo Srba, koji su se pod austrougarima izborili za svoju srpsku Vojvodinu, kako biste vi, ne-Srbi, Vojvodjani, drugacije zvali teritoriju severne Srbije? Zivo me zanima...

    Da se razumemo - nisam neko ko mrzi pripadnike drugih naroda, niti bilo koji drugi narod u celini, tako mi Boga. Jednostavno mi je muka da slusam kako nam lepe etiketu najgoreg naroda na planeti (mada bi ta ista planete bez npr. Tesle jos uvek bila u mraku). Prosto i jednostavno - ne dam na sebe i ne dam na svoje!

    Eto toliko, jednostavno mi nesto doslo...Iako me izbacite iz foruma, nema veze, cinjenice ostaju cinjenice: Bog je jedan za sve. I sve nas isto gleda, hteli vi to ili ne.
    ...'ajte molim vas: ko jo ne vole krkanje...
      Vrh

  6. #36

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Шта је Војводина?
    1918. Србија је добила компензацију за агресију и злочине Аустро-Угарске.
    Војвођански Срби су добили слободу.
    Да није било уједињења са Србијом 1918. данас би војвођански Срби били у ситуацију у којој су данас Мађари или Немци у Војводини.
    Мало ли је?
    Jedno je sigurno da Gradani u nekoj od navedenih Drzava ne bi vecina
    Gradana preturali Kontejnere,da bi preziveo Ma bio koje vere,Manjine ili vecine
      Vrh

  7. #37

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat vojvodjan kaže: Pogledaj poruku
    Kakvu kompenzaciju za kakvu agresiju?
    Да ли си чуо некад за Први светски рат?

    Vojvodina je bila razvijana i gradjena kao i ostali delovi Monarhije, ne kazem da je tada bilo idealno za sve narode koji su ziveli ovde, ali su oni svi zadrzali svoj nacionalni identitet tokom prethodnih 700-800 godina (Cesi, Slovaci, Rumuni, Hrvati, Srbi..), ako su Austro-Ugari vec bili takvi 'zlocinci' zasto je srpski narod isao cak do Sentandreje...veliki deo istorije kulture i pismenosti Srba potice upravo sa teritorija tadasnje Monarhije.
    Војводина је била насилно укључена у Краљевину Мађарску 1867, у којој су Мађари владали над Румунима и Словенима и њиховим земљама малтене као над колонијама и у којој су чинили око 40% становништва и владајућу класу. Мађарска је спроводила процесе мађаризације у којима је велики број Срба, Словака, Буњеваца, Шокаца, Хрвата, Русина, Румуна... покатоличен и претворен у Мађаре. Како је Петефи Шандор од Александра Петровића постао Петефи Шандор? Краљевина Мађарска је била шовинистичка полицијска држава која је гушила права и идентитет сваког народа осим мађарског.
    Остали народи су опстали јер Мађари нису стигли да од 1867. до 1914. асимилују 60% становништва и јер су се успешно одупирали том процесу. Аустро-Угарска је била позната као тамница народа. Једина предност је била што је Турска била још гора. Срби су опстали јер су били бројни и организовани, не зато што је то било драго тој колонијалној сили.

    Sa druge strane, u svim drzavama koje su nasledile-dobile-oslobodile, 'svoje' teritorije 'nove' manjine (Madjari, Nemci, Slovaci, ..) su za nepunih 100 godina desetkovane od strane novih 'oslobodilaca'....
    Где су то Словаци десетковани?
    Мађари су чинили око 20ак посто становништва Војводине пре 100 година, а проценат им је опао због ниског наталитета и досељавања у Војводину, не због неког малтретирања Мађара.
    Немци су протерани после Другог светског рата, ослобођење од Мађарске власти и њима је добро дошло 1918, њихов нестанак нема везе са распадом Аустро-Угарске.
    Чист безобразлук причати о томе како је Аустро-Угарска била слободнија од новонасталих држава. Па АУ је била симбол полицијске државе о опресивног државног апарата, тамница народа.

    Na konstataciju 'Да није било уједињења са Србијом 1918. данас би војвођански Срби били у ситуацију у којој су данас Мађари или Немци у Војводини. ' zaista ne znam sta bih napisao, ovakve reci mene licno jako pogadjaju, ja ipak smatram da bi Vojvodina trebala da bude i moja koliko i tvoja, zasto je tebi toliko bitno da budes 'iznad' ostalih, razlicitih od tebe.
    Nisu li ovakvi stavovi prouzrokovali vec mnogo ratova?
    Не знам зашто те погађају овакве ствари, можда треба да улепшавамо историју? Срби никад не би са неких 35% становништва порасли на 70%.
    То не значи да Војводина не припада свим њеним становницима, нити да је мени битно да будем изнад некога (осим какве слатке фрајлице, мада и ту није битно ко је изнад).
    Не знам одакле ти такав закључак о мојим ставовима.

    Ja sam rodjen ovde, i moji preci su rodjeni ovde, na osnovi cega smatras da treba da si u povlascenom polozaju u odnosu na mene. Zasto da moja deca zive kao 'manjina' i da budu svesna da imaju manja prava, samo zato sto neko misli da je dobro sto je Vojvodina 'oslododjena'.
    Војводина јесте ослобођена. Уђи у зграду општине Зрењанин и погледај таблу о Бригадиру Ристићу.
    Али наравно да то не значи да неко треба да има мања права или да га неко сматра и у ком погледу мање вредним јер не припада већинском народу.

    Nije oslobodjena...
    То мисли и "Покрет 66 жупанија".

    dokle god ima ljudi koji misle kao ti nece ni biti slobodna. Bice samo popriste novih i starih mrznji i ratova.
    Ово је већ лична увреда после свих оних неоснованих оптужби.

    Citat vrsac14 kaže: Pogledaj poruku
    Jedno je sigurno da Gradani u nekoj od navedenih Drzava ne bi vecina
    Gradana preturali Kontejnere,da bi preziveo Ma bio koje vere,Manjine ili vecine
    Ма најбоље би било да Римљани нису отишли, тек тад би све цветало... глупости је везивати све ово што се дешава за 1918. Осим од стране оних који нису прежалили Тријанон.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  8. #38

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Lepo objasnjeno, sada mi je sve mnogo jasnije.....

    Sve to je samo odraz onoga sto si ti naucio ili bio naucen ....rekao si mnogo netacnih konstatacija u prethodnom postu...ali ne bih sada da pocinjem repliku na repliku, ko je procitao dovoljno mu je da sam proceni, a ko nece da razume njemu se uzalud objasnjava.

    Posto vidim da si specijalista za ove stvari, da pitam: da li je ISTINA ono sto smo naucili svi mi u 'svojim' , 'oslobodjenim' skolama, (bilo Srpskim, bilo Slovackim, bilo Madjarskim, ili Rumunskim) ili bi makar ponekad bilo dobro upoznati i procitati i istoriju ostalih, iz 'njihovih' knjiga.

    Ni ovde na forumu niko nije dotakao nista iz kulture ili bilo cega sto je vezano za ostale narode koji zive u Vojvodini. Ako iko pokusa bilo sta da doda a sto nije u kontekstu opsteprihvacenih teza (ovde) o srbima i 'svima ostalima' ('ostali' mogu biti samo agresori ili drugi vid negativnog primera.. Slovaci i Rumuni bi ovde trebalo da se javljaju samo kad se pljuju Madjari, Madjari bi mogli da 'pomognu' oko Hrvata...i onda bi to bile 'prave' cinjenice, istina....)

    Tvoji kompletni tekstovi su zasnovani na jednostranom vidjenju istorije, jako nacionalno obojeni.(ovo ne smatram da je lose (za tebe), ali ako si subjektivan, kako mozes biti objektivan?)

    Svi imaju svoje konflikte, Slovaci/Cesi , Madjari/Rumuni, pa Srbi/Hrvati i da ne redjam dalje sve moguce i nemoguce kombinacije, i svaka strana se drzi cvrsto svog 'ispravnog' i jednostranog vidjenja istorije. (nije ok sto Srbija gubi Kosovo (kolevka Srpstva), ali je ok sto je Madjarska izgubila Erdelj, (tamo zive 100% rumuni, jelda?) i jos stosta... ili mnogi drugi slicni primeri sa Hrvatskom, u novije vreme Republikom Srpskom, ili Ceskom i Slovackom,...koja je cija teritorija, ko je koga napadao, ubijao i zlostavljao...

    Prava istina je negde izmedju. Probaj da procitas nesto iz istorije drugih naroda sa podrucja Vojvodine, ja sam procitao 'istorije' koje su napisane od strane Srpskih, Slovackih, Rumunskih i Madjarskih autora, i najblize istini smatram ono sto je u svakoj od njih isto ili bar slicno. A toga je nazalost jako malo. (ali sasvim dovoljno da dobijes ispravnu sliku.)

    Istorija Vojvodine nije samo istorija Srpskog naroda, istorija Vojvodine je istorija SVIH naroda koji zive ili su ziveli ovde.

    Do 1918 Vojvodina se razvijala, zasluge za to ne pripisujem narodima, vec pojedincima koji su ucestvovali u tome, od tada se samo iscrpljuje, i to je cinjenica koja se ne moze negirati. (pruge, putevi (da li iko zna ime inzenjera koji je projektovao i izgradio pruge po Vojvodini, Slavoniji? Ako prosetate jos mozete naci pragove sa pecatom 1914..) , isusivanje mocvara, pravljenje vetrozastitnih pojaseva sirom Vojvodine (mislim da je vecina posecena u skorije vreme), zgrade skola, opstina, sudova, pozorista, vecina firmi -da spomenem samo u Beckereku/Petrovgradu/Zrenjaninu prvu fabriku tepiha u Monarhiji, jedna od najstarijih pivara, kasnije i secerana (koje su nazalost sada vec proslost) pogledajte oko sebe. Da se to nastavilo i posle 1918 u istoj meri bili bi danas medju vodecim regijama sveta.U selima Vojvodine i dalje ima veliki broj kuca od naboja starih i 100 godina i ja stanujem u jednoj takvoj..(verovatno zbog zdravog zivota...)
    Da naglasim da ne potcenjujem nista sto je gradjeno nakon 1918, do danas, ali sigurno da nije ulagano (ili vracano) onoliko koliko su Vojvodjani zaradili. Tempo razvoja se drasticno usporio.
    Pre 1918 u Beckerek su se doseljavali zbog posla u industriji, a sada se odlazi jer je industrija propala. ( I za to je opet svako drugi kriv, sem ljudi koji su vodili ovu drzavu...)

    Meni nije bilo tesko da naucim jezike 'drugih' (a znam ih mnogo) da bih ih bolje upoznao i zakljucke izvlacio sam, a ne da mi je serviraju na tacni.
    Postujem i volim da sam u drustvu svojih komsija i komsinica Bosanaca, Rumuna, Srba,Slovaka, Hrvata, Vojvodjana (Lalosa...), Madjara..voleo bih da se vrate i Spanci koji su nekada ziveli u Beckereku..i uvek se trudim da sagledavam stvari iz svih uglova, a ne samo onog koji meni u tom trenutku odgovara.


    Za licnu uvredu se izvinjavam. nije mi bila namera da vredjam.


    Molim vas da me ne citirate, -ako imate sta napisati, -napisite.

    Namera mi nije da odgovaram, niti da citat po citat pobijam ili potvrdjujem necije stavove, pa vas molim da ni meni to ne radite.

    I ne bih da se ova inace jako dobra tema pretvori u prepucavanje.
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem
      Vrh

  9. #39

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat krkobrk kaže: Pogledaj poruku
    Hocu i ja nesto da kazem za Dnevnik...

    Dakle, dragi Vojvodjani i svi koji se smatrate Vojvodjanima: ni slucajno ne pokusavajte da umanjite zlocine komsijskih (a ne manjinskih) naroda nad Srbima u Vojvodini i po centralnoj Srbiji. To je istorijska cinjenica koja se ne sme i ne moze poreci.

    Pitanje za sve ucesnike foruma: kada su to Srbi klali, ubijali, silovali i prevodili u pravoslavlje narode po Madjarskoj, Rumuniji i Bugarskoj? Taj podatak mi je nepoznat iz postojece istorijske literature. Hrvatsku i Bosnu ne racunam, jer to je samo posledica naucene lekcije od pokatolicene i islamizovane "brace" (citaj: izroda) naucene jos u periodu 1941.-1944. godine.

    Da li je nekome poznato koliko je bilo Srba i srpskih sela na teritoriji danasnje Madjarske? I ko je najvecem Madjarskom jezeru dao ime Blatno? I sta na Madjarskom uopste znaci glagol "paliti", tj. zasto rakiju koja pali grlo zovu na srpskom/slovenskom "palinka".

    Mogao bi i neki Slovak da se ukljuci u diskusiju pa da malo objasni od koga su to i zasto Slovaci bezali i trazili spas medju svojim slovenima?

    I kako to da su sve srpske naseobine, ukljucujuci i crkve, ispod tvrdjave usred starih Bude i Obude sravnjene sa zemljom, cime je zatrto postojanje Srba u starom Budimu? Da li je vladika Arsenije Carnojevic poveo narod medju "spasitelje" Austrougare ili mozda u okrilje svoje brace Srba koji su poodavno ziveli na teritoriji sadasnje Madjarske?

    Jos nesto mi nije jasno: kako to da su stari Huni genetski niski, crnomanjasti i kosooki, a veliki broj danasnjih Madjara su plavokosi i plavooki? Sad se setih i tzv. Sandora Petefija i Lajosa Kosuta, ali ne bih sada o njihovim pravim imenima i srpskom poreklu. Neki drugi put.

    Pa koje su to teritorije Srbi okupirali, i kome, a da prethodno stotinama godina nisu ziveli na njima?

    Rezime: da nije bilo Srba, koji su se pod austrougarima izborili za svoju srpsku Vojvodinu, kako biste vi, ne-Srbi, Vojvodjani, drugacije zvali teritoriju severne Srbije? Zivo me zanima...

    Da se razumemo - nisam neko ko mrzi pripadnike drugih naroda, niti bilo koji drugi narod u celini, tako mi Boga. Jednostavno mi je muka da slusam kako nam lepe etiketu najgoreg naroda na planeti (mada bi ta ista planete bez npr. Tesle jos uvek bila u mraku). Prosto i jednostavno - ne dam na sebe i ne dam na svoje!

    Eto toliko, jednostavno mi nesto doslo...Iako me izbacite iz foruma, nema veze, cinjenice ostaju cinjenice: Bog je jedan za sve. I sve nas isto gleda, hteli vi to ili ne.
    Mi se jos nismo oslobodili Turcizma?Prividaju nam se da su svi neprijatelji
    u okruzenju,Mrze nas zato sto smo Srbi.Jos smo na Gazimekstanu nauruzani Macem masemo oko sebe Trazimo neprijatelja,Nismo jos svahtili da smo vec u Dvadesetprvi vek.Narodi se ujedinili Granica nema.Nasim Despotima Ovakovo
    stanje Odgovara da nam pustaju maglu,da ne vidimo oko sebe,da svi bolje zive od nas,np.Rumuni,Madari,Bugari,Hrvati,Slovenci,itd.A sto se tice Vojvodine
    mesto joj medu ovima EU Drzavama Ako Ratnici se uskoro ne probude?
      Vrh

  10. #40

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ово писање могу да схватим само ако Вршац 14 значи да имаш 14 година...
    Gosodine.Yossarian. Mislis da sam mnogo vise stariji od tebe.Narodna poslovica kaze
    Od starieg se uci......
      Vrh

  11. #41

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat vojvodjan kaže: Pogledaj poruku
    Kakvu kompenzaciju za kakvu agresiju? Vojvodina je bila razvijana i gradjena kao i ostali delovi Monarhije, ne kazem da je tada bilo idealno za sve narode koji su ziveli ovde, ali su oni svi zadrzali svoj nacionalni identitet tokom prethodnih 700-800 godina (Cesi, Slovaci, Rumuni, Hrvati, Srbi..), ako su Austro-Ugari vec bili takvi 'zlocinci' zasto je srpski narod isao cak do Sentandreje...veliki deo istorije kulture i pismenosti Srba potice upravo sa teritorija tadasnje Monarhije.
    Sa druge strane, u svim drzavama koje su nasledile-dobile-oslobodile, 'svoje' teritorije 'nove' manjine (Madjari, Nemci, Slovaci, ..) su za nepunih 100 godina desetkovane od strane novih 'oslobodilaca'....

    Na konstataciju 'Да није било уједињења са Србијом 1918. данас би војвођански Срби били у ситуацију у којој су данас Мађари или Немци у Војводини. ' zaista ne znam sta bih napisao, ovakve reci mene licno jako pogadjaju, ja ipak smatram da bi Vojvodina trebala da bude i moja koliko i tvoja, zasto je tebi toliko bitno da budes 'iznad' ostalih, razlicitih od tebe.
    Nisu li ovakvi stavovi prouzrokovali vec mnogo ratova?

    Ja sam rodjen ovde, i moji preci su rodjeni ovde, na osnovi cega smatras da treba da si u povlascenom polozaju u odnosu na mene. Zasto da moja deca zive kao 'manjina' i da budu svesna da imaju manja prava, samo zato sto neko misli da je dobro sto je Vojvodina 'oslododjena'.

    Nije oslobodjena...dokle god ima ljudi koji misle kao ti nece ni biti slobodna. Bice samo popriste novih i starih mrznji i ratova.
    Ako pogledamo istinu u oci Srbi u Vojvodini su manjina,Jer sadasnja manjina
    Madari,Rumuni Slovaci,sa svojim maticnim zemljama jesu vecina hteli mi to ili ne.
      Vrh

  12. #42

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat vojvodjan kaže: Pogledaj poruku
    Lepo objasnjeno, sada mi je sve mnogo jasnije.....

    Sve to je samo odraz onoga sto si ti naucio ili bio naucen ....rekao si mnogo netacnih konstatacija u prethodnom postu...ali ne bih sada da pocinjem repliku na repliku, ko je procitao dovoljno mu je da sam proceni, a ko nece da razume njemu se uzalud objasnjava.
    Ма наравно, не дај Боже да би ти објаснио пучанству где сам то ја погрешио или слагао, али битно је да си поменуо да сам изнео много нетачних констатација. Којих... ко разуме схватиће. Диван начин расправе.
    Сад ми је све много јасније. То је ваљда одраз онога што си ти научио, или био научен.
    Причајмо против Милошевића и српског национализма а глорификујмо једну шовинистичку полицијску државу која је масовно кршила права својих становника. Све у складу са виђењем рецимо покрета "66 жупанија".
    Тридесетих година прошлог века сваки школски дан у мађарским школама почињао је молитвом за укидање Тријанонског споразума.

    Posto vidim da si specijalista za ove stvari, da pitam: da li je ISTINA ono sto smo naucili svi mi u 'svojim' , 'oslobodjenim' skolama, (bilo Srpskim, bilo Slovackim, bilo Madjarskim, ili Rumunskim) ili bi makar ponekad bilo dobro upoznati i procitati i istoriju ostalih, iz 'njihovih' knjiga.
    Ајде да не идемо у ширину, изволи па нам објасни шта од изнесеног није тачно.

    Ni ovde na forumu niko nije dotakao nista iz kulture ili bilo cega sto je vezano za ostale narode koji zive u Vojvodini. Ako iko pokusa bilo sta da doda a sto nije u kontekstu opsteprihvacenih teza (ovde) o srbima i 'svima ostalima' ('ostali' mogu biti samo agresori ili drugi vid negativnog primera.. Slovaci i Rumuni bi ovde trebalo da se javljaju samo kad se pljuju Madjari, Madjari bi mogli da 'pomognu' oko Hrvata...i onda bi to bile 'prave' cinjenice, istina....)
    Па извини, онда треба да се обратиш целом форуму и да им кажеш да није лепо то што игноришу друге народе у Војводини.
    Мислим да је јако ружно да ЦЕО форум, са десетинама чланова са јако шароликим ставовима оптужиш да су пристрасни и да све тумаче онако како то одговара Србима, а непоштено према другима.
    Нисам приметио никакву дискриминацију према неСрбима на овом форуму, а ти ако јеси препоручујем ти да се жалиш модераторима.

    Tvoji kompletni tekstovi su zasnovani na jednostranom vidjenju istorije, jako nacionalno obojeni.(ovo ne smatram da je lose (za tebe), ali ako si subjektivan, kako mozes biti objektivan?)
    Моји текстови уопште нису једнострани нити национално обојени, сем у смислу да сам заинтересован за добробит мог народа, што ме не спречава да објективно сагледавам ствари.
    Жао ми је ако рушим нечије идиличне представе о Аустро-Угарској, али то је држава коју су не без разлога звали тамница народа.

    Svi imaju svoje konflikte, Slovaci/Cesi , Madjari/Rumuni, pa Srbi/Hrvati i da ne redjam dalje sve moguce i nemoguce kombinacije, i svaka strana se drzi cvrsto svog 'ispravnog' i jednostranog vidjenja istorije. (nije ok sto Srbija gubi Kosovo (kolevka Srpstva), ali je ok sto je Madjarska izgubila Erdelj, (tamo zive 100% rumuni, jelda?) i jos stosta... ili mnogi drugi slicni primeri sa Hrvatskom, u novije vreme Republikom Srpskom, ili Ceskom i Slovackom,...koja je cija teritorija, ko je koga napadao, ubijao i zlostavljao...
    Колико сам прочитао, у последњих барем 200 година Румуни чине преко 70% становништва Трансилваније. Не сећам се да су до тога дошли терором у сарадњи са окупатором као Шиптари на Косову, тако да поређење не стоји.

    Prava istina je negde izmedju. Probaj da procitas nesto iz istorije drugih naroda sa podrucja Vojvodine, ja sam procitao 'istorije' koje su napisane od strane Srpskih, Slovackih, Rumunskih i Madjarskih autora, i najblize istini smatram ono sto je u svakoj od njih isto ili bar slicno. A toga je nazalost jako malo. (ali sasvim dovoljno da dobijes ispravnu sliku.)
    Као што рекох, подели мало те истине коју знаш а кријеш с нама па да видимо у чему је проблем са оним што сам написао.

    Istorija Vojvodine nije samo istorija Srpskog naroda, istorija Vojvodine je istorija SVIH naroda koji zive ili su ziveli ovde.
    Наравно.

    Do 1918 Vojvodina se razvijala, zasluge za to ne pripisujem narodima, vec pojedincima koji su ucestvovali u tome, od tada se samo iscrpljuje, i to je cinjenica koja se ne moze negirati. (pruge, putevi (da li iko zna ime inzenjera koji je projektovao i izgradio pruge po Vojvodini, Slavoniji?
    Па шта се то променило 1918 па је све пошло по злу? Они који су живели у Војводини 1917. живели су и 1921. Одакле ти податак да је Војводина после 1918. назадовала?
    После Другог светског рата за Војводину се показало као добро то што није била део Мађарске.
    Као што рекох, бесмислено је везивати данашње догађаје за 1918. јер нису последица 1918. То раде само они који имају за циљ да покажу да Војводина не треба да буде део Србије.

    Ako prosetate jos mozete naci pragove sa pecatom 1914..) , isusivanje mocvara, pravljenje vetrozastitnih pojaseva sirom Vojvodine (mislim da je vecina posecena u skorije vreme), zgrade skola, opstina, sudova, pozorista, vecina firmi -da spomenem samo u Beckereku/Petrovgradu/Zrenjaninu prvu fabriku tepiha u Monarhiji, jedna od najstarijih pivara, kasnije i secerana (koje su nazalost sada vec proslost) pogledajte oko sebe. Da se to nastavilo i posle 1918 u istoj meri bili bi danas medju vodecim regijama sveta.U selima Vojvodine i dalje ima veliki broj kuca od naboja starih i 100 godina i ja stanujem u jednoj takvoj..(verovatno zbog zdravog zivota...)
    Па ето, Мађарска је остала под мађарском владавином па баш нисам сигуран да су цветали тако као што тврдиш да би Војводина цветала.
    И као што сам већ рекао, да је Војводина остала део Мађарске/Цислајтаније, проценат Срба у њој би данас био 15ак %. Економско стагнирање Војводине и Мађарске није последица њиховог раздвајања већ комунизма.

    Da naglasim da ne potcenjujem nista sto je gradjeno nakon 1918, do danas, ali sigurno da nije ulagano (ili vracano) onoliko koliko su Vojvodjani zaradili. Tempo razvoja se drasticno usporio.
    Pre 1918 u Beckerek su se doseljavali zbog posla u industriji, a sada se odlazi jer je industrija propala. ( I za to je opet svako drugi kriv, sem ljudi koji su vodili ovu drzavu...)
    Потцењујеш све што је рађено од 1918. до данас и тврдиш да је Војводина почела да пропада онда кад и зато што се одвојила од Мађарске. Ни једно ни друго није тачно.

    Meni nije bilo tesko da naucim jezike 'drugih' (a znam ih mnogo) da bih ih bolje upoznao i zakljucke izvlacio sam, a ne da mi je serviraju na tacni.
    Свака част, ја солидно знам енглески а помало и немачки.

    Postujem i volim da sam u drustvu svojih komsija i komsinica Bosanaca, Rumuna, Srba,Slovaka, Hrvata, Vojvodjana (Lalosa...), Madjara..voleo bih da se vrate i Spanci koji su nekada ziveli u Beckereku..i uvek se trudim da sagledavam stvari iz svih uglova, a ne samo onog koji meni u tom trenutku odgovara.
    Исти си као ја, и ја ствари сагледавам из свих углова. Шпанци могу да се врате само васкрсењем јер их је убила маларија, шта ли.
    Чисто да те обавестим, Босанци и Лалоши су Срби.
    Лепо је што волиш да се добро слажеш с људима свих нација, још једна сличност са мном. Тренутно се најбоље слажем са Македонцима и Хрватима

    Molim vas da me ne citirate, -ako imate sta napisati, -napisite.
    Namera mi nije da odgovaram, niti da citat po citat pobijam ili potvrdjujem necije stavove, pa vas molim da ni meni to ne radite.
    Не одређујем ти начин на који одговараш на постове, па бих те молио да не покушаваш ни ти мени.

    I ne bih da se ova inace jako dobra tema pretvori u prepucavanje.
    Онда се држи чињеница из историје а не оцена о мом знању, незнању, једностраности и слично.

    Citat vrsac14 kaže: Pogledaj poruku
    Mi se jos nismo oslobodili Turcizma?Prividaju nam se da su svi neprijatelji
    u okruzenju,Mrze nas zato sto smo Srbi.Jos smo na Gazimekstanu nauruzani Macem masemo oko sebe Trazimo neprijatelja,Nismo jos svahtili da smo vec u Dvadesetprvi vek.Narodi se ujedinili Granica nema.Nasim Despotima Ovakovo
    stanje Odgovara da nam pustaju maglu,da ne vidimo oko sebe,da svi bolje zive od nas,np.Rumuni,Madari,Bugari,Hrvati,Slovenci,itd.A sto se tice Vojvodine
    mesto joj medu ovima EU Drzavama Ako Ratnici se uskoro ne probude?
    Ништа од овога није истина већ чисто уобичајено пљување по српском народу. Нисмо ми никакви ратоборни лудаци који млатарају мачевима, траже непријатеља. Наравно да смо схватили који је век. Век у ком на нас најхуманије државе света бацају осиромашени уранијум и у којима нам искључују струју те отимају део територије.

    Citat vrsac14 kaže: Pogledaj poruku
    Gosodine.Yossarian. Mislis da sam mnogo vise stariji od tebe.Narodna poslovica kaze
    Od starieg se uci......
    Онда је то трагично.

    Citat vrsac14 kaže: Pogledaj poruku
    Ako pogledamo istinu u oci Srbi u Vojvodini su manjina,Jer sadasnja manjina
    Madari,Rumuni Slovaci,sa svojim maticnim zemljama jesu vecina hteli mi to ili ne.
    Нем ертем.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  13. #43

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Yossi, smanji malo
      Vrh

  14. #44

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku
    Yossi, smanji malo
    То је све што имаш да кажеш? Боље је да ћутиш, читаш и нешто научиш ако је тако.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  15. #45

    Odgovor: Sta je Vojvodina dobila 1918?

    -Drugari!
    Gledao sam nocas film, jedan od beskonacno, sa Srbima kao negativcima. I bilo je tu od masovnih grobnica do ..., NO,
    koliko god da malo poznajem istoriju Vojvodine tog doba, ipak nisam cuo za zlocine Srba nad drugim narodim u Vojvodini.
    I ne vidim sta je u datim okolnostima bilo sporno u ujedinjavanju sa maticom, i nevidim, kroz istoriju, pretenzije *Madzarske na prostore (osim, naravno, '41-44'), koliko, recimo, Bugarske na Makedoniju, i ne vidim ko je ovde lud: yossarijan, ili svi ostali koji mu kontriraju - tek da bi nesto rekli, i naravno Dzej, a tvrd je oraJ vocka cudnovata...
      Vrh

Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Bač - gradić po kome je Bačka dobila ime
    Autor cvishna u forumu Bačka
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 15.03.2015, 20:37
  2. Osmogodišnja devojčica dobila razvod
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 22.04.2008, 15:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •