Srbija dobija svemirsku agenciju

Prikaz rezultata glasanja: Da li je Srbiji potrebna svemirska agencija?

Učesnika ankete do sada
6. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Naravno! Srbija može postati jedan od ključnih igrača!

    1 16.67%
  • Da, ali uz određene uslove...

    2 33.33%
  • Ne znam, možda...

    1 16.67%
  • Ne, Srbija nije u stanju da ozbiljnije učestvuje u svemirskom programu...

    0 0%
  • Nikako! To je rasipanje novca!

    2 33.33%
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Srbija dobija svemirsku agenciju

    Srbija dobija svemirsku agenciju!
    desk - 17. oktobar 2010. u 07.37

    Krajem septembra dr Veselin Sjekloća, potpredsednik Privredne komore Srbije, na konvenciji u Klivlendu delegatima Kongresa srpskog ujedinjenja saopštio je da Srbija uskoro dobija svoju svemirsku agenciju.

    Predložio je da prvi počasni predsednik agencije bude dr Slavoljub Vujić, kosmički inženjer, jedan od tvoraca letilice Apolo 11, sa kojom su se Amerikanci spustili na Mesec.

    Doktor Vujić je za Novosti ovu vest potvrdio: Prihvatio sam sa radošću ponudu dr Sjekloće da vodim svemirsku agenciju Srbije, jer verujem da je došlo vreme da i mi Srbi letimo u kosmos, kaže dr Slavoljub Vujić iz Kalifornije.

    Za njega kao iskusnog inženjera kosmičkih letova ova vest nije bila potpuna novost, jer je, kako nam je otkrio, Srbija još 2006. godine dobila ponudu da postane pridruženi član Evropske svemirske agencije.

    I u bivšoj Jugoslavije bilo je ideja o pripremama, sa Sovjetima, za lansiranje prvog JU satelita, koji bi se zvao Tito. Ali, sve je ostalo na ideji.

    Ponudu od Evropske svemirske agencije (ESA) 2006. godine dobio je Miroslav Vesković, dekan novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta.

    Najveću korist od članstva u Evropskoj svemirskoj agenciji u početku će imati naši naučnici, ali i univerziteti i kompanije. U Srbiji ima nekoliko firmi koje bi mogle znanje istraživačkih institucija da pretvore u konkretne proizvode, izjavio je profesor Vesković.

    Od tada se u Privrednoj komori Srbije, kao i u drugim institucijama, planira osnivanje svemirske agencije Srbije.

    Glavna funkcija bila bi saradnja sa drugim agencijama u svetu. Naša agencija mora da bude spremna da razvija svemirsku tehnologiju, koja se može koristiti u naučne, ali i u komercijalne svrhe.

    U njenom radu će učestvovati eksperti različitih profila iz državnih, ali i privatnih preduzeća. Zato svemirska agencija Srbije neće u potpunosti biti državna institucija, kaže dr Vujić.

    Trenutno je u toku formiranje konzorcijuma, grupe naučnika, inženjera i privrednika, koji bi trebalo da obezbede uspešno funkcionisanje agencije.

    Ako bi Srbija okupila svoje naučne kadrove u zemlji i one rasute po svetu, mogla bi da bude jaka kosmička sila. Osnov za to je iskustvo i delo Nikole Tesle, koje se koristi u osvajanju kosmosa.

    Uostalom, ako Indija planira da 2016. šalje ljude u svemir, ako Amerikanci hoće da kosmički avion šatl lansiraju 2020. kao prevozno sredstvo na dalekim relacijama između kontinenata, zašto i mi ne bismo sa njima osvajali svemir, pita se dr Slavoljub Vujić.

    SAD nameravaju da nastave sa letovima na Mesec, odakle će 2020. da se realizuje prvo ljudsko putovanje na Mars. Ovaj program koštaće Amerikance 150 milijardi dolara.

    Amerikanci se boje da će im Rusi i Kinezi, ako zajedno uđu u vasionski program, preoteti svemir. Zato NASA planira da svoju prvu ljudsku posadu pošalje na Mars 2040. godine.

    Srbi mogu da se izbore za jedno mesto u toj posadi, tvrdi dr Slavoljub Vujić.

    Slavoljub - Sem Vujić je rođen 1934. godine u Foeniju, u Rumuniji, ali se sa porodicom preselio u Jašu Tomić, gde je završio nižu srednju školu.

    Tu je dobio nadimak Lala. U Vršcu nije okončao srednju školu jer je emigrirao u Ameriku. U SAD je stekao šest fakultetskih diploma i doktorat.

    Radio je na različitim projektima za ministarstvo odbrane SAD, kao i na izradi svemirskih raketa za osvajanje Meseca. Oženjen je Verom, Beloruskinjom, i ima dva sina - Ivana i Stefana - i ćerku Sonju, pišu Novosti. (Mondo)

    Da li je Srbiji potrebna ovakva institucija i mislite li da bismo zaista mogli igrati iole značajnu ulogu u Evropskom svemirskom programu?

  2. #2

    Odgovor: Srbija dobija svemirsku agenciju

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Da li je Srbiji potrebna ovakva institucija i mislite li da bismo zaista mogli igrati iole značajnu ulogu u Evropskom svemirskom programu?
    Eto ti ga sad - taman smo se skoro složili da idemo u Evropu, a već menjamo prioritete: pravac Svemir!
    Da nam možda taj cilj nije bliži!?

    Šalu na stranu.
    Mislim da interes za najviše nivoe tehnike i tehnologije, nauke uopšte, treba podsticati i da to može doprineti da se okrenemo od uzora tipa suve šljive i sl. (Ne treba suve šljive odbaciti, makoliko to bio stari proizvod, ako su unosan posao, ali je žalosno ako se njima bavimo jer nismo dosegli mogućnosti i interes da radimo i nešto na višem tehničko-tehnološkom nivou.)

    Na žalost, ostaje ono sporedno pitanje koje je kod nas ustvari glavno: hoće li agencija biti samo još jedno uhleblje za zadovoljavanje stranačkih interesa!?

  3. #3

    Odgovor: Srbija dobija svemirsku agenciju

    Odgovorih: Ne znam, možda... ... i dodala bi' da mogu - jednog dana.

    Ali bi' da iskoristim mesto za jednu lepu misao

    Mi živimo u vremenu tehničkih otkrića bez presedana, koja vode sve potpunijem ovladavanju silama prirode i neutralisanju vremena i prostora. Ali ovaj razvoj, iako doprinosi našem komforu, udobnosti i sigurnosti života, ne ide u pravcu istinske kulture i prosvetljenja. Sasvim suprotno, on je destruktivan za ideale... "

    Tako je govorio Nikola Tesla
    .. pa se malo uplaših za naše (ionako "poljuljane") ideale.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  4. #4

    Odgovor: Srbija dobija svemirsku agenciju

    Ja sam mišljenja da bi srpski naučnici svakako mogli doprineti sveukupnom napretku Evropskog svemirskog programa, ali mi osnivanje svemirske agencije deluje preuranjeno. Mi, prosto, skoro da nemamo nikakvog iskustva u bilo čijem kosmičkom programu da bismo mogli razmišljati o sopstvenom.

    Osnivanje ovakve agencije bi moralo biti praćeno povećanim ulaganjima u nauku uopšte, što mi deluje veoma daleko, s obzirom da na tom planu do sada skoro ništa nije učinjeno. Isto tako, pitanje privlačenja srpskih naučnika iz inostranstva za učešće u takvom projektu mi ne deluje nimalo jednostavno, ti ljudi nisu budale.

    Sve u svemu, koliko god mi osnivanje srpske svemirske agencije delovalo interesantno i pobuđivalo pozitivna osećanja, sumnjam da je pravi svemirski program realan, a plašim se novih "uhlebljavanja" podobnih. Ipak je ovo Srbija...

  5. #5

    Odgovor: Srbija dobija svemirsku agenciju

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Da li je Srbiji potrebna ovakva institucija i mislite li da bismo zaista mogli igrati iole značajnu ulogu u Evropskom svemirskom programu?
    I da i ne, zavisi kako se bude koristilo.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  6. #6

    Odgovor: Srbija dobija svemirsku agenciju

    NE

    Smislili kako da opet ojade narod
    pa e da prodaju budalama placeve na Mesecu i Marsu
    to joş samo u srbiji i Africi moze da prodje
    Ma jadni smo ... ko juzna Bugarska
    Ko je za jednu voznjicu

  7. #7

    Odgovor: Srbija dobija svemirsku agenciju

    konačno ćemo svetu pokazati da su Srbi božanski narod i da nam neće predstavljati problem da se vinemo u svemirka prostranstva i da ... nemam pojma šta ... da ... dajte prilog za agenciju da vam ne bi oporezovali veliku i malu nuždu ...
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

Slične teme

  1. Srbija
    Autor elektricna ovca u forumu Astrologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.05.2013, 10:10
  2. Nema mora, imamo pomorsku agenciju
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 17.06.2012, 04:19
  3. Srbija i nesvrstanost
    Autor nenad.bds u forumu Politika
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 02.04.2010, 16:23
  4. Finska - Srbija 0:2
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.06.2007, 20:12
  5. Srbija na CNN - u
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 02.02.2007, 19:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •