Патриотска расправа
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Патриотска расправа

    Патриотска расправа

    Бранко Павловић
    уторак, 07. септембар 2010.


    Овај текст је настао на основу једне нејавне расправе коју сам водио са Слободаном Антонићем. Учинило ми се да је важно да неке начелне ставове које сам заступао преточим у тезе о одбрани територијалног интегритета Србије, не због Антонића, него због укупног дискурса расправе која се на ту тему у Србији води.

    1) Пре свега, свака расправа о мишљењу Међународног суда правде (МСП), или поводом њега, као и о предлогу наше резолуције УН о Косову и Метохији, или поводом ње, су изведена питања централног проблема одбране територијалног интегритета земље. А то је питање опстанка државе.

    2) Територија се брани тако што се ствара јака држава, а то значи да су кључне ствари: економија, изградња институција, јачање војске, правилан одабир развоја образовања и истраживања, добар одабир здравственог система, јачање вредности као што су поштење, саосећање, пожртвованост, вредноћа и сл., па и добра дипломатија. Према томе, утицај дипломатије, чак и када је она најбоља, чини само мали део (можда око 1%) укупног корпуса задатака који стоје пред нама који хоћемо да бранимо територијални интегритет земље.

    3) Када говоримо о економији то значи: добар монетарни и финансијски систем, порески систем, стабилна и ефикасна енергетика, квалитетно управљање државним предузећима, стварање услова за директне стране инвестиције и нарочито утемељење привреде на пољопривредној и прехрамбеној производњи и саобраћају итд.

    Када говоримо о образовању и истраживању, онда то значи: приступ врхунском образовању свима без обзира на материјалне могућности породице, стварање већег броја елитних средњих школа интернатског типа, укидање приватних факултета и истовремено потпуно обезбеђивање да најквалитетнији професори раде на државним факултетима, непоколебиво усмеравање младих ка природним наукама, усмеравање новца ка нашим најбољим истраживачима (А1 класе) итд.

    Када говоримо о изградњи институција, онда прво морамо да знамо да су наше државне институције пре 25 година биле немерљиво боље него данас и многоструко боље него пре 10 година. Данас су оне двоструко горе него пре три године. Наш задатак је да се вратимо квалитету који смо имали, а почетак је да сагледамо узроке непрекидног урушавања државних институција. Наравно, уз пуно познавање свих упоредних искустава других држава, па и стандарда ЕУ.

    Када говоримо о војсци, онда морамо имати војску која је у стању да освоји Косово и Метохију. После тога се доноси одлука да ли ће војска бити употребљена или не, када и под којим условима и слично. То даље, само примера ради, почетно значи: обавезни војни рок, уместо трошења новца на авионе морамо усмерити средства на набавку савременог противваздушног наоружања, морамо развити ракетне системе које имамо (ми имамо вишецевне ракетне лансере на камионима домета 30 километара, са домаћим пратећим софтвером, а неопходно нам је да направимо исто то, само домета 60 километара, са нешто побољшаним софтвером. Србија има знање да то направи.) како би Приштина и Бондстил била у домету нашег оружја, да даље радимо на заштити тенкова од противвтенковског оружја, обезбеђивању веће количине противоклопног наоружања за пешадију итд.

    Укратко, у свакој области морају се формирати стручни тимови који би даље разрађивали приоритете, неопходна средства и рокове за њихово остварење.

    Нешто може да се уради брзо, нешто за 10 година. Али све што се чини мора бити део за стварање неопходне целине за одбрану земље и на свим питањима се мора радити једновремено.

    Кад се достигну постављени циљеви, да видите како ће дипломатија бити успешнија.

    4) Када оцењујемо политичаре, па и Тадића и Јеремића, поредимо шта они раде са оним што је потребно за стварање јаке државе и колико они тиме доприносе или одмажу одбрани територијалног интегритета земље.

    Шта је са економијом, шта са државним институцијама, војском, образовањем, здравством. Шта је са разарајућим појавама корупцијом, крађом, организованим криминалом и у којој мери те појаве (наравно не само оне) уништавању вредности нормалног друштва. Каква нам је дипломатија. Колико ја знам сви битни у свету и Брисел и САД и Русија и Кина је оцењују као лажовску.

    Наведене критеријуме треба применити на све који су били власт и све који ће бити власт.

    5) Да ли је неко буквално квислинг или није, то ћемо знати за 50 година када се отворе стране архиве. За нас је много важније да констатујемо да Тадић и Јеремић раде све као да су квислинзи. И не само они.

    6) Када говоримо о земљама НАТО или Империји, важно је да увек имамо у виду најмање две ствари: а) велике светске силе вековима имају исту амбицију у односу на Балкан и Србију. Питање за нас је зашто су данас најуспешнији у последњих 130 година. б) Иначе, у светским оквирима, никада није било више плурализма моћи него што је то данас. Империја је данас битно слабија него 1999. године и невероватно слабија него 1989. године. То што ми ту повољну ситуацију за нас уопште не користимо, ствар је наше неспособности, а не објективних околности.

    7) Када говоримо о медијима, онда је од велике важности да се права странаца на националне фреквенције сведу на једну. И друго, од највеће важности је да РТС као водећа медијска кућа води рачуна о свим сегментима друштва неопходним за одбрану територијалног интегритета земље и да оцењује политичаре кроз ту призму.

    8) Када говоримо о мишљењу МСП и нашим политичарима (понављам, то је само део од 1% укупног корпуса одбране земље), Тадић и Јеремић су морали да знају да мишљење МСП у најбољем случају може имати аргументе у корист и Срба и Албанаца, а таква одлука не може бити темељ за заштиту територијалног интегритета Србије. Базирање политике на чекању да се одлука донесе је тачно оно што је одговарало земљама које су признале отцепљење Косова и Метохије. У тих 22 месеца Србија је додатно веома ослабила по свим кључним параметрима.

    9) Чињеница да је мишљење, које је 100% у корист Албанаца, било донето са 10:4 говори у прилог тврдњи да није било реално очекивати од мишљења МСП ништа битно у корист Србије. А Тадић и Јеремић су управо подгревали јавно мњење да се битно може догодити и да је зато то и довољно за одбрану државе. Ево, да је одлука 100% у корист Србије, опет бисмо морали да развијемо наоружање, економију, вратимо се традиционалним вредностима, изградимо институције државе итд. да бисмо могли да повратимо територијални интегритет земље.

    10) Потпуно је погрешно доказивати нечију вредност, неког од актуелних политичара нарочито, тиме што постоји неко још гори од њега. Па нису ни сви есесовци били исти. Као што се и квислинзи разликују.

    11) Задатак друштвених наука, а нарочито политичке социологије у Србији је да опише структуру државе која је неопходна за одбрану територијалног интегритета Србије и да упореди политичке актере и њихове поступке у односу на такву неопходну структуру. Теза о нијансирању као домету науке има сврху само када нам омогућава да посматрани феномен видимо јасније.

    12) Од актуелних тема скрећем пажњу да питање нашег предлога резолуције УН са одбраном Косова и Метохије нема много везе. Наравно, све се може урадити боље или горе, али у датим укупним околностима фокусирање на резолуцију само даље скреће пажњу са неопходних потеза и одржава заблуду о дипломатији која решава територијалне проблеме. Дипломатија је нијанса. Корпус је све друго набројано. Невоља је у томе што наши политичари уништавају корпус, а лоше нијансирају.

    13) Често ћете чути да је Србија слаба, мала, никаква, лажи о погубности људских жртви (као Јапан, Русија, Немачка, или Енглеска су пропале због енормних људских жртава) итд. Теза да нешто не постоји у Србији може бити аргумент за објашњење да политичар ради добро на стварању потребног, али да брже није реално. Када политичар уништава оно што постоји, а не ствара ништа од онога што је неопходно, теза о објективном непостојању услова је несхватљива. Ово би морало постати јасно макар у неком делу српске интелигенције.

    14) На крају, доћи ће време нужног проблематизовања питања демократије и одбране територијалног интегритета Србије. Њихова хармонија се не подразумева. Наравно, увек се треба трудити да се све неопходно за одбрану земље уради у складу са демократским начелима. И мора се знати да у свим сложеним питањима нема пречице. Али ни демократија не решава све проблеме. О овоме се мора отворити расправа у круговима свих који су за одбрану територијалног интегритета земље.

    ИЗВОР



    Шта ви мислите? Да ли је ово изводљиво? Да ли ово може бити алтернатива "путу без алтернативе"?

    Шта бисте додали, а шта одузели?
    Poruku je izmenio DBlica, 08.09.2010 u 14:35 Razlog: искључио смајлије
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  2. #2

    Odgovor: Патриотска расправа

    Ja ću probati nešto da odgovorim koliko toliko smisleno, u principu tako bi moralo da bude ali sa ovakvim razvojem događaja, stanjem i činjenjem u državi Srbiji - nema šanse. Evo zbog čega:

    2) Територија се брани тако што се ствара јака држава, а то значи да су кључне ствари: економија, изградња институција, јачање војске, правилан одабир развоја образовања и истраживања, добар одабир здравственог система, јачање вредности као што су поштење, саосећање, пожртвованост, вредноћа и сл., па и добра дипломатија. Према томе, утицај дипломатије, чак и када је она најбоља, чини само мали део (можда око 1%) укупног корпуса задатака који стоје пред нама који хоћемо да бранимо територијални интегритет земље.
    Upravo tako, samo što je kod nas proces svega toga dijametralno suprotan. Umesto uspona navedenog mi imamo recesiju pa samim time i konstantno slabljenje države. Loše stanje u ekonomiji, institucije su korumpirane i ugled im je debelo narušen, vojska je sve slabija i manja, slaba izdvajanja u obrazovanje i težnja da se obrazovanje kao i sve u državi komercijalizuje, zdravstveni sistem katastrofa, a pomenute vrednosti su ozbiljno relativizovane u Srbiji dajući svakodnevno negativne primere da se iste vrednosti nikako ne isplate. Dovoljno je da uključite TV i da sve te vrednosti izgledaju smešno. Bojim se da nam se društvo iskvarilo do te mere da će trebati mnogo vremena i truda da se to ispravi.

    Када говоримо о економији то значи: добар монетарни и финансијски систем, порески систем, стабилна и ефикасна енергетика, квалитетно управљање државним предузећима, стварање услова за директне стране инвестиције и нарочито утемељење привреде на пољопривредној и прехрамбеној производњи и саобраћају итд.
    Monetarni i fiskalni sistem nam se zasniva na dizanju kredita koje će ko zna ko da vrati, igranju sa kursom i kupovinom socijalnog mira. Jasno je da sve to vodi u zaduživanje u nedogled i da se na taj način problem samo produbljuje. Država govori o smanjenju javne potrošnje a istovremeno se rasipa samo tako. Ako zanemarimo ova svakodnevna rasipanja, službene automobile, službene telefone, ručkove, večere i ostale 'sitnice' koje plaćaju građani Srbije podsetiću da smo gomilu evra bacili na - vakcine, satelite, Miladina Kovačevića i hebem li ga na šta još. Poreski sistem se zasniva da će onog golju što prima minimalac da gule do poslednjeg dinara a da će Mikovići, Mitrovići i ostali da svoj imetak višestruko uvećaju, pa kada im Tadić traži most, poklone Beogradu drvored. Upravljanje državnim preduzećima se svodi na onu Šojićevu doktrinu - ti uvališ preduzetje u govna, pa ga mi kupimo skoro pa za dž. Državna preduzeća su nešto što valja privatizovati, pitanje je samo da li će da kupac bude neki domaći bizMismen, pa ga privatizuju ala Šojić ili će da ga udaju za nekog stranog investitora od čega će država da uzme dobru lovu, koja će se po pravilu potrošiti ebem li ga gde. O energetici da ne pričam. Mi smo svoju energetiku prepustili u dobroj meri drugima, iako nisam bio protiv toga da se NIS privatizuje, neviđena glupost mi je da je prodata kompletna energetika i da država nije više većinski vlasnik a da su uz to prodati i domaći resursi. Dobar deo energetike nam je i na Kosovu ostao, ali to je opet druga priča, potražite na google koliko vredi ugalj iz kosovskog basena kada ga pretvorite u el energiju. To država i ne sme da traži da joj se vrati nazad. Dugoročno gledano, smeši nam se da budemo energetski zavisnici. Poljoprivredu su upropastili totalno, Srbija ima predispozicije da razvija poljoprivredu a koliko država u nju ulaže da je to smešno. Jeftinije je uvesti luk i jabuke iz Kine nego ih ovde proizvesti... mhm, da. Ako Hrvatska sa mnogo manje obradivih površina ne diže ruke od poljoprivrede, stvarno mi nije jasno zašto to Srbija čini. Mislim, jasno mi je kako je poljoprivreda uništena, ali to ozbilje države ne rade. Saobraćaj ću preskočiti jer rizikujem da se baš raspišem, drugom prilikom.

    Када говоримо о образовању и истраживању, онда то значи: приступ врхунском образовању свима без обзира на материјалне могућности породице, стварање већег броја елитних средњих школа интернатског типа, укидање приватних факултета и истовремено потпуно обезбеђивање да најквалитетнији професори раде на државним факултетима, непоколебиво усмеравање младих ка природним наукама, усмеравање новца ка нашим најбољим истраживачима (А1 класе) итд.
    Prvo, što je visoko obrazovanje upropašteno ovom bolonjskom deklaracijom. Bolonja je jako loše primenjena na našim fakultetima a koliko god da je stari sistem studiranja imao manjkavosti siguran sam da je superiorniji od ovog bolonjskog. Obrazovanje se na žalost kod nas kao i sve posmatra kroz novac. Ja nisam mogao da verujem kada sam pročitao kolumnu Ljubiše Rajića u Politici gde je čovek napisao da neki političari hoće da privatizuju najatraktivnije državne fakultete?! Da ti jedan ETF recimo prodaš nekome ko dođe sa vrećom para i svojoj omladini faktički zatvoriš vrata tog fakulteta. Pa to je za ludnicu majke mi, ni za šta drugo. Mi bre nemamo korelaciju tržišta rada sa fakultetima, školuje se gomila kadrova za kojima realno nema potrebe u meri u kojoj nastaju. Sve je novac, a posle gde ćete sa diplomama nije problem države. Državu uopšte ne brine što je recimo Ljubljanski univerzitet na listama univerziteta iznad Beogradskog i Novosadskog. Što naših univerziteta nema na šangajskoj listi u prvih 1000, što kvalitet nastave na njima vremenom samo opada itd. Privatne fakultete ne treba ukidati, ali postupak akreditacije svakako treba sprovoditi sa jasnim kriterijumima, jer obrazovanje je jedan od malo resursa koji su ovoj zemlji ostali. Obrazovanje ne može biti besplatno za sve, slažem se da naša država nema para da finansira studiranje svima, ali da ti potpuno komercijalizuješ visoko obrazovanje i tako zatvoriš vrata onima koji zaista žele i mogu da studiraju i rade na sebi i to prepustiš samo onima koji imaju para, na to stvarno nemam komentar. O srednjem i osnovnom obrazovanju ne bih, jer već duže vreme nisam u toku.

    Када говоримо о изградњи институција, онда прво морамо да знамо да су наше државне институције пре 25 година биле немерљиво боље него данас и многоструко боље него пре 10 година. Данас су оне двоструко горе него пре три године. Наш задатак је да се вратимо квалитету који смо имали, а почетак је да сагледамо узроке непрекидног урушавања државних институција. Наравно, уз пуно познавање свих упоредних искустава других држава, па и стандарда ЕУ.
    Tačno, degradiranje institucija je jedan konstantan proces i činjenica je da je stanje sa vremenom sve gore i gore. ja stvarno ne znam odakle ovde krenuti kada nema institucije koju nisu uništile korupcija, nerad i nemar i ne znanje. Neophodna je depolitizacija institucija na prvom mestu.

    Када говоримо о војсци, онда морамо имати војску која је у стању да освоји Косово и Метохију. После тога се доноси одлука да ли ће војска бити употребљена или не, када и под којим условима и слично. То даље, само примера ради, почетно значи: обавезни војни рок, уместо трошења новца на авионе морамо усмерити средства на набавку савременог противваздушног наоружања, морамо развити ракетне системе које имамо (ми имамо вишецевне ракетне лансере на камионима домета 30 километара, са домаћим пратећим софтвером, а неопходно нам је да направимо исто то, само домета 60 километара, са нешто побољшаним софтвером. Србија има знање да то направи.) како би Приштина и Бондстил била у домету нашег оружја, да даље радимо на заштити тенкова од противвтенковског оружја, обезбеђивању веће количине противоклопног наоружања за пешадију итд.
    Ovo mi je malo bez veze. Da ne bude zabune, slažem se da nam treba jaka vojska, ne samo da se vrati na KiM nego da bude u stanju da brani celu državu. Za obavezan vojni rok se slažem, ja sam pristalica tzv 'poluprofesionalne' vojske koju čine profesionalni vojnici i vojnici na odsluženju vojnog roka. Srbija realno nema novca da ima jaku profi vojsku, može da ima profi vojsku, ali ne jaku. Opredeljenje države je trenutno takvo - profesionalna vojska, pa sad za šta je sposobna nebitno. Biće dobra za mirovne misije.

    Ova priča, kupovina PVO raketa, ne kupovina aviona, razvijanje VBR i slično mi je malo više neozbiljna. Kako neko zamišlja da kontroliše nebo samo raketama zemlja-vazduh bez aviona stvarno ne znam ali to su u principu stvari koje treba prepustiti vojnim stručnjacima. Na osnovu strateških dokumenata bi se i naoružavala vojska, sad se više razoružava nego što se naoružava, ali to su sve posledice politike a ne nečije pameti. Spominjati Bondstil u kontekstu da li je u dometu naših raketa je malo previše kurčevito i pretenciozno, bar dok su SAD ovo što jesu i dok je NATO ovo što jeste. Sve to mnogo košta, ja verujem da bi se svaka budala setila da na naše tenkove nabaci reaktivni oklop, da ih modernizuje i unapredi na AB1 standard ali to brate košta i to ne malo. Plus što bi ta modernizacija bila uslovljena isporukom delova iz Rusije. Ukratko - mnogo smo daleko od toga. Ono što država može sada da uradi je da ne uništava više ono što već ima i namerno umanjuje efektive svoje vojske.

    5) Да ли је неко буквално квислинг или није, то ћемо знати за 50 година када се отворе стране архиве. За нас је много важније да констатујемо да Тадић и Јеремић раде све као да су квислинзи. И не само они.
    Kvislinzi ili ne u interesu naroda ne rade nikako. Čak i da razumem ovo na međunarodnom planu, spoljnu politiku, kada vidim šta se radi u državi ne mogu da kažem da je išta tu dobro.

    6) Када говоримо о земљама НАТО или Империји, важно је да увек имамо у виду најмање две ствари: а) велике светске силе вековима имају исту амбицију у односу на Балкан и Србију. Питање за нас је зашто су данас најуспешнији у последњих 130 година. б) Иначе, у светским оквирима, никада није било више плурализма моћи него што је то данас. Империја је данас битно слабија него 1999. године и невероватно слабија него 1989. године. То што ми ту повољну ситуацију за нас уопште не користимо, ствар је наше неспособности, а не објективних околности.
    Srbija je u NATO-vom dvorištu, hteli mi to da prihvatimo ili ne. Svako vojno povezivanje Srbije sa nekom državom izvan NATO neće moći da ide mimo interesa NATO i to je jasno kao dan. Mi smo okruženi NATO članicama, ulaskom Bugara i Rumuna je Balkan zatvoren za Ruse u vojno strateškom smislu. Tako da bilo kakvo koškanje sa NATO ne može da izađe na dobro. Da smo mi tamo negde gde se nlazi Gruzija ili Ukrajina, ili Belorusija pa da pričamo možemo ovako i onako, mi imamo opciju da nećemo u NATO i da maksimalno sarađujemo sa njima i u uglavnom njihovom interesu i opciju da prihvatimo šta nam se gura i postanemo deo NATO mašinerije.

    7) Када говоримо о медијима, онда је од велике важности да се права странаца на националне фреквенције сведу на једну. И друго, од највеће важности је да РТС као водећа медијска кућа води рачуна о свим сегментима друштва неопходним за одбрану територијалног интегритета земље и да оцењује политичаре кроз ту призму.
    Ma možeš ti strancima da ne daš ni jednu nacionalnu frekvenciju pa će oni i dalje biti prisutni u našim medijima. Koji to mediji su u Srbiji naši? Je l' postoje nezavisni mediji u Srbiji? RTS da ocenjuje političare, pa RTS od kako su političari uzjahali ne puštaju ga samo se smenjuju. To je priča o depolitizaciji društva u celosti, a treba kao da ga sprovedu političari. RTS bi neosporno mogao malo više da se posveti naučno kulturnim i obrazovnim sadržajima umesto da narod teroriše reprizama serija. Kada već plaćamo taj RTS da bar znamo šta plaćamo.

    Када говоримо о мишљењу МСП и нашим политичарима (понављам, то је само део од 1% укупног корпуса одбране земље), Тадић и Јеремић су морали да знају да мишљење МСП у најбољем случају може имати аргументе у корист и Срба и Албанаца, а таква одлука не може бити темељ за заштиту територијалног интегритета Србије. Базирање политике на чекању да се одлука донесе је тачно оно што је одговарало земљама које су признале отцепљење Косова и Метохије. У тих 22 месеца Србија је додатно веома ослабила по свим кључним параметрима.
    I evo sada na insistiranje EU je u svoju rezoluciju Srbija uvrstila da je prihvatila u potpunosti i uvažila mišljenje MSP i sada to šaljemo u UN nema govora o jednostranoj secesiji, državnim pravima Srbije na KiM, kompromisu oko statusa, ma nema reči o statusu pokrajine uopšte. Ali, bitno je napomenuti da se rezolucijom ne priznaje nezavisnot Kosova! Pa što ste se kurčili da bi na kraju izmenili sve kako vam se kaže?!

    12) Од актуелних тема скрећем пажњу да питање нашег предлога резолуције УН са одбраном Косова и Метохије нема много везе. Наравно, све се може урадити боље или горе, али у датим укупним околностима фокусирање на резолуцију само даље скреће пажњу са неопходних потеза и одржава заблуду о дипломатији која решава територијалне проблеме. Дипломатија је нијанса. Корпус је све друго набројано. Невоља је у томе што наши политичари уништавају корпус, а лоше нијансирају.
    Upućivanje rezolucije je bio dobar i pametan potez, ali su ga upropastili kada su podlegli pritiscima i promenili njen tekst. Rezolucija je dobar način da se kupi vreme i još važnije sprečeno je da neko pre nas uputi rezoluciju kojom će se pozdraviti nezavisnost pokrajine. Diplomaija mora da radi u kontinuitetu, njom se neće rešiti teritorijalni spor, ali se pokazala kao vrlo efikasna u blokiranju da se projekat kosovske državnosti upotpuni i da Kosovo postane međunarodno priznata država. Dakle, rezolucija je bila sjajan potez, nažalost podleglo se pritiscima. Ne znam kakvim su nam štapovima pretili, ali da je razolucija otišla u prvobitnoj formi zveknuli bi im dobar udarac u UN.

    Za sada toliko, pa možda napišem još poneku na ovu temu, a možda još neko iznese svoje mišljenje. Veliki sam pesimista sa dobrim razlogom, jer je društvo zahvatilo toliko bolesti u tolikoj meri da je potrebno mnogo vremena i mnogo rada da bi se ponovo izgradila zdrava nacija na zdravim temeljima i vrednostima. Sada je situacija da se ide u kontra smeru - ka sve gorem i da se ne radi mnogo ili išta da se to zaustavi i promeni tok. Tako da, stvarno ne znam...



  3. #3

    Odgovor: Патриотска расправа

    Evo iznecu ja svoje misljenje ili bolje receno postaviti nekoliko pitanja ,
    bez ulazenja u problematiku i analizu ovih stavova iliti teza.
    I to bih se zadrzao na ovom fragmentu gde se autor teksta
    pretvara u vojnog analiticara a la Drecun.

    |
    Citat DBlica kaže: Pogledaj poruku
    Патриотска расправа||
    Бранко Павловић


    Када говоримо о војсци, онда морамо имати војску која је у стању да освоји Косово и Метохију. После тога се доноси одлука да ли ће војска бити употребљена или не, када и под којим условима и слично. То даље, само примера ради, почетно значи: обавезни војни рок, уместо трошења новца на авионе морамо усмерити средства на набавку савременог противваздушног наоружања, морамо развити ракетне системе које имамо (ми имамо вишецевне ракетне лансере на камионима домета 30 километара, са домаћим пратећим софтвером, а неопходно нам је да направимо исто то, само домета 60 километара, са нешто побољшаним софтвером. Србија има знање да то направи.) како би Приштина и Бондстил била у домету нашег оружја, да даље радимо на заштити тенкова од противвтенковског оружја, обезбеђивању веће количине противоклопног наоружања за пешадију итд.


    |||6) Када говоримо о земљама НАТО или Империји, важно је да увек имамо у виду најмање две ствари: а) велике светске силе вековима имају исту амбицију у односу на Балкан и Србију. Питање за нас је зашто су данас најуспешнији у последњих 130 година. б) Иначе, у светским оквирима, никада није било више плурализма моћи него што је то данас. Империја је данас битно слабија него 1999. године и невероватно слабија него 1989. године. То што ми ту повољну ситуацију за нас уопште не користимо, ствар је наше неспособности, а не објективних околности.
    Da li on jos uvek cita crtane romane ?
    Da li su vrata Ustanove ostala otvorena ?
    Da li gleda crtane filmove ?
    Da li voli naucnu fantastiku ?
    Da li ce krenuti kampanjolom ?
    Ili ce krenuti sa bajkerima.?
    Ili ce mozda ipak ici pesaka ?
    Ili ce ipak ostati kod kuce i na terasi cvece zalivati.
    Ili ce sve to vreme provesti u prijatnoj atmosferi svoga podruma ?
    Ili ce ipak sve to posmatrati iz tople dnevne sobe ?
    Analiticarske .
    Da li ce pri tom imati vremena i da odgleda neki crtani film
    sa svojim omiljenim junacima ........Lolekom i Bolekom ?
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  4. #4

    Odgovor: Патриотска расправа

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku
    Evo iznecu ja svoje misljenje ili bolje receno postaviti nekoliko pitanja ,
    bez ulazenja u problematiku i analizu ovih stavova iliti teza.
    I to bih se zadrzao na ovom fragmentu gde se autor teksta
    pretvara u vojnog analiticara a la Drecun.

    |


    Da li on jos uvek cita crtane romane ?
    Da li su vrata Ustanove ostala otvorena ?
    Da li gleda crtane filmove ?
    Da li voli naucnu fantastiku ?
    Da li ce krenuti kampanjolom ?
    Ili ce krenuti sa bajkerima.?
    Ili ce mozda ipak ici pesaka ?
    Ili ce ipak ostati kod kuce i na terasi cvece zalivati.
    Ili ce sve to vreme provesti u prijatnoj atmosferi svoga podruma ?
    Ili ce ipak sve to posmatrati iz tople dnevne sobe ?
    Analiticarske .
    Da li ce pri tom imati vremena i da odgleda neki crtani film
    sa svojim omiljenim junacima ........Lolekom i Bolekom ?
    Kada se diskutuje o državi i njenim intersima, ali i o institucijama i njihovoj ulozi u očuvanju te iste države treba imati bar minimum nekog znanja, ali i otvoren um prema relevantnim mišljenjima bez obzira sa koje strane dolazila, jer nije dovoljan samo stav nastao na iracionalnim osnovama (čitaj netrpeljivosti (da ne kažem mržnji)) prema nekoj od političkoj opcija iz bliže i dalje prošlosti, ali i sadašnjosti.

    Dakle, navijački odnos prema ovoj problematici po pravilu diskutanta gura u nenadoknadiv lični hendikep da anticipira bar minimum suštinskih problema, u ovom slučaju, o vojsci i njenoj ulozi u očuvanju naše države.

    Ne ulazeći dublje u stavove Branka Pavlovića, već na prvi pogled se vidi da čovek barata bar sa nekim opštim, ali posebnim znanjima o geostrateškim ciljevima današnjih relevantnih činioca globalne vojnopolitičke scene, kao i načinu upotrebe vojske u nekim mogućim slučajevima. Ne kažem da je to što on predlaže najbolje rešenje, ali on nudi jedan mogući koncept.

    E, a šta ti ovde nudiš? Gomilu fraza, ili kopi pejst priloga. Ja ovaj tekst pišem iz glave i ne trebaju mi partijski bilteni da imam svoj stav.

    Osim toga, patriotizam je bez obzira na njegove fenomenološke izraze kakvi se već mogu javiti, pre svega lični stav. Oduvek je bilo onih koji su nesebično voleli svoju državu, i onih drugih, koji su voleli prvo (a često i jedino) sebe. Ti drugi uvek nalaze razloge da zamere svojoj državi na ovom ili onom. I ja ih potpuno razumem. To bi psiholozi nazvali "pranje prljavih ruku", jer je to podsvesna želja da se opravda svoj nedostatak ljubavi prema državi, kukavičluk, sebičnost, ili šta ti ja znam već. Takvi će već naći hiljade razloga da opravdaju svoje mišljenje, ali zato ni jedan dobar.

    Ko ume da čita istoriju, sve odgovore će naći u njoj.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Патриотска расправа

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Kada se diskutuje o državi i njenim intersima, ali i o institucijama i njihovoj ulozi u očuvanju te iste države treba imati bar minimum nekog znanja, ali i otvoren um prema relevantnim mišljenjima bez obzira sa koje strane dolazila, jer nije dovoljan samo stav nastao na iracionalnim osnovama (čitaj netrpeljivosti (da ne kažem mržnji)) prema nekoj od političkoj opcija iz bliže i dalje prošlosti, ali i sadašnjosti.

    Dakle, navijački odnos prema ovoj problematici po pravilu diskutanta gura u nenadoknadiv lični hendikep da anticipira bar minimum suštinskih problema, u ovom slučaju, o vojsci i njenoj ulozi u očuvanju naše države.

    Ne ulazeći dublje u stavove Branka Pavlovića, već na prvi pogled se vidi da čovek barata bar sa nekim opštim, ali posebnim znanjima o geostrateškim ciljevima današnjih relevantnih činioca globalne vojnopolitičke scene, kao i načinu upotrebe vojske u nekim mogućim slučajevima. Ne kažem da je to što on predlaže najbolje rešenje, ali on nudi jedan mogući koncept.
    E, a šta ti ovde nudiš? Gomilu fraza, ili kopi pejst priloga. Ja ovaj tekst pišem iz glave i ne trebaju mi partijski bilteni da imam svoj stav.

    Osim toga, patriotizam je bez obzira na njegove fenomenološke izraze kakvi se već mogu javiti, pre svega lični stav. Oduvek je bilo onih koji su nesebično voleli svoju državu, i onih drugih, koji su voleli prvo (a često i jedino) sebe. Ti drugi uvek nalaze razloge da zamere svojoj državi na ovom ili onom. I ja ih potpuno razumem. To bi psiholozi nazvali "pranje prljavih ruku", jer je to podsvesna želja da se opravda svoj nedostatak ljubavi prema državi, kukavičluk, sebičnost, ili šta ti ja znam već. Takvi će već naći hiljade razloga da opravdaju svoje mišljenje, ali zato ni jedan dobar.

    Ko ume da čita istoriju, sve odgovore će naći u njoj.
    Ne vidim razlog za ovakvu elaboraciju povodom mog misljenja o delu teksta B.Pavlovica a koji sam posebno izdvojio.
    Naznacio sam jedan deo , fragment , i o tom delu izneo svoje misljenje na jedan slikovit i ironican nacin.
    Mozda je takav, jer slusajuci ga ranije i znajuci njegovo socijal - demokratsko opredeljenje,
    moje iznenadjenje i razocarenje ovakvim ekstremno - radikalnim stavovima je jos veca.
    Upucivati kritiku drugom da pokazuje netrpeljivost , pa cak i mrznju prema drugacijem misljenju ili politickoj opciji ,i upucivati tu kritiku na veoma neposredan nacin , a u isto vreme imati jako mali stepen ili prag tolerancije prema drugacijem misljenju koje se ne uklapa u formirano sopstveno misljenje i shvatanje pojmova "patriotizma " "nacionalnih interesa" ili neceg treceg je najblaze receno kontradiktorno.
    Sloboda misljenja je izmedju ostalog i pravo neslaganja sa necijim stavovima
    za koje mislimo da nisu ispravni.
    Pluralizam misljenja i pravo na svoje sopstveno je moguce i pozeljno jer zivimo u demokratiji zar ne ?
    I kritika tudjeg misljenja je legitimna pa tako imamo i neslaganje sa necijim stavovima i knjizevnim radom koje se iskazuje maratonskim kopipastovanjem odredjenih tekstova u nastavcima.
    To je opravdan nacin da bi se pokazalo opravdanost svojeg misljenja i neslaganje sa suprotnim.
    I zaista ne znam koji je motiv ovih insinuacija i nagadjanja bez ikakvog dokaza o kopipastu i biltenima tih kako se vec zovu ?
    Sve sto je ranije napisano i sve sto je napisano u prethodnom postu je original ili Made In ,
    ne ulazeci u kvalitet napisanog. O tome ce suditi drugi.
    A posebno to nije u ovom slucaju jer onaj deo koji sam izdvojio je dovoljno inspirativan da bi se o njemu dalo misljenje iz sopstvene glave, kako kazes.
    Znaci , samo svoje i nista tudje.
    Nisam ja od te fele.
    Nadam se da je tako i u tvom slucaju.


    Izdvojio sam ovo i dao svoje misljenje :

    Када говоримо о војсци, онда морамо имати војску која је у стању да освоји Косово и Метохију.Uместо трошења новца на авионе морамо усмерити средства на набавку савременог противваздушног наоружања, морамо развити ракетне системе које имамо (ми имамо вишецевне ракетне лансере на камионима домета 30 километара, са домаћим пратећим софтвером, а неопходно нам је да направимо исто то, само домета 60 километара, са нешто побољшаним софтвером. Србија има знање да то направи.) како би Приштина и Бондстил била у домету нашег оружја, да даље радимо на заштити тенкова од противвтенковског оружја, обезбеђивању веће количине противоклопног наоружања за пешадију итд.


    Империја је данас битно слабија него 1999. године и невероватно слабија него 1989. године. То што ми ту повољну ситуацију за нас уопште не користимо, ствар је наше неспособности, а не
    A ono je takvo da mislim da ne poseduje ni minimum znanja o ovoj problematici i da je to prica jednog laika bez trunke poznavanja vojne doktrine , odnosa snaga u naoruzanju , tehnologiji savremenog ratovanja , konstelaciji snaga u svetu...
    I sto je najgore . ostvarivanje ovakvog "znanja " i zamisli moze da izazove katastrofalne posledice. To je moje misljenje.
    Naravno ,, sasvim je opravdana i drugacija percepcija ovakvih opservacija G, Pavlovica.
    A patriotizam je sirok pojam , intimno osecanje ,kako kazes , i svako se odredjuje prema njemu na osnovu sopstvenih shvatanja sta ono znaci.
    Ja mislim da se patriotizam ne iskazuje zapaljivim i dirljivim recima , postupcima i misljenjem koje je dovelo do katastrofallnih posledica tokom devedesetih , do velike patnje i razaranja.
    i isto tako mislim da doticni gospodin ovakvim svojim stavovima nema ni trunke patriotizma kao i oni koji ga brane i podrzavaju.
    Zato sto su ovakvi stavovi na tragu devedesetih koji su naneli nesagledivu stetu narodu .
    Krajnji rezultat i posledice koje je on proizveo su najbolje merilo patriotizma.
    Da li je on na korist ili stetu sopstvenog naroda.?
    Ovakav je na stetu , sto nije tesko zakljuciti ako se to hoce , i upravo zbog pobornika i pristalica ovakve vrste patriotizma , sama ta rec je devalvirala , pretvorila se u svoju suprotnost.
    Zasto ?
    Pa zato sto su ljudi osetili posledice tog patriotizma , one katastrofalne .
    Osetili su tugu , zlo i nesrecu koji takav patrotizam donosi.
    I videli su.
    Videli su koliko su se ljudi pod paravanom patriotizma i velikih reci kao na primer "ja volim Srbiju " okoristili ili bolje receno obogatili sluzeci se zapaljivim recima i parolama.
    I zato mnogi imaju odijum prema takvoj vrsti patriotizma ili bolje receno kvazi - patriotizma.
    Ali to je vec neka sasvim druga prica.

    I tako, na osnovu svega ovoga i svega onog sto je B. Pavlovic napisao u ovom malom delu ,
    u ovom fragmentu koji sam posebno izdvojio i samo za taj deo izneo svoje misljenje ,
    koje se moze izraziti i ovako:
    Stihovima iz pesme "Bezdan " Djordja Balasevica,
    "Kakva tuzna humoreska "..

    I podrazumeva se da je sve iz glave i nista kopipast i ti bilteni kako se vec zovu ?
    I napomena da je koriscen stih iz pesme Djordja Balasevica iako to i nije bilo potrebno
    jer su njegovi stihovi usli u siroke narodne mase ....
    Odavno...
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  6. #6

    Odgovor: Патриотска расправа

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku
    Ne vidim razlog za ovakvu elaboraciju povodom mog misljenja o delu teksta B.Pavlovica a koji sam posebno izdvojio.
    Naznacio sam jedan deo , fragment , i o tom delu izneo svoje misljenje na jedan slikovit i ironican nacin.
    Mozda je takav, jer slusajuci ga ranije i znajuci njegovo socijal - demokratsko opredeljenje,
    moje iznenadjenje i razocarenje ovakvim ekstremno - radikalnim stavovima je jos veca.
    Upucivati kritiku drugom da pokazuje netrpeljivost , pa cak i mrznju prema drugacijem misljenju ili politickoj opciji ,i upucivati tu kritiku na veoma neposredan nacin , a u isto vreme imati jako mali stepen ili prag tolerancije prema drugacijem misljenju koje se ne uklapa u formirano sopstveno misljenje i shvatanje pojmova "patriotizma " "nacionalnih interesa" ili neceg treceg je najblaze receno kontradiktorno.
    Sloboda misljenja je izmedju ostalog i pravo neslaganja sa necijim stavovima
    za koje mislimo da nisu ispravni.
    Pluralizam misljenja i pravo na svoje sopstveno je moguce i pozeljno jer zivimo u demokratiji zar ne ?
    I kritika tudjeg misljenja je legitimna pa tako imamo i neslaganje sa necijim stavovima i knjizevnim radom koje se iskazuje maratonskim kopipastovanjem odredjenih tekstova u nastavcima.
    To je opravdan nacin da bi se pokazalo opravdanost svojeg misljenja i neslaganje sa suprotnim.
    I zaista ne znam koji je motiv ovih insinuacija i nagadjanja bez ikakvog dokaza o kopipastu i biltenima tih kako se vec zovu ?
    Sve sto je ranije napisano i sve sto je napisano u prethodnom postu je original ili Made In ,
    ne ulazeci u kvalitet napisanog. O tome ce suditi drugi.
    A posebno to nije u ovom slucaju jer onaj deo koji sam izdvojio je dovoljno inspirativan da bi se o njemu dalo misljenje iz sopstvene glave, kako kazes.
    Znaci , samo svoje i nista tudje.
    Nisam ja od te fele.
    Nadam se da je tako i u tvom slucaju.


    Izdvojio sam ovo i dao svoje misljenje :


    A ono je takvo da mislim da ne poseduje ni minimum znanja o ovoj problematici i da je to prica jednog laika bez trunke poznavanja vojne doktrine , odnosa snaga u naoruzanju , tehnologiji savremenog ratovanja , konstelaciji snaga u svetu...
    I sto je najgore . ostvarivanje ovakvog "znanja " i zamisli moze da izazove katastrofalne posledice. To je moje misljenje.
    Naravno ,, sasvim je opravdana i drugacija percepcija ovakvih opservacija G, Pavlovica.
    A patriotizam je sirok pojam , intimno osecanje ,kako kazes , i svako se odredjuje prema njemu na osnovu sopstvenih shvatanja sta ono znaci.
    Ja mislim da se patriotizam ne iskazuje zapaljivim i dirljivim recima , postupcima i misljenjem koje je dovelo do katastrofallnih posledica tokom devedesetih , do velike patnje i razaranja.
    i isto tako mislim da doticni gospodin ovakvim svojim stavovima nema ni trunke patriotizma kao i oni koji ga brane i podrzavaju.
    Zato sto su ovakvi stavovi na tragu devedesetih koji su naneli nesagledivu stetu narodu .
    Krajnji rezultat i posledice koje je on proizveo su najbolje merilo patriotizma.
    Da li je on na korist ili stetu sopstvenog naroda.?
    Ovakav je na stetu , sto nije tesko zakljuciti ako se to hoce , i upravo zbog pobornika i pristalica ovakve vrste patriotizma , sama ta rec je devalvirala , pretvorila se u svoju suprotnost.
    Zasto ?
    Pa zato sto su ljudi osetili posledice tog patriotizma , one katastrofalne .
    Osetili su tugu , zlo i nesrecu koji takav patrotizam donosi.
    I videli su.
    Videli su koliko su se ljudi pod paravanom patriotizma i velikih reci kao na primer "ja volim Srbiju " okoristili ili bolje receno obogatili sluzeci se zapaljivim recima i parolama.
    I zato mnogi imaju odijum prema takvoj vrsti patriotizma ili bolje receno kvazi - patriotizma.
    Ali to je vec neka sasvim druga prica.

    I tako, na osnovu svega ovoga i svega onog sto je B. Pavlovic napisao u ovom malom delu ,
    u ovom fragmentu koji sam posebno izdvojio i samo za taj deo izneo svoje misljenje ,
    koje se moze izraziti i ovako:
    Stihovima iz pesme "Bezdan " Djordja Balasevica,
    "Kakva tuzna humoreska "..

    I podrazumeva se da je sve iz glave i nista kopipast i ti bilteni kako se vec zovu ?
    I napomena da je koriscen stih iz pesme Djordja Balasevica iako to i nije bilo potrebno
    jer su njegovi stihovi usli u siroke narodne mase ....
    Odavno...
    Ti opet nisi ništa nisi rekao. Truć truć. Ožeži ožeži, a sve zato što si, verujem, kukavica. I sve ovo je neka vresta tvog opravdanja. I sve ćeš uraditi da okriviš Slobu, Miru, komuniste, ili ne znam ni ja već koga, samo da se ti opravdaš za mogući lični kukavičluk i ne angažovanje u odbrani domovine. I nikako da shvatiš da patriotizam nema veze sa tim što pišeš, već politika. Dakle, tvoje viđenje je tvoje pravo, naravno. Očekivanje da od patritozma dobiješ nešto konkretno, uz stihove Đorđa Balašaveća je zaista smešno. Patriotizam, baš kao i svaka ljubav nema uslovljavanja pa tako tvoje nastojanje da nešto ušićariš na račun nekog mogućeg patriotizma je sterilno i groteskno. I u pravu si kada kažeš da se patritiotizam dokazuje delima, a ne rečima. Pa tako, to što misliš o meni i mom patritizmu me zabole, jer imam trojicu već odraslih sinova koji mene pamte kao čoveka koji je otišao u rat na poziv i vratio se kući kao, ni manje ni više nego major, i to posle 27 meseci provedenih na ratištima bivše Jugoslavije. Šta misliš o tome? A, gde su tvoja dela? Gde je tvoj dokazani patritozam? Možda u činjenici što si u podrumu intenzivno mrzeo Miloševića, sve zaljubljen u demokratiju? Ma nemoj mi reći. Muškarčino.

    Ne znam da li treba da napomenem da nemam ni stana, ni auta, niti bilo kakvu nepokretnu i pokretnu imovinu. Imam ženu koju volim, trojicu sinova koji su već zreli ljudi (dvojica su završila fakultete, jbg kada smo i pametni, a ne samo patriote) i prijatelje koji me poštuju. Da, umalo da zaboravim. Imam još i mirnu savest i puno srce, ali zato nemam potrebu da objašnjavam šta je patriotizam i ljubav prema domovini...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #7

    Odgovor: Патриотска расправа

    Opet u razmatranju važne teme polazimo od sopstvenih i tuđih predrasuda, kako onih o Kvislinzima, tako i onih o zveckanju oružjem kad se pomene jačanje vojske. Teme pomenute u uvodnom postu su previše ozbiljne da bismo se rukovodili ličnim simpatijama i netrpeljivostima.

    Meni se uvodni post sviđa jer imam skoro identično mišljenje o neophodnosti jačanja države na svim nivoima, zarad interesa njenih građana. Možda bismo najbolji primer mogli pronaći u jednoj državi prema kojoj osećam priličnu dozu animoziteta - Izraelu. Ljudi su izgradili snažnu državu, stekli moćne saveznike i ostvaruju svoje zacrtane ciljeve čak i kada oni nisu legalni i/ili moralni.

    Imati vojsku sposobnu da zauzme Kosovo... da se zadržim na tome da treba imati dovoljno jaku vojsku da u slučaju potrebe to može da uradi, iako ne želim da se ta potreba ukaže. To bi, u trenutnom odnosu snaga u svetu bilo pogubno za našu državu, nema sumnje. Snažna vojska, ipak, može biti itekako značajan činilac u pokušajima ostvarenja državnih i nacionalnih interesa. Ljudi vas pažljivije slušaju kad imate pištolj u ruci.

  8. #8

    Odgovor: Патриотска расправа

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku
    Ne vidim razlog za ovakvu elaboraciju povodom mog misljenja o delu teksta B.Pavlovica a koji sam posebno izdvojio.
    Naznacio sam jedan deo , fragment , i o tom delu izneo svoje misljenje na jedan slikovit i ironican nacin.
    Mozda je takav, jer slusajuci ga ranije i znajuci njegovo socijal - demokratsko opredeljenje,
    moje iznenadjenje i razocarenje ovakvim ekstremno - radikalnim stavovima je jos veca.
    Upucivati kritiku drugom da pokazuje netrpeljivost , pa cak i mrznju prema drugacijem misljenju ili politickoj opciji ,i upucivati tu kritiku na veoma neposredan nacin , a u isto vreme imati jako mali stepen ili prag tolerancije prema drugacijem misljenju koje se ne uklapa u formirano sopstveno misljenje i shvatanje pojmova "patriotizma " "nacionalnih interesa" ili neceg treceg je najblaze receno kontradiktorno.
    Sloboda misljenja je izmedju ostalog i pravo neslaganja sa necijim stavovima
    za koje mislimo da nisu ispravni.
    Pluralizam misljenja i pravo na svoje sopstveno je moguce i pozeljno jer zivimo u demokratiji zar ne ?
    I kritika tudjeg misljenja je legitimna pa tako imamo i neslaganje sa necijim stavovima i knjizevnim radom koje se iskazuje maratonskim kopipastovanjem odredjenih tekstova u nastavcima.
    To je opravdan nacin da bi se pokazalo opravdanost svojeg misljenja i neslaganje sa suprotnim.
    I zaista ne znam koji je motiv ovih insinuacija i nagadjanja bez ikakvog dokaza o kopipastu i biltenima tih kako se vec zovu ?
    Sve sto je ranije napisano i sve sto je napisano u prethodnom postu je original ili Made In ,
    ne ulazeci u kvalitet napisanog. O tome ce suditi drugi.
    A posebno to nije u ovom slucaju jer onaj deo koji sam izdvojio je dovoljno inspirativan da bi se o njemu dalo misljenje iz sopstvene glave, kako kazes.
    Znaci , samo svoje i nista tudje.
    Nisam ja od te fele.
    Nadam se da je tako i u tvom slucaju.


    Izdvojio sam ovo i dao svoje misljenje :


    A ono je takvo da mislim da ne poseduje ni minimum znanja o ovoj problematici i da je to prica jednog laika bez trunke poznavanja vojne doktrine , odnosa snaga u naoruzanju , tehnologiji savremenog ratovanja , konstelaciji snaga u svetu...
    I sto je najgore . ostvarivanje ovakvog "znanja " i zamisli moze da izazove katastrofalne posledice. To je moje misljenje.
    Naravno ,, sasvim je opravdana i drugacija percepcija ovakvih opservacija G, Pavlovica.
    A patriotizam je sirok pojam , intimno osecanje ,kako kazes , i svako se odredjuje prema njemu na osnovu sopstvenih shvatanja sta ono znaci.
    Ja mislim da se patriotizam ne iskazuje zapaljivim i dirljivim recima , postupcima i misljenjem koje je dovelo do katastrofallnih posledica tokom devedesetih , do velike patnje i razaranja.
    i isto tako mislim da doticni gospodin ovakvim svojim stavovima nema ni trunke patriotizma kao i oni koji ga brane i podrzavaju.
    Zato sto su ovakvi stavovi na tragu devedesetih koji su naneli nesagledivu stetu narodu .
    Krajnji rezultat i posledice koje je on proizveo su najbolje merilo patriotizma.
    Da li je on na korist ili stetu sopstvenog naroda.?
    Ovakav je na stetu , sto nije tesko zakljuciti ako se to hoce , i upravo zbog pobornika i pristalica ovakve vrste patriotizma , sama ta rec je devalvirala , pretvorila se u svoju suprotnost.
    Zasto ?
    Pa zato sto su ljudi osetili posledice tog patriotizma , one katastrofalne .
    Osetili su tugu , zlo i nesrecu koji takav patrotizam donosi.
    I videli su.
    Videli su koliko su se ljudi pod paravanom patriotizma i velikih reci kao na primer "ja volim Srbiju " okoristili ili bolje receno obogatili sluzeci se zapaljivim recima i parolama.
    I zato mnogi imaju odijum prema takvoj vrsti patriotizma ili bolje receno kvazi - patriotizma.
    Ali to je vec neka sasvim druga prica.

    I tako, na osnovu svega ovoga i svega onog sto je B. Pavlovic napisao u ovom malom delu ,
    u ovom fragmentu koji sam posebno izdvojio i samo za taj deo izneo svoje misljenje ,
    koje se moze izraziti i ovako:
    Stihovima iz pesme "Bezdan " Djordja Balasevica,
    "Kakva tuzna humoreska "..

    I podrazumeva se da je sve iz glave i nista kopipast i ti bilteni kako se vec zovu ?
    I napomena da je koriscen stih iz pesme Djordja Balasevica iako to i nije bilo potrebno
    jer su njegovi stihovi usli u siroke narodne mase ....
    Odavno...
    Ja se u većini slažem sa uvodnim člankom i mislim da je ovo dobar koncept za podizanje ugleda i jačanje države.Morheus je dobro rekao i odgovorio ovom komedijašu koji želi da se Srbija i dalje ponižava. Ako neko misli da je jaka država prihvatanje svega što drugi traže od tebe onda se varaju.Treba imati svoj stav o nacionalnom interesu od koga ne treba odstupati olako i preko noći a posebno bez rasprave i prihvatanja takve od strane NS.. Kakva je to politika da tražite pomoć od Rusije, Kine i nekih drugih uticajnih država oko prihvatanja rezolucije o Kosovu u GS UN, a onda preko noći promijeniti ćurak i prihvatite neku rezoluciju koja nije jasna ni samom predlagaču.Bez jake vojske i izgrađene vojne doktrine,sela i poljoprivrede, vraćanja tradicionalnom vaspitanju i obrazovanju, jake države u svim segmentima nema poboljšanja. Sa svim ispunjavanjem zahtjeva svjetskih policajaca i ponižavajućim odnosom prema svojoj državi možemo samo da dalje tonemo i bojim se na kraju da dovede do samo uništenja svoje države.

  9. #9

    Odgovor: Патриотска расправа

    Slažem se da svi mi imamo svoje mišljenje, ali meni je normalno da to mišljenje je samo predlog kako da sopstvenu zemlju i državu učinimo boljom, jačom, uticajnijom i samostalnijom u odnosu na bilo koju drugu.
    Ono što videh, a što je po meni takođe znak razarajuće politike koja već više od deceniju nas "drži na kolenima", je zalaganje pojedinaca (jako se nadam da su to pojedinci...jer ne bi valjalo da smo toliko "prsli" pa da je to već gomila) da se "silnicima" (čitaj NATO-u, USA i nekim evropskim državama) ide "niz dlaku" po svaku cenu .
    Kako upravo takvi pojedinci ne vide očigledne stvari:
    - da baš ti zagovornici da "skrešemo svoju vojsku" imaju vojsku za respekt?
    - da baš zahvaljujući svojoj vojnoj snazi i jesu u poziciji da drugima nametnu svoje interese, svoje stavove i svoje želje?
    - da "ljubljenje skuta" drugima nije donelo bilo kakvo dobro ovom narodu (upravo "demokratskim snagama" je servirano "priznavanje" KiM kao banana države...iako su oni već uveliko bili neremetilački faktor, tj. nisu nikakvom silom bilo koga ugrožavali).
    - postoji stara izreka da "ćeš imati samo ono što si sposoban odbraniti", a samim tim zagovarati slabljenja svoje vojske je čist čin izdaje sopstvene države,
    - da lobiranje za NATO...kao pandan ranijim lobijima za Rusiju, ima i pogubnije dejstvo jer time se oslobađa krivice (koja je neosporna pred bilo kakvim poštenim sudom) onaj koji ti je uzurpirao deo teritorije.
    Smatram da svi učesnici na ovoj temi treba barem da daju neke predloge ili sugestije koje bi mogle da ojačaju našu državu i da je uvrste u red onih koje su respektabilne zbog svoje ekonomske, vojne i moralne snage.
    Činjenice je lako sagledati:
    - sadašnje vlasti su sopstvenu državu toliko oslabili, medijima i obrazovanjem isprali mozak mnogima u smislu da sopstvenu državu ne brane,
    - doveli je u ekonomski kolaps i rasprodali mnoge bitne resurse strancima..pa samim tim nas dovode u neokolonijalnu zavisnost od drugih,
    - vodi se mlaka politika popuštanja mnogim "uslovima" koje se ne daju ni jednoj državi jer je jasno da zadiru u stvari koje su samo njene..
    Patriotizam je ljubav prema svojoj zemlji...i ne bi trebalo je uopšte mešati sa trenutnom vladajućom klikom (pošto je svaka samo privremena ) a zemlja je večna (ko se ne seća zadnje scene iz "Prohujalo sa vihorom"...neće ni shvatiti).
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  10. #10

    Odgovor: Патриотска расправа

    Sasvim je normalno i prirodno da ljudi teže ka tome da žive u sređenijoj, jačoj i funkcionalnijoj državi u svakom pogledu. Jačanje države u svim njenim segmentima nije poželjno samo za neprijatelje te države. To se odnosi i na vojsku, vojska je bitna za svaku zemlju, to najbolje pokazuju Švajcarska, Austrija, Švedska i ostale države koje imaju jako male bezbednosne izazove pa ipak ne zanemaruju vojsku i tretiraju je ozbiljno.

    Mislim da stvarno nema potrebe da na temi ubeđujemo nekoga koliko je NATO pakt masovna i moćna mašinerija, ali isto tako NATO se danas suočava sa ozbiljnim problemima koje bigrancer se nije setio da spomene, jer ne idu u prilog njegovoj 'kritici' teksta uvodnog posta. Prvo, NATO još nema jasnu perspektivu i još nije jasno koja je njegova primarna uloga u svetu. Amerikanci teže ka tome da NATO bude svetski monopolista za rešavanje kriza i vojne intervencije i da NATO u mnogome zameni UN kada se radi o svetskim bezbednosnim pitanjima. Amerikanci bi najradije da NATO na taj način uvrste u povelju UN, što nije isključeno da će se desiti. Sa druge strane, većina evropskih zemalja i članica EU želi da NATO prevashodno bude odbrambeni sistem koji će služiti prevashodno za odbranu država članica. Opet, neke zemlje bivšeg istočnog bloka a danas članice NATO žele da NATO prevashodno bude uperen protiv Rusije i ruskog uticaja u Evropi. Nakon raspada varšavskog pakta, NATO je izgubio primarni smisao postojanja i sada stalno mora da traži nove razloge za svoje postojanje.

    Zvuči paradoksalno, ali NATO je sa brojem članica iako postajao masovniji, bivao sve slabiji u smislu odsustva jedinstva i poklapanja interesa država članica. Iako se u NATO dobro zna ko kosi a ko vodu nosi, Zbignjev Bžežinski je jasno napomenuo da se NATO mora reformisati, u tom smeru da se članice korisnici bezbednosti marginalizuju u donošenju odluka i da njih donose isključivo donose članice koje pružaju bezbednost većini članica.

    Nego da se vratim na VS, da li to što je NATO snažna organizacija koja čak nije neprijatelj Srbije (bar na papiru) zači da mi ne trebamo da imamo jaku vojsku? Upravo ovo što je Sivi napisao, jeste tačno da vojska košta, da je neophodna i jaka ekonomija na prvom mestu, ali iz kog razloga mi umanjujemo već postojeće efektive naše vojske?! Niko ovde ne govori o tome da treba sada i žene i deca da postanu vojni obveznici, da se uvede narodna odbrana u škole, milicijski tip vojske i svu ekonomiju usmerimo u razvoj vojske kako bi jednoga dana poveli novi boj na Kosovu ili ratovali sa NATO paktom onako sami. Doćićemo u situaciju da vojska neće moći da odgovori na bezbednosne izazove koji se pred nju postavljaju.

    Reformu vojske je trebalo poveriti vojnim stručnjacima koji bi se rukovodili time kakva je vojska potrebna Srbima i Srbiji, a ne time da li su nam puške sa NATO kalibrom i da li su uniforme sa digitalnom šarom i sličnim glupostima. Prema zvaničnim dokumentima, VS je neutralna odnosno Srbija je vojno neutralna, ali svako vidi da se sve radi na ulasku Srbije u NATO i da se vojska priprema za taj korak, neizostavan u EU integracijama. Ali opet ću se složiti sa Sivim, ne mora se bez pogovora prihvatati svaka sugestija ili zahtev iz NATO po pitanju naše vojske. Najbolji primeru su države članice NATO, recimo Bugarska sa sličnom teritorijom i brojem stanovnika ima duplo više ljudstva u svojoj vojsci nego VS, a iz NATO im preporučuju upravo veličinu vojske koja se preporučuje Srbiji. Ali bugari izgleda pametni ljudi, pa su sada postali vojna sila u odnosu na nas.

    Dakle, kada se radi o patriotizmu i kada već vodimo patriotsku raspravu, valja post malo začiniti i nekim argumentima a ne samo mišljenjem. Jer mišljenje je kao dupe, svi ga imamo.



  11. #11

    Odgovor: Патриотска расправа

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ti opet nisi ništa nisi rekao. Truć truć. Ožeži ožeži, a sve zato što si, verujem, kukavica. I sve ovo je neka vresta tvog opravdanja. I sve ćeš uraditi da okriviš Slobu, Miru, komuniste, ili ne znam ni ja već koga, samo da se ti opravdaš za mogući lični kukavičluk i ne angažovanje u odbrani domovine. I nikako da shvatiš da patriotizam nema veze sa tim što pišeš, već politika. Dakle, tvoje viđenje je tvoje pravo, naravno. Očekivanje da od patritozma dobiješ nešto konkretno, uz stihove Đorđa Balašaveća je zaista smešno. Patriotizam, baš kao i svaka ljubav nema uslovljavanja pa tako tvoje nastojanje da nešto ušićariš na račun nekog mogućeg patriotizma je sterilno i groteskno. I u pravu si kada kažeš da se patritiotizam dokazuje delima, a ne rečima. Pa tako, to što misliš o meni i mom patritizmu me zabole, jer imam trojicu već odraslih sinova koji mene pamte kao čoveka koji je otišao u rat na poziv i vratio se kući kao, ni manje ni više nego major, i to posle 27 meseci provedenih na ratištima bivše Jugoslavije. Šta misliš o tome? A, gde su tvoja dela? Gde je tvoj dokazani patritozam? Možda u činjenici što si u podrumu intenzivno mrzeo Miloševića, sve zaljubljen u demokratiju? Ma nemoj mi reći. Muškarčino.

    Ne znam da li treba da napomenem da nemam ni stana, ni auta, niti bilo kakvu nepokretnu i pokretnu imovinu. Imam ženu koju volim, trojicu sinova koji su već zreli ljudi (dvojica su završila fakultete, jbg kada smo i pametni, a ne samo patriote) i prijatelje koji me poštuju. Da, umalo da zaboravim. Imam još i mirnu savest i puno srce, ali zato nemam potrebu da objašnjavam šta je patriotizam i ljubav prema domovini...

    Dao sam svoj osvrt na samo jedan deo teksta u uvodnom postu.
    Onaj koji mi se nije svideo.
    A to je ovaj :

    Када говоримо о војсци, онда морамо имати војску која је у стању да освоји Косово и Метохију.., морамо развити ракетне системе које имамо (ми имамо вишецевне ракетне лансере на камионима домета 30 километара, са домаћим пратећим софтвером, а неопходно нам је да направимо исто то, само домета 60 километара, са нешто побољшаним софтвером. Србија има знање да то направи.) како би Приштина и Бондстил била у домету нашег оружја,


    „Империја“ је данас битно слабија него 1999. године и невероватно слабија него 1989. године. То што ми ту повољну ситуацију за нас уопште не користимо, ствар је наше неспособности,

    Ovakve ideje mogu biti katasrofalne.
    I postavlja se pitanje kakva bi bila reakcija Nato pakta ukoliko bi se one ostvarile .
    Da li bi uputili protestnu notu i zatvorili svoju kancelariju.?
    Ili bi se ostvarila ona prica o ravnom stolu ili ravnoj ploci ?
    Da li je to nas interes ?
    Nije
    .Drugo je pitanje razloga koji su nas doveli u ovaj polozaj

    .Ovde niko ne prica o potrebi da imamo respektabilnu vojsku.
    To se podrazumeva.
    Ali se ne podrazumeva trka u naoruzanju sa Nato paktom .
    Ne podrazumeva se proizvodnja savremenih raketnih sistema dometa 60 km
    ali ne zbog jacanja nase vojske vec zbog gadjanja Pristine i Bondstila.
    Ne podrazumeva se da iskoristimo priliku sad jer je Nato pakt slab.
    Ovakve ideje su besmislene , stetne i mogu biti pogubne.
    I za narod i za drzavu.

    Onaj ko propagira takve ideje , koji iznosi ovakve stavove ,
    ne bi bio na celu kolone,
    vec bi sve posmatrao sa pristojne udaljenosti.
    U rat bi isao obican narod.
    Tako to uvek biva.


    I ne vidim razlog upucivanja ovakvih kvalifikacija i "epiteta " ,
    posebno zato jer se ne poznaje osoba kojjoj su upucene.
    Nema potrebe da ovo pisem , i ne tebi , ali eto , cisto da se zna.
    Iznenadices se i osetiti mozda malu dozu nelagode zbog reci
    upucene osobi koju ne poznajes. Ne znas nista o njoj.
    Sticajem okolnosti , u vreme ratova dospeo sam u godine kada se dobijaju vojni pozivi.
    Znaci , ne poziv vec pozivi , kao sto su ih mnogi dobijali ,
    tako da nema potrebe to posebno isticati kao tapiju samo za sebe.
    I sam znas da se pozivi ne odbijaju.
    Samim tim i lociranje mog mesta boravka za vreme ratnih desavanja je pogresno.
    Ono je bilo mnogo , mnogo dalje.
    Takvo je vreme bilo.
    Jedino sto se nisam vratio sa cinom majora.
    Usicarivsi "hronicnu upalu zgloba " , figurativno receno ,
    vratio sam se sa losim uspomenama i zeljom da se vise ne ponovi ,
    jer , za divno cudo , nisam kao neki uspaljeni klinci gledao rat samo u americkim ratnim filmovima ,
    vec sam imao priliku da ga neposredno dozivim i osetim, isto kao i ti,
    ne ulazeci u to ciji je" dozivljaj " jaci.
    Verovao ili ne ?
    Samim tim je neukusno u ruzno davati kvalifikacije osobi koja se ne poznaje.
    I ne treba posebno isticati da placam porez , tako da sam i taj ispit
    iz patriotizma polozio..

    U vezi ovog izdvojenog teksta B. Pavlovica , a u prilog tezi da bi rat sa Nato paktom
    bio poguban za drzavu i narod , bicu koncizniji od Turkmena i izneti samo
    dva argumenta.
    1.Tragican bilans borbenih dejstava nase avijacije tokom bombardovanja
    Nato Alijanse. u svakom pogledu.. Na nasu veliku zalost. Sa tim se valjda slazemo.?
    Mnogi nisu imali priliku ni da polete.

    2. Pomoc u savremenom protivvazdusnom sistemu S- 300 nikada nije stigla.
    Zadrzao se negde kod Kamcatke.

    Ko hoce da zakljuci , sasvim dovoljno.



    Na kraju krajeva ,
    pricati bigranceru kako se voli Zemlja ? .....
    Poruku je izmenio bigrancer, 18.09.2010 u 01:46
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •