Zašto se kaže....? - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 26 od ukupno 26
  1. #16

    Odgovor: Zašto se kaže....?

    Da podelim sa vama ono što sam do sad našla.


    Do daske

    U našem uličnom žargonu može se često čuti kako za nekoga derana kažu da je 'glup do daske'. Nije teško odgonetnuti da izraz glup do daske znači: 'glup dokraja, potpuno, skroz glup'. Ostaje, međutim, nejasno zašto se umesto 'dokraja' ili 'potpuno' i sl. kaže 'do daske'.

    U prvi mah moglo bi se pomisliti da je to u vezi s izrazom fali mu (nedostaje) jedna daska (u glavi), što će reći da je neko glup, ograničen, šašav, ćaknut i sl. Ipak, ta dva frazema nemaju jedan s drugim nikakve veze (osim što se podudaraju u riječi daska). To se može dokazati činjenicom da postoji i izraz pijan do daske, uz koji Josip Matešić u Frazeološkom rječniku hrvatskoga ili srpskog jezika daje kratko tumačenje: 'sasvim pijan', s redakcijskim primjerom: 'Bio sam pijan do daske i ničega se ne sjećam.' Kaže se još i odvrnuti ili odšarafiti (npr. radio) do daske, opet u značenju 'sasvim', 'dokraja'. (Misli se na pojačavanje tona okretanjem dugmeta do kraja, do krajnjih mogućnosti.)

    Kao što vidimo, samo do daske u svim ovim primjerima znači: 'sasvim, skroz, dokraja' i sl. Odakle to značenje?

    Vozači automobila sjetiće se još jednog izraza koji u svom sastavu ima ono 'do daske'. To je gas do daske, ili potpunije: pritisnuti (pričepiti) gas do daske. Značenje je opet u suštini isto: 'uraditi nešto dokraja, potpuno, skroz', a to je u ovom slučaju: pritisnuti gas, tačnije, papučicu za gas, do samog kraja da bi se time postigla maksimalna brzina. I upravo tu se nalazi ključ za objašnjenje nastanka frazema koji u svom sastavu imaju vezu riječi do daske.

    Za razliku od svih drugih navedenih primjera, u primjeru 'gas do daske', riječ daska upotrijebljena je u pravom značenju. Tako se, naime, u automehaničarskom i vozačkom govoru (žargonu) naziva podloga na kojoj leži papučica za gas (kod automobila i motornih vozila uopšte). Prema tome, pritisnuti gas do daske znači bukvalno: 'pritisnuti polugu gasa, ili dovoda goriva, do same podloge (daske)', a to će reći - do samog kraja.

    Zanimljivo je da ista ustaljena veza riječi postoji i u nekim drugim jezicima, npr. u poljskom: wcisnać gas do dechy.

    Prenošenjem na druge slučajeve, gdje daske stvarno nema, veza do daske dobila je novo, preneseno značenje, koje zapažamo u mnogim primjerima, kao što su: glup do daske, pijan do daske, pa onda: zaguljen do daske, odvrnuti (ili odšarafiti) do daske, griješiti do daske, zastraniti do daske itd.

    Za sve ove primjere karakteristično je dvoje:

    1) da pripadaju uglavnom razgovornom jeziku, i to argou ili žargonu,

    2) da im je izvorište u saobraćajnoj tehnici (automobilizmu), po čemu pripadaju skupini frazema koji su veoma rijetki.


    Zašto se kaže - Milan Šipka
    Poruku je izmenio Cecara, 28.06.2012 u 11:12 Razlog: kodovi
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #17

    Odgovor: Zašto se kaže....?

    Citat zirne kaže: Pogledaj poruku
    isto kod Vuka 'Cuti k!o olovom zaliven'
    Ako se ne varam, jedna od svirepih osuda u srednjem veku bilo je sipanje istopljenog olova u grlo. Posle takve torture, posle takvog zalivanja olovom, osudjenik i ako preživi, (tj. još neko vreme poživi) sigurno da nije mogao više da govori.

    Cecara:
    ...u primjeru gas do daske — riječ daska upotrijebljena je u pravom značenju. Tako se, naime, u automehaničarskom i vozačkom govoru (žargonu) naziva podloga na kojoj leži papučica za gas (kod automobila i motornih vozila uopšte).
    A treba imati u vidu da su prvi automobili bile prilagodjene drvene kočije na koje je montiran motor. Još izvesno vreme mnogi delovi automobila su pravljeni od drveta.
    Prema tome, to 'daska' nije figurativno nego bukvalno (a možda i bukovo).
    Poruku je izmenio nenad.bds, 07.10.2010 u 21:35

  3. #18

    Odgovor: Zašto se kaže....?

    Cisto da znam.. zasto se kaze cisto da znam?
    Sto bas cisto?
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  4. #19

    Odgovor: Zašto se kaže....?

    Po meni, reč 'čisto' u tom izrazu znači 'jednostavno, prosto, bez greške, da bude javno, jasno ' - dakle, čisto. Tako bar ja to shvatam




    Pasti s kruške


    'Nisam pao s kruške' reći će neko kad hoće da istakne kako nije lud, glup, naivan, blesav, budala isl. Takvo značenje ovog frazema potvrdjuje se i u *Rečniku Srpske akademije nauka i umetnosti sledećim primerima:
    'Da ti pozajmim novac? Pa nisam, valjda, s kruške pao? To bi bilo isto kao da sma ga bacio u vodu.' (Red.). 'Ni ona nije pala s kruške da ne bi videla da se njegova prisutnost tice nje same (Kaleb 5,88 ).'

    Veza pasti s kruške javlja se i u drugom obliku, kao poredjenje. To je takodje zabeleženo u Rečniku SANU, gde piše: 'Kao da je pao s kruške' (često kao pojačanje reči 'smeten', 'smušen', itd.) veoma smeten, smušen, nerazborit i sl.

    Uz to se daju ovi primeri:
    'Budala.... Kao da je s kruške pao' (Čipl. 2,12). 'Smušena je kao da je s kruške pala' (Red).
    Rešnik Matice srpske dodaje još i frazem: kao s kruške (npr. Odgovarati), u značenju: neljubazno, nabusito odgovarati.

    Tako, eto, imamo tri frazema u kojima je glavna reč kruška.

    Zašto baš kruška? Zbog čega su glupost, smušenost, neljubaznost i slične negativne ljudske osobine povezane upravo s time, a ne nekim drugim drvetom ili voćkom (recimo, jabukom, ili trešnjom i sl.)?

    Objašnjenje za to može se naći u zanimljivoj i izuzetno korisnoj knjizi Veselina Čajkanovića Rečnik srpskih narodnih verovanja o biljkama.

    'U suprotnosti sa jabukom' - piše tu Čajkanović, 'kruška se smatra za zlo drvo, za drvo zlih demona. U narodnim pripovetkama pod kruškom skupljaju se djavoli.... Na krušci nalazi se i veštica.'

    Posle ovih konstatacija, autor navodi i sledeće:
    'Da kruška može imati za veštice privlačnu snagu, vidi se i iz jedne slavonske varijante poznate formule koju veštice govore kad se mažu mašću da bi poletele: 'Ni o kladu ni o panj, ni o drvo ni o kamen, ni o krušku Todorovu' (Begović, 199).'

    I zaključuje:
    'Stara kruškova drveta kod našeg su naroda na zlu glasu.'
    Iako je kruška, po Čajkoviću, u staroj religiji izvesno imala bolji ugled i čak uživala izvestan kult, za šta se navode i brojni primeri, naš narod ju je uglavnom doživljavao kao ' zlo drvo', na kome se skupljaju demoni, djavoli, veštice i druga zla čudovišta, pa čak i sama Smrt. Zato je one koji bi se slučajno našli u tom društvu, na krušci, pa pali s nje, narod smatrao ludim, glupim, nerazboritim i sl. Tako su, onda, nastali i ustaljeni izrazi: kao da je pao (pala) s kruške - zbunjen, smeten, smušen, nisam pao s kruške u značenju: nisam lud, budala, glup, ogranišen i sl. Što frazem *kao s kruške (odgovarati) znači: neljubazno, nabusito odgovarati, i to je razumljivo, jer se drugo nešto od veštica i djavola ne moše ni očekivati.


    Milan Šipka - Zašto se kaže

    Poruku je izmenio Cecara, 28.06.2012 u 11:16 Razlog: kodovi
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  5. #20

    Odgovor: Zašto se kaže....?

    .... "je*o si cvorka?"

    Jos kad si mali pa si jos i sekapersa, je*o si cvorka ako te uhvati onaj iz zadnje klupe sklon delikvenciji. Kad porastes pa te u'vate na poslu da razmenjujes vruce video klipove sa firminskog racunara, da spavas na strazi, da si popio koju (litru) vise no sto mozes poneti kuci ili nacinio bilo kakvu jeres za koju vasa gospodja nema razumevanje i ima tih primera sijaset..
    Zenama se ovakvo predvidjanje mnogo redje izgovara.
    Zasto to?

    Mene je uvek u zivotu zanimalo zasto bas cvorka?

    I da li se misli na ovog:



    Ili (sto je meni logicnije zbogradi glazbe koju sklada a koja je po meni posledica velike sexualne izfrusrtiranosti) ovog:


    ?
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  6. #21

    06 Odgovor: Pravopis

    Moze li mi neko reci sta znaci rec alibi. Hvala unapred!!!

  7. #22

    Odgovor: Pravopis

    Citat wade kaže: Pogledaj poruku
    Moze li mi neko reci sta znaci rec alibi. Hvala unapred!!!
    Ta strana rec "Alibi ".
    To ti je ono kada provalnik npr. opljacka kinesku prodavnicu i odnese kineski zidni sat i bele Adidas patike dva komada.
    Po izjavama ocevidaca vreme kradje je bilo u 20 h i 55 min. Posle duge i opsezne istrage, uz koriscenje svih savremenih
    policijskih metoda trag navede do potencijalnog provalnika u cijem su stanu jos pronasli i kineski sat na zidu i bele adidas patike ispod kreveta.
    Podigne se optuznica , zapocne sudski proces i tip kaze : ne , nisam ja taj. U to vreme sam bio na koncertu Ace Lukasa u "Areni "
    sto i Aca moze potvrditi. Ne mogu biti u isto vreme na dva mesta." Sud posalje sudski poziv Aci Lukasu , Aca se pojavi na sudu i kaze :
    " O pa da. Bio je u to vreme na mom koncertu , i to u prvom redu. Ko njega moze ne prepoznati.?
    Zazvonio mu mobilni telefon u 20 h i 55 min i razbio mi celu koncepciju koncerta ".
    I sud oslobodi vatrenog fana Ace Lukasa na osnovu svedocenja naseg popularnog estradnog umetnika.

    Alibi je dokaz da si u vreme izvrsenja krivicnog dela bio na nekom drugom mestu i samim tim nisi mogao izvrsiti isto
    a koje sud uzima u obzir prilikom donosenja presude.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  8. #23

    Odgovor: Zašto se kaže....?

    zna li neko zasto se kaze UBIO SE KAO LETVA, tj kako izgleda ta UBIJENA LETVA?

  9. #24

    Odgovor: Zašto se kaže....?

    Citat jolio kaže: Pogledaj poruku
    zna li neko zasto se kaze UBIO SE KAO LETVA, tj kako izgleda ta UBIJENA LETVA?
    *tezak oblik pijanstva ,posebno kod onih ljudi koji retko konzumiraju alkoholne tvorevine - Vidi ga,pijan ko letva! (Vukajlija .com)
    Možda se nastanak sadašnjeg uzraza može tražiti u starijoj narodnoj izreci 'Leži k'o proštac' ili 'Ispružen k'o proštac' pa je kasnije u gradskim slengovima letva zamenila prvobotni proštac, kao što i izraz 'ubio se' zamnjuje onaj 'mrtav pijan'.
    (Proštac - uzdužnim cepanjem, rascepljivanjem, od drvenih oblica pripremljena 'daska' za plot.)

  10. #25

    Odgovor: Zašto se kaže....?

    Koliko sam ja shvatila, letve su veoma suvo drvo. Kada se letva napije vode, otekne i nabubri, gubeći svoja svojstva da nesto drži ili štiti - jednom rečju, bide korisna.

    Isto kao i čovek kad se napije.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  11. #26

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Iskreno nisam znao gde da napišem ovo pa sam mislio da ima veze sa poreklom nekih izraza i reči.
    Naime, verujem da je retkost da neko zna zašto se kaže "razjaren" (neko ko u konflikt ulazi sa velikom energijom).
    Naime slovenski mač se zvao Jar i predstavljao je životnu snagu i njenu manifestaciju. Često je istim imenom zvana i unutrašnja energija (istočnjački ki ili či) koja se fokusirala u solarnom preksusu. Znači...ipak nešto što je ostalo od slovenskih korena .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •