Srbi odlaze, Kinezi dolaze - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 57
  1. #16

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Iskustvom. Gde jedan udje, ubrzo stiui i njegovi rođaci i prijatelji. Vrlo su međusobno povezani i jedni druge potpomažu i podržavaju. Ako neko smatra da je to loše i da taj moj zaklučak znači da ih mrzim, OK. Ili osobe koje su protiv kineza smatraju ponižavanjem Hercegovaca njihovo poređenje sa Kinezima?

    Toliko puta sam video da kad jedan dodje na rukovodeće mesto u nekoj firmi , ekspresno se zapošljavaju njegovi rođaci, prijatelji,..., a za druge nema više mesta. I nisam jedini koji ima takva iskustva,
    Nisam znao da je ovo ekskluzivitet Kineza i Hercegovaca, sve vreme sam bio ubeđen da tako funkcioniše ceo sistem bez obzira na entitet aktera. No dobro ti svakako imaš svoje razloge da praviš paralelu baš Hercegovaca i Kineza i uviđaš ''sličnosti'' ali da se mi zadržimo na Kinezima.

    Kineza u Srbiji trenutno ima oko 6000, tako kažu podaci iz MUP. Godišnje ih se oko 700 prijavi za ulazak u Srbiju, a obzirom da je devedesetih ta cifra iznosila nekoliko hiljada stanje nije alarmantno kako se nekima to čini. Mali broj Kineza su poslodavci, velika većina koji su ovde su u stvari radna snaga odnosno trgovci. Imaju izgrađenu hijerarhiju šefova pa sve do onih najnižih koji odgovaraju za ove pijačne tezgaroše. Zapošljavaju i naše radnike jer verovatno da za to postoji jasna računica. Nemam predstavu za koji novac rade Kinezi u Srbiji, ali znam da recimo žve u više nego skromnim uslovima. Ljudi koji su im izdavali stanove po Novom Beogradu kažu da je bilo i po 15 do 30 stanara u jednom stanu koje su izdavali. Ovde kod mene u PA, uglavnom su po Gornjem gradu odnosno po Margiti gde imaju svoje magacine i najveći broj njih tu i stanuje. Stanove nisam primetio da uzimaju mnogo, iznajmljivali su im ljudi stanove po naselju bliže buvljaku.

    Devedesetih godina kada je buvljak u Pančevu zaživeo, bilo je možda dvoje Kineza na celoj pijaci. U to vreme su bili neka vrsta atrakcije, tada su buvljak uglavnom držali naši ljudi, Rumuni, Bugari, Ukrajinci i narodi iz još nekih ex sovjetskih zemalja. Znam da je i Poljaka jedno vreme bilo, a Kineza samo dva i to jednoga se sećam da su ga zvali Kinez Jovo, drugome sam zaboravio ime koje su mu dali kada smo ga ''posrbili'' Sad ne znam ni ja koje godine je počeo njihov masovniji dolazak i vremenom su oformili deo gde su uglavnom oni držali tezge. Ona prva dva Kineza su bili kul likovi, ljudi dolazili na buvljak da vide Kineze a nisu imali ni Bog zna kakve robe. E kada su postali većina, počela je da se pokazuje bahatost kineskih trgovaca i malo je reći neljubaznost. Kada god je izbila neka tuča na buvljaku uglavnom su tu bili Kinezi ti koji su nalupali nekoga iz totalno banalnih razloga. Jer kod njih je bio tako da za jednoga odmah skače njih desetak sa letvama i priručnim alatkama, bez obzira na razlog. Sa jermenskim trgovcima su se stalno lemali, oni se baš nisu 'mirisali' između sebe međutim prošlo je i zlatno vreme tog buvljaka pa su valjda i oni postali ljubazniji kako je pazar bivao sve manji. Sad se baš setih kada sam kupovao kalkulator koji sam spomenuo... kupujem ja taj kineski fejk casio, dajem novac onom Kinezu a on mi čovek vraća kusur uz rečenicu :''izvoli brate!'' E tu sam se ismejao samo tako, još kada sam mojima ispričao danima su me zezali za brata Kineza.

    Zadnji put sam pazario kod njih neke sunčane naočare, plastikanere da imam za plažu. Kinezi su inače poznati da kao trgovci ne uvažavaju naknadne reklamacije, niti vraćaju novac, niti vrše zamenu robe. Cvikere sam uzeo, bila smešna cifra 200 dinara, međutim vidim ja staklo malo ogrebano i ajd da vratim... odem do one Kineskinje i reklamiram i ona bez ikakvog cimanja mi pokaže da uzmem druge. Tako da ima i onih ljubaznijih koji razumeju onu mušterija je uvek u pravu. na stranu to što je jela sendvič dok me je usluživala

    Inače kada malo bolje razmislite, mi dosta toga uvozimo iz Kine i počela je kvalitetnija roba da stiže do nas. Npr automobili, Kinezi su između ostalih evropskih zemalja prodajne centre otvorili i u Srbiji. Zatim tehnika, moj ruter za ADSL je telekom uvezao iz Kine, onda kineski mobilni telefoni koje počinju i naši operateri da prodaju, razni sitni aparati zakoje nikada ne bih pretpostavio da su njihovi dok ne pročitaš made in PRC. A tezge i radnje sa lepezama i jeftinim tkaninama i plastikom izgleda uvek nađu svoje mušterije



  2. #17

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Štosa radi.. ovaj ću post zamisliti (i odraditi) kao interVju.


    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Sredinom devedesetih,skoro sramezljivo su poceli dolaziti u nasu zemlju.
    Ako pogledamo u kalendar, videćemo šta?
    pa.. da se datum preklapa (k'o dupe i noša/šolja) sa počeCima sramežljivog evoluiranja crvuljka Mire u pisca.

    A onda, za nekoliko godina, gde god se okrenem, pogledam,Kinez ili kineski butik.
    To je to. mamaMira se raspisala..
    za svaku njenu uvaljenu knjigu tamo, Slobo je mor'o za uzvrat, kako zna da uvali i privati po jednog Kineza 'vamo
    Za svaki Tom tamo... Kineska porodica 'vamo
    Za Sabrana Dela tamo... celoj Kineskoj porodici pasoši, državljanstva, lične karte i po prodavnica 'vamo,
    jbg.. nisu ni Kinezi mutavi. "čist" račun - "duga" ljubav..

    Poceli su nam prodavati sve i svasta, za male pare, koliko otprilike i opstane roba, koja je kupljena od njih.
    A i u njenim pisanijama je vala bilo svega.. i svačega.
    i poezije, proze, drama, pozorišnih komada, sećanja, traktata, članaka, prepisaka, ličnog totalno intimnog Dnevnika,
    pa sabranih kletvi upućenih svim mrskim nepoštivaocima njene kuCe.. i kuĆe
    pa njena razmišljanja u vezi svakodnevnih susreta sa raznim vidovitim babama, vračarama i vračevima,
    pa diskusije sa "Afričkim i Antartičkim" astrolozima.. i njihovim astrološkim tumačenjima pozicije Srbije u svetu.. kao i njene i Slobove u njoj
    ma...
    A vala, kad bolje razmislim.. i bolje da su nam dolazili Kinezi, no da su nam sva ta sranja (kojima je Kinu zatrpala) ovde ostajala.
    Jadna Kina. Ne daj Bože nikome.

    Dobili su drzavljanstvo, dobili su svoje trzne centre i blokove.
    Ništa oni nisu "dobili"... sve je to (nekom Slobi, Tađi, Mlađi) dooobro plaćeno.

    Svake godine ih je sve vise.
    Neko od "naših" nastavlja "tradiciju" nikako da se zasiti, usladila mu se vlast i baš u slast trpa li trpa kintu u svoj džep.
    A nije nemoguće i da je nečija (recimo Palmina, Tijanićeva il' Krkobabićeva) žena.. počela da piše.
    Što da ne.. nek se žene okušaju.. neka bar pokušaju. Ni one ni mužOvi im, nisu ništa gori/bolji od prethodnog državnoidiotskog dueta.

    U novosadskom trznom centru, ne izdaju racune za kupljenu robu, jedu na sred prodavnica,
    Zato što je tržišna inspekcija korumpirana. Dobro ih Kinezi potplać.. podmazuju, u tEm je Srpska caka/Kineska kvaka.
    A i ne mogu sirotani inspektori sve da postignu, jer po vazdan deru kožu ovoj našoj domaćoj sirotinji. Koja nema para za njihove Head titanium il' Wilson KBlade rekete
    Po istom tržišno Inspekcijskom receptu izmiču, kako nazovi pravilima tako i sprdnji od zakona.. i svi redom Srpski bizmismeni.

    o kulturi necu da pricam
    Ni ja. Bolje da se pokrijemo ušima i ćutimo. Da ne odvalimo vrh ledenom brega,
    ako bi nas zapitali da prozborimo koju o našim "gazdama"/prodavnicama/prodavačicama/televizijama/ministrima/parlamentu...

    Odlicno se razumeju u srpsku valutu placanja.
    Za razliku od nas, koji više veze nemamo ni za koj qrac nam služi (i ova vlada i) ovaj "naš" jadni, kukavni i bedni, k'o krava izmuženi Dinar,,
    kad je i Kinesko dugme (na šlicu) od njega vrednije i skuplje. I trajnije.

    Kad su poceli dolaziti, Milosevici su ih pustili u drzavu, kao narod, koji podrzava Srbiju i voli je cista propaganda, koja nam je tako lepo tada zvucala.
    To nije tačno. To sam pitanje već apsolvirala. Nikakvo puštanje.. bio je to njihov "čist" porodični pos'o (kao uostalom i država)
    tamte za kukuriku
    vamte za knjigu.

    Sada Kinezi zaposljaavaju nase radnike i daju im mizerne plate.
    I to je opet više od onoga srama i bruke, što im "daje" tandem Tađa/Mlađa, a i mnogo bolje od državnoFirminih upošljavanja
    ili zbrinjavanja tjekom raspada
    takozvanog - penala u anala. .

    Daleko od toga da mi smetaju, ali sve mi se vise cini da cemo proci, kao sa naseljavanjem Albanaca na Kosovu.
    To nema nikakve veze. Albanci su na Kosovu verovatno otkad i mi.
    Plus, nikada više ne možemo izgubiti Kosovo.. ali bi ga možda mogli poVratiti, ako bi naseobu SrpskihKineza preusmerili
    na tu (prelepu) lokaciju.

    Sta mislite, da li Kinezi unistavaju Srpsku privredu, losom uvoznom robom?
    Srpsku su privredu već sjebal(da se ne izražavam.. do zadnjeg slova) ovi već više puta pomenuti.. naši stručnjaci. Koji imaju tapiju na štetE.

    Smetaju li vam?
    Ne.
    Ne primećujem ih (baš u toj meri).. a i ne sudim o narodima po par uzoraka. Ni po pojedinačnom "lošem pakovanju".
    Ovi kod nas su možda neugledni predstavnici, ali su svakako deo naroda koji ima vekovima dugu istoriju, tradiciju i kulturu..
    pa taj narod samim tim apriori respektujem i uvažavam.
    Smetaju mi ovi "kulturni jučerašnji" koji me/nas sve lepo i "kulturno" pljačkaju i iskorišćavaju. A i njih.. ništa manje.

    Posecujete li uopste njihove centre
    Posećujem.. ali tamo ne kupujem ni kreme ni gaćKe .. a ni ostale šarene laže,
    Prošle godine sam (stisnula kaiš) i kupila Badži set Kineskih Katana koje su uzgredbudirečeno sasvim pristojnog kvaliteta
    i lepote.
    Bilo bi i čud(n)o da je drugačije, jer to je njihovo nacionalno obeležje.
    Kod Albanaca bi' recimo kupila hleb i šalvare, kod Mađara ČardašČizmice i paprikaš, kod Rusa Vodku i bundu...
    a kod Kineza nekolikA KimonA i sve redom rekvizite oružja:mačeve, sablje i jatagane...

    Primecujete li odliv naseg naroda u strane zemlje i sve veci dolazak Kineza u nasu zemlju i slicne manje drzave u regionu?
    Ta kretanja baš i nisu uzročnoposledično povezana. Bar im ja vezu ne nalazim.

    Da li je to dobro ili kobno po nas?
    Nit je dobro, nit je kobno.
    Nisam više sigurna šta je za nas dobro, al' sam sigurna da su daNas zaNas koBna samo ova, vladajuća goBna.



    __________



    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 16.09.2010 u 19:25

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  3. #18

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Interesantni su ti Hercegovci, zar ne? Mora da je baš teško mrzeti ih kada ti si priviđaju i među Kinezima!? Da mi te je videti pa da vidim na šta liči čovek koji mrzi čitav jedan kolektivitet.
    Tacno.
    I nema generalizacije.
    I podrazumeva se da to vazi za bilo koji Kolektivitet.

    I zaista mi je malo cudno i deluje fantasticno kada neki Kinez dodje iz daleke ali prijateljske Narodne Republike Kine i otvori prodavnicu u naprimer Jazackom Prnjavoru. ili u Maloj Remeti.
    Mora da mu je mnogo tesko u Kini kada se odluci za jedan tako dugacak put i radikalan potez.
    Razumem kada ih ima u vecim gradovima ili malo manjim ali ima ih dosta i po selima.
    Kako je krenulo mozda ce za koju godinu vaziti druga poslovica.
    " nas i Kineza .... deset miliona "
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  4. #19

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Sta mislite, da li Kinezi unistavaju Srpsku privredu, losom uvoznom robom?
    Ne samo Srpsku...privredu u celoj Evropi...tekstilna industrija u evropi je na izdisaju a o poljoprivredi
    da i ne pričam. Kompanijama je jednostavnije da uvoze sva govna iz kine nego da plaćaju
    domaće proizvođaće...Narod ostaje bez posla - ima se manje para i mora da se kupuje od kineza.
    Nemci su se pametno setili i i limitirali celokupni godišnji uvoz iz kine na 5o miliona evra,
    a uvoz prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda su zabranili (Švabo se uvek brine za svoj narod).

    Smetaju li vam?
    Naravno...sve parazitirajuće vrste mi smetaju.
    U Srbiji neka Srbi prave biznis...u Mađarskoj Mađari a u Kini Kinezi...Važno je da pare ostaju u porodici.

    Posecujete li uopse njihove centre?
    Ne...Svesno izbegavam kupovinu kineske robe...uvek pažljivo pročitam gde je bilo šta proizvedeno, a ženu uvek dobro nakrpim kada kupi nekakvo kinesko govno.
    Mali izuzetak su radne pantalone koje meni, zbog karaktera posla traju od prilike
    nedelju dana...nikad ih ne operem nego ih bacim kada se isprljaju. (ne vrede ni koliko prašak i voda potrebni za njihovo pranje)

    Primecujete li odliv naseg naroda u strane zemlje i sve veci dolazak Kineza u nasu zemlju i slicne manje drzave u regionu?
    Primećujem da ih ima previše za moj ukus.
    Da li je to dobro ili kobno po nas?
    hiljade otpuštenih iz tekstilne industrije...hiljade poljoprivrednika koji ne mogu da prodaju svoje kvalitetne proizvode...(ovo su podaci za Mađarsku - tu kod vas u komšiluku ) omalovažavamo sami sebe time što kupujemo proizvode najnižeg kvaliteta.
    Ako smo nekakvi rodoljubi (bez obzira ko kojoj naciji pripada) onda treba malo da se
    iskesimo za to rodoljublje...svom čoveku plati malo više - jer kao što rekoh, tako pare ostaju u familiji.

    Volem ja Kineze ali u kini.

  5. #20

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Smetaju li vam?
    Ne.

    Gde udjes u radnju a Kinez jede okolo su obavezno deca, koju Kineskinje drze i hrane.
    Ovo je čist fašizam.Ako ti već toliko smetaju kontroliši se bar malo.

    Dali su im trzni centar
    Ništa ovde nije nikome dato,pa ni njima.Ljudi su sve to platili.

    Sada Kinezi zaposljaavaju nase radnike i daju im mizerne plate.
    Barem zapošljavaju,a plate su ionako mizerne,uvek bile.

    ali sve mi se vise cini da cemo proci, kao sa naseljavanjem Albanaca na Kosovu.
    Smešno poređenje,da ne kažem nešto drugo.

    Da li je to dobro ili kobno po nas?
    Kobne stvari su prošle,ovo je posledica.Kobno je razmišljati na ovakav način.

  6. #21

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Gde udjes u radnju a Kinez jede okolo su obavezno deca, koju Kineskinje drze i hrane.
    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ovo je čist fašizam.Ako ti već toliko smetaju kontroliši se bar malo.
    Nije to fašizam.
    Fašizam bi bio.. recimo:
    "Zabraniti Kinezima da u radnje dovode žene. HALT!
    Kineskinjama zabraniti da rađaju
    (ako več rode) zabraniti da u radnje dođu
    (ako već dođu) zabraniti da u radnje dovode decu ,
    (a ako već dovedu) zabraniti im da drže svoju decu HALT!
    ... i problem hranjenja Kineske dece po radnjama - rešen. SHLUS!"
    e to bi bio fašizam.


    A ovo nije .. ovo je Kinezizam
    tačnije KineZZezam

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  7. #22

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Ovo je čist fašizam.Ako ti već toliko smetaju kontroliši se bar malo.
    To nema veze sa fašizmom...ako odem u neku radnju da pazarim neću da se osećam kao
    da sam u sirotinjskoj četvrti. Isto tako bi mi smetalo da jedna Italijanka ili Nemica hrani svoju decu
    u radnji.(druga je naravno stvar što jedna Italijanka ili Nemica to nikada nebi sebi dopustila)
    Radnja je mesto gde se ljudi uslužuju i roba prezentuje na (koliko uslovi dopuštaju)
    najkulturniji mogući način.
    I ja imam radnju pa ne srčem rezance kad uđu mušterije ili sečem nokte na nogama ili
    upravo vadim krpelje keru ili ribam kupus za kiseliti....
    Ne vidim tu nikakvog fašizma..ako hoće da profitiraju od evropskog tržišta neka se
    onda prilagode ovdašnjim kulturnim normativima...to ne važi samo za kineze nego za sve
    ljude. Ako si u Rimu, ponašaj se kao rimljanin.
    Da se ponašaju kao kulturan narod, nebi postojala ni ova tema jer bi bila bezpredmetna.
    Ovako gde postoji provokacija, postoji i polemika.

  8. #23

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    To nema veze sa fašizmom
    Kako sam ja shvatila uvodni post ove teme kao i njen naziv , još kako ima veze sa fašizmom,rasizmom i pominjanjem celokupnog naroda,a ne pojedninca,jer naprosto nije istina da su svi Kinezi nekulturni,štrokavi,musavi I da srču iznad svoje robe.
    Ima nas raznih,pa I Kineza.


    Ne vidim tu nikakvog fašizma
    Ja vidim,jer ih kao i postavljač teme ne tretiraš pojedinačno,ne razmatrate ih kao loše ili dobre trgovce,već ih prepoznajete isključivo na rasnoj osnovi.

    Ovako gde postoji provokacija, postoji i polemika
    Provokacija lepog vaspitanja je poređenje Kineza i kosovskih Albanaca...

    Ni mene ni tebe niko ne tuče po ušima da ulazimo i pazarimo u njihovoj radnji,a ovde su “provokacija” Kinezi sami po sebi.
    Na kraju krajeva nije pristojno ni jedan narod razmatrati kao nepristojan,jer to samo po sebi nije tačno.

  9. #24

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat uriel kaže: Pogledaj poruku
    ne samo srpsku...privredu u celoj evropi...tekstilna industrija u evropi je na izdisaju a o poljoprivredi
    da i ne pričam. Kompanijama je jednostavnije da uvoze sva govna iz kine nego da plaćaju
    domaće proizvođaće...narod ostaje bez posla - ima se manje para i mora da se kupuje od kineza.
    Nemci su se pametno setili i i limitirali celokupni godišnji uvoz iz kine na 5o miliona evra,
    a uvoz prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda su zabranili (Švabo se uvek brine za svoj narod).
    И шта је овде крив Кинез? Што су сиротиња па што раде јефтино? Или Хиндуси или Вијетнамци или Филипинци... ?

    Ко дозвољава тај увоз? Па велике корпорације како би што више зарадиле... они отпуштају скупе раднике у Француској па онда дају шаку риже на дан детету у Индонезији за тај посао. А велике силе хоће слободну трговину... ако је ико ту крив, неки Кинез који гаји рижу сигурно није.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #25

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku


    Ovo je čist fašizam.Ako ti već toliko smetaju kontroliši se bar malo.


    Kako sam ja shvatila uvodni post ove teme kao i njen naziv , još kako ima veze sa fašizmom,rasizmom i pominjanjem celokupnog naroda,a ne pojedninca,jer naprosto nije istina da su svi Kinezi nekulturni,štrokavi,musavi I da srču iznad svoje robe.
    Ima nas raznih,pa I Kineza.
    Da si shvatila nisi, da si citala nisi, ali da provociras to itekako umes.

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Meni oni nesmetaju.

    Nisam htela da kazem da su svi Kinezi nekulturni, jer ne volim nikad generalizovati, kao i kod nas ima ih verovatno svakakvih..
    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    To nema veze sa fašizmom...ako odem u neku radnju da pazarim neću da se osećam kao
    da sam u sirotinjskoj četvrti. Isto tako bi mi smetalo da jedna Italijanka ili Nemica hrani svoju decu
    u radnji.(druga je naravno stvar što jedna Italijanka ili Nemica to nikada nebi sebi dopustila)
    Radnja je mesto gde se ljudi uslužuju i roba prezentuje na (koliko uslovi dopuštaju)
    najkulturniji mogući način.

    Upravo tako,postoji neka osnovna kultura trgovine.
    Relacija, kupac-prodavac.

  11. #26

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Ne misli se ovde na Kineze generalno, već na ove Kineze koji ovde dolaze. Ruku na srce ako ne svi, bar 90% njih su štrokavi, neljubazni i bezobzirni prema mušterijama. Oni su uglavnom siromašni sloj kineskog društva, nisu došli kineski inžinjeri da tguju, već mahom neobrazovana sirotinja. Za ovoliko godina koliko su ovde, Pančevo i Beograd, mogu da stanem iza toga da se većina ponaša krajnje necivilizovano i tu nema nikakvog fašizma kada za stoku kažeš da je stoka. Bio to Kinez ili neko od naših ljudi, ali ovde sada govorimo o Kinezima.

    Je l' neko misli da je normalno da bosonogi Kinez gaca po tezgi sa robom, jede na njoj, leži i spava, pa onda tu istu robu prodaje vama? Ili neko smatra da je civilizovano da čoveka premlati deset Kineza jer je hteo da reklamira robu? Svaka čast onoj nekolicini koji se izdvajaju između ostalih ono dvoje koje sam pomenuo, ali generalno kineski trgovci su kod nas važili za najneljubaznije i najlošije trgovce na buvljaku.



  12. #27

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    И шта је овде крив Кинез? Што су сиротиња па што раде јефтино? Или Хиндуси или Вијетнамци или Филипинци... ?

    Ко дозвољава тај увоз? Па велике корпорације како би што више зарадиле... они отпуштају скупе раднике у Француској па онда дају шаку риже на дан детету у Индонезији за тај посао. А велике силе хоће слободну трговину... ако је ико ту крив, неки Кинез који гаји рижу сигурно није.
    Naravno tu se apsolutno slažem. Da se ne razumemo pogrešno, za propast jednog
    ekonomskog sistema su uvek zaslužni oni koji upravljaju njime.
    To što ovi jadnici dolaze da prodaju svoje krpe, nije uopšte kritično pitanje nego
    masovna proizvodnja kojom istrebljuju ekonomiju širom sveta.
    Evo jedan mali - takoreći lični primer.
    radio sam nekoliko godina u jednoj prilično dobrostojećoj firmi sa oko 15o radnika
    koja se bavila proizvodnjom školskog pribora. (tašne, sveske, peretonice...i ostale džidže)
    Firma je radila solidno i hranila 1oo porodica dok glupom halavom direktoru nije prdnula
    ideja da proizvodnju premesti u kinu. Do tada smo proizvodili dobre kvalitetne proizvode
    po srednjevisokim cenama i ljudi koji su kod nas kupovali uvek su bili zadovoljni kvalitetom.
    Međutim majmun je odučio
    Tašne smo ovde dizajniali i poslali projekte u kinu (zajedno sa kontrolorom proizvodnje)
    za dva meseca smo dobili po zaista neverovatno niskoj ceni, dva kontejnera naručenih
    proizvoda i plasirali ih na tržište. Konj se nadao višestrukoj zaradi i trljao ruke, ali desilo
    se upravo suprotno. (u međuvremenu je naravno već otpustio preko 7o radnika, jer
    božemoj proizvodnja nam više ne treba tu su žutaći koji rade za tepsiju ribe.
    Proizvode niko nije kupovao jer su judi bili navikli da iza tog imena stoji i određeni
    kvalitet. Tašne su se raspadale sveske su bile od nekakvog slinavog tankog papira
    koji bi se teglio od upotrebe gumice, peretonicama bi se po pravilu odma pokvario
    cipzar...sve u svemu apsolutna propast. Od očekivanog profita vratio nam se u kasu samo
    mali delić, kupci su se razbežali ka konkurentskim firmama a naša firma je postala
    od jednom čuvena po tome da uvaljujemo govna. šest meseci kasnije smo zatvorili,
    svi su bili otpušteni. Ovo je samo jedan mali glupi primer ali verujem da nije usamljen.
    Uvek se nađe neko dovoljno glup i halav da sjebe svoj narod - svoje ljude.

    Ja vidim,jer ih kao i postavljač teme ne tretiraš pojedinačno,ne razmatrate ih kao loše ili dobre trgovce,već ih prepoznajete isključivo na rasnoj osnovi.
    Kada bi se svaka osoba na svetu tretirala pojedinačno, pojam naroda, nacije, rase nebi postojao.
    Ja ne sumnjam da postoje izuzetno kulturni, profinjeni kinezi.
    Isto tako ne sumnjam da postoje Romi mikrohirurzi,
    Crnci skijaši
    Beduini plivači
    Eskimi sladoledžije
    Japanci klošari
    ali osobenosti jednog naroda možemo gledati samo kroz statistike.
    Poruku je izmenio Mish, 17.09.2010 u 23:03 Razlog: uklonjen višak

  13. #28

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    ali osobenosti jednog naroda možemo gledati samo kroz statistike.
    Oki doki,to je tvoje mišljenje,ali ne bi se složila da osobenosti bilo kojeg naroda možemo posmatrati kao broj ili statistiku.Ekonomske osobenosti možemo posmatrati kao statistiku.

    Ova tema i njen naslov su stvar ličnog doživljaja.

  14. #29

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    Ne vidim tu nikakvog fašizma..
    Ma kakav crni fašizam.
    I ja rekoh da nikakvog fašizma tu nema,.. bar ne kad je u pitanju nekulturni kinez koji srče dok jede
    Mada,
    kad se priča proširila na nekulturnu i neljubaznu Kineskinju.. pa još i na musavu decu, koja okolo Kineskinjine šerpe trče..
    zazvučalo je malo... rasistiĆki.
    Malo.

    ako hoće da profitiraju od evropskog tržišta neka se onda prilagode ovdašnjim kulturnim normativima.
    Tako je... mislim, baš tako... treba da se prilagode.
    Ako tako ne rade u Evropi, onda su baš bezobrazni
    ali... ovde su se prilagodili skroz.
    Što bi se reklo instalirali su se i infiltrirali, do koske.. sa ovdašnjim kulturnim normativima..
    koje vide.

    A evo šta vide.. i kako profitiraju:

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    ... nemam obicaj da zujim, po njihovim radnjama,uglavnom kupujem pred novu godinu i to samo igracke, kad su mi neophodne za paketice,jer prodjem jeftinije
    Ovo je još i super, kakvih "obrazloženja" ima.
    Svesni su oni da se kod njih svrati u "prolazu", sa podsmehom.. ali i sa matematikom - da se prođe jeftinije.
    Da se zgražavamo nad nji(ma)hovom robom, al' da se jedni o druge sve saplićemo u stampedu na bagatelu.. pred praznike
    Ima i onih, koji ih takve i musave k'o zuNzare zapitkuju "a mož' li ovo jeVtinije".. "a mož' li ono u pola cene.. vidi kakvo ti je nikakvo".

    Nemaju oni prilike da nas vide kakvi smo kada pazarimo po Hyattovim i Interkontovim butigama..
    ni kakvi smo kad se napirlitamo i uvalimo u Dolčeov i Gabanin com.plet. U neki njjihov zadnji feshNWeek krik 2010
    jer rintaju u Ekremovom fazonu "poso-kuća kuća-poso"
    .

    ... i tako
    Ne znam čija je "muka" veća, njihova s'nama.. il' naša s'njima.

    I da se zna... ne branim ih ja...boli me uvo
    ali ih ni ne napadam.
    Naročito ako su (a izgleda da jesu) bar malo "jadniji" (i) od mnogih nas... kod "nas".

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  15. #30

    Odgovor: Srbi odlaze, Kinezi dolaze

    Dosta sam kontaktirao sa kinezima i mogu da kažem sledeće:
    - Nikada nisu pokušali da me prevare ili da izbegnu plaćanje
    - Nikada nisu ostali dužni
    - Nikada se nisu žalili na posao koji je fer uradjen
    Sa druge strane, naši mali privrednici su bili prepošteni, presposobni i preljubazni. Mnogi su mi ostali dužni, pokušavali da ništa ne plate, odugovlačili, lagali,... Čak bih mogao reći većina.

    A što se tiče kineske robe, i sami kinezi su mi uvek govorili da je to djubre i da ništa ne valja, ali da to ljudi traže. u Kini ima i kvalitetne robe, ali je skuplja i niko nije spreman da plati toliko. Probali su i nije im se isplatilo.
    A bio sam i kod njih po kućama, zaista nisam imao priliku da vidim tako skroman život u našim porodicama. Bez kupatila i WCa, ili život u magacinu zakupljenog lokala...
    A za prenošenje prizvodnje u Kinu sam čuo i ja jednu priču koja se neslavno završila po našu firmu. U pitanju je bila sportska obuća. Dogod je kontrola kvaliteta bila tamo, bilo je sve u najboljem redu, a čim je prestala, stigao je bofl, jer je sirovina zamenjena...
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Srbi, narod najstariji?
    Autor Dejan B u forumu Istorija
    Odgovora: 81
    Poslednja poruka: 13.09.2015, 22:58
  2. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 03.06.2015, 13:32
  3. Psi lutalice odlaze u emigraciju
    Autor Lady S u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 15.02.2009, 18:32
  4. SRBI gde smo to mi?
    Autor Solomun u forumu Religija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 01.11.2008, 23:35
  5. Srbi gamer-i
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.05.2007, 00:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •