Nasledstvo. Koliki je moj deo?
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    VLASNIK njemačkog lanca drogerija DM Gtz Wolfgang Werner je prebacio čitav udio u vlasništvu tvrtke jednom humanitarnom fondu.

    66-godišnji Werner je objavio da se pridržava američke izreke da "nije sramota postati bogat, ali je sramota bogat umrijeti" te svoje sedmero djece ostavio bez nasljedstva od milijarde eura.

    Rekao je da "djeca imaju pravo na dobar start, ali ne i na to da roditelji njima i njihovim potomcima osiguraju doživotno blagostanje", dodavši da im je osigurao kvalitetno obrazovanje i naučio ih da se brinu sami o sebi....

    Vlasnik DM-a razbatinio sedmero djece i itav udio u tvrtki poklonio humanitarnom fondu! - Vijesti.net - Index.hr

    I pored ljubavi prema sopstvenoj deci, a ljubav je iracionalna i često slepa, lično mi se ovaj postupak dopada i mislim da je čovek uradio pravu stvar.

    Šta vi mislite o tome? Da li bi ste bili spremni da svoju decu lišite velikog bogatstva i time im omogućite da se dokažu kao ljudi svojim kvalitetom i ličnim sposbnostima? Šta je to najvrednije što možemo osraviti u nasleđe svojoj deci?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    evo ja sam nasledio puno lepih stvari...
    Sklonost ka gojaznosti, probleme sa sinusima, i namćorasti karakter od oca, koji je još
    živ ali se već pobrinuo oko tog neprocenjivog nasleđa

  3. #3

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    To on na njih primjenio klasičnu "dabogda imao pa nemao"?
    Meni je to bezvezno. Ok, neka je on ostavio milione kome je htio, ali djeci da ne ostavi keša, baaaaš ih voli. Ah da, toliko ih voli da im omogućava da se sami bore za sebe. Prvo ih razmaziš, pa onda kad vidiš da ne mogu bez para, ukinuti im pare. Odlična taktika.

    Nasljedstvo ti ne može nikako odmoći, samo pomoći...ja posmatram kroz generacije svoje porodice....svaki put je dio nekog imetka bio odskočna daska za nešto drugo...neki stan, neka zemlja, neki prostor...bilo šta.

    Rađaš se, živiš, radiš, stičeš, reproduciraš se, školuješ, izvodiš na "pravi put", umireš, ostavljaš iza sebe...i sve tako. Malo je sebično prekinuti taj niz..neka sve ide svojim tokom. Ionako, kad umreš, nećeš razbijati glavu gdje su ti pare i šta ko radi s njima.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  4. #4

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    S neke filozofske strane, potez je verovatno savršen. Nekako u duhu one kineske: "Daj čoveku ribu, nahranićeš ga za jedan dan. nauči ga da peca, nahranićeš ga za ceo život." Onemogućio je decu u tome da ničim zasluženo postanu "elita", naterao ih da zasluže status u društvu.

    Ja verovatno ne bih imao srca za tako nešto, ma koliko mi se postupak u osnovi svideo. Ako sam se mučio da bih zaradio novac, ne ide da ga na kraju dam potpunim strancima na upravljanje. Deo u humanitarne svrhe - OK. Ali ceo imetak - mislim da ne bi išlo.

  5. #5

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Šta vi mislite o tome?
    Da li bi ste bili spremni da svoju decu lišite velikog bogatstva i time im omogućite da se dokažu kao ljudi svojim kvalitetom i ličnim sposbnostima?
    Šta je to najvrednije što možemo osraviti u nasleđe svojoj deci?
    Prvo - mislim da je fon Gtz Wolfgang Werner jednomrečju čudak ( u dve reči - čist ludak).
    I da definitivno nije za svakoga rabljenje prilike.. dara.. i časti - da ima dete/decu.

    Drugo - mislim o tome, da je lišavanje dece nasledstva isto što i lišavanje pogače - kvasca.

    Treće - ako sam već dobila tu, u životu nepodrazumevajuću priliku da budem roditelj, da imam svoje potomstvo,
    ne smatram da je moja misija završena pukim činom rađanja.
    Iako ni to nije baš tako lako, moje je i da ih ćuvam.. i sačuvam, da ih učim.. i naučim,
    da im olakšam živote koje sam ja kraj sebe htela.. kako god znam i umem. Da o njima brinem.. dok sam tu..
    da im "posle mene" ne ostanu knedle.. muka... i teret.
    Pa nisam ih valjda zato "donela" na svet.

    Četvrto - nisam za štancovanje vezanih vreća, nesamostalnih nesposobnjakovića, krpelja i parazita.
    Ali, to ne znači da im ne treba dodati "perja na gole koščice",
    i potpomoći/usmeriti dobar vetar (po mogućStvu jugo) u krila.. kasnije u jedra.

    Peto - Ne shvatam isfrustriranovaspitne teorije "Neka sam zalegne" "Neka se pomuči" "Neka vidi šta je teret i muka".. i njima slične
    sve "za njihovo dobro" a u fazonu "Kako je pukao čelik"
    ali baš i ne uskačem k'o poskok u kadrove, sa textom.. "neka, nemoj.. mama će.. i to i to i to " "


    Pa pobogu.. nije valjda poenta u ostavljanju preZimena u nasledstvo.
    Poruku je izmenio CHichaGlisha, 13.09.2010 u 12:41

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  6. #6

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    Spletom, za nekog srećnih, za nekog manje srećnih okolnosti, svoje parče nasledstva sam dobila sa 18. Time su moji roditelji izbegli da o njima živima, govorim kao o mrtvom kapitalu i da ih svaki put pozdravljam sa rukom na pulsu (da premerim koliko još imaju).
    Dobila sam sasvim dovoljno da se osamostalim. Dobila sam verovatno toliko koliko neki drugi dobijaju nakon ostavinske rasprave i čime budu zadovoljni. Možda ima onih kojima je to malo i hoće sve od svakog, ali eto, i ja sam sa tim sasvim zadovoljna.
    Ono što je još ostalo roditeljima verovatno će jednog dana opet doći nama (pa i meni u nekoj meri). Kažem verovatno jer možda im dune da to ostave dečijoj bolnici, staračkom domu ili društvu za borbu protiv karcinoma. Ili možda reše da sve prodaju i odu na put oko sveta dok ne spiskaju i poslednji dinar. Ili se pod matore dane odaju kocki i sve prokockaju. I to je ok. Oni stekli, oni spiskali kako su hteli, a da pri tom mene nisu ostavili na ulici. Druga bi priča bila da oni reše da to ostave bratu od muške tetke (pristojnom, ljubaznom i servilnom liku koji im je pojavio u životu kada im je već duša bila u nosu) ili simpatičnom komšiji (dva puta ih je slušao njihove dvosatne priče i umeo je da im po poledici donese hleb iz prodavnice). Tada ne bih rekla da je to ok. I ne bi mi bilo milo, ne zbog materijalne vrednosti već zbog činjenice da su nekog drugog pretpostavili svojoj deci, a da se to čak ne može ni opravdati humanošću.
    Ne mislim da je Gtz Wolfgang Werner obezbedio svojoj deci tek prezime. Verovatno im je do sada obezbedio avione i kamione,. Ako ne avione i kamione, ono bar petostruku vrednost koju neki drugi, prosečni ljudi, ostave svojoj deci kao kompletan imetak. Ne bih rekla da su dobili hleb bez kvasca niti da su ostali bez pogače. Sad, što im nije dato toliko da obezbede i svoju praunučad...
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #7

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    Prvo tako nešto je samo Nemac sposoban da uradi.Kada čovek ima toliko dece i toliko bogatstvo takva odluka je najbolja.Svi su jednaki ostali posle njegove smrti.
    E sada kako bi ja to uradila,vrlo škakljivo pitanje moram priznati.Koliko god volela svoju decu mislim da bi podelila ono što imam unucima jer ovo dvoje nebi mogli da se slože sa bilo kakvom mojom odlukom pa iako bi ona bila ispravna garantujem.
    Zato unuci dobijaju sve podeljeno na jednake delove.
    Šta vi mislite jer tetka u pravu.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  8. #8

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    Evo i Gejts će isto uraditi - Blic Online | Bil Gejts: Novac neću ostaviti deci kod nas znam da je sličnu stvar uradio Luka Ćelović, male legate je zaveštao rodbini, ostalo sve dao beogradskom univerzitetu i građanima



  9. #9

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    daska je postavila pitanje ekseru: - zašto me bušiš ?
    ekser je odgovorio: - pogledaj onog ko mene udara !
    nikada ne mogu znati zašto je neko tako postupio,pa lišio nasljedstva svoju djecu ??????

  10. #10

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    66-godišnji Werner je objavio da se pridržava američke izreke da "nije sramota postati bogat, ali je sramota bogat umrijeti" te svoje sedmero djece ostavio bez nasljedstva od milijarde eura.
    Ne znam kakva je situacija u Nemačkoj, ali kod nas bi deca imala pavo na nužni deo, pa bi on mogao da ostavlja imovinu i Svetom Petru, ako mu je volja, ali deca imaju pravo na nužni deo i mogu lepo na sudu tražiti svoj deo.
    Time se obezbeđuje, da, ako neko želi da liši svoju decu, testamentalnim putem, prava na nasleđivanje, da ta deca ne ostanu bez ičega, zbog nečijeg hira ili koječega drugog.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  11. #11

    Odgovor: Nasledstvo. Koliki je moj deo?

    pa nije to bas bez icega
    pretpostavljam da su dobili najbolje skole,da im je zivot bogatasa omogucio poznastva i drustvene veze,da su proputovali..

    malo li je?
    pretpostavljam da sa najboljom skolom i odabranim drustvenim vezama imas vise nego 95 posto stanovnistva na zemlji
    ne kreces od nule,pa stvori dalje....

    meni je okej
    Ploviti se mora i bez broda ..

Slične teme

  1. Koliki su stvarni dometi vaspitanja?
    Autor memento u forumu Porodica
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 27.08.2012, 20:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •